Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. broot de leden in eenige hartelijke woorden toesprak. Spr. uitte den wensch, datdever- eeniging zich steeds in bloei zou mogen ver heugen en het jongere geslacht een voorbeeld nemen zou aan de anderen, die daar voor hem stonden geschanrd, en het dierbaar Vor stenhuis steeds zulke trouwe zonen als zij waren, waarop het kon rekenen, zou bezitten. Een driewerf ihoera" weerklonk, vermengd met de fanfares van de muziek. Het bestuur der vereeniging werd de eerewijn aangebo den, waarna men eenige malen voor hel huis defileerde en vervolgens den terugweg aannam. Het rijkstoezicht op de Zuiderzee-politie is opgedragen aan den heer H. J. Calkoen, burgemeester van Edam en lid van het col lege voor de zeevisscherijen. Op 18 Juli a.s. zal in het station Rotterdam (Maas) eene gednchtenwisseling over de a.s. winterdienstregeling worden gehouden dooi de besturen van de verschillende Nederland- sche spoorwegen. M. Fortuin, te Strijensas, ontving de heug lijke tijding, dat hij door II. M. de Koningin- Regentes beguostigd was met eene gratifi catie van honderd gulden ten behoeve van zijn kind, dat blind is en noodzakelijk in eene inrichting voor b.lindeu moest opgenomen worden. De eerste kosten vielen den man te zwaar. Door tusschenkomst van den burgemeester is hem het bedrag ter hand gesteld. De »Ned. Journalistenkring" hield Zondag, 9 Juli, te Amsterdam, in een der lokalen van Krasnapolsky, de alg. jaarlijksche vergadering. Bij afwezigheid van den voorzitter, rar. A. Polak, werd de vergadering geleid door dr. P. I. F. Vermeulen. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, bij een steeds toenemend ledental, de bloeiende staat van den ICring. In de vergadering werd o. a. ter sprake gebracht de meer en meer in zwang komende gewoonte, om dagblad verslaggevers, opgrond der door hen geleverde verslagen van het gesprokene in vergaderingen, als getuigen voor de rechtbank te dagvaarden. Noodig werd geoordeeld de aandacht te vestigen op de ernstige bezwaren van een dergelijk stelsel voor de gedagvaarden en dé wensch werd uit gesproken, dat door een regeling van justitie- wege zelf, de rechterlijke niacht in staat worde gesteld, zich in dezen van de hulp der dagblad verslaggevers zooveel mogelijk los temaken. Een tweede punt op de agenda betrof de gebleken noodzakelijkheid om bij officieele maaltijden, waarvan verslagen in de couranten wenschelijk zijn te achten met het oog op de aan tafel ingestelde heildronken, een regeling te treffen, die'voor den journalist de moge lijkheid schept op een aan zijn ambt passende wijze zijn taak uit fe oefenen en tevens de autoriteiten van het vaak overwegend bezwaar ontheft, plaatsen beschikbaar te stellen voor de verslaggevers van alle zich: aanmeldende bla den. Aan het bestuur var. den Kring werd opgedragen zijne tusschenkomst te verleènen, om in dezen te geraken tot een betere rege ling, dan tot lieden gevolgd kon worden. Naar aanleiding van een mededeeling dat aan het departement van justitie de meening bestaat, dat de wijze, waarop thans schier alle dag- en weekbladen zich het auteursrecht voor den inhoud van hun blad verzekeren, geen waarborg oplevert dat die rechten vol doende verzekerd zijn, verklaarde het bestuur zich bereid deze zaak in overweging te nemen. Tot bestuursleden van den. Kring werden herkozen de aftredende leden, de heeren dr. Vermeulen en Gerard Keller. Na afloop der vergadering werd door een veertigtal leden van den Kring deelgenomen aan ben gemeenschappelijken maaltijd in het Hotel Orange" te Zandvoort. Hoofdredac teurs, redacteurs enverslaggevers van bladen van de meest uiteenloopende richting zaten, er broederlijk bijeen, vereenigd gelijk dr. Vermeulen het uitdrukte in zijn heildronk op onze Koningin Wilhelmina door liefde tot het Vaderland en vereering voor ons Vorsten huis. De algemeene vergadering der sNeder- landsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank" zal den 19n dezer gehouden worden te Deventer, onder voorzitterschap van den heer E. J. W. Koch. De heeren B. P. Huurman, lid van het hoofdbestuur, te 's-Gra- venhage, M. J. Beerling, te Gorinchem, en A. J. Schreuder, secretaris der afdeeling Am sterdam, zullen alsdan het woord voeren. Op de 23 Juli in Den Haag te houden be tooging voor het kiesrecht zal de algemeene Zwolsche werkliedenvereeniging door ruim honderd leden vertegenwoordigd worden. Het stoomschip Didam der N. A. S. M. vertrok gisteren van Rotterdam naar New- York met 322 passagiers derde klasse. Te Rotterdam meldde zich gisteren by de politie een man aan om een bewijs van goed gedrag, teneinde in militairen dienst te kun nen treden. Het bleek echter dat hij verdacht is zich in een logementje te Schiedam aan diefstal van geld te hebben schuldig gemaakt, waarom men hem derwaarts transporteerde ter beschikking van den commissaris van politie dier gemeente. Te Leiden werden door eene dienstbode uit de waterleiding twee volwassen bloed zuigers getapt. Dit zijn twee argumenten, zegt de Arnh. Ct., in de quaestie der waterleiding, die sterker spreken dan alle beschouwingen over de zuiverheid van het shulp-reservoir". De slagers in de Israëlietische vleeschhal te Amsterdam hebben de, prijzen van het rundvleescli met 20 cent per kilo verlaagd. Deze slagers, koopen voor het meerendeel hun vee aan de Rotterdamsche markt. (Ar. 22. Ct.) Uit Dongen wordt aan de 2ff. 22. Ct. gemeld Gisteren zouden alhier de tienden voor het rijk worden verpacht, maar door niemand uit de talrijk aanwezigen werd een bod gedaan. Enkele landbouwers hadden de tiend reeds met het overige in de schuur geborgen. Te Steenwijk, waar tengevolge van de droogte het drinkwater toch reeds schaarsch is, heeft een onverlaat de laagheid gehad eene der stadspompen door petroleum on bruikbaar te maken. Te Gasselte is een arbeider bij het gras- maaien door een zonnesteek getroffen en daaraan overleden. Te Reden zijn Dinsdagnamiddag drie jon gens van 12 tot 14 jaar bij het baden in den IJsel verdronken. Inhoud van no. 39 van liet Geïllu streerd. Zondagsblad, Een executie in Dahomey (met illustratie). Rijmspreuken. Een satire op de Fransche Academie (met 2 illustraties). Polichinel (met illustratie), Niet noodig (met illustratie). De Tunnel onder de Theems. Iets over onze speelkaarten. De "wilddief (met illustra tie).Een model-arts. Een dankbaar onderdaan van een goed vorr-t (met illustratie), Kunstmatige diamanten. Anekdoten. Iets over doofstommen-onderricht (met illustra tie). -Puzzle. Op zijn plaats gezet. De nieuwste ïchic". De Engelsche kroon. Een verschrikkelijke toestand. De Prijswinner van Raadsel XLVII. Een beleefd verzoek (met illustratie). Alweer niets nieuws. Cavendis. Een origineel. Een middeltje tegen verkoudheid. Oplossing van Prijsraadsel LI. Parijsche schelmenstreken. Toch wei te begrijpen (met illustratie). -. Nieuw prijs raadsel LIV. Ecbt Erigolsch (met illustratie). Nuttige wenken. Er zijn geen kinderen meer. Schaakrubriek. Mededeelingen. 's-Gravemhage. H. II. H. prinses Hen drik van Pruisen, gemalin van 's keizers broeder,- wordt eerst op 18 dezer te Scheve- ningen verwacht. Hedenvoormiddag kwam hier per staatsspoor te 10 u. 7 m. aanhaar zoontje, de 4-jarige prins "Waldemar, verge zeld van eenen adjudant en eenige hofdames. Het gezelschap vertrok in open rijtuigen on middellijk naar Scheveningen, waar het aan het sOranjehotel" is afgestapt. g p 0 B T Een bekend Amsterdamsch sportsman, zegt de Amsl. Ct., schoon minder bekend als wiel rijder, kwam de Lombardsteeg uitrijden met het voornemen het Rokin op te rijden ietwat snel den hoek nemende, zag hij zich plotseling ge plaatst voor het dilemma een sportwagen, in houdende een kind, omverrijden, of een bad in het Rokin als echt sportsman koos bij liet laatste tot grooten schrik der talrijke dames, die niet konden weten, dat liij een goed zwemmer was. Gelukkig was zijn woning niet ver af. Te gelijk met prof. Gallée is ook prof. Quack tot buitenlandsch lid der koninkt. Ylaamsche academie benoemd. De Nedorlandsche maatschappij voor genees kunde zal op het internationaal geneeskundig congres te Rome worden vertegenwoordigd door de heeren dr. Godefroi te 's-lleriogenboscli en dr. Van Tionhoven te 's-Gravenlmge. Falguière en Mercié iiebben het gedenkteeken voor Alfred de Musset voltooid. Het stelt den dichter voor, gekleed in hot kostuum van zijn tijd, gezeten op oen bankje blootshoofds, met gekruiste boenen, de rechterhand op de heup, in de ruimte starend. Het gedenkteeken, een ga- schenk van Osiris aan de stad Parijs, zal dicht bij het Tliêdtre Francais worden opgericht. Te Haltern, in het land van Munster, wordt niet alleen geen gemeentebelasting gelieven, maar dezor dagen heeft zelfs de gemeente-ont vanger een bedrag van 14.000 maik verdeeld onder 300 huisvaders, als aandeel in liet over schot der opbrengst van den janrlijkschen hout hak, welke meer dan voldoende is om alle gemeentelijke uitgaven te dekken. Te Tyrol hebben groote overstroomingon reeds veel schade aangericht Brisclegg, Kundel, Woergel en in het Ziller-aul. Tal van personen worden vermist. Gedurende een hevig onweder, dat Zaterdag boven Engeland is losgebroken, is bij Skegness een pieizierboot met 23 menscben door den bliksem getroffen. Het vaartuig sloeg om en geraakte in brand, en van de personen, die er in zaten, kwamen 20 om het leven. Do drie overigen zwommen naar land. De Petit Marseillais meldt, dat eene jonge en rijke vreemdelinge, de prinses W., op haren doortocht te Marseillo, aldaar onverwachts het leven geschonken heeft aan eenen vierling (drie jongens en een meisje). Volgens de jongste berichten genoten moeder en kinderen eene goede gezondheid. Bij den hevigen storm, welke te Chicago ge woed heeft, is ook de balion-captif der wereld tentoonstelling vernield. Da reeds vermelde orkaan in de Vereenigde Staten heeft zich tot New-York uitgestrekt. Daar werden twee menscben gedood, de eendoorden bliksem getroffen, de ander in hot water ge waaid. Vele huizen zijn er beschadigd en tele- graafgeleidingen vernield. Te New-Haven (Con necticut) zijn 70 spoorwegwaggons verbrand door het inslaan van den bliksem. De schade daarvan wordt geraamd op 175,000 dollars. Te Loosdrecht zijn de eerste rijpe appelen geplukt dit jaar ruim een maand vroeger dan ten vorigen jare. Bij de aardappelmeelfabriek van gebrs. Drenth Co., te Ouilé-Pekela, hebben onderscheidene schippers ladingen vezels van aardappelen ingeno men, teneinde die in Zuid-Holiand voor veevoe der te verkoopen. In gewone zomers worden deze vezels als zonder waarde beschouwd. In Friesiand beginnen de veldvruchten op de hooge gronden ook door de aanhoudende warmte te lijden, met name de aardappelen on boonen. Dé planten gaan tegen den grond liggen do vrucht van denaardappel, welke in het uitge droogde.zand zit,; vindt er geen voedsel en kan niét gedijen. Vele landen, welke gehooid zijn, zijn geheel doodgebrand en hebben een kleur als stof van wegen. Tengevolge van gebrek aan gras en de belem meringen in den vee-uitvoer, zijn vele veehouders genoodzaakt hun vee van de hand te doen. Ten gevolge daarvan zijn de veeprijzen belangrijk gedaald. Volgens de genoteerde marktprijzen en eene mededeeling van een abattoir-beambte uit Amsterdam wordt het vee gemiddeld tegen 25 a 30 ets. bet halve kilo op de markt ver handeld. Dat is eene belangrijke schade voor de mees te veehouders, die op zware lasten zitten en met angst gaan zij den winter te gemoet. Den slachters komt echter die toestand zeer ten goede, want hunne winkelprijzen zijn en blijven 50 ct. het halve kilo, en op het boekje 55 a 60. Precies dus dezelfde toestond, die reeds ge- ruimen tijd de gemoederen in Parijs bezighoudt. Tot hoofd eener school te Rotterdam is be noemd de heer J. Stout te Schiedam, Tot onderwijzer aan de school voor meer uit gebreid lager onderwijs (hoofd do heer E, J. de lieer) te Rotterdam is benoemd de heer VV. L. van Vlaardingen. Voor de kweekschool voor zeevaart te Leiden hebben, zich in het a'geloopen kwartaal 326 jongens aangemeld, waarvan er 89 aangenomen zijn. Behalve tal van giften en goederen ontving de weesinrichting te Neerbosch deze week van N. N. f 1000, na bezoek. VLAARDINGEN. Dinsdag waren de prijzen als volgt: volle haring f 13.50 a 13.75, maatjes haring fd0.75 a 11.25 per ton en bij partij. i KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 277 zalmen, die de groote voor f 0.80 a 1.10 en kleine voor. f0.70 a 1.per i/s kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 37 St.-Jacobzalmpjés en 4 steuren. Ned.-IIeiw. Kerk. Beroepen: te Leeuwen ds. G. J, Hulsman, te Randwijk te Laren (G.) ds. J. Schuiringa, te Harkstede. Aangenomen: naar Eenigenburg door den lieer Sj. Miedema, prop. te Fertverd. Bedankt: voor Gouderak door ds. J. Ruijs, te 's-Grevelduin Kapello; voor Welsunt door den heer J. Sitlm, cantl. te Kampen. Aan het verslag vari de laatste zitting der synode van de geref. kerk in Amerika, voorko mende in de Christian Intelligenceris het vol gende ontleend: »Op dit oogenbiik werden de aanwezigen zeer aangenaam verrast. Prof. G. J. Kollen en een andere broeder verschenen onverwachts uiteen der zijkamers op de spreekplaats en droegen een fraaie zijden vlag, 21 bij 15 voet groot, die ze aan de aanwezigen lieton zien, terwijl prof. Kollen sprak »De Vrouwen-Commissie voor Binneniandsche Zending heeft mij verzocht u te zeggen dat dit een vlag is. En daar de meesten uwer zoo onge veer een paar hondord jaar of meer geleden naar dit land gekomen zijn, en gij dus wellicht vergeten zijt wat deze vlag voorstelt, wensch ik u te zeggen dat het de vlag van Nederland is. Dit is een groote vlag voor zulk een klein land, maar ze vertegenwoordigt een dapper en edel volk. Ze is altijd het symbool geweest van burger- en godsdienstvrijheid. Maar ik zou u ook de geschiedenis van deze vlag vertellen. »Ze is gemaakt in het land hetwelk ze voor stelt, is in dit land ingevoerd en wij vertrouwen dat er alle gevorderde invoerrechten van be taald zijn; en aldus is ze van het oude Holland naar het nieuwe Holland, in Michigan, overge bracht en de dames van de zendingsvereenigih- gen in Holland, Michigan hebben ze naar deze plaats gezonden en zo dezen morgen ten ge schenke gegeven aan het bestuur der Vrouwen Afdeeling van de Commissie voor Binneniandsche Zending van de gereformeerde kerk ih Amerika. f Dit is een goede en lieve gedachte geweest van die dames in Holland, waardoor ze hare achting en toegenegenheid hebben willen te ken nen geven voor genoemd bestuur en hare waar deering van het door hetzelve "verrichte goéde werk. »En nu, moge deze vlag, vereenigd met de iSterren en Strepen", die wij allen liefhebben, lang wapperen over de welgeslaagdeen voorspie- dige pogingen van de tTrouwen-Afdeeliiig 'der Commissie voor Binneniandsche Zending

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3