Een geneesmiddel dat gereedstaat is even dienstig als baar geld. SPORT. Gemengde Iïericliten. 0 n d e r w ij s. Rech tzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Het getal der inrichtingen mar krachtens vergunning sterke drank in het klein werd verkocht, bedroeg op het einde van 1892 4241, tegen 5223 op het einde van 1882. Het bedrag van het vergunningsrechtwas in 1892 f212,385.31Vï, tegen f217,978.41 in 1882. Blijkens een verbeterde opgaaf in de St.-Ct. no. 162 bedroeg de bevolking van het geheele rijk op 1 Januari j.l.2,309,548 m., 2,360,029 vr., te zamen 4,669,577 zielen. Naar aanleiding van een schrijven van Harer Majesteits zaakgelastigde en consul- generaal te Teheran, vestigt de minister van buitenlandsche zaken de aandacht van belang hebbenden op de noodzakelijkheid, dat voor eene veilige expeditie van goederen voorPerziè via de Perzische golf de afzender in Neder land bij inlading rechtstreeks aan den expe diteur te Bender Bushir doe toekomenhet cognossement, een afschrift van de factuur of opgave van inhoud en waaide der zendingen en zoo mogelijk ook de assurantiepolis. De nieuwe stoomvaartlijn Harwich—Hoek- van-HoIland, zoo beiicht men uit Londen, voldoet zoo goed, dat de Groote Oosterspoor weg bij de firma Carles, te Huil, nog twee nieuwe stoombooten voor den dagelij kschen dienst heeft besteld. Zij worden gebouwd naar het model van de Chelmsford, maar grooter en nog eenigszins geriefelijker. N.v.d.D De door den heer Yan 't Lindenhout ge vormde commissie hield Woensdag hare eerste vergadering in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De heer Van 't Lindenhout deelde aan de commissie mede, dat hij den omvang van haar mandaat geheel aan haar eigen beoordeeling overliet en haar tevens alle vrijheid toekende om zich zoovele nieuwe leden te assumeeren, als zij dat wenschte. De commissie hield daarop buiten tegenwoordigheid van den heer Van 't Linden- hout hare eerste vergadering, die op verzoek der aanwezigen werd geleid door mr. W. H. de Beaufort te Leusden, terwijl het secreta riaat werd waargenomen door den heer Den Boer te Aimkerk. Daar enkelen van de door den heer Van 't Lindenhout uitgenoodigde leden voor de benoeming hadden bedankt, bijna uitsluitend wegens gebrek aan den noodigen tip, besloot de commissie nog een aantal nieuwe leden uit te noodigen, door welke uitnoodiging de verschillende keikelijke en staatkundige gevoelens ook meer gelijke lijk in de commissie zullen vertegenwoordigd zijn. En wanneer de commissie zich door opne ming dezer nieuwe leden definitief zal gecon stitueerd hebben, zal zij hare werkzaamheden kunnen aanvangen. Daar het haar voornemen is, een veelzijdig en ernstig onderzoek in te stellen naar de geheele inrichting van de stichting van den heer Van 't Lindenhout, in verband met de klachten die tegenwoordig worden uitgesproken, is het met te verwach ten dat zij zeer spoedig met haren arbeid gereed zal zijn, te minder daar de commissie bijna uitsluitend bestaat uit mannen die in verschillende betrekkingen zijn geplaatst en die derhalve niet over ruimte van ledigen tijd kunnen beschikken. Het publiek zal dus eenig geduld moeten oefeneD, maar het kan er zich van overtuigd houden, dat alle waar- horgen bestaan voor een onpartijdig en nauw keurig onderzoek. (TTlr. Dagbl.) Ten nadeele van A. van der Schalk, bode op Schiedam, is gisternamiddag op den Schie- damschen dijk bij de Soetensteeg ontvreemd een in elkander gerold geolied dekkleed, ter waarde van ongeveer f15. Woensdagmorgon vertrok uit Amsterdam met een stoomboot een groot aantal drank bestrijders en geheelonthouders, met het doel in de Zaanstreek een propagandatocht te organiseeren. Ongeveer 160 personen, waar onder een 40 dames, namen aan den propagandatocht deel; met ontrolde vaandels en de muziek aan het hoofd, ging men aan boord van het met vlaggen en schilden ver sierde stoombootje. Van den mast wapperde een reusachtige witte vlag met de beteekenis- volle woorden »Sluit Schiedam 1" Op den voorsteven een even groote blauwevlag, waarop in wit de woorden geborduurdsNiet drin ken, niet schenken". Aan den achtersteven ontplooide zich de Holiandsche driekleur. De reizigers ontvingen allen een liedet boekje, waaruit afentoemet hegeleiding der muziekkapel een toepasselijk lied werd gezongen. Aan den steiger stond een nieuwsgierige menigte, en de propagan disten maakten hiervan gebiuik om kun geschriften te verspreiden. Even voor het vertrek nam de heer Keizer, scadszendeling, het woord en herinnerde er aan, hoe deze tocht hier te lande in zijn soort de eeiste was. Hij hoopte, dat de gevolgen zegenrijk zouden zijn, door iets bij te diagen tot be strijding van den diankduivel. Onder het spelen van het sWilhelmus" stak de boot van wal. Op hun tocht stappen de drank bestrijders te Zaandam af en wandelen van daar naar Koog-a/d-Zaan t'i Zaandijk. Door "Wormerveer wordt de afstand per boot afgelegd. Te Knollendam wordt halt gehouden. Ais sprekers treden o. a. op de heeren C Velt- huysen, J. C. van Rietschoten, A. J. Sclireuder, mej. Scholten, rabbijn J. A M. Cliumaceiro en J. B. Leguyt. Het eiland Schiermonnikoog wordt door den eigenaar, mr. E. J. Banck te's-Giaven- hage, te koop aangeboden voor f350,000. Zoowel Belgen als Duitsehers lefiecteeren daaiop tot een bediag van f240,000 tot f310,000. Te Britsum, nabij Leeuwarden, is Woens dagvoormiddag een arbeider, R. de K,, door den bliksem doodelijk getroffen. Tusschen Goes en "Wilhelminadoip is een man, die onder een boom stond, door den bliksem gedood. Eene vrouw in zijne nabij heid weid bedwelmd en is nu geheel gevoel loos In verscheidene streken van ons land woedde het onweder in zeer hevige mate en is het in boerenwoningen ingeslagen. r De geweldige regens, welke Woensdag gevallen zijn, doen bij velen de hoop op een niet al te ongunstigen oogst herleven. De Volkstribuun kondigt een groote open bare feestvei'gadering aan te Maastricht, ter gelegenheid van de invrijheidstelling van haren redacteur, den heer Vliegen. Als sprekers zullen optreden Pieters, Domela Nieuwen- huis en Vliegen. De aankondiging besluit met de woorden Vrouwen en mannen komt allen op en laat de Nederlandsche ketterjagers zien dat wij onze sboeven" ver boven onze gezagsbandieten weten te stellen". 's-Gravenbage. De erfprins en erfprinses van Anhalt zijn gistervoormiddag in het »Hótel Garni" te Scheveningen aangekomen. De minister van justitie, de lieer Smidt, is heden van zijn buitenlandsche reis alhier teruggekeerd. Ook de minister van binnenlandsche zaken, de heer Tak van Poortvliet, is van zijn uit stapje terug. Ingezonden medcdeellngen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 2d Cents per regel. Wend in gevallen van rheumatiek en nevralgie Sequaii-Olie aan en gebruik een j theelepel van Sequah's Prairie-Flower iederen avond voor het naar bed gaan. Voor winterhanden make men een stukje flanel nat met Seqüaii-Olie en legge er dit 's nachts op. Voor keelpijn wrijve men de keel met Sequah-Olie. Het is een onschatbaai genees middel en behoorde over de geheele wereld in ieder huishouden gevonden te worden. Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA Gzx., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Piijs 1.35 GId. per flacon. De C. en F, C. ïKralmgen" heeft eenen nationnlen wandel wedstrijd voor amateurs over 50 kilometer, op Zondag 6 Aug.. in den Prins-Alexander-polder uitgeschi even. Deze wedstujd belooft zeer belangwekkend te worden, daar vele bekende en goede wan delaars zich reeds opgegeven hebben. Inschnjvings-biljetten zijn veikrijrrbaar bij de heeren M. J. Overetjnder, Lagedijk Kra- lingen, eu Joh. C. F. Heubel, Dijkstiaat 101. In een gedeelte van het Aai dal in Zwitsei land zijn in den avond van 11 dezei geduchte hagel buien gevallen. De gemeenten Eihnsbach,"Kiitti- gen, Tlialhemi en Schinznach hebben zwaar ge leden. Do oogst is bijna geheel vei meld. De groot ste schade is aangericht in bet Scliinznacheidal, alwaar de gewassen juist piachtig stonden. Te Rome heelt, een spruit uit het aloude, maar financieel achteruitgegane geslacht Borghese zich verloofd met eano dochter van den schat rijken Amerikaan Vari der Bilt, dus den bij dergelijke geslachten meer gebruikelijken weg inslaand tot «vergulding van zijn wapenschild", gelijk de Franschen het noemen. De heer G. Vlug te Schiedam is te 's-Giaven- hage geslaagd voor het 2e gedeelte van het staats examen ais candidaat-notui is. De rechtbank te Amsterdam heeft heden Van der Mey en Curnehssen vei oordeeld tot 4 maan den gevangenis, wegens het venten van de Oproerkraaierwaarin het beleedigende aitikel aan het adres der Koninginnen vooikomt fduie poppen in de hoofdstad). Do eisch was 9 maan den. Door J. H. L. Bussel, uitgever van het week blad Waarheid en Recht, te Meersen, is hooger beroep ingesteld tegen de uitspraak dei arron- dissements-rechtbank te Maaslucht, waaibtj hij ter zake van beleediging van de echtelieden Davenport tot 2 weken gevangenis en f 300 schadevergoeding is veroordeeld. VLAARDINGEN. Gisteien zijn alhier door 3 sloepen aangebracht 4 32 ton zoutevisch en 27 ton leng. De zoutevisch werd verkocht voor f39 en de leng voor f32 per ton. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 2 schepen, te zamen aanbrengende 15 Vs last maatjes-, 111/2 last volle haring en 12 ton viscta. - PERNIS. Woensdag is alhier binnengekomen de sloep Cornelia met 64 ton zoutevisch. Verder 300 schelvis-chen, welke f 3 pei snees opbrachten, 3 heilbotten f3 30, f4.40 en f5.en 2 vleeten f4.50 per stuk. SCHEVENINGEN. Gisteren was de aanvoer van visch onbeduidend en beliep slechts 25 manden. Er werd besteed voor tongen 40 tot 55 c., tarbot f4 tot 7, gilet fl tot 1.75, laurens 75 c. tot fl, rog 30 tot 40 c. per stuk, schol f4 tot 7, scharren f 6 tot 8, hanen f 1.25 tot 2, pietei man fl.25 tot 4.75 per mand. NIEUWEDIEP. Gisteien ziju door 52 bor ders alhier aangevoerd 2 tot 40 groote, 5 tot 45 kl. tongen, 1 tot 8 roggen, 4 tot 3 mandjes kl. "schol en 4 tot 2 manden schar; gr. tong gold 70 a 60 cent, 1.1. idem 25 cent, rog 80 cent per stuk, kl. schol f 1.50 per mandje en schar f 2.50 a 2 por mand. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter maikt alhier aangevoeld 318 zalmen, die de groote voor f0.80 a 1.10 en kleine voor f0.70 a 4.per Va kilo werden verkocht. Nog werden aangevoeld 64 St.-Jacobzalmpjes, die f 4 per Vs kilo golden, en 10 steui en. Ned.-Horv. Kerk. Beroepen: te Ouderkerk a/d Usel ds C J, Leenaians, te Hougeveen te Tiel ds. J. L. Fortuijn Dioogleever, te Lochem te Daarle ds. J. A. van Tuijnen, te Goodswaard. Bedankt voor Sieenwijkerwoid door ds. II. G. Ubbink, te Hasselt. Te Rotterdam werd de 9Ge jaaiveigadering gehouden van liet ïNodeilandsrhe Zendelingge nootschap", onder ptaestdium van dt.C U. van Rhijn, hoogleeraar te Gionmgen. De vooi zittei herdacht eenigen van de vele vrienden, die aan het genootschap wedei ontvielen, als ds. K. F Temooy Apel, ds. J. Heiman de Ridder en ds. J Biutel de la Rivière, Vei volgens heunneide hij, dat het den 20n Juli a.s. 40 jaar zal geleden zijn, dnt de eerste zendeling des genootsehaps, de heei H Rooker, thans hulppiedikei teTondano, werd afgevaardigd. Ds. A. Drost Dzn. bracht vei slag uit namens de peimanente commissie. Daaiuit bleek, dit do leden in velschillende provinciën waren vooitge- gaan met te trachten de belangen van het ge nootschap te bet oi dei en door het houdon van vergadeungen, huisbezoek, coiiespondentm, cn- culmres enz. De poging, dooi Zuid-Holland aange wend, om een statistiek samen te stellen van de belangstelling in de zending, werd nog niet door andere ptovmuen gevolgd. Geldel land zal hot dit jaar doen. De commissie wenschte, dat in elke gemeente éen zendingsvuend optiad, om de leden bekend te maken met wat het genootschap gewei kt heeft en nog wei kt. Ds. J. Ciaandijk bi acht vervolgens liet rappoit uit der commissie van onderzoek en toezicht. Aan de heeren Neuidenbnrg en Roskes en dions echtgenoote weid huldegebiacht vooi bet geen zij ook weer dit jaar vooi de Icweekelingeu gedaan hebben Een van hen, F. de Munnik, slaagde voor het examen en zou dien avond vvoi- den afgevaardigd. Dooi den director was wegens hoogen leeftijd ontslag aangevraagd, ook opdat, mocht lnj aan het genootschap komen te ontvallen, dit daardoor niet in moeilijkheden zou geraken. Tevens wenschte de heer Roskes ontslagen te worden van de huiselijke opvoeding der kweelcehngen en zich belast te zien met het onderwijs in Maleisch en Javaansch, de expeditie en een deel det binnen landsche coi respondentia. Een vooiste! rn dien geest, aan het hootdbestuur gedaan, werd aange nomen. De lieei Neurdenburg zal aanblijven tot een andere director gevonden is, die vooiloopig belast zal worden mat de opvoeding der Itvveeke- hngen en het onderwijs in de theologische vakken. ~s. J. S. Smninghe Damsté bracht rappoit uit der commissie, belast met nog eens te over wegen welke bezuinigingen in het zendelingshms noodig zijn. Dit lapport werd gesteld in handen eener commissie welke hierover praeadvies zal uitbrengen. Alsnu verkreeg het woord ds. H. J. Offerhaus, van Soerabaja, tij lelijk bier te lande, die oemge mededeehngen zou doen omtrent zijn ervaringen op het gebied der zending. Hij gaf een omschrijving van de veelomvat tende taak, welke op de schoudets van brs. J. en A. Kruyt te M5dj6 Warn o rusten diong daarom ten stei kste aan op het zenden van meer arbei ders, vooiai ook omdat bet werk op Java aan merkelijk kan wotden uitgebreid. Hij wees er echter op, dat bet vooral aankomt op den per soon van den zendeling. Betei achtte bij bet geen zendeling te zenden dan een slechten.» Vooral is het noodig ze ook vaardig te maken m da

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3