Biimenlaiidselie Berichten. s p o ii tT~ Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. tigd had behooren te worden. De Fransche militaire overdeden ginds schijnen óf onvol doende instructiën bekomen te hebben, óf zij bekommeren zich niet om de instructiën. Maar onder de aanranding van Siam door de Fran- schen is Engeland niet onverschillig, daar het ginds grooter belangen heeft dan Frankrijk. OOSTENRIJK. Aan de Neua Freie Presse wordt gemeld, dat de regeering aan die van Rusland heeft doen weten, dat Oostenrijk-Hongarije aan Rusland behandeling op den voet van meest begunstigde natie wil toestaan, wanneer Rus land wederzijds aan goederen uit Oostenrijk- Hongarije de voordeeien toestaat, welke aan Fransche voortbrengselen zijn verleend. Naar verzekerd wordt, zou de regeering toch voornemens zijn den uitvoer van vee voeder met uitzondering van haver, gerst en mais, te verbieden. PORTUGAL. De Kamer der pairs heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen betreffende het patentrecht, ondanks de vriendschappelijke vertoogen van Engeland, dat gelijkheid van belasting of patentrecht voor alle Engelsche assurantie-maatschappijen met de binnen- landsche heeft verlangd. Het wetsontwerp voert namelijk op de buitenlandsche assuran tie-maatschappijen eene bijzondere belasting in, waarvan de gezamenlijke opbrengst 6000 conto's ïeis zal zijn, terwijl de Portugeesche maatschappijen de belasting zullen betalen in evenredigheid harer winsten. EGYPTE. Aan de Times wordt uit Kaïro gemeld, dat zeven duizend bedevaartgangers naar Mekka aan het quarantaine-station te Eltor ont scheepten, waar de cholera hevig woedt en velen aan de ziekte bezwijken. SCHIEDAM, 15 Jnli 18i)3. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens bericht van Harer Majesteits gezant te St.-Peteisburg, in Rusland een dubbel tarief van invoerrechten is ingevoerd. In verband daarmede zullen van het oogenblik af dat het maximum-tarief op eenige mogendheid zal worden toegepast bewijzen van oorsprong worden vereischt van goederen, afkomstig uit landen, welke, zooals Nederland, in het genot blijven van het vroegere, thans minimum-tarief. Omtrent die bewijzen van herkomst bevat het Journal de St. Fetersbourg voorschriften. De Provinciale Staten van Limburg hebben over 1894 de navolgende subsidiën toegekend, als: voor de restauratie der St.-Servatiuskerk te Maastricht f1000; idem van Onze Lieve "Vrouwekerk aldaar f4000; idem van de bevond zich hier ir. de nabijheid van Lemberg. Indien hij daar recht op aan ging, was hij over eenige uren veilig. Maar hij was vast besloten Galicié te mijden. Majoor Rurki stond met zevenhonderd man bij Dubienka, bij wilde ben» opzoeken, mis schien dat hem daar een medelijdende kogel trof. Hij ging bet huis weer binnen, nam afscheid van Krisinaki, schudde zijn bediende de hand, gespte zijn valies op het paard en reed weg. Nauwelijks had hij echter een kwartier uur afgelegd, toen hij patiouilles van de Kozakken over den weg zag trekken en hij zijn paard moest omwendenhij verborg zich voorzichtig eenigen tijd achter dicht struikgewas en lui sterde, doch overal hoorde hij bewegingeenige boeren waarschuwden hem, en zeiden dat de weg versperd was. Met een vloek op de lippen galoppeerde de vluchteling weg en bereikte na een korten tijd dezelfde boerderij weder, vanwaar hij vertrokken was. Daar deelde men hem mede, f parochiekerk te Susteren f4500idem var. de Abdijkerk te Rolduc f1000; idem van de R.-k. kerk te Herkenbosch f 500idem van de parochiekerk te Meersen f1000. De subsidiën zijn gedeelten van reeds vroeger toegekende subsidiën, ten bedrage van f41,000. In plaats van JDe Volksstem, in den strijd tegen Koning Alcohol, zal voortaan, onder dezelfde redactie P. v. d. Meulen en A. J. Schreuder verschijnen Sluit Schiedam, Orgaan van drankbestrijding, bureel van uit gifte Leeuwarden, Achter de Hoven 80, söpheffing van drankhandel en productie" wordt door het blad aanbevolen als middel om de drankverleiding weg te nemen. Het eerste nummer vangt aan met deze regels: Sluit Schiedam! Sluit eerst uw mond Voor wat uw lust begeert, En vormt u tot een broedeibond, Die, op de wet des lands gegrond, Ons volksgeluk vermeert. C. S. A. v. S. Op Woensdag den 2den Augustus zal het Leger des Heils" weer een velddag houden, en wel een "VVester-velddag, op het landgoed J> Vogelenzang", daartoe wederom welwillend in gebruik afgestaan door jhr. Barnaardt. Deze Wester-velddag zal hoofdzakelijk zijn voor personen uit Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, uit welks deelen dien dag extra treinen zullen loopen. De eigenaar van de portefeuille met f4750, in de eiectrische tram te 's-Gravenhage ge vonden, heeft zich aangemeld en aan den vinder f50 belooning geschonken. Bij een drukker te Amsterdam is op last van den officier van justitie huiszoeking ge daan. De heer S., uit Zutfen, te Amsterdam kantoor houdendehad n.l. herhaaldelijk brieven gepost, welke met valsche postzegels waren gefrankeerd. Op zijne mededeeling, dat hij de zegels van voornoemden drukker had ge kocht, zonder te weten of zij valsch waren of niet, heeft de huiszoeking plaats gehad met welk resultaat is vooralsnog onbekend. Nader verneemt het Centrumdat de be doelde drukker wederom eenen effecten makelaar heeft aangewezen als den man, van wien hij de postzegels gekocht heeft. Uit Nieuw-Buinen meldt men aan de Asser Ct. de volgende bijzonderheden omtrent de gedwongen werkstaking der arbeiders in de fabrieken, afkomstig van den heer H. J. Thöne Op den middag van den 5den dezer ver scheen een deurwaarder, vergezeld van twee marechaussees, aan de poort en verzocht den opzichter hem de poort te openen. Daar deze dit op herhaald verzoek bleef weigeren, gaf de deurwaarder den marechaussees last haar open te breken. Nadat dit was geschied, dat de Russen ook uit het westen voorwaarts drongen. Tegen zijn wit moest hij nu, wilde hij de reis naar Siberie niet makennaar de grens de wijk nemen. Het edele paard van den ruiter legde den weg daarheen in korten tijd af en haaide vele zijner voormalige kameraden in. Niet ver van een klein dorp kwam de offi cier uit het bosch op een breeden, met berke- boomen beplansen weg. Slechts eenige menschen werkten op het landanders was nergens iemand te zien. De ruiter galoppeerde dientengevolge den weg langs, met het voornemen, Lemberg, zoo het mogelijk was, nog heden bereikendaar wilde hij over zijne toekomst beslissen. Hij reed nu naar een man toe, die op het land aan bet ploegen was. om hem naar den weg te vragen. In het eerst bemerkte hij niet, hoe deze feim iets trachtte te beduiden eindelijk hield hij echter stil en zag om. In het volgende oogenblik gaf hij zijn hengst de sporen sn vloog denzelfden weg terug, dien gelastte hg de arbeiders met werken op te houden. Deze wilden hiervan echter niet hoo- ren, alvorens hun toezegging was gedaan, dat het tractaat, waarin is bepaald, dat afdanking vier weken te voren behoort te worden be kendgemaakt of gedurende vier weken na de afdanking de gewone verdienste moet worden uitbetaald, zou worden gehandhaafd. Nadat deze toezegging gegeven was, is de fabriek verzegeld. Dank zij de ijverige be moeiingen van den heer Landweer kan men de ovens blijven stoken. Was deze hierin niet geslaagd, alle potten zouden gebarsten en de ovens vrij zeker ingevallen zijn. "Volgens ge rucht bestond er dan veel kans, dat deze fabrieken niet weder in werking zouden wor den gebracht, hetgeen voor Nieuw-Buinen zeer zeker een groote slag zou wezen. In de Wogmeer (N.-H.) is een zesjarig dochtertje van W., terwijl de ouders naar de kerk waren, in een sloot geraakt en ver dronken. Donderdagavond is te 's-Hertogenbosch een geval van cholera asiatica geconstateerd bij een man op leeftijd. Het dogehjksch bestuur van den a A (gain eenen Nederlandschen Wielrijdersbond" heeft besloten de internationale kampioenschappen op 19 en 20 Augustus op de Arnhemsche wieleibaan te doen verrijden. De bond van Nederlandsche schakers heeft besloten de jaarlijksche algemeene vergadering en wedstrijden te Groningen te doen plaats hebben. De vergadering zal op 20 Augustus, de wedstrijden zullen op 21 Augustns gehouden worden. De prijzen bedragen in de eerste klasse f100, f50 en f30; in de tweede klasse f50, f30 en f20. Blijkens bericht van den directeur van het geo logisch museum is het te IJmuiden op eene diepte van 10 meter opgegraven gebeente, dat vermoed werd afkomstig te zijn van eenen mam- mouth, een gedeelte van eenen walvisch, dat daar bedolven schijnt te zijn geraakt. Voor de wetenschap is het van geen waarde. Te Batavia hebben zich eenige heeren ver- eenigd tot de oprichting van een zKunstbond", zegt het Bat. Nbl. Het algemeene doel van den ïBond" is de behartiging van de belangen der beeldende kunst in Indié het naastbijliggende lo. uit de contribution een kapitaal te vormen voor den bouw van een lokaal ter expositie van de kunstvoortbrengselen harer leden in Ned. Indié mede door het voorloopig huren van een geschikt lokaal2o. het zich aanschaffen van kunstperiodieken en het houden van veertien- daagsche bijeenkomsten tot bespreking der kunst en van baai belangen in Ned. Indié. hij gekomen wasachter een klein boschja kwam eene patrouille keizerlijke kurassiers te voorschijndie hem oogenblikkelijk begon te vervolgen. Wat graaf Hancke het meest gevreesd had, was gebeurdhij kwam bier met zijne eigene landslieden in vijandige aanraking. Als een pijl uit den boog vloog de hengst voort en kwam zijne vervolgers weldra vooruit. Toen de afstand zoo groot geworden was, dat zij hem onmogelijk konden inhalen, wendde hij af, om niet weder op Russisch gebied en zoo tusschen twee vuren te geraken hij reed nu in westelijke richting verder. Doch ook hier was hij niet veilig; de graaf hoorde een roep en eenige schoten knalden onmiddellijk daarop. De hengst deed een sprong en viel neder, ter wijl hij zijn berijder onverhoeds ter aarde wierp. Eer deze zich nog kon oprichten, was hij door keizerlijke jagers omringd. Geheel verdoofd door den zwaren val, zag de graaf eerst de grootte van het gevaar, dat hem bedreigde, niet in. Hij bezat een pas, waarin bij als de grondbezitter Prins Lodewijk van Beieren heeft Zaterdag bij de opening van het algemeene Duitsche jour nalisten- en schrijverscongres, in eene bezielde toespraak, den lof van de pers verkondigd. Het courantenlezen, zeide hij, is een kunst die vooral van gewicht is voor hooggeplaatste personen die zich door het lezen van bladen van verschillende richtingen kunnen vrijwaren voor overmatigen invloed van hunne omgeving en komen tot een zelfstandig oordeel. Vergissingen van journalisten zijn te vergeven, om hunne haas tige wijze van werken. Maar nooit mag een jour nalist willens en wetens onwaarheid schrijven. Waarheid moet het hoogste doel van schrijver en journalist zijn. Hij wees vooits op de betee- kenis van de Duitsche journalistiek als band met de Duitschers huiten het vaderland, en ten slotte verklaarde hij gaarne het beschermheerschap te hebben aanvaard, zoowel om het nieuwe, hu mane pensioenfonds als om de groote beteekenis van de journalisten en schrijvers in dezen tijd. De Fransche schrijver Pierre Loti, die thans te Kaïro is, zal vandaar uit, om het Oostersche leven nader te leeren kennen, een tocht onder nemen naar Paiestina, met een eigen karavaan, bestaande uit 12 Arabische ruiteis, een Drago man en twee kameelen, een voor Loti en een voor zijn bediende. Loti zal denzelfden weg volgen, waarlangs Jozef en Maria met het kind Jezus uit Egypte zijn teruggekeerd. Later zal hij Galilea, den berg Tabor en Damascus bezoeken. Dezer dagen ontsnapte een leeuwin te Bor deaux toen haar kooi werd schoongemaakt. Zij ging naar de stallen van den circus en verscheur de daar twee paarden. De leeuwentemmer werd in allerijl ontboden. Onverschrokken stapte hij naar het wilde dier, greep het in den nek en sleurde het naar de kooi, zonder dat de leeuwin ook maar de geringste poging aanwendde om weerstand te bieden. De gezondheidstoestand van koningin Elisabeth van Rumenie (Carmen Sylva) is tegenwoordig nogal goed. Zij doet kleine wandelingen en uit stapjes in den omtrek van haar slot Pelesch en werkt aan een nieuwen bundel gedichten. De vanouds beruchte Calabrische loovers laten in de laatste dagen weder van zich hooren. Dezer dagen hebben zij den rijken burgemeester van Chiaramonte gevankelijk weggevoetd en op den weg van Villabale naar Palermo een diligence aangevallen en de zes passagiers van alles beroofd. Naar aanleiding van de jongste ontdekking van goudmijnen bij Coolgardie, in West-Australié, gaan een menigte menschen naar het nieuwe goudland, Er moeten reeds 4400 zijn, die, naar men verzekert, al goud gevonden hebben, en voort durend gaan te Melbourne en elders veie men schen van allerlei slag, door de goudkoorts aan getast, op reis naar Coolgardië, om er hun geluk te beproeven. Hancke beschreven werd, en hij was bovendien in burgerkleeren. Hij richtte zich op, stiet de hand van den korporaal, die de jagers com mandeerde vastberaden wegen vroeg hem waarom zij zijn paard doodgeschoten hadden Hij verstond het natuurlijk met zulke menschen te praten. De korporaal werd verlegen en begon ver ontschuldigingen te makenhij had geroepen, voor hij geschoten badbet deed hem leed, maar hij had niets anders dan zich plicht gedaan. Onder dit gesprek waren eenige menschen naderbij gekomenvrouwen met roode hoofd doeken en manden in linnen kielen, die uit nieuwsgierigheid van bet land en uit de- naastbijzijnde huizen kwamen, om te zien, wat er gaande was. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6