IN&EZOBDEI Post en Teiegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. Rechtzaken. V s s c h e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. Zeetijdingen. Wisselkoersen. Sedert eenigen tijd "worden te Amsterdam valsche postwissels aangeboden, die van echte niet te onderscheiden zijn en dikwijls worden uit betaald. Alle chefs van de bijkantoren aldaar hebben opdracht gekregen, goed toe te zien. Uit Ambt-Delden wordt aan de N. R. Ct. gemeld In een aardappelveld onder deze gemeente werd gisteren een insect gevonden op het blad der aardappelplant, dat veel overeenkomst ver toont met den gevreesden colorado-kever. Eenige exemplaren van dat insect zijn aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid toegezonden. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Gera (in Reuss- Scbleiz) gemeld, dat daar op een aardappelveld vele Colorado-kevers zijn gevonden. Door een der boomkweekers te Aalsmeer is j.l. Zondag aldaar de eerste rijpe perzik geplukt. Te Vlijmen, te Waspik, te Meeuwen en te Terheiden is op de drukbezochte liendverpach- tingen geen bod gedaan. Te Geertruidenberg en in den omtrek dier plaats hebben de boeren besloten eveneens te handelen. Zij kwamen over een om f 100 personeele boete te betalen bij woordbreuk in dezen, en voorts dat ieder, die eene schuur of andere bergplaats afstond tot berging van het tiend, eene boete van f 100 zal verbeuren. Vanwege de maatschappij van landbouw voor Rijn-Pruisen is door de heele Rijnprovincie een vlugschrift verspreid, waarin den landbouwers kort, duidelijk en zaakrijk de beste middelen worden aangegeven om zich voor de nadeelige gevolgen -van den heerschenden voedernood zooveel mogelijk te vrijwaren. Ook is door 't provinciaal bestuur reeds een krediet toegezegd om de uitgaven te dekken. Op Zuid-Beveland is de kersentijd weer on geveer geëindigd. Men kon ziclt dit jaar verhen gen, zoowel over quantiteit als qualiteit, doch de prijzen waren bijzonder gering, vooral daar reeds appelen', peren en perziken verhandeld worden. De pruimen beginnen ook reeds te kleuren, doch heioven geen hooge prijzen, daar de oogst 260 overvloedig is, dat bij vele boomen de takken moeten gestut worden. Dal ondanks de minder gunstige vooruit zichten voor den veehouder lage prijzen van vee en landbouwproducten in verband met den buitengewoon hoogen prijs van het hooi goed land nog duur betaald wordt, is te Weesp gebleken, waar de boerderij «Weltevreden'- en 22 kampen wei- en hooiland, gezamenlijk rnim 17 hectare groot, zijn verkocht voor f36,970. Thans is vast besloten dat er te 's-Hertogen- boscii eene katholieke kweekschool zal worden opgericht. Door heeren curatoren van het gymnasium te Schiedam zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse: Z. H. J. James, C. J. Poortman, voor waardelijk 1, afgewezen 2; van de 2e naar de 3e klasse: B. Vaandrager, voorwaardelijk 1, afgewezen geenvan de 3e naar de 4e klasse W. J. A. Roldanus, P. B. Bouman, W. de Mooij, voorwaardelijk geen, afgewezen 1 van de 4e naar de 5 klasse: D. Plooi,, K. Sne Iers de Vogel, H. W. Bleelter en J. de Bruijn, voor waardelijk geen, afgewezen geenvan de 5a klasse A naar de 6e klasse A A. J. Bosman, K. Vos, J. H. Ruyseh van Dugteren, H. O. Knappert, H. W. Creutzberg. van de 5e klasse B naar de 6e klasse B: W. P. Wolffensperger. voorwaardelijk geen, afgewezen geen. Toegelaten werden tot de le klasseL. J, Visser, K. J. van Erpecum, F. L. van 't Hooft. T. A. van der Vlies, II. van der Mark, voor waardelijk 1, afgewezen geen. Door wijlen mejuffrouw W. Thijssen, wed. Kroes, te Gendringen, is aan de R.-k. kerk van Gendringen f 6000, aan de R.-k. armen van Gendringen f1000 vermaakt, benevens eene fundatie-gesticht van f 1000, vrij van successie rechten. Aan de weesinrichting te Neerbosch is gele gateerd door mevrouw II. J. van Westerkappel Swaan eene som van f7000, onder den last van uitkeering aan eene dienstbode. Door wijlen mevrouw de wed. J. van Wester kappel, geb. Swaan, te Haarlem overleden, is aan de Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin" vermaakt een legaat van f1000, zonder bezwaar. Te Groningen heeft Donderdagavond te 6Vs uur voor de arrond.-rechtbank terechtgestaan de socialist H. van Kol (Rienzi), uit Brussel, wegens het openbaar opiuien tot strafbare feiten. Het O. M. eiscbte 3 maanden gevangenis. Uitspraak 20 Juli. In zeer heftige taal verdedigde de beklaagde zijn standpunt als revolutionnair. Mr. P. J. Troelstra, van Amsterdam, concludeerde tot vrijspraak. SCHIEDAM. Heden kwam alhier van do haringvisscherij binnen de logger Paultne, sch. A. Schouten, met 20 last haring. VLAARDINGEN. Na den stilstand van eenige dagen zijn gisteren van de haringvisscherij binnengekomen 28 loggers met 20 tot 25 last haring; ook hadden enkele nog een pat tij steur- haring. De marktprijs der volle haring was f 11 a ili/s, maatjes- f9 a 9Vs. Tengevolge der vele aanvoeren op eens zijn prijzen teruggelopen. Van de beugvisscherij kwamen een 4-tal sloepen binnen met 75 tot 85 ton zoutevisch en 2 tot 10 ton leng. MAASSLUIS. Donderdag waren do prij zen voor zoutevisch f36.a 36.50, koolvisch f 15.50 a 16.volle haring f15 25 a 15.50, maatjesharing f 12.25 a 12.50, alles per ton. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 326 zalmen, die de groote voor f 0.80 a 1.10 en kleine voor f0.70 a 0.90 per Vs kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 93 St.-Jacobzalmpjes, die f 1 per Vs Wo golden, en 3 steuren. Ned.-Herv. Kerk. 1 Aangenomen: naar Gieterveen door ds. W. J. Boelman, te Venhuizen. Bedankt: voor Zegveld door ds. N. War- molts, te 's-Graveland. Aanstaanden Woensdag 19 Juli zal te 's-Gra- venhage, in het gebouw der synode, Javastraat no. 84, des voormiddags ten elf ure, de 78e gewone vergadering der alg. synode van de NederL-herv. kerk geopend worden door den oudsten in diensttijd der afgevaardigde predi kanten, den Heer G. H. van Borssum Waalkes, pred. te Huizum. De vergadering zal samenge steld zijn als volgtpraeadviseerende leden en hoogleeraren vanwege de Nederl.-herv. kerk dr. J. Offerbaus Lz., te Leiden, en dr, T. Can- negieter, te Utrecht, de vaste leden met advi- seerende stem, de hh, L. Overman, secretaris, le "s-Gravenhage, en dr. C. G. van Reeken, quaestor-gen. te Haailem, en voorts de afge vaardigden der verschillende prov, kerkbesturen cr. der Waalsche commissie: van Gelderland de predikanten G. A. Fijnvandraat, te Beesd, en O. van Dis, te Silvohlevan Zuid-Holland dr. G. J. van der Vlier, pred. te 's-Gravenbage, en mr. J. M. Reny, ouderl. te Dordrechtvan Noord-Holland de pred. J. W. van Hoogstraten, te Edam, en J. v. Witsenburg, te Zaandam; van Zeeland de hh. C. F. Zeeman, pred. te Zonnemaire, en P. J. Seegers, oud-oudetl. te Vlissingenvan Utrecht dr. A. W. Bronsveld, pred. te Utrechtvan Friesland de hh. G. H. van Borssum Waalkes, pred. te Huizum, en D. de Vries, oud-ouderl. te Dokkumvan Overijsel dr. J. Vermeer Azn., pred. te Zwollevan Gro ningen de hh. dr. S. D. van Veen, pred. te Groningen, en rar. G. Nauta, oud-ouderl. te Veendam van Noord-Brabant met Limburg dr. J. K. Koch, pred. te 's-HertogenbOsch van Drente H. H. Heerspink, pred. te Eelde, en mr. G. L. W. Vos, ouderling, te Assen van de commissie tot de zaken der Waalsche kerken, de hh. M. A. Perk, pred, te Amsterdam, en H. A. Vethake, pred. te Breda. Gereformeerde Kerken. Drietal te Schiedam: A. Middelkoop, te Ntjkerk (Veluwe) W. Ringnalda Gzn., te Gronin gen P. van Son, te Arasterdam. Mijnheer de Redacteur. De heer J. B. v. d. W. gaat mij te lijf, omdat ik bij mijne opwekking tot de kiesrechtmeeting het woord EISCII heb gebiuikt, en inviteert mij vaderlijk, dat woord teiug te nemen. Ik mag aan die invitatie niet voldoen, omdat we een RECHT moeten verwelven, en dat wordt niet afgebedeldmaar geéischt. Dat we bij onzen eisch bestaande gebiuiken hebben te betrachten, en hem moeten kleeden in den voim van een petitionnement aan hen, die over onzen eisch zich hebben uit te spreken, ontneemt ons niet de vrijheid om door een mee ting te doen zien, dat onze eisch ernstig ge steld is. Dat we van de vrijheid om eene meeting te houden gebruik maken, stempelt ons nog lang niet tot revolutionnairen. De heer v. d. W. vindt, ondanks de Zwolsche motie, de sociaal-democraten minder gevaarlijk dan het «Alg. Nederl. Werkliedenverbond". Zie, M. de R., dat verbaast me in een zoeten conservatief als de heer v, d. W., die ons liever met vrouw en kinderen het bosch in wil sturen dan recht laten oischen In de laatste vertrouwelijke circulaire van «Burgerplicht" te Amsterdam (secretaris Mr. Jolles 1wordt immers ook gezegd dat alle mogelijke middelen moeten worden aangewend en daarop wordt geen aanmerking gemaakt. In den Spaanschen tijd hield men zich ook niet binnen de wet, maar bezigde men alle moge lijke middelen, wettig of onwettig, om de voor deden te verwerven, van de nieuwere rechts begrippen en daar zijn we nog trotsch op. Al ben ik dan ook een beslist tegenstander van de sociaal-democratische beginselen, ik ben te veel Nedei lander om niet te begrijpen en te ver geven. Ik val den heer v. d. W. daarom vol strekt niet bard om zijn vergoelijken van de Zwolsche motiealleen verklaai ik geen mild oordeel over de sociaal-demociaten van hem te bebben verwacht. Nu hij echter zoo vlug over den «staart" wipt, zou ik hem wel willen vragen, nog eens een flink aanloopje te nemen, om ook over den «hond" te komen en te leeien begrijpen, dat volwassenen, die over hunne vijf zinnen hebben te beschikken, gehjk gerechtigd zijn om zich uit te spreken over de regeerders, en dat alle gienzen tusschen kiezers en met-kiezers willekeurig getiokken zijn en moeten worden uitgewischt (om in den stijl van mr. Jolles te spreken), met alle mogelijke middelenook die van een meeting, waarop recht wordt gcêischt. U dankzeggende, M. de R., voor de mij ver leende plaatsiuimte, heb ik de eer te zijn Uw dw. dienaar, G. W. Snel. BURGERLIJKE STAND. Geboren 14 Juli. Apolonia Maria Theo dora, dochter van A. Ammerlaan en M. C. Overschie, 's-Qravelandsche polder. Overleden: 14 Juli. Aafje Boele, oud2 maanden, Hoofdstraat. Schiedam, 15 Juli. Kogge en Gerst zonder handel. HoutwUn s noteeringder makelaars f8</a. Jenever: Amsterd. proef f 12i/s per heet, Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: fl.per ketel. Maassluis 14 Juli. Kaas. Aanvoer 40 stapels, wegende *11125 kilo; prijs 20 a 28'/, ct. per kilo. Geregelde handel. Naaldwijk, 13 Juli. Heden werd besteed vooraalbessen 6 a 8 ct, per KG; kiuisbessen 20 a 30 ct. per i/4 part aardappelen f 1.45 a 1.65 per kin. Op de veilingen sla 30 a 50 ets. per kin aardbeziën a ct., roode bessen 6 a 8 ct., witte 10 act. per KG; kruisbessen 15 a40 ct. per i/4 part; zandaardappelen fl.45al.85, Erigelsche f 1.10 a 1.45, hoorntjes f 1.25 a 1.45 per kin; komkommers 3Va a 5Vs ct.; perziken 2'/3 a IC ct,14,000 KG aalbessen f2.15 a 2,55 per 56 KG snijboonen 15 a 26 ct., suikeiboonen 6ys a 10 ct. pei 100. Leiden, 14 Juli. De aan voer en prijzen ter veemai kt van heden waren als volgt: 28 stieren f42 a 210, 100 vette ossen on kooien f 415 a 265, of 52 a 68c. pei kilo, 45 vare dito 1 S3 a 185, gras kalveren f— a 70 vette dito f25 a 65, of 50 a 05 c. per kilo, 33 nuchteie duo f4 a 9.—, 20 vette schapen f18.— a 26.of 35 a 40 c. pei kilo, 486 weide dito f6.— a 21.156 lammeren f5a 9 50, 170 magere varkens f18 a 32, 230 biggen f5.— a 15.—, 77 kalf- en melkkoeien f112 a 252, paarden f a veulens fa Amsterdam 15 Juli. Rogge O] levering flauw; per October f126, 125, 124, 125; per Maai f128, 127. Antwerpen, 15 Juli. Petroleum kalm; Ameiik. in loco fr. 12; Aug./Sept fr. IS, laatste 4 md. fr. 12; Rus sische in loco fr. 11. SCHIEDAM, 15 Juli. Zeilklaar; Fuchs, kapt. J. Mikelson, naar Riga. Wegens beurs-vacantledag heden, geen nofeerlng der effecten enz. Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt liet N. v. d. D. Voor buitenlandsche staatsfondsen valt van geene bepaalde richting meidmg temaken, daar enkele soorten wat hooger, andere wat lager noteeren. De omzet was evenwel van onderge schikt belang. Amerikaansche sporen volgden hier de rich ting van Londenzij openden flauw, liepen daarna eenigszins op, om evenwel weer flauw met aanbod voor Londen te sluiten. Hollandsche staatsfondsen voor Integralen Vs lager. Buitenlandsche voor Oostenrijk, Tabaks-Portu- geezen en enezuela Vs a s/g lager, overige soorten noteeren i/s a Vt hooger. Van Industiieelen waren hooger Certif. Deli- Batavia 30, Senembah 8, 3ya pCts. Duinwater 1, Amerik. Vaart 1doch lageroverige Tabaks- waarden 2 a 10. Sentanen Lor ly2, aand. Deli-spoor 1 pCt. williger, doch staatsspoor Vs Jager. Warschau-Weenen en Russische sporen Vs a 1/3 hooger. Amerikaansche 1/4 a li/s lager, alleen Canadian en Wabash vast. Klet-Olficleel. 4 pCt. Portugal 24s/g. Rotterdam, 15 Juli. Disc. pet 3/in. 21/s pCt.' 1 1J 12.04 lri. 100 47.70 100'«47.60 100 47.50 M. 100!» 58,70 Fl. 100 96.50 Ls. 100. - 44.50 Londen Parijs 2ï/3 Antw.en Brussel 3 Zwits. Bankpl. 3 Duitsche Rbkpl. 4 Weetien 4 ttal. liaukpl. 5 Petersbuig Lissabon 6 NooisclieBankpl. Novv-iork K011. f 12.12 48 12iA «4797% 47.85 V 59 20 97.50 45.— 1 Es. 100, «124.— «1000 I Kr. 100 65.50 Ds. 1 2,45 Disconto vun Wisselbrieven 3 eu van t'iomessen 3I/g pCt.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 7