A0. 1893. Woensdag 19 Juli. N°. 8317. Eersle Blad. KENNISGEVING. Zevenenveert i g-ste Jaargang. jBniteiilandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noramers f 1.85. - 2:50. - 010. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOÏBBITBAAT, E 2?. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemam. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier no. 1 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, voor den dienst 1893/4, be vattende de wijken A, B en C, den 4den Juli jongstleden door den Gemeenteraad vastgesteld Ml den 1 Oden Juli daaraanvolgende door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invorde ring is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de -secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergeiegd. Wordende voorts een ieder aangemaand, zijnen aanslag op da bepaalde tei mijnen te voldoen, op stiaffe van vervolging volgens de wet En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 18n Juni 1803. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. JDe secretaris, VERNÈDE. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft sir E. Grey giste ren gezegd, dat de verhouding tusschen Siam en Frankrijk zeker van bedenkelijken aard is, maar sedert de tijdingen van Vrijdag geene vijandelijkheden meer voorgekomen zijn. On getwijfeld mag echter niets nagelaten worden om voor alle Engelsche belangen zoo strikt mogelijk te waken, maar te gelijk moet er ■niets gedaan worden, wat den toestand zou kunnen verergeren. Op dit oogenblik is er alle waarschijnlijkheid om tot eene vreedzame oplossing te gerakeneene discussie over de aangelegenheid is nu mitsdien weinig ge- wenscht. Na deze mededeelingen doet de minister voorlezing, gelijk lord Roseberry reeds in het Hoogerhuis gedaan had, van eene memorie, waarin alle punten van geschil tusschen Frankrijk en Siam behandeld worden, en vei klaart hij, bij gemis aan volledige inlich tingen, onmogelijk een oordeel over de draag kracht der strijdvragen te kunnen uitspreken. Wat het grensgeschil over de Mekongvallei betreft, Engeland is daarin niet aanstonds betrokken, mits de strijd binnen de palen blyve en niet zulke afmetingen aanneme, •dat de onafhankelijkheid en ongeschonden- beid van Siam aangetast worden. De Times verneemt uit Bangkok dat de .gezagvoerder der Forfait gedreigd heeft alle vreemdelingen, die in dienst der Siameesche regeermg staan, te zullen dooden. De bevel hebber der Siameesche haven liet hem, in antwoord op die bedreiging, weten, dat hij zelf een Duitscher is. De Fransche kapitein zond daarop een zijner officieren, om hem te bezoeken.' Wat het afdwingen van eenen doortocht op den Menam door twee Fransche kanon- neerbooten aangaat, de minister is op het oogenblik nog niet omtrent alle punten inge licht, maar er is alle reden te gelooven, dat het tegen de voorschriften van de Fransche re geering is geschied, en ook tegen het verlan gen, door Frankrijks vertegenwoordiger te Bangkok uitgesproken. De Fransche gezag voerders hebben het vuur moeten doorstaan, dat zij zeker niet uitgelokt hebben, aangezien zij ontwijfelbaar recht hadden de rivier tot Paknam op te varen. Tot bescherming van het leven en den eigendom van Engelschen en andere Europeanen te Bangkok, heeft de Engelsche regeering sinds eenigen tijd de noo- dige maatregelen genomen, en als nog meer oorlogsschepen noodig blijken, zullen zij te vinden zijn. Grey eindigde aldus: Wat de onafhanke lijkheid en de onschendbaarheid van Siam be treet, de Engelsche regeering gevoelt ten volle dat 'deze zaak voor het Britsche rijk en met name voor Britsch Indie van ernstig belang is, maar de Fransche regeering heeft ver klaard, dat zij niet minder dan wij angst vallig die onafhankelijkheid en onschend baarheid zal eerbiedigen. De Engelsche regee ring kent hare veiantwoordelijkheid en zal geene gelegenheid laten voorbijgaan om tot eene bevredigende oplossing mede te werken. Dit Bangkok verneemt de Tmes dat de Fransche kanonneerbooten Inconstant en Comète de Manamrivier zijn afgezakt, maar geheel ki ijgsvaardig zijn gebleven. Bij het wisselen van schoten tusschen de booten en de Siameesche forten, zijn een twintigtal Siameezen op de forten gedoodhet Fransche loodsstoomschip Say is gezonken. De Fransche gezant heeft aan de Siameesche regeering medegedeeld, dat de commandanten der Fransche kanonneerbooten geweigerd hebben zijne instruction op te volgen om de Menam- rivier niet op te varen; hij wacht de nadere instructien zijner regeering. De Siameesche oorlogsschepen blijven tot den onmiddellijken krijg toegerust; vierduizend man troepen zijn geschaard om des konings paleis; Bangkok blijft rustig, ondanks de groote opwinding. Er wordt nog den Fransche oorlogsbodem ver wacht; de Engelsche kanonneerboot Linnet is aangekomen. "Volgens de Standard is de opwinding van de bevolking van Bangkok eenigermate bedaard door het sluiten van den wapenstilstand. In een hoofdartikel wijst de Times er op dat Fransche officieele ophelderingen van den gang van zaken in strijd zijn met de tele grammen door de Times van zijne corres pondenten ontvangen, welke aantoonen dat de Fransche vlootvoogd de instructiën uit Park's te rechter tijd beeft ontvangen, maar geweigerd heeft op te volgen. De Times toont tevens aan dat het beroep der Fransche re geering op artikel 15 van het verdrag van 1856, volgens hetwelk de Fransche oorlogs bodems de Menamrivier mogen opvaren, met voor dit geval geldt, daar krachtens hetzelfde artikel de Fransche oorlogsbodems tot Bang kok alleen mogen doordringen met goedkeu ring der Siameesche regeering, welke nu niet verkregen was. De Times verwacht dat de Fransche regee ring haren gezant te Bangkok steunen zal, admiraal Humann desavoueeren en aan zijne kanonneerbooten bevelen zal terug te gaan. De Londensche correspondent der F. 21. Ot. schrijft van gisteren: Het Bremer stoomschip Bed Sea, waarop 800 landverhuizers, meerendeels Russische joden, is te New-York als smetvrij toegelaten, maar alle passagiers zijn, als ontbloot van middelen van bestaan, aangehouden, zullende de overheid na onderzoek beslissen, hoevele er op kosten der stoomvaartmaatschappij moeten teruggaan. Mid derier wijl moet zij 10.000 dollars storten tot dekking van boete en kosten. De eerste minister van Nieuw-Zuid-Wales zond den agent der kolonie alhier per draad instructie om de Britsche regeeiing mee te deelen, dat er groote verontwaardiging te Sydney heerseht naar aanleiding van Engelands zwakke houding in zake de Costarica Backet en de detentie van het schip, door de Neder- landsch-Indische regeering, tengevolge der arrestatie van den gezagvoerder. Men oor deelt de betaling van 2500 volstrekt onvoldoende. De eer der Britsche vlag vergt eene krachtiger houding van de Britsche regeering, alsook een vollediger sclmdeherstel voor de scheepsbemanning en de eigenaars. F R A N K B IJ K. De regeering ontving van Lanessan het volgende bericht van den 16n dezer: De Siameezen deden op 5 dezer te Nake, aan den linkeroever der Mekong een aanval op een verkenningstroep van Annamsche miliciens. Zij werden met groote verliezen afgeslagen. Deze nederlaag der Siameezen heeft eenen voortreffelijken indruk gemaakt opde bevolking van Laos. Het is onwaar, dat de Fransche regeering admiraal Humann desavoueert. De regeering heeft den Franschen zaak gelastigde te Bangkok gelast protest in te dienen tegen het vuren op de Fransche schepen en de schending van het volkenrecht. De dagbladen dringen aan op eene krachtige handeling in Siam. Volgens tijdingen uit Saigon van 17 Juli, heeft de marine-infanterie zich meester ge maakt van de forten Dont Hang en Taphum, aan de boven-Mekong. De Franschen hebben 10 man aan dooden of gekwetsten verloren. Het verlies der Siameezen is groot. Een ander .telegram uit Saigon meldt dat de Siameezen de Fransche stoomboot Jean- Baptiste Say genomen, geplunderd en in den grond geboord en de bemanning mishandeld hebben. Eerst te Bangkok hebben zij de bemanning vrijgelaten. Uit Bangkok wordt van gisteren gerneld, dat de regeering er in heeft toegestemd hare troepen terug te trekken onder beding dat wederzijds de vijandelijkheden geschorst wor den. In regeeringskringen te Bangkok zou een geest van verzoening bestaan en een verlangen om aan Frankrijk genoegdoening te geven. Het nationale congres der beroepssyndi caten nam in beginsel de algemeene werk staking aan, maar verwierp de vaststelling van een datum. Een commissie tot organi satie zal de werkstaking tegen 1 October voorbereiden. DÜITSCULAN». De Rijksdag heeft Zaterdag het legeront- werp bij derde lezing met 201 tegen 185 stemmen en de aanvullingsbegrooting zonder discussie of hoofdelijke stemming aangeno men. De rijkskanselier las daarna eene kei zerlijke boodschap voor, waarbij de zitting wordt gesloten verklaard en den Rijksdag namens den keizer en de bondsvorsten dank gezegd wordt voor zjjn vaderlandlievend be sluit. De sociaal-democraten hadden even te voren de vergadering verlaten. Het trok zeer de aandacht, en deed eene groote menigte naar het Rijksdaggebouvv stroomen, dat de keizer, kort voordat de stemming plaats had, zich naar den Rijksdag begaf. Hij kwam er niet in de zittingszaal, maar in de zaal van den Bondsraad, waar* hij een onderhoud had met Caprivi. Zelfs de vrienden van Bismarck geven toe, dat het eerste optreden van Herbert Bis marck als lid van den Rijksdag heel ongeluk kig is geweest. Hij gevoelde zich nog te veel de gewezen secretaris van staat en de zoon van eenen al machtigen vader, en kwam daardoor niet in de rol van eenen gewonen afgevaardigden, die geen partij achter zich heeft. De keizer en de keizerin zijn gisterochtend op de Sohensollern aan boord gegaan, op reis naar Gothenburg en Bornholm. ITALIË. De vervolging wegens de bankschandalen is Zaterdag begonnen. De Romeinsche recht bank heeft natuurlijk de zaak tegen den over leden afgevaardigde Zerbi afgevoerd; tegen 11 personen wordt een proces'voor het hof van appèl aanhangig gemaakt. Het zijn de gouverneur der Romeinsche bank en diens zoon de kassier dier bank en diens neef, en eenige hoofdambtenaren bij het ministerie van financiën. Onder de feiten waarvan Tanlor en Lazzoroni beschuldigd worden, kom 'voor, tot zij 20 nuliïoen biljetten onwettig hebben DURA IT.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2