Biimenlandsche Berichten. doen aanmaken, en openbare ambtenaren hebben omgekocht. Geen afgevaardigde noch senator behoort tot de beschuldigden. SPANJE. In den Zaterdag gehouden ministerraad heeft Gamazo concessien gedaan en de nood zakelijkheid erkend van het aanbrengen van wijzigingen in de belasting op wijnen en alcohol. Er is echter nog niets vast besloten. Gisteren heeft de ministerraad, tengevolge van moeilijkheden met verschillende landen in handelsaangelegenheden, besloten de onder handelingen te staken tot na de verkiezingen voor de Fransche Kamer. I 11 K IJ E. De Standard verneemt uit IConstartinopel dat de sultan, bij zijn onderhoud met den Britschen gezant, alle hem toegeschreven plannen, om Engeland te dwarsboomen of een anti-Engelsch beleid in te voeren loochende. De jongste Londensche berichten deden hem integendeel hopen, dat eerstdaags de onderhandelingen tusschen Engeland en de Porte betreffende eene eindoplossing van de Egyptische quaestie zullen worden hervat. A ai E It I K A. Een telegram aan de Times uit Rio Janeiro van. 15 Juli meldt, dat het stoomschip Jupiter gecommandeerd door Van der Kolk, bij Santa Catarina in den avond van den vorigen dag is opgenomen door het Biaziliaansche oor logsschip Bepullica. Van der Kolk en de ge- heele bemanning zijn gevangen. Ook het stoomschip Italia is opgebracht. Aan de New- York Herald wordt uit Val paraiso gemeld, dat Van der Kolk gevangen wordt gehouden op het oorlogsschip Bepulhca en dat hij ongetwijfeld als landverrader zal worden opgehangen. Uit Menagua wordt aan de New-York Herald gemeld, dat de opstandelingen in de republiek Nicaragua de steden Corinto en Chinandega hebben genomen. Na verklaring der Braziliaansche regeering, dat de gansche vloot haar getrouw is ge bleven en eerstdaags de zeemacht der opstan delingen zal aanvallen, heeft de Kamer haar een votum van vertrouwen geschonken. Het bestuur der tentoonstelling te Chicago moet besloten hebben het denkbeeld van de opening op Zondag op te gevende uitkom sten van dat openblijven op Zondag moeten hoogst ontmoedigend zijn geweest. Offlcicele Berichten. Brj kon. besluit van 15 dezer is aan den heer or. C. Pijnacker Hordijk, op zijn ver zoek, een eervol ontslag verleend als gou verneur-generaal van Nederlandsch Indié, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aau den lande bewezen, en met bepaling, dat voormeld eervol ontslag gerekend zal worden in te gaan met den dag, waarop hij de functién van gouverneur-geueraal aan zijnen opvolger zal hebben overgegeven. Bij kon. besluit van gelijke dagteekening is benoemd tot gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië de heer jhr. C. H. A. van der "Wijck, oud-vice-president van den Raad van Nederlandsch Indië, met bepaling dat hij als zoodanig optreedt den dag, waarop hij te Batavia zal aankomen. SCHIEDAM18 Juli 1893. Bij de heden plaats gehad hebbende in levering van stembiljetten ter verkiezing van zeven leden van den gemeenteraad, zijn van de 1249 kiezers ingeleverdin de eerste af deeling 558 stembiljetten, in de 2de af- deeling 212, totaal 770 stembiljetten. De buitendeuren der buitensluis werden gisteren door een duiker onderzocht, omdat gebleken was dat de slagdorpel, waartegen de deuren onder water rusten, niet meer vastlag. Naar wij vernemen, heeft de duiker bevon den, dat de slagdorpel omhoog gekomen was, zoodat zich onder dien dorpel steenen en ander vuil had verzameld. Na het vuil ver wijderd te hebben, zal men den dorpel weer op zijne plaats trachten te krijgen, en ook een verder onderzoek instellen naar den toe stand van het binnensluishoofd. De statuten van de vereeniging sBranders- bond'' te Schiedam zijn opgenomen in de Staatscourant no. 165. De braudersbond stelt zich ten doel de algemeene belangen der branders te bevorde ren door het houden van vergaderingen, minstens éénmaal in de twee maandendoor schriftelijke verzoeken aan de bevoegde macht in te dienen, doch alleen over onderwerpen tot den bepaalden werkkring der vereeniging behoorende, door het vaststellen van bepalin gen mits niet in strijd met eene wet of wettelijke verordening welke de leden der vereeniging bij hun handel en industrie hebben te observeeren door volgens plaatse lijke reglementen of gebruiken de beursno- teering op te maken ten aanzien van de grondstoffen en producten van het Wanders- bedi ijf. In de oproeping aan de leden van de Tweede Kamer voor de vergadering op Dinsdag 25 Juli a.s., vm. ten elf ure, wordt vermeld dat alsdan aan de orde zijn de wetsontwerpen tot regeling van het kiesrecht, en bij den aanvang der vergadering de trekking der afdeelingen. Naar wij vernemen, is dezer dagen van wege het departement van koloniën een wets ontwerp, regelende de inrichting van geweste lijke en plaatselijke besturen op Java, ter overweging aan den Raad van State gezonden- De minister van financien maakt bekend dat het saldo van 's rijles schatkist op 15 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 634,505.21 en bij de betaalmeesters- 1,289,343.39K Te zamen f 1,923,848.61 De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens mededeeling van den consul-generaal te Athene, het kanaal van Korinthe, breed aan de oppervlakte 24,60 meter, bij eene diepte van 8 meter, den I7den dezer voor het scheepvaartverkeer zal worden openge steld. Voor de vaart door het kanaal zullen de na te noemen rechten worden geheven: van stoomschepen, zonder onderscheid van nationaliteit, 1 drachme per ton; van zeil schepen hoogstens 50 centimes per tonvan passagiers 1 drachme per hoofd. Stct De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tusschen Frankrijk en Rusland een handels verdrag is gesloten, krachtens hetwelk het invoerrecht op een aantal artikelen bij invoer uit Frankrijk in Nederland eene verlaging heeft ondergaan. Bedoelde tariefsverlaging wordt van den 13n dezer af ook op den invoer uit Nederland toegepast. St.-Ct De heer P. Rouyer, bij koninklijk besluit van 18 April j.l. benoemd tot consul te Port- Said, is in die hoedanigheid door de Turk- sche regeering erkend. Sl.-Ct De heer J. Wallace Connel, ingevolge ko ninklijke machtiging benoemd tot consulair agent te Burntisland, is in die hoedanigheid door deBritsche regeering erkend (St.-Ct.) Aan het Britsehe consulaat te Rotterdam is van den secretaris van het postkantoor te Londen een schrijven ontvangen, inhoudende de mededeeling, dat het verbod ingetrokken is, waarbij de verzending per post van mon sters van aan rechten onderworpen artikelen verboden werdmet uitzondering echter van monsters ruwe en gefabriceerde tabak, siga ren, cigaretten en snuif, voor welke het ver bod van toepassing blijft. (N. B. Ct.) Een zeer behoeftig gezin te 's-Gravenzande, waarvan het hoofd gebrekkig is, ontving door tusschenkomst van den burgemeester eene belangrijke gift, namens H, M. de Koningin, van H. M. de Koningin-Regentes. Te Scheveningen zijn gistervoormiddag aangekomen de koning en de koningin van Saksen, reizende onder den naam van graaf en gravin Yon Plauen. Zij werden aan het Rijnspoorstation in Den Haag opgewacht door den Duitschen gezant Von Rantzau. Het ge zelschap bestond uit 19 personen, waaronder de aartshertogin Maria Josepha. In het ge volg waren o. a. de hofdame gravin Einsiedel, de adjudant-generaal Freitschke, Paehali, kanselier, Yon Watzdorf, hofmeester, en Hohlfeld, geheimraad. Het gezelschap begaf zich in rijtuigen naar het sllótel d'Orange", te Scheveningen, en kwam daar tegen elf uur aan. De koning en de koningin werden aldaar verwelkomd door hun neef prins Max van Baden, die Zondag in het hotel zijn intrek heeft genomen. Prins Heinrich, vorst Von Reuss, reizende onder den naam van graaf Yon Dolau, met gevolg, is aan het nHotel Deutschmann" af gestapt. Yanwege de kiesvereeniging Assen" wordt aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin gewezen wordt op het onbillijke der pïakzegelwet en afschaffing van die wet wordt gevraagd. Naar wij vernemen, is de heer P. Caland, oud-hoofdiospecteur van 's rijks waterstaat, door het bestuur van het eerlang te Chicago te houden ingenieurs-congres benoemd tot eerelid van dat congres. (N. B. Ct.) Bij de door dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland gehouden aanbesteding van het afdammen en droogmaken van de sluis aan de vijf sluizen onder Schiedam waren inge leverd 12 biljetten. Hoogste inschrijver B. van der Hoeven te Vlaardingen voor f9250, laagste G. van der Drift te 's-Hage voor f6998, aan wien het werk is gegund. Blijkens eene mededeeling van het algemeen Nederlandsch werkliedenverbond zullen 450 afgevaardigden, vertegenwoordigende 90ver- eenigingen, deelnemen aan de beweging ten gunste der kiesrecht-ontwerpen, aanstaanden Zondag des namiddags te halftwee uur precies, te 's-Gravenhage te houden, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen aan den Zwarten weg zullen als sprekers optreden de heeren: J. F. Spliethoff Sr., afgevaardigde der afd. Rotterdam van het alg. Nederl. werkliedenverbond, F. Mol, afgevaardigde der werkliedenvereniging s Helpt Elkander" te Workum en Z. van den Berg, afgevaardigde van Maatschappelijk Belang" te Delft. Het medebrengen van banieren wordt niet verlangd, dit medebrengen veroorzaakt velen afgevaardigden, die ver moeten reizen, te veel last en de commissie is niet in de ge legenheid om zich te bemoeien met het in ontvangst nemen en weder terugzenden, kortom met de geheele zorg voor de veeltijds kostbaie stukkendaarentegen wordt zeer aanbevolen, dien dag het insigne der ver eeniging te dragen, als de vereeniging er ten minste een heeft, herinnerd wordt, dat het insigne van het werklieden-verbond een nationaal strikje of kokarde is. Toegangskaarten zijn te Schiedam verkrijg baar bij den heer G. W. Snel, Lange Achterweg. Zedelijke verheffing. In het soc.-democr. blad Be Nieuwe Tijd betoogt de heer Gerhard, dat zijn partij te weinig oog heeft voor hare zedelijke ver heffing. De ware democratie en gelijkheid en broe derschap aldus de heer G. worden niet verkregen hij een wetgeving of door een revo lutie, zoolang deze niet wonen in de harten en hoofden der menschen zeiven. Dat maat schappelijke hervormingen den moreelen voor uitgang moeten in de hand werken, spreekt vanzelf; maar wij bedriegen elkaar, als wij prediken, dat wjj slechts andere toestanden en instellingen behoeven, om plotseling ge lukkig te worden. Het is blijkbaar nog te kort geleden, dat het menschelijk geslacht zijn dierlijke voorouders ontgroeid is. Het socialisme zal alleen zegevieren, als het egoïsme zóo ver komt van eigen geluk slechts denk baar te achten bij algemeen welzijn. Daartoe zullen echter nog honderden geslachten moe ten voorbijgaan, en naar 't schijnt zal elke vordering op moreel gebied slechts verkregen kunnen worden na geweldige verstoringen op materieel gebied. De heerschende klasse begrijpt niets en kan niets begrijpen van dien geweldigen economischen drang onzer gelijke vrijheid van beweging, naar gelijke mogelijkheid op levensgeluk voor allen. Daartoe zou zij zich. zelve geheel moeten kunnen verloochenenwat zij niet kan en nooit zal kunnen. De heer G. durft dat niet hopen. Maar of de vrijmaking van den arbeid door dl arbeiders zeiven inder daad spoedig zal geschieden, dat duift hij nog minder hopen. Het socialisme kan echter alleen winnen door de moreele verheffing van den mensch uitwendige vrijheid wordt door den mensch slechts verworven, naarmate hij zich zeiven Weet vrij te maken van zich zeiven, Wie nooit erkenning van rechten verlangt, zonder tevens in de eerste plaats nauwgezet zijn plichten jegens anderen te vervullen, die is inderdaad sdemocraat"die predikt en toont liefde als hoogste taak, hoe gerechtvaardigd, "of liever hoe verklaarbaar, de haat ook moge schijnen. De voornaamste hinderpaal tot toekomstige verbetering is de arbeider zelf. »Ik maak", zegt de heer 3 er ons, sociaal-democraten, een ei'nstig verwijt van, dat wij, schier uitsluitend oog hebbend voor de economische verheffing der niet-bezitters, tamelijk ijverend voor hun geestelyke ver heffing, bijna geheel verzuimen aan ons aller zedelijke verheffing te arbeiden." Het Sociaal Weekbl., schoon het standpunt van den heer G. het zijne niet is, begroet diens woorden voor een goed deel met in genomenheid. Ook wegens de pen, waaruit zij zijn gevloeid. Toch, meent het blad, geven zij, ook op het standpunt van den schrijver, aanleiding tot meer dan éene vraag. Aangenomen dat de heerschende klasse in haar geheel niets begrijpt van haar tijd, mag er gezegd wor den, dat zij er ook niets van kan begrijpen en zal begrijpen? s He eft hij," vraagt het Soc. WeeMl., ïdie niet blind kan zyn voor eene kentering van denkbeelden in betrek kelijk ruimen kring en in zeer korte spanne tijds, het recht om ssniet meer te durven hopen"", dat ï»ooit de harten der heer schende klassen geopend zullen worden"" voor hetgeen hij noemt »®de stemmen van recht en menschelijkheid?"" Indien de heer G. den socialistischen staat, die onbestaanbaar is zonder »hoog socialis tisch denken en gevoelen", nog honderden geslachten" verwijderd acht, is het dan niet wel wat zonderling, heeft het dan tegenover de 3onterfden" niet een zéér bedenkelijken kant, op dat ideaal zooveel nadruk te leggen in den strijd onzer dagen, dat het dienst moet doen als leuze in dien strijd, en dat het allen, die daarover anders denken, stem pelen moet als tegenstanders? Doch deze en andere vragen nemen niet l

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3