ALLEN DIE GELUKKIG WENSCHEN TE ZIJN SPORT Letteren, Kunst en Wetenschap, weg, zegt het Soe. Wil., dat het ons zou zijn tot innige blijdschap, omdat wij daarvan heil zouden verwachten voor c..js volk, indien des heeren Gerhards vingerlegging op het, naar onze schatting, bedenkelijkste in de Nederlandsche sociaal-democratie niet vruch teloos bleek te zijn geschied; indien zijn waarschuwende stem ingang vond bij velen, die met hem staan in dezelfde gelederen. Bij het te voorzien gebrek aan hooi, ten gevolge der langdurige droogte, stelde iemand in de ZutphCt. voor eene commissie te be noemen, die geld zou inzamelen om overal, waar het te krijgen zou zijn, hooi te koopen. Een ander maakt in hetzelfde blad de opmerking, dat als men daarop wachten moet, het vee al lang verhongerd zal zijn eer het geld er is, terwijl dagelijks, voegt hij er bij, honderdduizenden ponden goed inlandsch hooi over de grenzen worden vervoerd naar onze Duitsche en Belgische buren, ja zelfs naar Frankrijk. Z.Exc, de minister antwoordde op de interpellatie van een der Kamerleden, dat hij den uitvoer van hooi niet kon verbieden. De boeren vragen waarom niet Is Den Haag zooveel verder van het hooiland ver wijderd dan b.v. de Duitsche residentie? Daar is de uitvoer van hooi, stroo enz. reeds voor 14 dagen verboden, verminderde vrachtprijzen zijn toegestaan en andere maatregelen geno men. Hier wacht men tot het kalf, of liever de koe, verdroogd is. Wat men dan wel moest doen? Nog is het niet te laat. Gij, heeren van de Kamers, van welke richting gij ook zijt, en alle anderen die toch ook voor de boerenbelangen zitting hebt, en niet alleen voor de hooiverpachters, dringt eens met kracht en klem aan,ter plaatse waar zulks helpen kan. De 2de snede kan misschien nog goed wordener is nu nog hooi genoeg in ons landwaar het niet is, kan het dan nog ten ailen tijde, en tegen verminderd tarief, per spoor of schip het ge- heele jaar aangevoerd worden. {Arnh. Ct.) Neerbosch. De heer H. Pierson, directeur der Heldrings gestichten te Zetten, heeft bedankt voor de uitnoodiging om deel nit te maken van de commissie, om een onderzoek in te stellen naar den toestand der weesinrichting te Neer bosch. Hij meent, dat het aanmatigend zou zijn in deze commissie op te treden, omdat zijn arbeid en positie zoo nauw aan die van den heer Van 'tLindenhout verwant zijn. Gaarne wil hjj op alle vragen der com missie antwoorden; smaar" zoo schrijft hij nwie vonnis velt, moet geen deskun dige zijn, maar zich door deskundigen laten voorlichten." üit een mededeeling der Prot. Nir, over Neeibosch blijkt, dat de commissie, die zich met het onderzoek heeft belast, in drie afdee- lingen zal gesplitst worden, een juridische, eene f id agogische en eene hygiënische, waar door de werkzaamheden vanzelf verdeeld wor den. Men stelt zich voor, dat het minstens drie maanden zal duren alvorens de rapporten openbaargemaakt worden. De heer Van 'tLindenhout ontving van N. N. te H,, als protest tegen de brochure Van Deth en Van Houten, een bankbiljet van f1000, tot voltooiing van het in aanbouw zijnde ziekenhuis, met het bijschrift avan iemand die sedert 20 jaar de weesinrichting van nabij kent". Snikerstof en alcohol nit turf. Te Keulen zijn met goed gevolg proeven ge nomen rnet het bereiden van suikerstof en alcohol uit turf. Vooral voor ons land, waar 't met de turf-indnstrie zoo treurig gesteld is, is 't van belang, hieromtrent iets naders te ver nemen. Wij geven hiervan dus een korte be schrijving. Sinds de scheikunde ons geleerd heeft, dat de substantie der houtvezels, de cellulose, in hare samenstelling in enge verbinding staat tot zet meel en dus tot suikerstof, heelt men getracht, de houtvezels ook in stijfsel en suiker te veranda- ren. Het was niet gemakkelijk, stijfsel uit hout te verkrijgen met meer succes wist men hout in suikerstof om te zetten. Reeds voor een aan tal jaren werd uit houtvezels, met toepassing van mineraalzuren, suikerstof vervaardigd, doch suiker, overeenkomende met rietsuiker of beet- wortelsuiker, is hieruit nog niet gewonnen. Daar nu druivensuiker door gist en alcohol en koolzuur gescheiden wordt, zoo kunnen wij uit hout evengoed brandewijn tiekken als uit rogge en aardappelen, waarbij immeis ook eerst zetmeel m suiker moet overgevoerd worden. Reeds voor ongeveer 30 jaar vormde zich te Parijs een maatschappij met het doel uit hout suikerstof en daaruit alcohol te trekken, doch deze onderneming wieip geen voordeel af, wijl duor de dichtheid der houtcellulose de productie van suikerstof en alcohol te geung en de kosten te hoog waien. Men is nu op de gedachte gekomen, in plaats van de dichte houtcellulose, een fijnere cellulose, namelijk de turfvezels, voor spinlusfabricage te nemen, daar de tuifvezels gevoeliger zijn voor scheikundige inwei king. Te dien einde wordt de tuif, zoodra zij uit het veen komt, met verdund zwavelzuur gedu rende 4 a 5 uur bij 115 tot 120° Celsius ge kookt, waardoor de cellulose der turf door het opzuigen van water en scheiding van de cellulose-molekule in de eenvoudiger samenge stelde suikermolekule overgaat. Na het koken woidt, wanneer de hoogste suikervorming bereikt is, de suikerachtige brij met behulp van filtreerperson van de overige massa gescheiden, de suiker bevattende oplossing door hitte verdicht, met zuivere gist in gisting gebiacht, en de op deze wijze verkregen alcohol gedistilleerd. Op deze wijze brachten 1000 kilo droge turf 6263 liter absolute alcohol, daarentegen 500 kilo der allei beste aardappelen slechts 6061 liter absolute alcohol op. De turt schijnt dus de roeping te verkrijgen, den aardappel weer meer op het gebied der voedingsmiddelen terug te dringenin alle opzichten kan deze uitvinding dus onze bevolking, alsook onze industrie, ten goede komen. Uit Rotterdam meldt men ons, dat deze week op het etablissement Fijenoord, wegens slapte in werk, 150 arbeiders zullen ont slagen worden. {N. v. d. D.) Voor een paar maanden noodigden de hee ren Van Marken en Waller de leden der Engelsche bakkersvereeniging uit aan hunne instelling een bezoek te brengen, waarvan zij de kosten voor hunne rekening namen. Volgens de Telegraaf hebben die kosten tien duizend gulden bedragen, maar de ontvangst had dan ook op de meest onbekrompen gast vrije wijze plaats. De bakkersvereeniging was hoog ingenomen met die ontvangstzij heeft er een geïllustreerd gedenkschrift van uitge geven en wat nog meer beteekent het debiet der onderneming van de heeren Van Marken en Waller is in den laatsten tijd in Engeland zeer gestegen. Door een noodlottig toeval is een der huis- genooten van den heer B. op de Pijpenmarkt te Amsterdam uit een raam van de derde verdieping gevallen. De ongelukkige, een man van ongeveer dertigjarigen leeftijd, werd naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij kort daarna overleed. Een jongmensch te Amsterdam wandelde Vrijdagavond op de Reguliersgracht. Op de hoogte van de Prinsengracht ontmoette hij twee personen, die hem zeer verdacht toe schenen. 2ij bleven hem staan aankijken, en op de vraag»Wat moet jelui van mij V' loste een dier personen een schot, dat hem in den rug drong. Bevreesd voor een tweede schot, nam hij ijlings de vlucht en begaf zich naar huis. De verwonde is in het Israëlietisch ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Herhaalde malen hadden eenige visschers, in het Goereesche Gat, last, dat hunne netten bij het ophalen scheurden, waardoor veel schade veroorzaakt werd. Ten einde de oor zaak hiervan te weten te komen, werd een duiker, Frans de Geus, uit Stellendam, aan het werk gesteld, ten einde den bodem te onderzoeken. Uit dit onderzoek bleek, dat zich aldaar een wrak van een vaaituig bevond, naar het uiterlijk te oordeelen afkomstig van een oud oorlogsschip, welke ouderstelling nog bevestigd werd door eenige daarop gevonden ronde kogels. Stroomingen in liet water schijnen dit wrak weder uit het zand te hebben losgewerkt. Een nader onderzoek zal voorzeker meer dere bijzonderheden aan het daglicht brengen. Te Groningen hebben de vereenigde schil ders zich tot de ingezetenen gewend met het verzoek om loonsverhooging tot 15 cent per uur. Zij meenen, zegt de A7. B. Ot., dat dit het middel is, omdat de patroons slechts voor zich zeiven zorgen. Te Winschoten kwam een jongeling be schonken thuis. Zijn moeder schijnt hem daarom een beetje onder handen genomen te hebben, wat den heethoofd zoo driftig deed worden, dat hij een potje van de tafel gieep en dit de vrouw tegen het hoofd gooide. Spoedig daarop moest de dokter gehaald worden, maar zijn hulp mocht met baten. De arme vrouw is reeds ovei leden. Zaterdagmiddag begaf zich de socialist Tj. Stienstra naar het station te Harhngen en nam daar een kaartje naar Winschoten, waar hij voornemens was te spreken. Plaats nemende in den trein, gingen bij hem zitten een rijksveldwachter en een politie-agent, die hem aankondigden, dat hij de reis vooi loopig niet verder zou kunnen voortzetten dan tot Leeuwarden, waar hij zijn jaar gevangenis straf zou moeten ondergaan. Naar de Asser Ct. verneemt, heeft de ge detineerde E. Warringa uit Ees bekend, dat hij een tweetal revolverschoten op Rika Wenning heeft gelost, waardoor deze is gedood. Bij het springen van een in beweging zijnde tram geraakte de 70-jarige J. van Lies hout te Gemert onder de wielen, waardoor hem beide beenen verbrijzeld werden. De ongelukkige is kort daarop overleden. Te Weerdingermond zal worden opgericht een werkliedenbond, welke de belangen van den werkmansstand denkt te bevorderen, doch zich streng buiten alle inmenging van sociaal-democratischen aard wenscht te houden. Zaterdag j.l. was de justitie uit Zutfen te Zuuk, gemeente Epe, om een onderzoek te doen naar de oorzaak van eenen brand, welke, in een bewoond huis aldaar, kort te voren had plaats gehad. De vrouw des huizes, ver moedelijk vernomen hebbende dat de justitie was aangekomen, was niet te vinden, ook niet daar waarheen zij aan hare huisgenooten had opgegeven te zullen gaan. Na eenigen tijd werd zij levenloos uit het kanaal opge haald. ZCt.) Hendrikus van Heen oud bekende van de justitie, heeft Vrijdagmiddag zijn halven broeder Cornells een idioot op den openbaren weg te Gassel (bij Grave} door middel van een geweerschot van het leven beroofd. Nadat de moordenaar zich eerst thuis nog verkleed had, is hij gevlucht in de richting naar Kleef. De politie maakte van een en ander proces- verhaal op. De verslagene werd getroffen in den mond hoek de kogel vond een uitweg aan de ach terzijde van het hoofd, welk lichaamsdeel hij geheel verbrijzelde. Nab Ede is gisteren door trein 21 eene vrouw overreden, die onder den afsluitboom was doorgegaan. Zij bleef op de plaats dood. Naar wij vernemen, is de op 27 Juni 1.1. tusschen Praest en Emmerik vermoorde vrouw gebleken te zijn de echtgenoote van den metselaar Willem Potz uit Niedei weijer, terwijl deze man door de Duitsche justitie verdacht wordt den moord te hebben gepleegd zijne aanhouding wordt daarom verzocht. Hij is 26 jaar oud, lang 1.73 M, heeft blond haai en blonden knevel en is gekleed in een zwart kamgaren kostuum. {Arnh. Ct.) Te Bergen-Tei blijt (L.) is door maaieisia een perceel rogge het lijk gevonden van een onbekend man, dat in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Naast het lijk werd een fleschje met vocht gevonden. De justitie te Maastricht heeft een onderzoek ingesteld. Het bacteriologisch onderzoek bevestigde het vermoeden, dat liet geval van choleia- achtigen aard, dat Vrijdag j.I. zich te 's-Her- togenbosch voordeed, geen cholera asiaiica, i-.eiar slechts cholera nostras was. In een bosch te Elsliout (N.-B.) heeft de landbouwer W. Klijn een nest met due jonge arenden gevonden. Toen hij zich het nest wilde toeeigenen, moest hij de ouden, die woest rondvlogen, zich met geweld van het lijf houden. De jonge vogels zitten thans bij den burgemeester in eene kooi. 's-Gravenhage. H. K. H. prinses Hein- rich van Pruisenschoonzuster van den Duitschen keizer, is hedennamiddag alhier aangekomen per Hollandsclie spoor van 1.12, H. K. H, werd aan het station ontvangen door den Duitschen gezant graaf Vou Rant- zau en zijne gemalin en de verdere kden der legatie. In een open rijtuig begaf zij zich naar liet rOranjehotel' te Scheveningen, waar haar zoontje, prins Waldemar, reeds verblijf houdt Apeldoorn. Morgen worden de drie jonge prinsen van Bentheim voor 10 dagen op het Loo verwacht. Ingezonden luedcrfeelingen, betreffende zaken van particulier handels, en nijverheidsbelang, 30 Cent* pet' v e g e l. moeten die prikkelbaarheid van humeur over winnen die de kans op een gelukkig leven beneemt. De talisman die dit teweegbrengt is gemakkelijk te vinden. Sequaii's Prairie Flower faalt nimmer om verlichting te geven in gevallen van zenuwachtigheid, slechte spijsvertering en zwaarmoedigheid en wanneer het wordt aangewend in verband met Sequah- olie. is het een der voortreffelijkste huis middelen, die ooit werden ingevoerd. Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1.25 ftld. per flacon. Zondag hadden te Keulen de internationale roeiwedstrij'den plaats. De Hollanders hielden zich kranig. De Amstel behaalde 2 eerste prijzen en Daventria 1 eersten prijs. De heer Smulders, uitvinder van het piano klokkenspel, te Maastricht, is door het stadsbestuur van Kopenhagen uitgenoodigd om het carillon aldaar naar zijn stelsel in te richten. Zooals men weet, heeft de heer Smulders reeds vroeger eene gelijke opdracht te Hamburg en Antvveipen vervuld.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 4