Donderdag 20 Juli. A0. 1893. N°. 8318. Zevenenveert gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitcnlandsclie Berichten. Binneiilandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. fBiSSBlJL De ministerraad heeft gisteren besloten in de Kamer te verklaren dat van Siam schade vergoeding zal worden geêischtdat de toe stand niet tot buitenlandsche verwikkelingen behoeft te leiden en dat in geenen deele aan «ene verovering van Siam gedacht wordt. In de Kamer heeft Dreyfus gisteren eene interpellatie gehouden over het voorgevallene in Siam. De Kamer nam met algemeene stemmen eene door den minister Develle goedgekeurde orde van den dag aan, waarbij zij haar ver trouwen betuigt in de regeering, op welker geestkracht zij rekent. In antwoord op de interpellatie-Dreyfus zeide de minister Develle, dat hij, na de door de Britsche regeering in het parlement afge legde verklaring, aan den Franschen gezant te Londen eene diplomatieke nota heeft ge zonden, waarin hij zijne verbazing te kennen geeft de Engelschen zich aan de zijde der Siameezen te zien scharen. Voorts wordt in die nota erkend, dat de regeering voornemens is de Fransche strijd macht in Indie te versterken en zoo noodig gewapenderhand herstel van grieven te eischen. De minister Develle heeft daarom twee oorlogsschepen naar Siam gezonden, welke den toegang tot de haven van Bang kok met goed gevolg hebben geforceerd, -{Toejuichingen.) Den volgenden dag hebben de Siameezen een onzer schepen afgeloopen ■en aldus het volkenrecht geschonden. Wanneer geen voldoening wordt gegeven, kan de Kamer op de vastberadenheid en geestkracht der regeering rekenen. De boven vermelde motie werd daarna aangenomen. De Kamer hield zich daarna bezig met de interpellatie, strekkende om de soldaten der lichting van 1S89 in de mogelijkheid te stellen om deel te nemen aan de verkiezingen. De president van den ministerraad en de minister van oorlog waren er tegen. De eenvoudige orde van den dag, door de regee ring aanvaard, werd met 270 tegen 207 •stemmen verworpen. Na de verklaring van den minister van oorlog, dat hij zich met geen ander amendement vereenigen zou vereenigde de Kamer zich met de derde orde van den dag, die door Dupuy was aangenomen. De Soir meldt dat de regeering aan het gouvernement van Siam een ultimatum ge zonden heeft. BUIISCIIIO. De Meichsanzeiger bevat eene Kabinetsorder aan den rijkskanselier, waarin de keizer zijne vreugdevolle genoegdoening uitspreekt over den gelukkigen uitslag van de legerherziening, welke tot stand gekomen is, dank zij den steun van vele kringen uit het volk, vooral echter door de verdiensten van den rijks kanselier, die met de ervarenheid van den deskundige, het doorzicht van den staatsman en met grooten ijver de hervorming tot een bevredigend einde gebracht heeft. De keizer spreekt daarvoor zijnen onuitwischbaren dank uit en daarbij den wensch, dat 's rijkskan seliers onschatbare diensten nog lang voor keizer en vaderland behouden mogen biij ven. In antwoord op een schrijven der conser vatieve vereeniging te Waldburg aan den voorzitter des Briksdags, den heer VonLevet- zow, waarom geen begin wordt gemaakt met de oprichting van een gedenkteeken voor vorst Bismarck, heeft gene verklaard dat de inzameling van gelden voor dat doel gesloten is en de fondsen aan het comité zijn afge dragen, maar dat de verwezenlijking van het plan moet blijven rusten tot het nationaal gedenkteeken voor keizer Wilhelm I gereed is, omdat het geen pas geeft den nog levenden oud-kanselier te eeren nog voor den keizer, die reeds tot de geschiedenis behoort. "Volgens de Tost is de staatssecretaris Von Maltzahn voornemens den rijksdienst te ver laten. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde Gladstone gis teren, dat de aanmunting van zilver voor Indië niet geregeld zal worden naar het ge rief van het gouvernement, doch volgens de ware behoeften van het land. Aan de Times wordt uit Baugkok gemeld, dat vele Engelschen met hun gezin en bezit ingen Siam verlaten. Een hoofdartikel van de Timeswaarin het blad te velde trekt tegen de Fransche chau vinisten, die de houding van Siam toeschrij ven aan kuiperyen van Engeland, eindigt aldus: Het Fransche vernuft schijnt uitge doofd zoodra er eene internationale quaestie rijst, waarbij Engeland spitsvondiglijk veron dersteld wórdt Frankrijks beleid tegen te werken. Het uitvaren der Franschen over Britsche kuiperijen en Britsche laatdunkend heid n Siam mist allen grond, en maakt daarom op alle wèlingelichten den indruk van allerdwaast te zijn. De Fransche staats lieden, die Frankrijks belangen breeder op vatten, kunnen dergelijke pogingen om de Franseh-Engelsehe betrekkingen te verbitte ren, slechts betreuren, erkennend dat Frank rijk voortdurend de bewijzen van Engelands vriendschappelijke gezindheid ontvangt, welke het niet altijd heeft gewaardeerd tenzij platonisch. Rusland heeft in Frankrijk geen vriend; in Europa wel vijanden. Engeland streeft naar eene neutrale houding, ondanks de vele verlokkingen tot het tegendeel. Wat kunnen de Franschen van hunne hardnekkige uittartingen anders verwachten dan dat En geland zich zal werpen in de armen van het Drievoudig Verbond? Kan een ernstig Fransch staatsman meenen dat Frankrijks belangen daardoor gebaat zullen worden Zoo niet, dan is het voorzeker kortzichtig, Engeland overal te dwarsboomen waar de Engelsche en de Fransche belangen samengaan. De Times verneemt uit Bangkok dat de commandant van het oorlogsschip Forfait zich per roeiboot naar de gezonken Fransche loodsboot Say heeft begeven, boven welke hij de Siameesche vlag zag wapperen. Deze vlag werd omlaaggehaald. Vele Engelsche gezin nen verlaten Bangkok. De crisis in het kolenvak wordt scherper. Heden zal de sMiners* Confederation of Great Britain" beslissen over de vraag, of men al dan niet berusten zal in de door de »Associated Coalowners" voorgestelde loonsvermindering ten bedrage van 25 pCt. Een weigerend ant woord schynt zoogoed als zeker. Dit zou dan gelden voor 190,000 man, die op 28 dezer het werk zouden staken. De prijs der steen kolen is sedert verleden week te Londen 3 sh. per ton gerezen. Maandag zijn de twee Armenische profes soren, Thoumian en Kayayan, die in het Angora-proces ter dood veroordeeld werden, maar gratie kregen, met verbanning evenwel, uit Konstantinopel via Brindisi te Londen aangekomen, waar zij natuurlijk met open armen ontvangen zijn. T K I II E. Uit Konstantinopel wordt aan de Times gemeld dat de khedive in de officieele krin gen weinig aanmoediging vindt voor zijn eerzuchtige plannenhij kreeg integendeel van de regeenngspersonen wenken om zijnen anti-Engelschen ijver te matigen. De sultan schijnt meer dan ooit besloten, een bond genootschap met Engeland te zoeken. De betooging van de gecombineerde Fransche en Russische vloten in de Middeliandsche Zee, bestemd hem van Engeland afvallig te maken, schijnt integendeel zijnen aandrang om bedoeld bondgenootschap aan te gaan slechts versterkt te hebben. Hij ziet daarin een tegenwicht tegen de Franco-Russische bedreigingen. AMERIKA. De regeering heeft gisteren een telegram ontvangen van den Amerikaanschen consul- generaal te Bangkok. Er heerscht volkomen rust te Bangkok, heet het daarin. Concessies, door Siam gedaan, maken een vriendschap pelijke beslechting van het geschil waar schijnlijk. Men gelooft hier dat die concessies van Siam naar concessies van Franschen kant heenwijzen. CHINA. Naar uit Shanghai aan de Standard ge meld wordt, heeft China alle vergoeding ge weigerd voor den moord op detweeZweed- sche zendelingen te Sungpu, ofschoon het schijnt vast te staan dat mandarijnen daaraan medeplichtig zijn geweest. De te Shanghai en Hankow ingezeten vreemdelingen hebben in eene vergadering moties aangenomen, de groote mogendheden uitnoodigende tusschen beide te komen en de Chineesehe overheden te dwingen tot eerbiediging der tractaten. De toestand wordt ernstig genoemd. SCHIEDAM, 19 Juli 1893. De uitslag van de gisteren gehouden ver kiezing van 7 leden voor den gemeenteraad is als volgt: Uitgebracht werden 756 geldige stemmen, volstrekte meerdeiheid dus 379. Gekozen werden de heeren: J. W. J. van Harwegen den Breems (aftr.) met 540, rnr. H. J. Schuur man (attr.) met 457, J. Loopuyt (aftr.) met 452, A. van Buysen met 452, J. H. van Westendorp J.Dz. met 452, JE. Elzevier Dom. (aflr.) met 418 stemmen, terwijl een her stemming moet plaats hebben tusschen de heerenW. F. Tak, die 296, en C. Klein, die 272 stemmen verkreeg. Seeds onmiddellijh na den uitslag per bul letin medegedeeld.) De gekozenen zijn allen candidalen van de kiesvereeniging d Schiedam", terwijl ook de heer W. F. Tak, candidaat dezer kiesveree- niging, in herstemming komt. Over den nieuwbenoeinden gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië schrijft men aan het JV. u. d. JD. uit Den Haag het vol gende: Jhr. C. H. A. van der Wijck is een man van groote werkkracht en begaafdheden, en wat voor Indië bovenal veel zegt, doorkneed in Indische toestanden. In Indië geboren, werd hij later naar Nedeiland gezonden om daar zijn verdere opvoeding te voltooien en te Delft, waar hij studeerde voor Indisch ambtenaar, was hij reeds om zijne vlugheid van geest zeer gezien. In 1858 of 1859 als O.-I. ambtenaar uitge zonden, doorliep hij de gansche ambtelijke carrière en steeds vervulde hij de hem opge dragen taak met onderscheiding. O. a. was de heer Van der Wijck resident van Tagal en Soerabaja. Later werd hij benoemd tot lid van den Raad van Nederl. Indië en ten slotte vervulde hij er den zetel van vice- president. Na ongeveer 33 jaar in den Indisclien dienst te hebben doorgebracht, werd hij in 1892 op zjjn verzoek gepensionneerd en maakte hij de terugreis naar Nederland, om echter reeds in den aanvang van dit jaar weder naar Indië terug te keeren, thans in zjjne particuliere COÜRlillï. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTBRSTHAAT, E 37. Advertentieprijs: van 110 gewone regels roet inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. l4|

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1