hoedanigheid als commissaris der Pakket- Maatschappij. Nauwelijks heeft hij zijn taak aldaar vol bracht en is hij pas sedert weinige dagen in het moederland teruggekeerd; of reeds is hij bestemd om andermaal den Oceaan over te steken, om de gewichtige betrekking van Opperlandvoogd te gaan vervullen in het land dat hem zoo dierbaar is. Ofschoon de grenzen van den middelbaren leeftijd bijna overschreden hebbende, bezit de nieuwe titularis energie genoeg om nuttig werkzaam te zijn voor Insulinde en zijn ge matigd vooruitstrevende richting is voldoende waarborg tegen reactie in de leiding van de overzeesche aangelegenheden. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Madrid, sedert 1 Juli 1.1. van alle koopmansgoederen, met uitzondering van steenkolen, welke ten behoeve der havenwerken te Havana uit den vreemde worden aangebracht, een kaaigeld van 25 centavos per 1000 KG wordt geheven. Goederen die langer dan 8 dagen op de kaden blijven liggen, betalen van den 9n dag af dage lijks eene surtaxe van 25 centavos per kubie- ken meter. Schepen, welke de kustvaart uit oefenen, en booten die voor het vervoer in de haven worden gebezigd, betalen maande lijks volgens onderstaand tarief: Sloepen en booten onder 50 ton 2 pesos, van 50 100 ton 3 pesos, van 101 ton en daarboven 4 pesos. Stoombooten voor de kustvaart gebruikt 20 pesos. Sieepbooten en stoombootjes voor het verkeer in de haven gebezigd 10 pesos. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens bericht van den consul-generaal te Athene, in de haven van Skiathos de na volgende additioneele rechten worden geheven a. 10 percent hoven het douanetarief van alle goederen uit buitenlandsche havens aan gebracht; 6. 1 percent ad valorem van alle vreemde goederen uit andere Grieksche havens aangebracht; c. 3 percent ad valorem van alle producten voor wederuitvoer bestemd. "Van deze additioneele rechten zijn vrijgesteld lo. de goedeien vermeld in artt. 13 en 14 der wet beti effende het Grieksche douane tarief; 2o. de artikelen waarvan de verkoop staatsmonopolie is. Onlangs is tusschen Frankrijk en Rusland een handelsverdiag gesloten, krachtens het welk het invoerrecht op een aantal artikelen bij invoer uit Fiankrijk in Nederland eene verlaging heeft ondergaan. Die tariefsverlaging zal van den 13n dezer af ook op den invoer uit Nederland worden toegepast. De St.-Ct. no. 166 bevat eeae opgave ont leend aan den tekst der genoemde overeen komst, van de producten welke in de tariefs verlaging deelen, benevens het voor elk dier artikelen vastgestelde nieuwe tarief. Aan H. M. de Koningin-Regentes is ten behoeve van H. Poutsma, die te Utrecht gevangenzit, door zijn echtgenoote een request om gratie gezonden. "Van 9 tot en met '15 Juli zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnen gekomen 111 stoom- en 26 zeilschepenver trokken 93 stoom- en 8 zeilschepen. Wegens den lagen waterstand is de scheep vaart op de Elbe gesloten. De Sea Messenger van den heer Lefèbre is thans ingericht als een overbrenger van de hulplijn tot redding van schipbreukelingen bjj voorkomende zeerampen onder de kusten. Het is een hoogst eenvoudig en aan het dek van elk vaartuig zeer gemakkelijk te bergen toestel, en tevens een zeker en snelwerkend reddingstoestel. De vele klachten, in de laatste jaren in buiten- en binnenlandsche bladen aangeheven over de onvolmaaktheden-die de reddings toestellen alsnog aankleven en die bij de schipbreuken steeds meer en meer blijken, hebben den heer Lefèbre doen besluiten, zijnen gunstig bekenden Sea Messenger ge heel te doen inrichten voor de redding van schipbreukelingen bij het voorkomen van zeerampen onder de kusten. De Sea Messenger is een sterk gekleurde metalen bol, zichtbaar in zee bij dag op 3 Eng. zeemijlen, verbonden aan eene drijvende lijn tot op eene lengte van 3 kilometer, en loopt bij het overboord werpen in snelle vaart van den haspel die zich aan het dek bevindt van bet in nood verkeerend schip; gelijk tijdig bij het in zee werpen van dien drijver verbrandt een helderlichtverspreidend zee vuur van Holmes, terwijl bovendien nog wordt meegevoerd een gesloten brie ven- of tijdingbox (schrijftoestel en perkament is in deze brievenbox altijd voor handen). Bij stranding of zeerampen bij dag zijn de 2 mededrijvende boxes overbodig en kunnen deze worden afgesneden. Het 2e christelijk zangersfeest uitgaande van den bond van christelijke zangvereni gingen zal Woensdag 26 dezer gehouden worden te Maartensdijk op het landgoed iVooidaan", van den heer Grothe, te Utrecht, daartoe welwillend afgestaan. Het vorige feest werd gehouden te Apel doorn, den 18n Juni 4890, en werd toen bezocht door de Koningin (destijds nog prinses) en hare moeder, Koningin Emma. Door de gezamenlijke koren, ruim duizend* personen sterk, zullen zestien liederen worden uitgevoeid, onder leiding van den heer J. Godefroj, muziekdirecteur te Steenwijk, af gewisseld door enkele voordrachten door afzonderlijke vereenigingen. Op twee spreekplaatsen worden door 4 sprekers toespraken gehouden. Onderscheidene feesttreinen vertrekken van de hoofdplaatsen in het midden des lands, met de tusschengelegen stationsde eind punten zijn Rotterdam, Helder, Enschede. Kampen, Dordrecht, Den Haag, Leiden, Am sterdam, Enkhuizen en Deventer. Te Amster dam zijn de retour-bs'jetten met programma's aan het Centi aal-station eenige dagen te voren verkrijgbaar. Maandagavond en nacht was het onweder te Rotterdam niet van de lucht, gepaard van hevige slagregens. Toen dan ook te ruim 1 uur het geroep van brand weerklonk en het bleek, dat de kistenmakerij van de firma C. van Pouderoijen en Zoon, in de Nadorststraat, in brand was geraakt, was men algemeen van oordeel, dat de oorzaak moest gezocht worden in het inslaan van den bliksem, ofschoon dit niet bepaald geconstateerd is kunnen worden. Het vuur, ruim gevoed door hout en spaanders, besloeg weldra een groote uitgestrektheid en kleurde de donkere lucht vuurrood, zoodat de brand over een grooten afstand zichtbaar was. De brandweer slaagde er echter in net vuur tot deze werkplaats te beperken, zoodat voor de omwonenden, waarvan velen zich reeds door de vlucht in veiligheid hadden gebracht, het gevaar vrij spoedig geweken was. Door de vereende krachten van hand- en atoom- brandspuiten was men het vuur in een paar uur tijds meester. De kistenmaker^ is echter nagenoeg geheel uitgebrand. Te Molenaarsgraaf zijn gisterochtend vroeg 3 koeien van den landman De Koning door een enkelen bliksemstraal gedood. Te Amsterdam heeft Zaterdag zekere Bak ker de viouw, met wie hij eenigen tijd samenwoonde, drie steken onder het hart toe gebracht, die haar leven in gevaar brengen. Schier zonder aanleiding zeide hij, dat zij zich vergiste, zoo zij meende dat hij den vorigen dag geen cent meer op zak had, en haalde toen het mes uit, -waarmede hij zijne daad bedreef. Te Zaandam is Maandagavond, ongeveer negen uur, de houtzaagmolen »de Beer", van de firma E. van der Stadt Zn., door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Te Assendelft sloeg Maandagavond te on geveer halfnegen de bliksem in de Ned.- herv. kerk (Noordeinde), die daardoor geheel afbrandde. Te Groningen is door verhuurders van huizen een »Bond van billijkheid en recht" opgericht, welke zich ten doel stelt het onbewoonbaar verklaren van woningen, ten nadeele van hun eigendomsrecht, zooveel mogelijk tegen te gaan. Op een trein van Leeuwarden naar Gro ningen is tusschen de stations Veen wouden en Buitenpost een schot met hagel gelost. Het schot ging door eene coupé 3e klasse. Niemand werd gewond. De dader is niet be kend. Te Qudeschoot (Fr.) is een zeventienjarig meisje, terwijl zij in een winkel was om boodschappen te doen, plotseling doofstom geworden. Te Steenwijk is op initiatief van den bur gemeester, jhr. Lewe van Aduard, eene ver- eeniging voor werkverschaffing opgericht, welke zich ten doel stelt het bedelen te be strijden, door werk te verschaffen gedurende den winter. Zij is opgericht voor den tijd van 29 jaar. De statuten zijn reeds in eene vergadering van ingezetenen vastgesteld. Het bestuur der vereeniging bestaat uit 5 leden, die gedurende 5 jaar zitting hebben, en waar toe voor het eerst z*yn benoemd de heeren jhr. Lewe van Aduard, J. H. Tromp Mees ters, G. Brouwer, F. Aberson en J. Seheltmga, In eene latere vergadering zal het huis houdelijk reglement worden vastgesteld. Te Dalfsen sloeg Maandagnamiddag, om streeks halfeen, de bliksem in den toren, staande midden in bet dorp. Ongeveer een half uur daarna ontdekte men boven in de spits een begin van brand, die spoedig ge- bluscht werd. Enkele steenen zijn van den muur geslagen. T'e Meppel is eenige maanden geleden eene patroonsvereenigïng, sBoaz", opgericht. Deze heeft thans besloten twintig doelmatige ar beiderswoningen te bouwen en die te verhuren tegen zoo matigen prijs, dat alleen de kosten van bouwen gedekt zullen worden. Het gesticht voor geesteszieken, dat men voornemens is te "Wagenborgen op te richten, zal op godsdienstigen grondslag rusten; er zullen daar geen andere krankzïnngen dan idioten en geesteszwakken, die hinderlijk zijn voor hunne omgeving, worden opgenomen. Uit Zelhem wordt aan de Zutph. Ct. gemeld Een 67-jarig -weduwnaar en een 50-jarige weduwe meldden zich ten gemeentehuize aan om samen weder een echtverbond te sluiten. Op de mededeeling van den ambtenaar, dat de afkondigingen in een aangrenzende ge meente (woonplaats der bruid) moesten plaats hebben, deed de bruidegom met aandrang het verzoek hem een jaar of tien jonger te maken dan hij werkelijk was; des verlangd zou hij de moeite goed beloonen. Eerst na herhaalde en stellige verklaring van den ambtenaar dat hij hem in dezen met geen mogelijkheid kon helpen, gingen de jon gelieden in dat opzicht ongetroost heen. Niet ver van Ginneken, bij de grens van België, aan den zoogenaamden aPaal", be vond zich eene landbouwerswoning, bewoond door Yan Opstal. De woning met de schuur zijn Yrijdag een prooi der vlammen geworden. Onder het branden miste men het kleinste kind, een wicht van een paar jaar. Overal werd gezocht, doch nergens werd het knaapje gevonden. Eindelijk ja, daar zat het in een zandhok onder het bakhuis, in gezelschap van den hond, die zijn kleinen makker hier veilig waande. Een man, die het kind daar zag, •wilds het spoedig naar de in angst verkeeren- de ouders brengen, maar de hond duldde niet, dat men zijn beschermeling zou aanraken en beet zelfs den man in den arm. Eerst nadat de ouders nader kwamen, Bet het dier het kind uit het zandhok gaan. Zaterdag is te Hatenboer, gemeente Roer mond, een voerman, die met het inrijden van oogst bezig was, door zijne kar over reden. Het wiel ging hem over den hals, en de dood volgde terstond. In Sempervirens wordt gewaarschuwd tegen het koopen van Aconitums (monnikskappen), eene bloem die nogal in den smaak schijnt te vallen. De giftige eigenschappen dezer plant maken haar allerminst geschikt tot verkoopen, vooral in gezinnen waar kinderen zijn. Ylaardingen. Tot leden van den gemeen teraad zijn herkozen de heeren J. van Dussel- dorp A.Mzn., A. Pot, J. G. van Linden van den Heuvel], C. Moerman Jr. en P. de Zeeuw Hz. Maassluis. Tot leden van den gemeente raad zijn herkozen de heerenA. van Rees en Nico M. Dirkzwager, en gekozen de heer J. Leverstein. Herstemming tusscheu de hee ren: W. H. de Meijer Jr. en A. Luijendijk. Pernis. Tot leden van den gemeenteraad rijn herkozen de heeren A. Bouinan, J. van den Hoek en A. Hirschman, Överschie. Tot leden van den gemeente raad zijn herkozen de heeren Jac, Post, M. Rodenburg en C. van den Berg Jz. Herstem ming tusschen de heeren H. G. Ruhaak en L. R. Aalbers. Middelburg. In de gisteravond gehou den vergadering der liberale kiesvereeniging nEendraeht maakt macht-', welke werd bijge woond door meer dan 400 leden, is met algemeens stemmen de volgende motie aan genomen »De liberale kiesvereeniging ^Eendracht maakt macht" te Middelhui g; betreurende dat de verkiezing van een anti liberaal lid der Eerste Kamer voor Zeeland op 11 Juli j.l. is mogelijk geweest door de tot dusver niet voldoende gemotiveerde af wezigheid van eenige liberale leden der Provinciale Staten, waaronder een der afgevaar digden voor het hoofdkiesdistrict Middelburg spreekt hare afkeuring over deze handel wijze uit; en besluit, dat van de aanneming dezer motie aan bedoelden afgevaardigde voor het hoofdkiesdistrict Middelburg mededeeling worde gedaan; hem daarbij de vraag stellende, of hij van meening is, dat hij zijn mandaat ter beschik king van de kiezers behoort e stellen." Bedoelde afgevaardigde is de heer Th. van Uitje Pieterse te Ylissingen, die den 9n dezer zich naar liet buitenland had begeven. SPORT. De heer Adrian uit Scheveningen behaalde Zondag en Donderdag j.l. in de internationale wedstrijden te Malmö en Kopenhagen eonen derden en. 2 tweede prijzen. Te Kopenhagen werd hij bijzonder gastvrij ontvangen. Gemengde Berichten. Te Berlijn is de vrouw van een koetsier ge vangengenomen, die om een einde aan haar ellende te maken, zich met haar jongste twee kinderen in het water had geworpen. Haar twee oudere kinderen, die aan den oever stonden,

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2