Tport. 'Sfe Binnenlaiidsclie Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. I i W witch in staat van beschuldiging gesteld. De radicalen, waaruit de parlementaire commis sie is samengesteld, eischen de verbanning der leden van dat ministerie. i 1 B B 1 E 1. De 2few- YorJc Herald, verneemt dat de president en de minister van buitenlandsche zaken van Nicaragua nog altijd door de op standelingen gevangengehouden worden. In een Kabinetsraad is generaal Zabolas tot dictaror verheven; de groote meerderheid der bevolking steunt de regeering. Door de regeering der Vereenïgde Staten is aan baren gezant te Nicaragua last ge geven, een onzijdige houding aan te nemen totdat de regeering der republiek weder op vasten grondslag gevestigd zal zijn. Volgens de laatste berichten is de oproe rige beweging tegen den voorloopigen presi dent hervat. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 Juli. Ingekomen verschillende bescheiden en de laatstelijk door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerpen, alsmede de huishoude lijke raming voor '1894, die behandeld zal worden aan het einde der petstvolgende vergadering. De afdeelingen zijn hernieuwd, die daarop de aanhangige ontwerpen hebben onderzocht, SCHIEDAM, 20 Juli 1893. Hedenmorgen is Arie Meerhof, wonende alhier in de Zalmstraat, werkzaam in de branderij van den heerP. C. van der Pant Jr. aan de Hoofdstraat, van öenbovenbak geval len, vermoedelijk door het breken van een lat waartegen hij zal hebben geleund. Hij werd in bewusteloozen toestand opgenomen. Uitwendig letsel had bij niet. De geneesheer La Verge verleende de eerste hulp en op diens last is hij per rijtuig naar zijne woning vervoerd. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën brengen ter algemeene kennis, dat, met ingang van 24 dezer de in- en door voer van ongewasschen lijf- en beddegoed, door landverhuizers aangevoerd uit Rusland, verboden is. Voor de meeting van het Algemeen Neder- landsch Werklieden-Verbond", Zondag aan staande te lVs uur'in het gebouw voor kunsten en wetenschappen in Den Haag te houden ten gunste ner kiesrechts-ontwerpen, hebben zich thans 105 deelnemende vereenigingen aangemeld. Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft de uitkeering van de ^Imperial" aan de gemeente Amsterdam over de eerste zes maanden van dit jaar f 12,000 minder bedragen dan het vorige jaar. Deze vermindering is te wijten aan het verminderd gasverbruik, waarschijn lijk tengevolge van het toegenomen gebruik van electrisch licht. De heer L. Diepenhorst deelt in de Arnh. Ct. het volgende mede j> Vernomen hebbende, dat de motie te Arn hem aangenomen door oud-weezen van Neer bosch. verkeerd door het publiek wordt begre pen, diene tot opheldering, dat de vergadering enkel en alleen haar oordeel uitsprak over de brochure van Van Houten en niet over die van Van Deth, welke naar haar oordeel geen enkele oud-wees kan onderschrijven". De pokken-patiënt te Rysoord is bijna her steld, doch zijne vrouw en twee kinderen zijn nu aan die ziekte lijdende. De huisvrouw van H. P. te Hiüesluis, die j.l. Vrijdag door de pokken aangetast werd, is Dinsdag overleden. Naar bet zeggen van den geneesheer, kwamen de pokken niet spoedig uit. De zoon ligt thans ernstig riek hij heeft de pokken in hevige mate. (N.B.Ct.) Onlangs las eene schippersvrouw, onder Poortugaal, dat een jongen, op verzoek, een horloge van H. M. de Koningin gekregen had. De schuit moest op de helling, de schipperij was in den laatsten tijd slap geweest, het gezin was groot, de financieele omstandig heden waren slecht. Buiten medeweten van haren man ondernam de vrouw het ook eens aan Hare Majesteit te schrijven, met verzoek om eenigen bijstand. Deze week werd haar door tusschenkomst van den burgemeester, namens H. M., eene gift van f60 ter hand gesteld. Te Ouderkerk a/d. Use! is gistermorgen schipper A. Heij, van Rotterdam, overboord gevallen en verdronken. Omtrent den brand in de hervormde kerk te Assendelft meldt men nader: Om 9 uur sloegen de vlammen het dak uit; hoewel inmiddels vele spuiten ter plaatse waren gekomen, besloot de burgemeester niet te doen spuiten voor het vallen van den toren, wat te 11 uur onder vreeselijk geraas plaats vond, evenwel zonder ongelukken of schade aan te richten aan de belendende per- ceelen. De kerk was verassureerd voor f36000. Voor 4 jaar werd een orgel geplaatst van f9000. Te Kralingen zal de buitenplaats sliet Paradijs" ingericht worden voor een koud- waterinrichting, naar de methode van pastoor Kneipp. Er worden plannen gevormd om aldaar een hotel met volledige badinrichting te openen. Dinsdagmorgen is schipper J. van de Pers, van het schip Utrecht, te Nieuwersluis, bij het strjjken van de mast die met de hooge voetbrug in aanraking kwam, zoodanig door de lier getroffen, dat de dood onmiddellijk volg de. Hij laat eene vrouw met vier kinderen na. Te Opwierda (Groningen) is in een wierde van den heer Tuinier het geraamte gevonden van een forsch persoon in zittende houding en met een zwaren ketting om den hals. Den 22a dezer zal te Heerenveen een samenkomst gehouden worden van werklooze arbeiders uit de gemeente Schcterland, om te overleggen wat gedaan moet worden om werk te krijgen. Te Wijchel (Fr.) zijn twee kippen 33 dagen lang onder hei hooi bedolven geweest. B(j het omzetten van het hw>< kwamen de dieren waggelende voor den dag; zij hadden veel meer dorst dan honger. Zij zijn nu echter weer geheel op dreef. In het "Woudmansdiep (Fr.) is een gezel schap Leeuwarders, dat in den omtrek van Tietjerk een zeiltochtje maakte, met het scheepje omgeslagen, waardoor allen te water raakten. Met zeer veel inspanning werden vier van hen gered; doch de vijfde, een jonge vrouw, vond den dood in de golven. Eerst geruimen tijd daarna werd het lijk der ongelukkige uit de diepte opgehaald. Maandagavond is de stationschef te Deven ter, terwjjl hij zijn dienst deed op het stations emplacement aldaar, plotseling overleden; men zegt, dat een hartader is gesprongen. In de drukkerij der Amersfoortscïie Ct, kwam Maandagavond zekere heer S., officier der schutterij, met een schuttersgeweer ge wapend, binnen, blijkblaar met het doel om den uitgever van bovengenoemd blad met het meegebrachte wapen te tuchtigen. Tusschen beide mannen schijnt een ernstig geschil ge rezen te zijn, ten minste reeds vroeger heeft de heer S. den uitgever ook al bedreigd en was bet noodig dat de politie hem beschermde. Van de toegedachte tuchtiging kwam Maan dagavond ook niet vee1 terechtden sehutter- officier werd door de knechts der drukkerij het geweer ontnomen, en de man werd de deur uitgezet. Toen de politie kwam opdagen, stormde S. nogmaals binnen, doch werd toen achter slot gebracht. Het geval baarde heel wat opzien. ACt.) De voor enkele dagen te Os in voorloopiga hechtenis gestelden, F. Hendriks en G.Vos, verdacht van ook bij de schandalen aldaar betrokken te zijn, zijn uit die hechtenis weder ontslagen. - Omtrent den j.l. Vrijdag te Gassel ge- pleegden moord kan nog gemeld worden De moordenaar had twee geweren onder zijn bereik, het een met schroot, het ander met een kogel geladen, dat hij op zijn half broeder afschoot met het bekende ongelukkige gevolg. De vluchteling is te Nqmegen gearresteerd en onmiddellijk naar 's-Bosch overgebracht. Inhoud van no. 30 van liet Geïllu streerd Zondagsblad. Piérre en Baptiste (Geïllustreerde novelle naar het Engelsch met zes illustraties). Een ge wichtig moment in de wereldgeschiedenis. Een Chineesch spreekwoord, Het verkeerde handje. Opgravingen van mummies in Egypte (met illustratie) Five o'clock tea te Parijs. Leopold van Dessau en zijn Anna Louise (met illustratie). Onaangenaamheden van de nieuwste manier van reizen in navolging van den koffermensch Hermann Zeitung. Uit het leven van Frederik den Groote. Nog zoo kwaad niet gezien. Anekdoten. Nieuwe chirurgische overwinningen. De prijswinne/ van raadsel L. Dames-rubriek. Puzlle. Oplossing van prijsraadsel LIL Een goed horloge (met illustiatie). - De eerste en de laatste te gelijk. Ieder in zijn stand (met illustratie). Het Innd van den vooruitgang. Nieuw prijsiaadse! LIV. Een woord van prof. Camper. Gewichtige lieden. Een versterkend middel (met illustratie). Anekdote- proeve No. 17. De hoed als levensverzekeraar, - Een rijmlustig belastingbetaler. Schaak rubriek. Mededeehogen. 's-Gravenhage. Men is reeds bezig met het in orde brengen van het Bosch voor eene groote feestverlichting in den avond van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes op 2 Augustus. Apeldoorn. Gisteren zijn op lietLoode drie prinsen van Bentheim aangekomen om gedurende een tiental dagen de gasten te zijn van H. M. Koningin Wilhelmina. Ketel. Tot leden van den gemeenteraad zijn herkozen de heeren L. Bijl Lz. met 69 en C. van der Eijk met 64 van de 86 uitge brachte stemmen. De in den laatsten tijd vooral bekend gewor den hardlooper Snoek heeft Zondag weder eens een niet-alledaagsch uitstapje gemaakt. In 9i/8 uur is hij heen en terug naar Utrecht geloopen. Hij vertrok namelijk om tien uur van de Nteuw- markt en kwam te kwart voor twee te Utrecht aan, vanwaar hij, na een uur rusten, de reis weder aanvaardde en ongeveer balfacht op de Nieuwmarkt terug was. Honderden belangstellen den waren bij den aanvang van den tocht en bij de terugkomst van Snoek aanwezig. De hardlooper werd door eenige wielrijders gecontroleerd. Des avonds werd hem namens eenige sportlief hebbers een zilveren medaille aangeboden. De hardlooper zal binnenkort een tweeden, groo teren tocht ondernemen, n.l. van Amsterdam naar Maastricht. Naar wij vernemen, wordt eene nieuwe rege ling van het archiefwezen voorbereid. Volgens die regeling zoude het getal archivarissen ver minderd en de rijksarchieven van twee of drie provinciën tot éen archief samengevoegd worden. (N. R. Ct.) Te Munchen is Zaterdag de tentoonstelling der Sezessionisten geopender zijn 700 doeken uit alle landen van Europa. bi een feuilleton van de Allg. Zt. worden met roem genoemd de Hollanders (die met de Belgen wel 't best zijn vertegenwoordigd) Israëls, Breïtner, de Marissen, Ter Meulen, Tholen, De Bock, Du Chattel, Apol, Blommers, Roozenboom.' Te Waidhofen in Oostenrijk is Zondag een standbeeld voor Robert Kamerling onthuld. Aan een Belgische jongedame, de 22-jarige gravin Emilie de Caraman, is de onderscheiding van het Burgerkruis le klasse verleend, wegens het redden van een menschenleven. Zij zag, voor een venster van het kasteel te Beaumont staande, een vrouw, wier kleederen in brand stonden, een huis uitloopen. Zonder zich te bedenken was zij met dekens toegesneld en had zij spoedig de vlammen gebluscht. De vrouw werd daarna door haar verzorgd en herstelde van hare wonden. Het is voor die kloeke daad dat nu de gravin vereerd is met het Burgerkruis. Naar uit Parijs gemeld wordt, is het nCrédit industriel" aldaar voor een bedrag van ongeveer fr. 1V3 mihoen opgelicht door iemand die zich uitgaf voor een groothandelaar in wijnen. De man is in hechtenis genomen. In Frankrijk leven nog zes ridders van de St.- Ilelena-medaille, oud-strijders van Napoleon op éen na zijn zij allen 100 jaar gepasseerd. Er is een nieuwe wijze gevonden van peilen in diep water zonder gebruik van een lijnhet geschiedt door eon patroon, die ontploft wan neer de bodem aangeraakt wordt. De knal wordt dan door een microphoon overgebracht en uit den tijd die vet loopt tusschen het laten vallen van een patroon en den knal, berekent men den afstand. De uitvinder is de heer John Munro. De stad Husiatyn, in Oostenrijksch Galicie, is door brand gedeeltelijk vernield. Honderd woonhuizen, de synagoge en de Rutheensche kerk zijn in de asch gelegd en 3000 menschen zijn zonder onderkomen. Zware donderbuien, hagelstormen en wolkbreu ken hadden in Italië groote schade aangericht. Vooral in het district Saluzzo was de venvoes- sting groot; het nieuwe station aldaar leed belangrijk. Te Tagiiuno, Alzano, Turijn, Catania en elders werden meerdere personen door den bliksem getroffen en gedood. Een man te Tagiiuno werd in bed doodgeslagen, terwijl zijn vrouw, die naast hem russte, en zijn kindje, dat aan da andere zijde lag, ongedeerd bleven, maar twee meisjes in hetzelfde huis weder werden getroffen, zoodat zij voor haar geheele volgend leven mis vormd zullen zijn. Uit Milaan wordt gemeld dat een vreeselijke wervelwind neergestreken is over Voghera en de wegen en huizen heeft beschadigd, den toren van het paleis Mangliano neergehaald en verschei dene menschen gedood heeft. Een gedeelte der kathedraal is ingestort. Niet minder dan een zestigtal personen zijn zwaar gekwetst. In Spanje verheft zich uo cholera opnieuw. Er zijn te Palafrugell 5 gevallen geconstateerd. Ook op andere grensplaatsen aan de Pyreneeen zijn gevailen van verdachten aard waargenomen. Men vermoedt dat de ziekte uit het zuiden van Frankrijk, waar zij op verschillende plaatsen epidemisch schijnt te heerscben, naar Spanje is overgebracht. Vrijdagavond heeft tusschen Zumarrago en Bilbao in Spanje een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Het ongeluk werd veroorzaakt door het breken van een der buffers van een der middelste waggons van den trein. De achterste 4 i* i ft h xt -V i

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2