A". 1893. Zaterdag 22 Juli. N°. 8320 KENNISGEVING. Feuilleton. f en en veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biiitenlandsche Berichten. A A-NT DE G-RENS. UITGEVER: J. ODÉ. düitschland. r*«ï O A -Sp Abonnementsprijs, per kwartaal Jfrattco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. 0.10. BUREAU: BOÏBBSTBAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken.' Burgemeester en wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek lo. van J. L. GOUKA, om vergunning tot uitbreiding zijner branderU aan de Korte Raven alhier, wijk A no, 145, kadaster sectie C no. 1027, met een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmings oppervlak van 2 Ma; 2o. van M. DIRKZWAGER om vergunning •tot uitbreiding zijner brandt y aan liet Groenweegje alhier, wijk no. 176, kadaster sectie A no, 1013, door plaatsing daarin van «en stoomketel met een verwarmingsopper- vlak van 6 M2, ter vervanging van en van kleiner afmeting. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den 3den Augustus s.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, voor het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van "de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20sten Juli 1S93. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde Grey gisteren dat de regeering nog niet op de hoogte is gesteld van de termen, waarin het ultimatum, door Frankrijk aan Siam gesteld, is vervat; zij heeft dienaangaande om inlichtingen ge vraagd. Het eenige punt dat de Engelsche regeering aangaat is de regeling van het grondgebied. De regeering heeft besloten dat lord Dufferin terstond naar Parijs zal vertrek ken, teneinde op vriendschappelijke wijze van gedachten te wisselen over eenige punten welke eene dergelijke behandeling schijnen noodig te maken. Een amendement van Gladstone op artikel 30 van het Home-nde-ontwerp is aangenomen met 537 tegen 49 stemmen; deze minder heid bestond uit de Parnellieten en eenige nationalisten en radicalen. Het aangenomen amendement maakt het aan de Iersche wet geving onmogelijk eene nieuwe gewapende politie in het leven te roepen nadat het tegen woordige korps van Iersche konstabels zal zijn opgeheven. Artikel 30 wordt daarop met 315 tegen 289, dus met eene meerderheid van 26 stem- stemmen, aangenomen. Vervolgens zijn de artt. 31, 32, 33 en 34 aangenomen met eene meerderheid, loopende tusschen 32 en 34 stemmen. Artikel 35, dat de macht der Iersche wet geving ten aanzien van het landvraagstuk beperkt, is aangenomen met 327 tegen 39 stemmen; de conservatieven en de ministers zjjn buiten stemming gebleven. De artt. 36, 37,38en40zqnaangenomen; art. 39 is zonder hoofdelijke stemming ver worpen; de beraadslaging is verdaagd. De werkstaking der scheepstimmerlieden aan de Tyne is geëindigd, na zes weken te hebben geduurd. De weikgevers hebben hun voornemen om het loon met .een shilling per week te verminderen opgegeven. F R A N K R IJ K. In den Senaat heeft minister Develle giste ren, in antwoord op eene vraag van den heer Lareinty, de verklaring bevestigd, welke hi omtrent Siam reeds in de Kamer heeft gedaan. De Senaat nam daarop eene motie aan, waarin hij zijn vertrouwen uitspreekt in de regeering en de verwachting dat deze de noodige maatregelen zal nemen om de rech ten van Frankrijk te doen eerbiedigen en de noodige waarborgen zal eischen. De Kamer heeft bepaald dat de nieuwe Kamer zal duren tot 31 Mei 1898. De Daily Chronicle verneemt uit Bourne mouth dat dr. Herz, hoewel nog steeds ziek, Dinsdag veel beter was en het onmiddellijk gevaar geweken schijnt. B E L G I E. Het comité vanwege de regeering, belast met het onderzoek om de havenonkosten te Antwerpen te verminderen, heeft z(jn rapport bekendgemaakt. Het beveelt de regeering aan om zich met de Nederlandsche regeering te verstaan betreffende vermindering der door die regeering geheven wordende onkosten tevens wordt aanbevolen eene belangrijke vermindering der kosten van expertices en gerechtskosten en beveelt ten sterkste aan het contract met despooilijn Mechelen—Terneu- zen op te geven en een kanaal naar de Ruhr aan te leggen. Te Neustettin, waar eene nieuwe verkie zing voor den Rijksdag noodig was wegens hel bedanken door den beruchten Ahlwardt voor het mandaat van dat district, heeft de anti-semiet Fórster zijn tegen-candidaat dr. Stocker met groote meerdeiheid geslagen, NOORWEGEN. De Storthing heeft met 62 tegen 52 stem men besloten de civiele lijst des koniugs van 336,000 kronen tot 256,000 kronen te ver minderen. Die van den kroonprins is met 61 tegen 53 stemmen met 50,000 kronen verminderd. De Storthing verwierp met 57 tegen 56 stemmen de uitgaaf voor een gezantschap te Weenen. Mede werd het hoofdstuk «geheime uitgaven" van het ministerie van buitenland- sche zaken verworpen. AMERIKA. Aan de Times wordt uit Philadelphia ge meld, dat de directeuren der katoenspinnerijen te Amoskegy besloten hebben om den arbeid gedurende de maand Augustus te staken, teneinde overproductie te voorkomen. Dienten gevolge zijn 8000 werklieden zonder werk. Volgens berichten uit Pittsbuig houdt het geschil tusschen de patroons en werklieden in de ijzer- en staal-industrie aan20,000 werklieden loopen ledig. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van gisteien gemeld: In Mashonaland heerscht een ernstige toe stand, daar het fort Victoria bedreigd wordt door het machtige stamhoofd Lobengula en den stam der Matabele, welke in opstand verkeert. De kolonisten en mijnwerkers trek ken zich terug in het fort Victoria, waar zij zich voorbereiden ter verdediging tegen een ophanden zijnden aanval. Volgens een officieel telegram uit Kaapstad is het hoofd Lobengula niet in opstand geko men. Hij heeft driehonderd Matabele's uit gezonden om de inboorlingen van Mashona land in de omstreken van fort Victoria te Roman var, JOHANNES VAN DE WALL. (S/of.) Omler hen bevonden zich twee Slowakken een oude, donkere man en een knaap. Dezen stonden allen rondom de jagers en den ruiter, wiens paard, dat uit eene wonde aan •den hals hevig bloedde, ter aarde lag. 't Scheen, alsof het dood wasplotseling sprong de liengst echter op, zoodat de menschen schuw terug weken, zag wild in het rond, strekte de staart uit en begon onder een zacht, angstig hinniken den grond met de voorpooten te krabben. Toen de Slowak dit zag, gleed een eigen aardige uitdrukking over zijn gelaathij vestigde zijne oogen beurtelings onderzoekend •op den ruiter en het paard, boog zich daarna tot den jongen neder en fluisterde dezen iets toe. De jongen knikte en toonde zijne witte tanden. «Laat dien heer met rust, menschenHij is een keizerlijk officier," sprak hij, den korporaal bij den arm stootend, en voelde in den lederen tasch, waarin bij zijne weinige kostbaarheden bewaarde. «Een officier, Slowak Hij is een grond bezitter," hernam de korporaal geërgerd. «Niet waar, niet waar, een officier zie maar!" De handelaar haalde onderwijl een stukje verguld bhk te voorschijn en hield dit tegen het tuig van den hengst. »Ik heb dit gevonden die officier daar heeft het verloren," voegde hij er bij, terwijl hij met het hoofd knikte, niet waar, Pistwan De jongen knikte eveneens. «Wat is er te doenkorporaal Schurz V' riep op dit oogenblik eene bevende stem. Een officier galoppeerde naderbij. De gevangene zag om en verbleekte Het ergste, wat hij had kunnen vieezen, gebeurde: die officier was een oud bekende met wien hij jarenlang m hetzelfde garnizoen gelegen had. Nu was het uit Hij werd denzelfden dag nog onder een streng geleide naar Lemberg gebracht en van daar naar Krakau getransporteerd en aan het gerecht overgeleverdmen sloot hem in de militaire gevangenis op en maakte een akte van beschuldiging tegen hem op. Daar het vergrijp bekend was en de graaf niets loochende, noch zich verschoonde, was zijn vonnis spoedig geveld reeds voorheen als deserteur van den adel en zijn rang beroofd en uit het leger verbannen, werd de ongelukkige graaf nu tot vijf jaar vestingstraf veroor deeld. Tevergeefs beproefden zijne voormalige kame raden een zachter vonnis te verkrijgende wet sprak te duidelijk; vergeefsch waren ook de bemoeiingen van graaf Raphael en den vorst Jablonowski, ora den graaf over te halen tot ontvluchtingde graaf zelve, die naar lichaam en ziel gebroken wasweigerde zich ten tweeden male aan de wet te vergrijpen. Het gelukte prins Looz, den ongelukkige nog heimelijk voor een paar minuten te zien, hem geld toe te stoppen en een bi ief van da troostelooze Johar.'a te geven. In het midden van Augustus werd de deser teur naai Olmutz getransporteerd en zat daar in stienge gevangenschap. Nadat hij op dien verschrikkehjken avond vei nomen had, welk een laaghartig spel men met hem gespeeld had, was hem, een uitgestootene, niet anders overge bleven dan een eervolien dood te zoeken. Zulks had hij gedaannauwelijks hersteld zijnde en op de tranen en smeekingen van Johanna, door wier liefderijke opoffering hij aan het leven was wedergegeven, geen acht gevende, was hij weder naar het tooneel van den oor log vertrokken. Maar ook ditmaal nam zijne militaire loopbaan een beklagenswaardig einde. In dezen langen tijd van gevangenschap gedurende deze vijf moeilijke jaren, was de correspondentie met Johanna de eenige troost jj <*J(r V V

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1