Binnenlandsche Berichten. straffende uitgezondenen kwamen óp het grondgebied der Engelsche maatschappij en werden er door politie te paard vandaan ge jaagd 32 Matabele's werden daarbij gedood. De Engelsche autoriteiten hebben nu van Lobengala verlangd, dat hij de expeditie terug roepen en hare aanvoerders bestraffen zou. Aan de New-York Herald wordt gemeld, dat het oproer in den Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul opnieuw het hoofd op steekt. Generaal Saveira moet zich van eenïge voorposten bij Yaguaron hebben meesterge maakt en laat alle gevangenen fusilleeren. De regeering van Uruguay heeft te Monte video eene bezending wapenen voor de mui ters doen aanhouden. CHINA. Naar aanleiding van de jongste gebeurte nissen in Bangkok, heeft de regeering maat regelen genomen om de Siameesche belan gen te ondersteunen. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 20 Juli. Medegedeeld werd dat de heeren Fokker, A. Prins, Van Lier, J. Prins en Wertheim gekozen zijn tot rapporteurs over het wets ontwerp der bedrijfsbelasting. Aangenomen zijn het voorloopig handels- tractaat met Spanje en de wetsontwerpen betrekkelijk de Indische kredieten en reke ningen. De volgende vergadering zal 28 Juli a.s. plaats hebben. SCHIEDAM, 21 Juli 1803. De 6-jaiige Albeit Westerholt, die gister avond ten ure spelende iu de Noordvest- graeht is gevallen, is daaruit, zonder letsel te hebben bekomen, gered door J. W. Steen oven, wonende in de St.-Auna-Zusterstraat, die daartoe gekleed te water sprong. De minister van buitenlandsche zaken brengt in de St.-Ct. no. 169 ter kennis van belang hebbenden de wijzigingen in het Zwitsersch douanetarief gebracht, blijkens mededeelingen van den waarnemenden consul-generaal in Zwitsei land. Blijkens een telegram va" den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indiëvan 20 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 119,228 pikols. (St.-Ct.) Ten vervolge op eene vroeger gedane mede- deeling wordt in de St.-Ot, na. 169 bekend gemaakt, dat van de Indische regeering het bericht is ontvangen, dat de tweede, de derde en de vieide in het jaar 1893 tePadangte houden koffieveilingen zullen plaats hebben op 31 Juli, 17 October en 19 December. Volgens een nader bericht in de N. 22. Ct. van den gevangenemoedig streed het edele meisje, om den geliefden man, die langen tijd voornemens was, zich het leven te benemen voor de wereld en zich zelf te behouden. Langzamerhand gelukte het haar, hera zachter te stemmen, hem de toekomst in een verdraag lijker licht te doen voorkomen en de zwakke vonken van hoop en vei trouwen in hem aan te wakkeren. Hij had gedwaald, maar hij boette er hard voor. Zijne familie verstiet hem, maar zij zou niet altijd vertoornd blijven hij was nog jong, hij kon een nieuw leven beginnen en nog gelukkig worden. Toen vorst Jablonowski van de Poolsche regeering tien duizend fiancs voor den nu van alles beroofden graaf gekregen hadwas het Johannadie zich opmaakteom het hem persoonlijk ter hand to stellen. Bij deze gelegenheid zagen beiden elkander na twee jaar van scheiding voor de eerste maal wsder. De bedrogen graaf bad in dezen tijd ge- is de mededeeling over eene nieuwe organi satie van de rijks-archieven geheel ongegrond. Men schrijft uitRotterdam aan de Amh. Ot. De uitslag van de gemeenteraadsverkiezing alhier is niet zonder gewicht. Vooreerst bleken daaruit de gevolgen der scheuring in de liberale partij, want juist die twee candidaten, welke ^Vooruitgang" en ^Rotterdam" tegenover elkander stelden, Van Gilse van der Pais en Vermaes, kwamen in herstemming. Ten tweede deden de kiezers uitspraak over de vraag, of aan de werkmanspartij een zetel in den raad zou worden afgestaan. Of schoon De Klerk door beide liberale kiesver- eenigingen was gesteld, bracht hij het toch ook niet verder dan tot eene herstemming. In de derde plaats slaagden, dank zij de verdeeldheid in de liberale partij, ook de vereenigde anti-revolutionnairen en katholie ken, om een hunner candidaten, den heer Van Staveren, in herstemming te brengen. Dr. Halbertsma schrijft in het jongste num mer van het Weekllad voor Geneeskunde, dat naar de meening van prof. Koch endr. Pfuhl, Rotterdam door haie rivier-waterlei ding steeds aan gevaar van cholera blootstaat (geheel in overeenstemming met vroegere rapporten der Rotterdamsche gezondheids commissie) en dat het vroeger of later wel genoodzaakt zon zijn, eene grondwaterleiding tot stand te brengen. JDe Rijnscheepvaart boven Mannheim naar Straatsburg heeft tengevolge der metgroote kosten aangebrachte vei beteringen een groote uitgebreidheid verkregen. Dewijl bij Straats burg het Rijn-Rhone- en het Rijn-Marne- kanaal beginnen, zoo staat aan de verbinding Rijnopwaarts naar de stations aan beide kanalen en de daarmede in verbinding staande waterwegen niets meer in den weg om ge meenschap te houden met de Ned. zeehavens Amsterdam, Rotterdam of Dordt, dan dat de vaartuigen die den Rijn bevaren de sluizen in de verschillende kanalen niet kunnen pas- seeren. Om nu het groote voordeel te ver krijgen dat o vei lading vermeden wordt, be gint men vaartuigen te bouwen waardoor het mogelijk wordt die kanalen te bevaren. Te Basel heeft een handelaar in petroleum een ijzeren vaartuig laten bouwen, dat bestemd is voor liet transport tusschen Rotterdam en Hunningen-Basel. Het is lang 34 en breed 5 meter en zal 3500 centenaars op een diep gang van 1.80 meter kunnen vervoeren. Verder verdient te worden vermeld dat de sDuitsche-Amerikaansche Peti oleum-Maat- schappij", die bok in Duisburg, aan den mond van het Rijn-Rhur-kanaal een belangrijken voorraad petroleum en 4 tanks heeft, hierop de werf 6 dergelijke met tanks ingerichte schepen laat bouwen, om in verbinding te komen met Stiaa.sburg en de daarmede ver legenheid genoeg gehad, om over bet verleden na te denken. De blinddoek was van zijne oogen gevallen, de lichtkrans, waarin zijne phantasm Martha hulde, was geweken, hij zag haar thans in bet koude daglicht van de werke lijkheid. Bijna vervulde hera een gevoel van haat, als hij aan hoar dacht, die zijn geheele leven vergiftigd had. Onder deze omstandigheden was hij instaat, Johanna's opofferende liefde naar waai do te schatten, vergelijkingen te maken, te ontdekken, hoe edel, goed en schoon deze was. Toen de zwaar beproefde eindelijk in het vierde jaar begenadigd werdbegaf hij zich naar Hongarije. Daar, niet ver van de grens bezat zijn voormalige kameraadprins Looz, vele landerijen. Deze had hera aangeboden, daar liet opzicht over te houden en Hancke had dit aangenomen. Daar volgde hem later ook Jo hanna, en daar leven zij nog heden te zamen. Na do stormen der jeugd is de deserteur uit liefde een ernstig, vlijtig man gewoiden, die door Johanna's standvastigheid en zedelijke bonden waterverkeerwegen. Het petroleum- transport van af Rotterdam tot Straatsburg geschiedt in andere tankschepen der maat schappij, waarvan de grootste 30,000 cent ners kan laden. De groote tanksleepkanen worden in Rotterdam uit de over zee gaande tanksteamers, of uit de tanks der maatschappij beladen en te Duisburg door uitpompen zoo veel gelicht, dat zij het Bingerloeh kunnen passeeren, waarna eene verdere lossing te Mannheim plaats vindt, waar de maatschappij insgelijks verschillende tanks heeft, waarna zij met het overige der lading naar Straats burg gesleept worden. Sedert eenigen tijd is de waterstand op den boven-Rijn dermate ongunstig, dat men de vaart boven Mannheim heeft moeten staken. (N. 22. Ct.) De Bode der Heldringgestichten van 15 Juli j.l. bericht, dat op den In Juli 1.1. aan wezig waren op Steenbeek 40 en in 't Mag- dalenahuis 20 vrouwen benevens 53 kinderen, op Bethel 42, op Talitha Kümi 173 en in de Opleidingshuïzen 28 meisjes. Het getal leer lingen op de Normaalschool bedroeg 36. Sedert de oprichting werden op Steenbeek geplaatst 1515 en in 't Magdalenahuis 265 vrouwen met 280 kinderenop Bethel 928 op Talitha Kümi 1337 en in de opleidings huïzen 109 meisjes. Op de Normaalschool werden 382 jongejuffrouwen onderwezen. De voorstanders van de Zondagsrust willen die wet zoo ver uitstrekken, dat er des Zondags ook geen melk zou worden verkocht. Daar over schrijft iemand, die zich leen domme boer" noemt, in het Dagllai .- Ik heb gelezen wat de melkverkoopers willen, en ik wil het ook wel, maar daar is éen bezwaar. Al de klanten van den melkverkooper op den hoek der straat, 40 in getal, willen een dubbele hoeveelheid melk hebben op Zondag ochtend, maar Zondagnamiddags willen ze niets hebben. Ik ben de boer, die de melk leveren moet, en ik heb er met mijn koeien over gesproken, maar die zeggendat doen wij nietwij geven niet meer dan elk een halven emmer 's morgens, en die kan je 's avonds ook krijgen, maar 's morgens tappen we geen dubbele hoeveelheid. De Telegraaf maakt de volgende opmerking: Bij elke verkiezing hoort men spreken van »het zoet gefluit van den vogelaar", waarnaar men evenmin mag luisteren als naar de stem van i> lokvogels". Te Utrecht was bij de ge- meenteraads-verkiezingen van Dinsdag het vogelenheir in hoogste glorie. De presidenten der beide onder-bureaux waren de heeren Vink en Mees, en aan het hoofd-bureau in het stadhuis zetelde de heer Reiger! Twee mannen, die te 's-Gravenhage voor kracht genas. De voormalige trotsche ulaan is thans een eenvoudig, flink landhuishoudkundige, een gelukkig echtgenoot en vader geworden. De afdwalingen der jeugd liggen thans ver achter hem. Toen de luitenant-kolonel prins Looz voor eenigen tijd op een badplaats vorstin Jadwiga ontmoette, die daar met goed gevolg eon bad kuur ondergingbegonnen beiden natuurlijk ook over de tijden te Wicelowiec en over den armen Hancke te spreken. »En hadt gij werkelijk niets van dat alles vermoed riep de schoone vrouw ongeloovig, ïNiets, op nnjr. woord van eer niet 1 Ik wist niet, dat het zoo erg met hem gesteld was verzekerde de prins. ïïk had het niet voor mogelijk gehouden." ïNu, dan waart ge wel met blindheid ge slagen, of met andere dingen vervuld O die goede Martha was hem een ware ramp i A propos, gij weet toch, dat graaf Tardowsbi eigen rekening de glazenwasscherij uitoefen den, maakten schromelijk misbruik van het hun geschonken vertrouwen. Toen zij met hun werk bezig waren aan eene woning, klom een hunner door het open geschoven venster de kamer der bovenver dieping binnen en stal daaruit eenige voor werpen als antiquiteiten en sieraden, welke te Leiden werden verkocht. Nadat de op brengst van het gestolene grootendeels ver teerd was, keerden ze te 's-Gravenhage terug, maar het duurde niet lang of de politie had hen in handen en achter slot en grendel. Gisternamiddag te 5 uur werd door den te Leiden aankomenden trein een 24-jarige spoorwegarbeider aangebracht, die kort te voren onder de gemeente Voorschoten voor den aankomenden trein den weg wilde over steken en wien, door hem gegrepen, de beide beenen werden afgereden. Bovendien miste hij een gedeelte zijner kin en werd zijn hoofd zwaar beleedigd. Per brancard naar het aca demisch ziekenhuis overgebracht, bleek het aldaar dat hij opgehouden had te leven. De ongelukkige laat eene vrouw en een kind achter. Door de politie te Haarlem is in beslag genomen een valsche rijksdaalder, voerende de beeltenis van Koning Willem Hl en het jaartal 1893, blijkbaar bestaande uit rood koper, dat verzilverd is. Dit valsche geldstuk is met zorg nagemaakt, verschilt weinig in klank met een echten rijksdaalder, maar is iets lichter. De vereeniging »Rust Roest" te Amsterdam, is voornemens om op 2 Augustus, ter gele genheid van de verjaring van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-Regentes Emma, een wedstrijd uit te schrijven met ponney's, bokken en ezels, beneveds een bloemencorso, bataille de fleurs, uitsluitend niet sportkarren voor leden der vereeniging »Rust Roest", om fraaie prijzen en premiën op de terreinen achter het rijksmuseum, In den afgeloopen nacht is het buskruit magazijn der marine te Kadoelen aan een groot gevaar ontsnapt. Kort in de nabijheid is n.l. eene herberg totaal afgebrand. De brandweer van Amsterdam was op de plaats aanwezig. De burgemeester van Dokkum waarschuwt,- dat men bij het aangaan van handelsbetrek kingen op zijne hoede zij voor J, J. Boorsma, handels-agent, en J. Beetsma, gepensionneerd militair, beiden te Dokkum woonachtig. Het is gebleken, dat de bliksem Maandag middag niet alleen den toren van de her vormde kerk te Dalfsen, maar ook het orgel heeft getroffen. Verschillende toetsen, alsmede enkele pijpen waren weggeslagen. zich over hare trouweloosheid gofroost heeft en met Meta, bare zuster, gehuwd is nik heb er van gehoord. Maar waar leeft die andere, die slechte Martha, doorluchtigheid V' ïDio arme zij is te Warschau. Gij hebt toch gehoord, dat da heer Yon Garczinski, die door Martha zoo waanzinnig bemind werd, bij Splawiec door een Pruisischen kogel ge troffen, gevallen is Sedert dien tijd kwijnde en verwelkte zij. Zij heeft thans met de wereld gebroken, leeft in een klooster, en doet boete." De prins fronste de wenkbrauwen en staarde naar den grond. ïMoga de hemel alle zondaren vergeven ons menschen valt dit menigmaal zeer zwaar sprak hij somber en begon spoedig over andere onderwerpen te spreken.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2