in&ezdndeIT" f HET IS EEN ÊFMGËÖOT WONDER Geveilde ei vertakte omweiie petal. Letteren, Kunst en Wetenschap, Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. ech tzakeii. Kerknieuws. Stedelijk Niemvs. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Te Onstwedde had-de 17-jarig dochter ran den veehouder L. verkeering aangeknoopt met den zoon van den heer P. De familie L. was daar zeer tegenzij bondhet meisje in deschuur en ging haar afranselen op de meest erge manier, zoodat zij luide kermde en om hulp riep. De buren kwamen toeschieten, bombar deerden de boerderij met keisteenen, zoodat geen ruit heel bleef en zelfs de meubels er erg gehavend werden. De familie van het meisje kreeg nu slaag. Tusschen Weener (Pruisen) en Nieuwe- Schans vertoeft tegenwoordig eene talrijke hende Zigeuners. De marechaussees bewaken de grens om het binnentrekken dezer lieden te voorkomen. Bij een door de politie te Deventer inge steld onderzoek, naar aanleiding van het ver drinken van het elfjarige zoontje van mevr. de wed. H. aldaar, is thans gebleken, dat die geheel en al is toe te schrijven aan de bal dadigheid van een viertal jongens van 11—14 jaar. Het knaapje lag met zijn boot aan den wal en weigerde de vier jongens op hun ver langen de rivier over te zetten, waarop ze de boot grepen en daaraan zoo hevig schud den, dat ze bijna kantelde. Een dier jongens nam daarop een steen en gooide daarmee naar het knaapje, die, den steen willende ontwijken, een stap in de boot achteruit deed en zoodoende achterover uit de boot in 't water viel en verdronk, waarop bedoelde jongens de vlucht namen zonder eenige poging tot het verleenen van hulp te hebben gedaan. Uit Nijmegen wordt van 12 dezer aan de Telefoon geschreven Alhier bevond zich heden in de wachtkamer van het spoorwegstation de heer Van Deth, sprekende met eenige heeren. Onderwijl kwam toevallig de heer Van 't Lindenhout, in ge zelschap van den heer Koper door de wacht kamer, voornemens naar het hun wachtende rijtuig te gaan. Den heer Van Deth ziet men verbleeken, maar een paar seconden slechts en hij snelt hen na, wenschende met zijn gespierde vuist den weesvader te weer houden en in het openbaar af ts vragen, of hij volhield hem niet te kennen. Beide heeren vlogen meer, dan dat zjj liepen in het rijtuig en terwijl nog éen been buiten het rijtuig hing, hoorde men in het rijtuig gillen: ^koetsier voort 1 voort i voort De heer Van Deth, die een man van bui tengewone, herculische kaacht is, zou wellicht op minder aangename wijze »de oude kennis making" hebben hernieuwd. Te Wezep (Qldebroek) heeft zich, blijkens bacteriologisch onderzoek, eea geval van Aziatische cholera voorgedaan. Pernis. Tot eersten candidaat voor heem raad van den polder nDeijffelsbroek" is geko zen de heer "W. van der Hoek Verduijn en voor sBoudewijnHarsland" de heer T. Kleinjan. 's-Gravenliage. Een spoorwegarbeider uit Schiedam, van den Hallandschen spoor weg, die Dinsdag met een zandtrein naar hier was gekomen en met den trein van 6 u. 7 m. zich naar rijn woonplaats terug wilde begeven, beging de onvoorzichtigheid inden goederenwagen van den reeds in gang zijnden trein te springen. Hij miste de trede en viel tusschen den trein en het perron. Tot zyn bijzonder geluk keek een der machinisten van den trein naar achter en merkte het ongeval. Terstond remde hij den trein, waar door de man voor een wissen dood bewaard bleef. Hij kwam er nu af met eenige wonden aan het achterhoofd, het aangezicht en de beenen. Hij werd naar het gemeentezieken huis vervoerd en bevindt zich veel beter. De nieuwe pauselijke nuntius, de keer Lorenzïlli, heeft zich hedenochtend met den minister van buitenlandsche zaken naar het Loo begeven ter overhandiging aan H. M. de Koningin-Regentes van zrjne geloofsbrieven als gezant van den paus bij ons hof. Thans heeft zich alhier een afdeeliog van den radicalen bond geconstitueerd met den heer J. Roeters van Lennep als voorzitter en den heer J. M. Prins als secretaris. Hellevoetslnls. Yoor eene stampvolle zaal, bezocht door burgers, officieren van zee- en landmacht en militairen van alle wapens, hield de kapitein Van der Veur Woensdag avond de aangekondigde rede over de Tami- ang-expeditie. De spreker werd met aandacht gevolgd en vond geestdriftige instemming, toen hij zeide, dat leger en vloot ten allen tijde bereid zijn voor Koningin en vaderland het leven te laten. In den militair mocht geen sociaal-democratie of anarchie ingang kunnen vinden en daarom was de bekende militaire bond opgericht. Spreker wekte de aanwezi gen op tot dien bond toe te treden, en hij had de voldoening met dertig andere heeren eene afdeeiing tot stand te brengen. Spreker ein digde deze even aangename als nuttige en vaderlandlievende bijeenkomst met de voor dracht van ide Werkstaking" van Coppée. Ingezonden medcdcelingen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang;. 20 Cent* per1 e g e i. wanneer 't geld geen eigenaar vindt, als dat menschen, die aan een slechte spijsvertering lijden, van 't leven zouden genieten. En toch wijkt deze lastige ongesteldheid met al hare onaangename gevolgen voor Sequah's Prairie- Flower". Opgewektheid, een goed humeur, vroolijkheid en een gevoel van levenslust nemen de plaats in van die gedrukte en onaangename gewaarwordingen, welke ons 't leven tot een last maakten. Het is een natuurlijk geneesmiddel en gemakkelijk te bekomen, en allen die zich ongeschikt maken voor den strijd om het bestaan, sSequaii-Olie" (uitwendig gebruik) en Prairie Flower niet als huismiddel te erkennen, hebben dit zich zelf te wijten. Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1,25 GId. per flacon. De bekende Rotterdaoische organist J. B. Litzau is plotseling op 70-jarigen leeftijd over leden. Vele jaren bekleedde de beer Litzau, die Rotterdammer van geboorte wasonder de organisten een eerste plaats. Ook als componist voor dit gewijde instrument stond hij met vele bewerkingen, transscripties en variatién eervol aangeschreven. De grijze musicus en onderwijzer zal door tal van vrienden en leerlingen met eeibied en liefde worden herdacht. Aan den heer W. Mengelberg, beeldhouwer te Utrecht, is voor zijn werkzaamheden aan de deuren van den Keulschen Dom, door den keizer van Duitscbland de Kon. Pruisische Kroonorde 4e kh verleend. Tot leden an het eere-comité voor de ten toonstelling van voortbi engseien op hygiënisch gebied, welke in de maand October te Chicago zal plaats hebben, zijn o. a. benoemd de heeren prof. Mac Gillavry te Leiden, A. Harmens Wzn. te Amsterdam, prof. A. Mayer, directeur van het landbouw-proefstation te Wageningen, dr. L. Muller te Haarlem, prof. Rosenstein te Leiden, prof. J. E. van Iterson J.Azn. te Leiden, dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam, prof. G. van Overbeek de Meijer te Utrecht en prof. T. Zaaijer te Leiden. Te Parijs wordt den 27n Juli het 3e interna tionaal congres betreffende de bestrijding der tuberculose geopend. Het duurt tot 3 Augustus. Men schrijft uit Kleef aan het N. v. d. D. ïBij het graven voor den aanbouw van een huis in de Ringstrasse alhier vond men 10 naast elkander liggf ide skeletten, waarschijnlijk over leden tijdens de groote pest, die in 1636 2/3 van de bevolking van Kleef wegraapte". Edison moet, naar men bericht, een nieuwe manier om electrische kracht te verwekken uit gevonden hebben, waardoor de dynamo-machines overbodig zouden worden en de electrische stroom rechtstreeks uit de steenkool wordt verwekt. De heer Kennedy, bankier te New-York, heeft voor de som van 2Vs millioen gulden een ge bouw gesticht, waarin al de liefdadige instel lingen der stad hare bureaux zullen hebben. Het gebouw draagt den naam van sHuis der ver- eenigde liefdewerken". Sedert 1 Juli zijn in Columbia alle drankhui zen gesloten, Alleen de apothekeis mogen als geneesmiddel alcoholische dranken veikoopen. Te Ketel komen bij een tweetal ingezetenen gevallen van vlekziekte onder de varkens voor. Men schrijft uit Barneseld aan de iY. R. Cl. van 20 Juli Een zeer groot aantal landbouwers uit alle dqpien van ons vaderland kooien des Donder dagsmiddags op het landgoed De Biczen bij den heer B. H. Bertels alhier een kijkje nemen naar zijn groenvoederpers en zijne nieuwe me thode van bebouwing. Bedroeg dit aantal verle den week ruim 60 petsonen, heden konden zij op minstens 80 geschat worden. Ongetwijfeld valt hier dan ook veel te leeren, daar de heer Bertels de welwillendheid heeft met de belang stellenden zijne geheele landhoeve rond te gaan, om overal eene verklaring van te geven, en op elke vraag duidelijk te antwoorden. En wordt op vele plaatsen dit jaar over het gewas ge klaagd, hier ziet men de prachtigste rogge, haver, spurne, lupiner. enz.; zelfs van land, waarop nu uitmuntende spuine staat, heeft men reeds een- of tweemaal geoogst voor de groenvoeder pers, om dan hiervan dit jaar nog een snede serradeila te verkrijgen. Voorzeker zal dan ook de Beitels" groen voederpers en zijne methode van beschouwing spoedig door velen toegepast worden. Het bestuur van het Ned.-berv. diaconessen- buis to Arnhem weid verblijd door eene gift voor deze inrichting van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes, samen gioot vijfhonderd i gulden. AC.) In de Dinsdag gehouden zitting der anond.- rechtbank te Rotterdam is veroordeeld J. H., sjouwer te Schiedam, wegens mishandeling, tot 8 dagen gevangenis. De rechtbank, te Giomngen sprak gisteren de drie socialisten, die laatstleden Donderdag terecht stonden, vrij, als zijnde niet bewezen het ten laste gelegde. De arbeider J. van der Ploeg, te St.-Anna- Parochie, thans in hechtenis, zal Maandag a.s. voor de rechtbank te Leeuwarden terechtstaan ter zake dat bij op 18 Juni 1.1. te Stiens eene met kogels geladen revolver tot vier malen toe heeft afgeschoten op de marechaussees Zeevat en Knol en de rijksveldwachters Iluisinga en Matthijs, met het oogmerk hen dood te schieten. PERNIS. Woensdag zij'n alhier binnenge komen 2 sloepen, te zamen aanbrengende 124 ton zoutevisch en 65 ton schelvisch. KRALINGSC11E~VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoeld 554 zalmen, die de groote voor f 0.95 en kleine voor f 0.75 per Va kilo werden vei kocht. Nog weiden aangevoerd 205 St.-Jacobszalmpjes, die f0.75 per i/s kilo golden. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Hotnmerts ds. J. van der Weiden, te Wotkum; te Vues ds. II. Rutgers S.Jz., te Jelsum te Klundert ds. Hoekstra, te Longerhouw en Schettens. Aangenomen: naar 's-Giavenhage door ds. D. J. Karree, te Genemuiden. Bedankt: voor Makkum door ds. E. Syperdü, te Hindeloopen voor Heino door ds. W. van den Bijtel Jr., te Eibergen. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Alien a/d. Rijn ds. M. Schuurman, te Enschede. Aangenomen; naar Gorkeskïooster doot den F. A. v. d. Heijden, cand. te Rotterdam. Mijnheer de Redacteur. Vergun nog eenige ruimto in uw geeerd blad, niet voor mij, maar voor de zaak dis ik voorsta. Mijn hulde aan den heer J, B. v. d. W. voor de vaardigheid van zijn pen. Dat de heer v, d. W. niet voelt, wat ik be doelde met vaderlijke invitatie, pleit niet voor de vruchtbaarheid van onzen pennesttijd in dien zin, dat we ooit tot elkaar zouden kunnen komen. De patroniseerende toon, die menschen van zijn klasse eigen is, zoolang zij zich sterk ge voelen in hun meerderheid van taal en stijl, en waarmede zij hun minachting uitdrukken voor het streven van den werkman naar staatsburger lijke gelijkheid, zal ook anderen dan mij opge vallen zijn. Ik behoef voor dia anderen bet v. ooi d vaderlijke invitatie niet te verklaren. Nu de heer v. d. W. zelf zoo hardvochtig den mantel der liefde wegrukt, dien ik over zijn minachting wierp, is het my met te wijten, dat duidelijker dan ik noodzakelijk vond, moet blijken wat ik gevoelde bij bet lezen van zijn schrijven. Wat ik schreef over wettelijke en onwettelijke middelen, gelieve men nog eens na te lezen, en de conclusie zal dan met zijn, dat ik een barri cade-man ben, maar dat het ten minste dezen tegenstander van algemeen kiesrecht mangelt aan goede trouw. Dat onze vadeien door toorn en schaamte aangegrepen zouden worden, geloof ik ook met omdat wij ons bij hen vergelijken (dat deed ik immers ook met in mijn zinsverband) maar omdat we drie eeuwen lieten voot bijgaan zonder vee! verder te zijn dan zij het gebracht hebben op den weg der gelijkheid in rechten. De heer v. d. W, is le goed thuis in de Neder- landsche taal, om van mij weerspraak te ver wachten op zijn bevveien, dat1 eankzinnigen hun 5 zinnen bezitten. Ten zijnen genoegen wil ik hem gaarne op dit punt het laatste woord laten. Na mijn hulde gebracht te hebben voor zijne vaardigheid met de pen, moet ik hem nog danken voor de propaganda, die hij voor onze meeting heeft gemaakt. Wanneer iedere afdeelings-president van het »Alg. Nederl. Weikliedenveibond" door een v. d. Wbestookt is op eene wijze als mij mocht te beurt vallen, dan zal de kiesrecht-meeting indruk maken op de regeering, en deze zicb daar door te krachtiger gevoelen tegenover de zoet conservatieven vergeef mij het (argot die ons ons lecht willen onthouden. IJ dankzeggende voor de verleendeplaatsi uimte, M. de Rteeken ik mij hoogachtend, Uw dvu. dienaar G. W. Snel. B U R G E R I. IJ K E S T A ND. Geboren t 20 Juli. Johannes Wilhelmus en Dirk, zoons van N. W. Doorn en J. Noordam, weg naar den Achtersingel. Neeltje, dochter van J. van den Tempel en K. Bos, Korte Achterweg. Overleden19 Juli. Levenloos aange geven kind van J. B. Wasman en N. Roelofs, Botterdamsche dijk. Neeltje Gaasbeek, oud 74 jaar en 4 maanden, wed. van A. Redeker, Dwarsstraat. 20. Wilhelmus Rfjke, oud 66 jaar en 3 maanden, Lange Achterweg, Johannes Henricus Koster, oud 42 jaar en 3 maanden, Tuinlaati. Ondertrouwd: 20 Juli. J. van der Touw en A. Draaisma. A. Aaldijk en N. Bunneke. A. van Wassenaar en J. Laros. PT, van den Berg en A. Hartveld. C. C. W. Mann en M. A. van Meurs. Geveild: 21 Juli. Notaris: nu. H. M. C. POORTMAN. Een winkel- en woonhuis en ene, staande

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3