kennisgeving" A". 1893. Zondag 23 en Maandag 24 Juli. N°. 8321, Tweede Blad. KENNISGEVING. F e u 11 e t o n. WAARHEID SPREKEN. evenenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitunlandsche Berichten. ODÉ. Bsn J. UITGEVER: goiioi Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franca per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BCRKJlV: BOTBRSTRAAt, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni ■1875 Staatshlad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan J. T. BEUKERS en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner branderij aan de Lange Haven alhier, wijk O no, 22, kadaster sectie C no. 942, door plaatsing daarin van -een stoomketel met een verwarmings-opper- vlak van 5.30 MJ, ter vervanging van dien van kleiner afmeting. Schiedam, den 20sten Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris VERNÉDE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam; Gelet op art. 17 der wet van den 2den Juni 1875 Staatshlad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat bjj hun besluit van den Juli j.l. aan de vergun ning, dd. 15 September 1892 verleend aan JULIUS KUNEMAN en zijne rechtverkrijgen den, tot oprichting van een spiritusfa briek aan de Willemskade en Spuistraat alhier, wijk G no. 372, kadaster sectie L nrs. 597 en 598, de voorwaarde is toegevoegd: 5 dat de concessionaris zorgen moet dat geen afval zijner fabriek in de Westerhaven kome." Schiedam, den 22sten Juli 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. OU1TSCULAND. Na de aanneming van het legerontwerp door den Rijksdag heeft de keizer persoonlijk zijn dank betuigd aan den aanvoerder der Polen, aan den steun van welke groep on tegenzeggelijk het succes te danken was, en beloofd dat hij daarvoor zijne erkentelijkheid zou weten te bewijzen. Naar de Ostdeutsche Zeitg, thans meldt, zou de regeering een onderzoek hebben geopend of en in hoeverre het gebruik der Poolsche taal, dat onder Von Bismnrcks bestuur verboden werd uitgezon derd voor het godsdienst-onderwijs, weder op de lagere en middelbare scholen kan wor den toegelaten. De rijkskanselier heeft de ministers van financiën der verschillende bondsstaten uit- noodigd tot eene bijeenkomst op 6 Augustus te Frankfort, teneinde van gedachten te wisselen over de beste wijze van dekking der kosten, uit de nieuwe legerwet voortvloeiende, en over andere vraagstukken op het gebied der rijksfinanciën. Tegen het anti-semitische lid van den Rijks dag Ahlwardt is thans weer een gerechtelijk onderzoek geopend wegens laster van den Pruisischen minister van financien dr. Miquel. Omtrent de redenen, welke prins Max van Saksen, oudsten zoon van 's komngs broeder en als zoodanig vermoedelijk troonopvolger, hebben genoopt ontslag te nemen als eerste luitenant der huzaren en zich in het klooster te Eichstadt terug te trekken, is nog niets bekend. Alleen wordt beweerd dat de prins niet de monnikspij aanneemt, maar zich tot het priesterschap zal doen opleiden. B fi 1 6 1 E. De Inde'pendance deelt bijzonderheden mede aangaande het gevecht op den 15n Mei j bij Stanley-Falls. De kapiteins Tobbak en Chal- tin deden 200 Arabieren sneuvelen en maak ten 1500 krijgsgevangenen. Tot de gesneu velden behoort de Arabische aanvoerder P.aschid. De Kamer heeft zich gisteren ten derden male beziggehouden met de quaestie der hervorming van den Senaat. De uitslag was al niet gelukkiger dan vroeger. Wel werd een amendement Yan den heer "Visart, om te bepalen dat de 30-jarige leeftijd niet voor de kiezersvereischten zal vastgesteld worden, verworpenmaar dit criterium is daarmede evenmin aangenomen, daar de vaststelling van den 30-jarigen leeftijd niet de vereischte twee derden bekwam. De discussie wordt voortgezet. De geruchten betreffende het aftreden van den minister-president Beernaert waarin sommigen eenvoudig een parlementaire ma noeuvre zien doen nog steeds de ronde. F R A N K B IJ K. Naar aanleiding van de beslissing der Kamer om, in strijd met het advies van den president-minister Dupuy, op de staatsbegroo- ting een bedrag van fr. 500,000 uit te trek ken voor het personeel der posterijen, heeft de minister van financiën Peytral verklaard, eene begrooting te zullen indienen met een tekort van fr. 500,000. De begrooting is verzonden naar de commissie, en daarna definitief aan genomen met 370 tegen 6 stemmen, nadat men eene nieuwe bron had gevonden, waaruit in het vermelde tekort zal worden voorzien. Vijfhonderd man, deel uitmakende van het vreemdelingen-legioen, zijn te Oran inge scheept naar Siam. De Siameezen hebben de telegraaf-verbin- ding tusschen Bangkok en Saigon afgesneden. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft sir E. Grey gisteren een telegram uit Bangkok voorgelezen, gevende den inhoud van het Fransche ultimatum'. Hij voegde er bij, dat hij hoopte weldra van lord Dulferin te zullen vernemen, welke de geogra- phische grenzen zijn van het door Frankrijk in afstand geëischte grondgebied aan den linker oever der Mekong. Bijgevolg kon hij nog niet zeggen, of deze afstand nadeehg werken zal op de belangen en den handel van Engeland in Boven-Birma. Grey deelde verder mede, dat als de in het Fransche ultimatum gestelde voorwaarden niet door Siam worden aangenomen, de Fransche gezant Bangkok zal verlaten en de kust onmiddellijk geblokkeerd zal worden. De gisteren te Londen gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van de eigenaren van steenkolenmijnen met die van de natio- nalen mijnwerkersbond heeft niet totdege- wenschte uitkomst geleid, doordien uit naam der mijnwerkers het voorstel om de geschillen aan een scheidsgeiecht te onderwerpen, van de hand gewezen werd. Eene algemeene werkstaking schijnt nu onvermijdelijk. De inschrijvingen voor een fonds tot onder steuning der nagelaten betrekkingen van de bij de ramp der Victoria omgekomen zeelie den zijn tot 50,000 p. st. gestegen. De lord- mayor van Londen heeft de inzameling thans gesloten verklaard. Eene vertelling van W. Zeitler. 1. In de stadsherberg te N.zaten eenige jonge lieden onder een glas wijn. Het gesprek werd boe langer hoe levendiger en kwam ook op de deugendiemeende meneene groote rol speelde in de tegenwoordige maatschappij. Het voor en tegen van waarheid en leugen werd lang en breed besproken, tot eindelijk een der jongelieden, Frits Reinhard, beweerde, dat geen menscli er zich op kon beroemen altijd waarheid te spreken. Men was, meende hij, elk oogon- blik genoodzaakt om bestwil te liegen, tien nd, die anders deed," beweerde Reinhard, «zou al spoedig doorgaan voor een zonderlingeen onopgevoed en onhandig persoonhij sou zich onmogelijk maken voor de samenleving." «Bewijzen bewijzen I" riepen verscheidene stemmen. «Ik kan die gemakkelijk geven," vervolgde de eerste. Neem aan, ik breng een bezoek aan een doodzieken vriend, wien het aan te zien is, dat zijne uren geteld zijn. Zorgvol en ver trouwelijk vraagt hij mij«Niet waargij denkt ook dat ik met de mooie dagen, die wij te gemoet gaan, wel weer beteren zal >0 zeker," is mijn antwoordofschoon ik voor mij zelf heilig overtuigd ben, dat hij geen week meer leven zal. Zou het niet wreed ge weest zijn, hem de waarheid te zeggen? Een ander voorbeeld. Ik heb voor mijn patroon eene kopie afgewerkt en leg ze hem ter onderteekening voor. Nadat het heerschap zijn naam er onder gezet heeft, werpt hij er den inktpot over ledig in plaats van zand en mijn werk waarop ik zooveel moeite gedaan had is bedorven. IIij beschuldigt zich zeiven van onachtzaamheid, maar ik zeg lachend, dat het niets isdat ik dadelijk van voren aan wil beginnen, enz., ofschoon ik zijne onhandigheid in stilte verwensch. Kan ik anders Ik sta op bevordering en een zuur gezicht, laat staan de waarheid, zou mij voor langen tijd achteruit gezet hebben. En zoo zou ik nog eene. menigte voorbeelden van het dwaze van waarheid te spreken kunnen bijbrengen." Allen zwegen. Tegen die bewijsgronden had niemand iets in te brengen. «Ik zou durven wedden," riep Frits Rein hard zeker van zijne overwinning«dat wanneer iemand het waagde slechts éen dag waarheid en niets dan waarheid te spreken hij des avonds rijp verklaard zou worden voor het gekkenhuis." Die uitdaging deed een ander der jongelieden, met name Max Baumann, die voor de waarheid geijverd had, uitroepen «Ik neem de weddenschap aan. Ik wil mij verbinden om niet éen, maar drie dagen lang enkel waarheid te spreken." •Aangenomenhernam Frits, «maar ik verzeker u, dat het een waagstuk is, vriendje 1 Na den eersten dag zult ge er genoeg van hebben. Eri de prijs «Twaalf flesschen sek, om hier in dit gezel schap uit te drinkenriep er een. De partijen stemden toeer werd gebeld om pen en papier en een der jongelieden stelde het volgende protocol op «Max Baumann verbindt zich ommorgen (Dinsdag) te zeven nur 's morgens te beginnen, drie dagen aaneen enkel de waai beid te spre ken. Alle aanwezigen beloven tot Donderdag avond zeven uur over de zaak te zullen zwijgen. Mocht echter reeds vóór dien tijd Max Baumann zich overwonnen verklarendan zal hij van zijne verbintenis ontheven zijn, evenals al de anderen van hunne belofte." Toen het stuk door partijen onderteekend waswilde het onderhoud niet recht meer vlotten en spoedig ging het gezelschap uiteen. De beide wedders waren onder de eersten, die zich verwijderden, 't Waren twee goede kameraden

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5