Binnenlandsclie Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap, Gemengde Berichten. S00EWE6E8. De Storthing heeft met 61 tegen 51 stem men besloten de tot dusver aan de staats- misters te Stockholm en Christiania toege stane tafelgelden, ten bedrage van 25,000 kronen, te laten vervallen. RUSLAND. Volgens gerucht heeft de Duitsche regeering bewilligd in het voorstel van Rusland om de onderhandelingen over een handelsverdrag door gevolmachtigden te Berlijn te doen Voortzetten, met bepaling evenwel dat omtrent het tijdstip der invoering niets zal worden heslist. Tevens heeft de Duitsche regeering verklaard dat zij tot enkele wijzigingen be- eid is, maar in hoofdzaak vasthoudt aan de eischen, welke zij bij de onderhandelingen in Maart gesteld heeft. SPANJE. De Libéral vermeldt, dat de handelsover eenkomst tusschen Engeland en Spanje ge- teekend is. S E R Y I E. De regeering heeft bij de Skuptchina een ontwerp ingediend tot het aangaan eener leening van 18 millioen francs, gedeeltelik tot afdoening van vlottende schuld, maar grootendeels ten behoeve van uitbreiding der weermiddelen. Ook de opbrengst der vier nieuwe staatsmonopoliën, welke de regeering wil invoeien en op 5 millioen francs geraamd wordt, is in hoofdzaak voor legeruitgaven bestemd. GRIEKENLAND. Volgens een der bladen zullen de partijen van Tricoupis en Delyannis in de nieuwe Kamer, waar zij over negen tienden der stemmen beschikken, gezamenlijk tegen het ministerie optreden, AMERIKA. Het stoomschip Italia van de partij der opstandelingen in Brazilië is door eene Uru- guaysche kanonneerboot naar Montevideo op gebracht. Alvorens de aanhouding van dien bodem plaats had, waren generaal Rivera, kolonel Sintos en 20 andere hoofden van den opstand te Molendo aan wal gegaan en had de bemanning alle wapenen en munitie over boord geworpen. SCHIEDAM, 22 Juli 1893. Bij kon. besluit van 19 Juli is benoemd tot directeur van het rijkstelegraafkantoor te Tilburg J. D. Hoekwater, thans directeur te Vlaardingen. Bjj kon. besluit van 19 Juli is de heer A. Pruys van der Hoeven, lid van deu Raad van Ned. Indiè, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met dankbetuiging voorde langdurige en trouwe diensten, door hem aan den lande bewezen. De minister van buitenlandsche zaken is gisteren van het Loo naar België vertrokken, teneinde aldaar met zijn gezin eenige dagen met verlof door te brengen. De gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië heeft bepaald, dat in het jaar 1893 van landswege te Batavia op de'gewone wijze zullen worden verkocht 100,000 pikols Java- kofOe, vermoedelijk bestaande uit: 52,000 pikols uit de Preanger-Regentschappen 15,000 s b Pasoeroean; 4,000 b s> Cheribon 10,000 b i> Kadoe; 5,000 b Madioen 5,000 s Soerakarta; 5,000 Probolinggo; 4,000 b b Bagelen. Van de genoemde 100,000 pikols zullen worden verkocht op Woensdag 26 Juli, 25,000 pikols b 23 Augustus, 25,000 b b 18 October, 25,000 b b 22 November, 25,000 b De koffie zal aan de koopers afgeleverd worden op de afscheepplaatsen, nader aan te wijzen in de van de verschillende veilingen publiek te maken notitien. De eerstgemelde veiling is reeds aange kondigd in de Neder landsche Staatscourant van Vrijdag 16 Juni 1893 no. 139. In de laatste dagen zijn de verzendingen uit de Duitsche havens aanmerkelijk toege nomen en de groote voorraden, welke gedu rende den lagen waterstand in de haven magazijnen zijn opgehoopt, doen verwachten, dat er voor het najaar zoowel naar den Bo ven- Rijn als naar Nederland nog veel te verzen den blijft. De waterstand is intusschen nog ongunstig. Het hoofdbestuur van den Volksbond tegen misbruik van sterken drank, onder voorzitter schap van mr. H. Goeman Borgesins, heeft be sloten, de algemeene vergadering te Groningen te houden op 30 Augustus a.s. Besproken zullen worden: het rapport van het onderzoek naar de arbeiderswoningen, welk onderzoek door de afdeelingen heeft plaats gehad, en den toestand van de volkskoffiehuizen. Eenige vermogende Israëlieten, te Rotter dam en te Amsterdam woonachtig, hebben, naar wij vernemen, het plan geopperd het eiland Schiermonnikoog te koopen, teneinde aldaar eene kolonie voor Russische uitgewe kenen te vestigen. (3/. JR. Ct.) Nabij Halfweg is bij het baden verdronken het 13-jarig zoontje van den heer v. Beusichem, in den Houtrakpolder. Niet lang na het on heil werd het lijk opgehaald. Kramer, de colporteur van De Oproer kraaierdie als de schrijver van een belee- digend stuk zekeren Dondorp heeft genoemd, is op vrije voeten gesteld. Dondorp is een tapper en slijter op de Prinsengracht te Amsterdam, en zou aan Kramer beloofd hebben, dat hij, gedurende zijne eventueele gevangenisstraf, diens gezin zou onderhouden. Men deelt aan Set Centrum mede, dat, indien Kramer hem niet zou verklapt hebben, diens vrouw het wel zou hebben gedaan, omdat zij de Iqdende partij was, nu Dondorp zijn belofte niet nakwam. Gisteren werd Kramer op de Brouwersgracht bij deVette- brug onder den uitroepLafaard, die je bent" door eenige personen aangevallen en op vuistslagen onthaald. Hij vond ergens een onderkomen op den Haarlemmerdijk. Naar men verder verneemt, moet het ge val Kramer—Dondorp de politie nog eenige draden in handen hebben gegeven naar de herkomst van de onlangs in beslag genomen valsche postzegels. Donderdag zijn te Amsterdam door de politie aangehouden de weduwe G. en een dokter" uit Ue nieuwe stad, die met haar consult" hield op de Heerenmarkt. Zij worden beschul digd door eene igeneeskundige" behandeling middellijk den dood veroorzaakt te hebben van een jonge vrouw. (AT. v. d. D.) Door den heer D. A. Koenen, te Nieuwer- Amste), zijn aan de synode der Nederl.-herv, kerk ter wandversiering van haar vergader zaal in het nieuwe gebouw aangeboden: vier groote doeken in olieverf, voorstellende bijbel- sche tafereelen en toegeschreven onderschei- derilïjk aan Cornelis Corneliszoon, te Haarlem, A. Bloemaert, Nic. van Kessel en Teniers den Oude. Ook namens den heer mr. A. J. Enschedé, te Haarlem, werd door deu president een schilderstuk van Dekker aangeboden, voor stellende Jezus met de Samaiitaansche vrouw. Met erkentelijkheid zijn deze geschenken aanvaard. De ruïne van de afgebrande kerk te Assen delft biedt een eigenaardig gezicht aan, vooral het gedeelte toren, dat ruim 5 eeuwen oud is, in dien tijd een der schoonste in den om trek. In deze kerk weid ook de schilder Saenredam begravende zerk is nog aanwezig. Het bericht dat wij Donderdag uit de Telegraaf overnamen, betreffende een aanval door een officier der schutterij op den redac teur der Amersfoortsche Courant, is, naar de redactie van dat blad ons mededeelt, ten eenemale onwaar. ArnhCt.) Men schrijft uit Sprang aan de N. JR. Ct. Iemand had hier een huis gekocht om de tiend daarin op te hergen, doch zoodra het bekend was, werden al de ruiten ingeworpen. Hiermede niet tevreden, heeft een groote menigte Donderdagnacht het huis als het ware afgebroken, niettegenstaande het reeds door eenige tiendmannen betrokken was. Te Heukelom, een gehucht tusschen Til burg en Enschot, zijn in een gezin twee ge vallen van pokken voorgekomen. In eene aflevering van «The Sunday Magazine" vonden wij eenige bijzonderheden over Hesba Stretton, de schrijfster van «Jessica's Eerste Gebed", het ook bier te lande overbekende boekje. De eigenlijke naam der schrijfster is Sara Smith. Zij woont met hare zuster te Ham Common. Dickens heeft haar tot schrijven gebracht. Zij had hem namelijk eene vertelling gestuurd, «The Lucky Leg"; niet alleen nam hij die terstond op, maar hij vroeg nieuwe dingen van haar- Evenals dat van Dickens, was haar hart vol medelijden met alle hulpbehoevenden, en evenals hij had zij inzonderheid kinderen lief. Tot Dickens' dood toe heeft zij geregeld aan «AH the Year Round" medegewerkt en ook voor zijne «Christ- mas number; menige bijdrage gezonden. Zi zelf houdt het meest van hare vertelling Michel Lorio's Cross", maar Jessica's First Prayer" is haar meest bekende werkje; het is vertaald in het Arabisch, Singalessch, Japansch, Hongaarsch, Russisch, Italiaansch, Spaansch, Portugeesch, Duitsch, Fransch en Nederlandsch. Aan de welbekende Duitsche schrijfster Sophie Junghaus (mevr. Schumann) is door den hertog van Saksen Coburg de medaille van verdienste voor kunst en wetenschap toegekend. In Henegouwen zoo wordt uit Mons be richt zijn in den Jaaisten tijd belangwekkende ontdekkingen gedaan. In de gemeente Ciply, dicht bij Mons, is een Romeinsch kerkhof ontdekt te Vellereille-le-Sec de fundamenten van eene Frankische villa met mozaïekvloer, en te Givry de overblijfselen van Romeinsche gebouwen. De villa bij Vel!ereille-Ie-Sec wordt voor een jacht buis van de Merovingers gehouden De restauratiehoudster Schafer, m de vKoppen- strasse" te Berlijn, is in het oostelijk gedeelte der stad eene welbekende figuur, wegens hare buiiengewonr corpulentie. Zij is 47 jaar ouden woog eensgen tijd geleden 380 pond. Natuurlijk was zij allesbehalve vlug ter been, en daar zij ook veel last van de warmte had, heeft zij reeds- lang den meesten tijd in haren koelen bierkelder gezeten. Sinds eenigen tijd heeft zij aan eene maagkwaal geleden, tengevolge waarvan zij begon te vermageren. In Berhjnsche bladen wordt het nu als eon belangwekkend nieuwtje vermeld, dat zij 211 pond aan gewicht heeft verloren, en nu bij een nog altoos respectabel gewicht van 198 pond versterkende middelen moet gebruiken. Er wordt over geschreven alsof men het jammer vindt, dat Berlijn daardoor een zijner merkwaar digheden verliest. van jongs af aan en de anderen hadden zich genoeg veruondeid over den ijver, waarmede beiden heden hunne meening hadden verdedigd. Nadat de twee een eindweegs zwijgend waren voortgegaan, begon Reinbard Waarom zót ge van avond niet komen aan- loopen? Ik heb je tot vijf uur zitten wachten." «Mijne biuid hield mij vast. Een bezoek was haar afgezegd." «Natuurlijk, liefde gaat boven vriendschap." ïDoch morgen te zes uur kunt ge mij verwachten." nAls bet bruidje niet weer tusschen beide komt «Neen, morgen heeft Anna haar kransje en daar pas ik niet bij." «Zeg eens, amice, als Anna mijn meisje was, liet ik ze niet van het eene kransje naar het andere loopenik zag ze liever aan baar uitzet werken." «Jazoo heb ik er ook al over gedacht maar als ik van zoo iets begindan komt altijd de moeder tusschen beide en zegtdat ik haar hare vrijheid moet laten, zoolang zij die genieten mag." «Dan houd ik het toch met Dora. Die is nergens beter op haar dreef dan thuis." «Ja; maar uwe zuster is ook eene uitzonde ring op den regel." «Maar zal niet zoo licht aan een man komen. Wie neemt tegenwoordig een meisje zonder geld 1 Tante Adelheid, anders niet dom, heeft haar de kans afgesneden door de bepaling in haar testament, dat zij van eene lijfrente zal profiteeren tot den dag van haar huwelijk langer niet. En het kapitaaltje, dat zij mij heeft toegedacht, moet ik aanvaarden onder de voorwaarde er geen penning van aan mijne zuster uit te keeren. Wil ik haar dus iets doen toe komen, dan zal het moeten zijn van mijne eigene spaarpenningen." «Ik begrijp uwe tante niet, die toch altijd met Dora zooveel ophad. Doch maak u niet ongerust. De oude vrijster bereikt haar doel toch niet. Dora is om haar zelve veel te begeerlijke partij, dan dat ze zou blijven zitten." iHml" bromde Frits. «Pas maar op en zeg dat niet tegen uwe bruid. 'tZou haar geen pleizier doen." De vrienden waren nu genaderd tot de woning van Max Baumann. «Tot morgen S" riep Frits. Yergeet uwe weddenschap niet 1" En hiermede scheidden zij. Max Baumann was boekhouder bij een der voornaamste firma's van de stad en zou bij zijn huwelijk ais compagnon optreden. Dewijl zijne ouders vroeg waren gestorven, was hl bij bloedverwanten opgevoed. Een bejaarde oom en tante hadden hem lief ais hun eigen zoon en hem ook hun vermogen toegedacht. Den volgenden morgen had Max bij 't ont waken hoofdpijn, misschien een gevolg van de heftige discussie van den vorigen avond. Haastig kleedde hij zich aan en begaf zich naar de woonkamer, waar oom en tante hem wachtten. «Goeden morgeD, langslaper!" riep oom hem te gemoet. «Tante was haast bang, dat ge in 't geheel niet voor den dag zoudt komen. Wat scheelde er aan 7" «Mij scheelt niets had Max willen antwoorden, doch herinnerde zich de afspraak van den vorigen avond en zeide: «Een beetje hoofdpijn." «Och wat," hernam oom, «dat jongvolk kan niets meer verdragen. Dat was in onzen jongen tijd heel anders, ja, nu nog kunnen we er beter tegen dan zoo'n jongmenscbniet waar moeder Nu, manneke, kijk ons «naar zoo vreemd niet aan! Zijn wij beiden nog niet gezond en sterk voor onze jaren 7" «Dat wel, maar «Nu, wat maar?" «Maar uwe zwaarlijvigheid waarborgt u niet voor eene beroerte, 't Zou goed zijn, dat ge wat meer beweging naamt." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6