A°. 1893. Donderdag 27 Jul N°. 8323. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandgche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BUBBAVi BOf ERilBJlAT, E 3 7. GOOIII Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijks Hommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: vius 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 219 der wet van den 29sten Juni 1851 staatsblad no. 85), regelende de samen stelling, inrichting en bevoegdheid der gemeente besturen Doen te weten Dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1892, op gisteren aan den raad inge diend, en te gelijk op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar vei krijg- baar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 26n Juli 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. JJe secretaris VERNÈDE. Grondslag voor de pensioenen van gemeente-ambtenaren. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de lijst bevattende de giondslagen voor de be- lekenmg van het pensioen der ambtenaren, die bij het m wei king treden der vei ordening van den !8n April 1893, m dienst der gemeente waren, op gistei en overeenkomstig het bepaalde bij art. 27 dier verordening, door den raad is vastgesteld en gedurende 14 dagen na heden vooi belang hebbenden ter secietane ter lezing is nedergelegd, binnen welken termijn iedere gemeente-ambtenaar •zijn bezwaien tegen den voor hem vastgestelden grondslag schriftelijk bij den raad kan indienen. Schiedam, den 26n Juli 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. DUITSCHLAND. De minister van koophandel heeft bekend gemaakt dat van de Russische regeering de mededeeling ontvangen is, dat het Russische maximum-tarief, voor zooveel Duïtschland betreft, den ln Augustus in werking treedt. De Berlijnsche correspondentderiV.il. Ot. .schrijft van gisteren: De beurs was heden onder den indruk der oflicieele mededeeling van den Pruisischen minister van koophandel aan al de Kamers van koophandel, dat Rusland op 1 Augustus .het maximaal-tarief tegen Duitschland zal gaan toepassen. Tengevolge van deinkoopen welke de Russische regeering deed bewerk stelligen, hielden de Russische waarden zich jgoeddaarentegen gingen industrieele en spoorwegwaarden (Russische Zuidwesten) sterk naar beneden'. Enkele bladen troosten zich er mede, dat He officieele Petersburgsche bekendmaking beden slechts in het algemeen van invoering van het maximaal-tarief op 1 Augustus spreekt, zonder Duitschland te noemen. Zij herinne ren ook, dat het aan den Russischen minis ter van financien staat te bepalen, op welke herkomsten het maximaal-tarief toe te passen zal zijn. En aangezien nu in den herfst de onderhandelingen over een Duitsch-Russisch handelsverdrag, die thans slechts wegens de vacanties m de ministerien zijn afgebroken, weder hervat moeten worden, zoo zou mis schien de toepassing van het maximaal-tatief tegenover Duitschland nog worden verschoven. De meeste bladen echter gelooven aan het uitbreken van eenen tol-oorlog, wijl Rusland meent dat het wegens den mislukten oogst n Duitschland thans juist gunstige voor waarden zal kunnen afdwingen. Doch dit wordt eene dwaling genoemd, daar de jongste berichten over den stand der veldgewassen in Duitschland eenen beteren winterrogge- oogst doen te gemoet zien, dan men tot dusver vei wachtte. De Duitsche regeering bezit overigens van vroeger nog de wettelijke volmacht om ten allen tijde zoogenaamde KampfzoUe echten die 50 pCt. hooger zijn dan de gewone) zon der goedkeuring van het Parlement te decre- teeren. Ook de politieke kringen hopen nog op een vergelijk, aangezien de wederzydsche handelsbelangen zoo groot zijn. Luidens de jongste statistiek immers beliep in 1891 Ruslands uitvoer naar Duitschland ruim 191,000,000 r. (hoofdzakelijk in Russische rogge), terwijl Duitschlands uitvoer naar Rusland ongeveer 103,000,000 r. bedroeg. Vertrouwelijke belichten uit Petersburg zeggen, dat in de Russische regeeringskringen tweerlei invloed met betrekking tot eenen tol-oorlog zich gelden doet. De belangheb benden hij den landbouw verlangen ten drin gendste naar opening van de Duitsche grens door een handelsverdrag, terwijl de indu- stueelen, en vooral de groote Moskauer ondernemers, tégen een verdrag agiteeren. Op het kasteel Bergheim, bij Wildungen, is in den ouderdom van 60 jaar overleden graaf Adalbert van Waldeck, hoofd der jon gere grafelijke linie van het huis Waldeek- Pyrmont. Het aantal leden der ^Economische Ver- eeniging in den Rijksdag" is geklommen tot 140. Leden van het centrum hebben zich nog niet bij haar aangesloten. Te Posen is eene groote vergadering van Poolsche kiezers gehouden, waarin een votum van j.vantrouwen tegen het verkiezingscomité is uitgebracht, tengevolge waan an dit comité onmiddellijk is afgetreden. De aanleiding tot dit votum lag hierin, dat die kiezers onte vreden zijn over de houding der Poolsche partij in den Rijksdag. Zij willen niet meer te doen hebben met mannen als Koscielsky en zijne aanhangers, die voor het legerplan hebben gestemd. F B A K K E IJ I. In den toestand van president Carnot moet nog geen blijvende verbetering zijn waar te nemen. Hij lijdt aan een ingewandsziekte. De ministerraad behandelde gistermorgen het conflict met Siam. Overeenkomstig de door de beide Kamers goedgekeurde orde van den dag, besloot de regeering maatregelen te nemen, noodig geworden door het antwoord van Siam op het ultimatum, teneinde de be langen en de waardigheid van Frankrijk te handhaven. De gezant van Siam maakt aanstalten tot vertrek. Uit Saigon wordt gemeld dat de afdeeling van Humann gisterochtend naar de golf van Siam is vertrokken. Men gelooft dat de blokkade heden aan de Siameesche over heden zal worden aangekondigd. De officieele aankondiging van de blokkade aan de mogendheden had Maandagavond plaatsook de 1' ransche agenten in het buiten land werden er van verwittigd. Admiraal Humann zal voor de blokkade over acht schepen en vele torpedobooten te beschikken hrlben. Vermoedelijk zal aan de voor Bangkok liggende koopvaardjjschepan een uitstel worden verleend om zee te kiezen. Reuter vei neemt, dat van de blokkade van de Siameesche kust nog geen kennis is ge geven aan de mogendheden. De Engelsche ambassadeur te Parijs zou heden opnieuw een onderhoud hebben met den minister Develle. B E L G I E. De groep der democratische linkerzijde uit de Kamer heeft Dinsdag vóór den aanvang der zitting eene bijeenkomst gehouden. Na uitvoerige beraadslaging is besloten zich te vereenigen met het bemiddelingsvoorstel, ge daan door de rechterzijde, en strekkende om het voorstel van Amédée Visart (tot uitslui ting van den leeftijd van 30 jaren voor het kiesrecht, welke leeftijd alleen by de wet zou worden bepaald) aan te nemen, onder voorbehoud van ernstige coneessién op het stuk van de verkiesbaarheid. Nieuwe ondei handelingen zijn dientenge volge met de rechterzijde aangeknoopt, en men gelooft dat er overeenstemming zal wor den verkregen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft Maandag bij tweede lezing het nieuwe financieele artikel van het Homerule-ontwerp, door de regeering voorge steld, met 226 tegen 491 stemmen aange nomen. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis zeide GreyYv'y hebben woorde lijke mededeeling ontvangen van het voor nemen der Fransche regeering om de kust van Siam te blokkeeren. Wij stellen ons voor, de tegenwoordige bescherming van personen en eigendommen onder Engelsche vlag te Bangkok te doen voortduren doch wij achten het in het openbaar belang niet wenschelyk, heden eene nadere verklaring af te leggen. Naar de Times meent te weten, moet Gladstone voornemens zijn, ingeval het Homerule-ontwerp door het Hoogerhuis ver worpen wordt, in het jaar 1894 dat ontwerp •weder in te dienen, doch dan niet bij het Lager-, maar bij het Hoogerhuis. Middeler wijl zou het Lagerhuis andere hervormings plannen behandelen, zooals de drankwet. Mocht het Hoogerhuis het Homerule-ontwerp dan weder verwerpen, dan zou er een beroep op de kiezers volgen. Uit Bangkok wordt aan de Times gemeld, dat de Fransche gezant Pavie de Fransche vlag heeft doen inhalen en aan de regeering van Siam heeft laten weten dat hij heden vertrekt. Pavie vroeg tevens loodsen aan voor drie Fiansche kanonneerbooten. In de Engel sche kolonie heerscht groote verbittering over de schijnbaar onverschillige houding der Brit- sche regeering. OOSTENRIJK. De opperste gezondheidsraad te Weenen constateerde, dat het gevaar voor versprei ding van de cholera zeer ernstig was, voor namelijk in de zuidelijke provincies van liet keizerrijk. Hij stelde voor de vreemde reizi gers in die stieken aankomende aan een onderzoek te onderwerpen en de voorbehoed- maatregelen te nemen. De Hongaaische ministerraad heeft het ontwerp tot invoering van het verplicht bur gerlijk huwelijk goedgekeurd. Ook eene afdee ling rakende echtscheiding is daarm opge nomen. SPANJE. De Kamer van afgevaardigden heeft gis teren de artikelen op de begrootiug betref fende den alcohol aangenomen. RUSLAND. De gisteren verschenen Verzameling van wetten behelst eene wet, krachtens welke het maximum-tarief op den 20sten Juli (ouden stijl) in werking treedt. Den minister van financien is opgedragen, te bepalen op welke artikelen bedoeld tarief toegepast moet worden. S E E Y I E. De koning heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij het onderwijs in de Russische taal op alle scholen verplichtend wordt gesteld. De Herzegowinische oproerstoker Spahir effendi is uit Belgrado gewezen. De minister van buitenlandsche zaken heeft besloten alle verbinding met Bosnische en Herzegowinische uitgewekenen at te breken. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel verneemt de Standard dat de Britsche zaakgelastigde onlangs ge protesteerd heeft naar aanleiding van de klacht van Engelsche reeders, dat Turksche over-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1