A0. 1893. Vrijdag 28 Juli. N°. 8324. Eerste Blad i e v en en ye er tigs t e Jaargang'. Biiitenlandsclic Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Binnenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers DDllSCHIAI D> De lang gevreesde slag is thans gevallen. De Russische regeering heeft het besluit uit gevaardigd, waarbij met ingang van i Augus tus het maximum-tarief van invoerrechten •op goederen uit Duitschland van toepassing •wordt verklaard. Lang heeft zij geaarzeld om tot dien stap over te gaan, steeds nog hopen de dat Duitschland op het gebied der graan rechten zou toegeven, maar graaf Caprivi is gezwicht voor den drang der agrariërs, die z(jn staatkundigen levensdraad in handen hebben. De Duitschelandbouwers zullen zich dus den eersten tijd kunnen verheugen in het denkbeeldig genot eener bescherming, welke hen in slaat stelt het hoofd te bieden aan de mededinging der buitenlandsche graanmarkt, maar den werkman noodzaakt duur brood te eten, terwijl de nijverheid een harer grootste afvoerkanalen ziet afge sneden. Dat ook de staatkundige verhouding der beide rijken onder den tarieven-oorlog moet lijden, behoeft wel geen nader betoog. Op de beurs te Berlijn deed gisteren het gerucht de ronde, dat de Bondsraad heden bijeenkomt om een besluit te nemen over maatregelen van tegenweer tegenover het Russische maximum-tarief. In eene vergadering van anarchisten en zoogenaamde onafhankelijke socialisten te Berlijn is de scheiding tussehen deze beide groepen volbracht. De onafhankelijke socia listen noemden het anarchisme eene domheid en verklaarden, niets meer te doen te willen •hebben met zulk eene partij, omtrent wier doel men altoos in het duister rondtast. De Nordd. Allg. Zeitung meldt, dat de enderhandelingen te Berlijn tussehen den Duitschen rijkscommissaris Peters en den Britschen commissaris Smith, over de gren zen tussehen het gebied der Duitsche en dat •der Engelsche belangen aan den Kiïimand- scharo, een voor beide partyen bevredigend resultaat hebben opgeleverd, zoodat de onder- teekening van het contract lader oogenblik kan worden te gemoet gezien. F R A N K R IJ K. Men rekent dat de schout-bij-naclit Hu- xnann thans negen oorlogsschepen in de wateren van Siam onder zijne bevelen heeft, eene scheepsmacht meer dan voldoende om de kust van dat land te blokkeeren. Er zul len bovendien nu ook wel operatiën volgen. Het Journal dés Débats is van meening dat, nu de Fransche kanonneerbooten op de Me- nam uit de Siameesche forten beschoten zijn, met schending van de tractaten, Frank-» rijk aan Siam niet had moeten verklaren, dat het Bangkok niet aantasten zou. Het blad f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTEII8TBA AT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me. inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. schijnt echter te vergeten, gelijk elders op gemerkt wordt, dat Bangkok eene opene stad is, waarin vele Europeanen van verschillende landen gevestigd zijn. Een bombardement zou Frankrijk dus in groote moeilijkheden met Europeesche staten kunnen brengen. Te Cherbourg wordt een kruiser uitgerust voor de Indisch-Chineesche wateren. Men verzekert dat Engelsche handelshuizen, by den Siameeschen handel belanghebbend, reeds vertoogen tot de regeering gericht hebben over de blokkade der kust van Siam. B E I 61 I E. F Over het nieuwe art. 53 (hervorming van den Senaat) had Dinsdag in de Kamer van vertegenwoordigers de stemming plaats. Met 121 tegen 8 stemmen werd uitgemaakt dat 3/4 deel der leden zal verkozen worden onder dezelfde omstandigheden als voor de Kamer. De bepaling van den leeftjjd voor de kiezers wordt aan den wetgever overgelaten, binnen de grenzen van 25 en 30 jaar. De Provin ciale Staten zullen het overblijvende 1/4 der leden van den Senaat verkiezen. Een amendement-Begerem om de stemming voor de leden der Prov. Staten verplichtend te stellen, is verworpen. Het geheel der Senaats-hervorming werd aangenomen met 106 tegen 22 stemmen. De minister van justitie heeft twee wets ontwerpen ingediend; ter wijziging van de bepalingen op bedelarij en laudlooperij, en ter bepaling dat het onderzoek naar het vader schap toegestaan zal z'ijn. ENGELAND. Peuters Office verneemt, dat de Chineesche gezant te Parijs Dinsdag een onderhoud heeft gehad met den Franschen minister van buiten landsche zaken, waarin hjj hem heeft mede gedeeld, dat Siam niet eenig grondgebied bezit tot aan den 23en graad Noorderbreedte. Men acht het onwaarschijnlijk, dat bij de mogeiyke vijandelijkheden tussehen Frankrijk en Siam de Zwartvlaggen (de vanouds be kende Chineesche piraten) zich zullen ver eenigen met de Siameezenmaar daarentegen is het zeer goed mogelijk dat de Zwartvlaggen, als zij Frankrijk in oorlog zien met Siam, van die gelegenheid gebruik zullen maken om hunne offensieve bewegingen in Tongkin te hervatten. De Engelsche kanonneerboot Ploverdie deel uitmaakt van het Engelsche eskader in de Chineesche wateren, heeft bevel ontvangen om de Engelsche zeemacht in de wateren van Siam te versterken. De Londensche groothandelaars in steen kolen besloten Maandag den pry s met 2 sh. per ton te verhoogen. De kleinhandelaars bedongen reeds phantasie-prgzen. In eene vergadering der mijnwerkersvereeniging van Cumberland werd besloten binnen veertien dagen eene loonsverhooging van 20 pCt. te vorderen, en het werk te staken zoo deze eisch niet ingewilligd wordt. Aldus beant woordt men, hard tegen hard, een voorstel tot loonsvermindering met eenen eisch tot opslag. De Schotsche kolen-industrie staat reeds feitelijk stil. Vele mijnwerkers weigerden te arbeiden anderen willen slechts drie dagen in de week werken. De prijs der kolen is een shilling per ton gestegen. Hoewel het fonds van den lord-mayor voor de noodlijdend gewordenen door het vergaan der Victoria reeds gesloten werd, bleef het toch nog aanzwellen, zoodat het thans tot 56,000 p. st. gestegen is. AMERIKA. Aan de Standard wordt uit New-York ge meld, dat het Russische oorlogsschip Nicolas I en twee andere Russische oorlogsvaartuigen bevel hebben ontvangen naar Toulon te ver trekken, om de manoeuvres ter zee b te wonen en zich bij de Fransche vloot aan te sluiten. Een bericht uit MeDagua meldt, dat de opstandelingen in Nicaragua Maandag die stad hebben beschoten. 30 bommen z'ijn in de stad geworpen, waardoor belangrijke schade is aangericht en twee personen gedood z'ijn. Een bom is gesprongen nabg het gebouw van het Amerikaansche gezantschap, dat zich beklaagt dat de opstandelingen het bombardement zijn. begonnen zonder voorafgaande waarschuwing. De Argentijnsche regeering heeft de ont binding bevolen van de vrijwilligers-troepen in de provincie Corrientes. A Z I E. Uit Saigon wordt van gisteren gemeld De gouverneur van het eiland IChong is gedood, toen bij de inneming van het fort Dhomson de Siameezen zich terugtrokken. Admiraal Humann zal de eilanden ia de golf van Siam bezetten. De Fransche vlag is reeds geheschen op de eilanden Rangen Rangs- Alem, welke de basis voor verdere operatiën zullen vormen. De Times vernam gisteren uit Bangkok dat de regeering een manifest tot het volk heeft gericht, waarschuwende tegen wanor delijkheden en aanvallen op vreemdelingen. De Britsche gezant confereert niettemin heden met de Britsche ingezetenen over gemeen schappelijke maatregelen tegenover de drei gende volksoproeren, zoodra de blokkade duizenden werkloos zal hebben gemaakt en tot plundering uittart. De uitheemsche kanon neerbooten zullen detachementen ontschepen, welke de voornaamste punten zullen bezetten, terwijl Siameesche staatstroepen de gevaar lijkste volksbuurten bewaken zullen. De vreemde gezanten ontvingen geene officieele aankondiging van de blokkade. Intusschen verwachten de schepen der neutrale mogend heden eene ruime speling na de kennisgeving, teneinde tijdig te kunnen vertrekken. Aan de Times wordt van 25 dezer uit Bangkok geseind: Fransche oorlogsschepen zullen hedenavond het anker werpen buiten de fortiflcatiewerken. en morgen zullen zij den boom op de rivier doorvaren. Officieus wordt gemeld, dat Fransche oorlogsschepen de forten zijn gepasseerd en de Menam zijn opgevaren. De forten en de schepen hebben geschoten. SCHIEDAM27 Juli 1893. Aanvulling van het verslag van het ver handelde in de gemeenteraadszitting van 25 Juli j.l. Alvorens tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen over te gaan, gaf de voorzitter, op diens verzoek, het woord aan den heer Maas. Deze gaf daarop te kennen dat na ontvangst van het gedrukt verslag van het verhandelde in de zitting van 4 Juli j.l., zijne aandacht in 't bijzonder gevallen was op de volgende zinsneden in het door den voorzitter gespro kene bij de behandeling van de ontwerp-ver- ordening, regelende de samenstelling en den werkkring van een gezondheidscommissie (pag. 506 gedr. versl,): »Het is van algemeene bekendheid, dat Breeds sjaren geleden" door Burgemeester en VVet- shoudeis plannen, zoowel vooreen e algeheels on t afdoende waterververschingalsouk voor den naanleg eener drinkwaterleidingden Raad zijn «aangeboden, met berekening der kosten van suitvoering en de noodige voorstellen om óok «daarin te voorzien f1) alsmede dat de Raad, »in zake de waterverversching, met overgroota bmeerderheid van stemmen (16 tegen 3), zich smet het plan van Burgemeester en Wethouders bvoreenigd heeft (2). «Toch is dit onuitgevoerd gebleven, en zulks sdoor het optreden van eene raadscommissie, (3) -die de zaak veel beter en goedkooper zou tot sstand brengen, maar die ongelukkigerwijs tot «heden (1893), nog niets heeft tot stand gebracht, «terwijl het door Burgemeester en Weibouders «volledig ingediende plan, óok door het verlrre- igen hebben van alle daartoe veraischte ver- vgunningen, sedert lang uitgevoerd en in werking «had kunnen zijn. sik hei haal: men heeft Burgemeester en b Wethouders het tot stand brengen der hoog «noodzakelijke waterverversching dezer gemeente «ten eenenmate onmogelijk gemaakt." W-aar tegenover die uitgesproken verkla- (l) Zie gedrukt Verslag 1882,24 November, VII, hl. 290 en volgendeXXXIV, bi. 308 en -volgende. (s) Zie gedrukt Verslag 1882, 21 December, bl. 356, alin. 3, v. o. (3) Zie gedrukt Verslag 1891,26 FebruariHl, bl. 24 en XIX, bl. 31 tot 48. Zie óok het Register, bl. 39—41, op het woord „Waterverversching". I4) Zie Verslag 1889, 24 October bl. 210—228, vooral het slot.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1