Donderdag 3 Augustus. A0. 1893. N°. 8328, Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. PROCES-VERBAAL van de opening der stem briefjes, die ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, zijn ingeleverd. Bniteiilandsche Berichten. DUITSCHLAN». De Berlijnsche correspondent der N.B.Ot. schrijft van Maandag j.l. De Russische ukase die op het maximum- tarief nog bijzondere rechten legt als eene uiting van den ontstanen douane-oorlog, wekt hier meer spoj, dan vrees. Men oordeelt dat het maximumtarief eiken handel reeds zoo danig aan handen legt, dat verdere extra rechten wel eene bedreiging kunnen zijn, maar geen werkelijk gevolg kunnen hebben het eenige gevolg zal zijn dat er nog meer dan thans reeds naar Rusland wordt gesmok keld! Officieus wordt medegedeeld, dat de Duit- sche consuls in het buitenland instructie heb ben ontvangen om den invoer van Russische waren langs een omweg te kunnen tegen gaan. Zij zullen niet alleen nauwkeurig moe ten onderzoeken hoe de certificaten van her komst luiden en of ze formeel juist zijn, maar zij zullen zich tevens van de werkelijke her komst der goederen moeten overtuigen, alvorens zelf een certificaat af te geven. In het algemeen zal elke poging om de bepalin gen, tegen Russische waren vastgesteld, te ontduiken, met Argusoogen nagegaan en met kracht tegengegaan woiden. De regeering schijnt zelfs voornemens te zijn, tegen de des betreffende voorstellen van Duitsche Kamers van koophandel in, geene vermindering van recht toe te staan voor de graanbezendingen, welke reeds voor het uitbreken van den dou ane-oorlog besteld zijn. De ICampfzolIe moeten veeleer terstond op alle aankomende vrachten worden toegepast, dewijl anders de volle werking van den maatregel, inzonderheid ten opzichte van graan, bijna een geheel jaar zou worden uitgesteld. De oorzaak hiervan zoo luiden verder de otficieele berichten ligt in de speculatieve beur3verbintenissen. Wilde men den invoer van vroeger overeengekomen vrachten tegen de oude rechten toestaan, dan zou zonder twijfel het grootste deel van den Russischen oogst van dit jaar nog zonder ver hooging van het invoerrecht worden inge voerd, want de rogge is nu reeds aan de Berlijnsche beurs tot November en December a.sde tarwe zelfs tot Mei '94 genoteerd. Rusland zou dus bereikt hebben wat het wil, maar voor Duitschland zou het doel van den douane-oorlog verijdeld zijn. Daarom is het heter eenige beursbelangen te schaden dan de belangen der gansche natie. fBiSKKIJK. De regeering besloot tot het zenden van hevelen aan admiiaal Humann om onmiddel lijk de blokkade van Siam op te heffen. Het is ten eenenmale onjuist dat de over een gedeelte der Siameesche kust ingestelde blokkade is opgeheven. Dit zal eeist geschie den, wanneer de Siameesche regeering de verlangde waarborgen zal hebben verstrekt dat het aangenomen ultimatum ook zal wor den uitgevoerd. Prins Kadhana, gezant van Siam te Parijs, heeft zich gistervoormiddag naar het mini sterie van buitenl. zaken begeven en aan den minister Develle verklaard, dat de Siameesche regeering genoegen nam met de nadere waar borgen, door Frankrijk geëischt en nader om schreven in de nota welke Zondagavond door den minister Develle aan prins Kadhana is ter hand gesteld. De Figaro verzekert dat de overeenkomst tusschen Frankrijk en Engeland betreffende het neutraal gebied in Siam uiterlijk heden zal worden geteekend. Tot nu ^toe hebben zich 723 personen officieel aangegeven als candidaat voor de Kamer, waarvan 169 te Parijs, 541 in de departementen en 13 in Algenë. Men rekent dat het aantal candidaten in het geheel boven 2000 klimmen zal, en er kunnen slechts 581 afgevaardigden gekozen worden. ENGELAND. In het Hoogerhuis verklaarde lord Rosebery gisteren ddt, sedert het ontvangen van het eeiste ultimatum, Siam een tweede ultimatum heeft aangenomen van den volgenden inhoud De Fianschen bezetten de haven en de rivier van Chantaboen. Gedurende de ontruiming van den linkeroever der Mekong mogen er geene Siameesche troepen naderen tot op 25 kilometer \an dien stroom. Siam mag geene gewapende schepen hebben op het meer Tinlesep. De Franschen behouden het recht tot het vestigen van consulaten te Nan en Korat. Rosebery voegde er bij, dat de overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk betreffende de neutrale iandstrook te Parijs geteekend is. In het Lagerhuis verklaarde Grey onjuist het bericht an de Daily News, dat de Fransche admiraal den Britschen oorlogssche pen bevolen zou hebben zich buiten het ge bied der blokkade te begeven. Het door Frank rijk geêisckte gebied omvat de geheele streek aan den linkeroever der Mekong, die Siam bevoegd is af te staan. Het sluit ongeveer de helft van Loeang Prabang, doch niet de eilanden in de Golf van Siam in. De Engelsche en Fransche regeeiingen zijn het in beginsel eens over het handhaven van eene neutrale strook tusschen de lespectieve bezittingen. Over de vaststelling van die strook wordt nog onderhandeld. In Nottinghamshire staakten gisternamid dag 20,000 mijnwerkers den arbeid. Twee groote mijneigenaars wilden de tegenwoordige loonen blijven voortbetalen, doch hun weik- volk werd door den bond gedwongen even eens te staken. De secretaris-generaal van den mynwer- kersbond, Ashton, las een manifest voor, waarin verklaard wordt dat, ingeval de hond thans tot zwichten gedwongen worden mocht, hij zijne krachten te gelegener ure vóór het einde van dit jaar vergaren zou om den strijd nog te heftiger te hervatten. OOSTENRIJK. De koning van Rumeniê is Maandag in cognito te Weenen aangekomen. SPANJE. Alle financieele ontwerpen zullen door de beide Kameis vóór de sluiting der zitting op ■Vrijdag goedgekeurd worden, ook het ontwerp betreffende de leening. B U L G A R IJ E. Al de ministers zqn gekozen. Stambouloff is driemaal, de anderen zijn tweemaal geko zen. Volgens de Svoboda zijn er 10 opposanten en eenige twijfelachtigen op 150 gekozenen. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld De radicalen vereenigen zich bjj La Plata en bereiden zich op den aapval voor. De gouverneur is vol vertrouwen hij heeft 3000 man onder zich. De radicalen zegevierden te Rosario. Duizenden opstandelingen trekken op naar Santa-Fé. Volgens een telegram aan de Times, nam de omwenteling in de provincies Buenos- Ayres en Santa-Fé nog toe. De opstandelin gen namen, zonder veel bloedvergieten, de meeste steden in bezit. Ernstige gevechten worden verwacht in La Plata, waar generaal Costa 2000 welgewapende soldaten heeften de opstandelingen evenveel. Santa-Fé wordt door hen belegerd. Zij gaven den gouverneur 2 uur om zich over te geven. In La Plata worden veel opstandelingen gevangengenomen. Uit Mexico wordt gemeld Belangrijke besparingen zijn er in de be grooting van oorlog gemaakt, het gouverne ment in staat stellende het evenwicht tus schen ontvangsten en uitgaven te vestigen en zijne financieele verplichtingen te vei vullen. Deze handelwijze van het gouvernement heeft in het gansche land goedkeuring gevonden. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren ge meld Twee gevechten hebben er in de provincie Santa Cataiina plaats gehad tusschen de opstandelingen en de gouvernementstroepen het eerste op 29 Juli in de Duitsche kolonie Blumonau; het tweede op 31 Juli bij Desterro. De verhezen waren aan beide zijden niet ern stig. Het gerucht wil, dat eenige regeerings- troepen de opstandelingen helpen. A Z I E. Volgens de Daily News is de toestand ter zake van Siam nog dreigend. In de berich ten uit Koh-si-Chang wordt gemeld, dat zeven Fransche kanonneerbooten aldaar aan gekomen zijn, waardoor het aantal Fransche oorlogsschepen in de Siameesche wateien geklommen is tot 13. De schout-bij-nacht Humann handelt ingevolge rechtstreeksche hevelen uit Parijs. Hij heeft aan de comman danten van de Engelsche kruisers Dallas en Swift bevolen buiten de blokkade-lijn te gaan. Men weet niet of aan dat bevel voldaan is. Men gelooft dat Bangkok bedreigd wordt door de Franschen. In berichten uit Bangkok aan de Times wosdt het bevestigd, dat de Fransche vloot voogd kennis heeft gegeven dat de blokkade op uitdrukkelijk bevel der Fransche regee ring van toepassing blijft ten aanzien van den tijd, die aan de vreemde koopvaardij-en oorlogsschepen gegeven is om te vertrekken. Binnenlandsclie Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 1 Augustus. De belangstelling van hel publiek evenaart den omvang van het kiesrecht-debat. Heden werd dit voortgezet voor stampvolle tribunes, alwaar onk vele vrouwen zich bevonden. De heer Rutgers van Rozenbuig was de eerste spreker m de tweede week. Hij be weerde dat het ministerie bij de iudiening van deze kieswet gezwicht is voor de pressie Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geïieele Rijk Afzonderlijke nornmars ƒ.1.85. - 2.50. - 0.10. B U SSB A IJ s BOT IC 118 Tit A A T, E 8 7. Advertentieprijs van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. ƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Op heden den tweeden Augustus 1800 drie en negentig, in de gemeente Schiedam, is door het bureau van stemopneming in de eerste afdeeling, hoofdbuieau, in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal plaats genomen, des morgens ten negen ure Het bureau is samengesteld uit denheer PIETER JACOB VAN DIJK VAN MATENESSE, Burgemeester, Voorzitter, en de hoeren JACOBUS HOEK en JACOB TAK, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel de stembussen, bij hem den eersten Augustus 1800 drie en negentig overgebracht uit de eerste afdeeling (hoofdbureau) en uit de tweede afdeeling (onderbureau). De zegels van de bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtervolgens geopend en be vonden negenhonderd een en tachtig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers Nadat de briefjes zijn ondereengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard acht en veertig briefjes, waarvan zeven en veertig die niet waren ingevuld en éen, dat geen persoon aanwees. Het getal dei' geldig uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest negenhonderd drie en dertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de herren: XV. F. TAK440 stemmen. C. KLEIN493 Heeft alzoo de meeste stemmen verkregen de heer CORNEL IS KLEIN. En is derhalve verkozen tot lid van den Gemeente raad van Schiedam de heer CORNELIS KLEIN. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door da in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. 3n is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Schiedam, den 2den Augustus 1893. VAN DIJK VAN MATENESSE, Voorzitter. JACs. HOEK, 1 j ,j,j Stemopnemers.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1