van buiten en aan de beweging een hoogere vlucht heeft gegeven, waarvoor de regeering verantwoordelijk is, ook wat de gevolgen betreft. Voor hem huldigt haar ontwerp het algemeen stemrecht, want alleen de aftrek van de analphabeten brengt het kiezerscijfer op 74 pCt. der mannelijke bevolking. Zelfs is het geen beperkt algemeen stemrecht. En daaruit is de propaganda van radicalen en socialisten te verklaren. "Vandaar zijne waarschuwing aan de Kamer om zich niet te laten inlliienceeren door de beweging van buiten, maar stil baars weegs te gaan, te midden van den storm, in het besef van hare verantwoordelijkheid voor de beslissing. Onder hei haling van zijne bezwaren tegen het algemeen stemrecht, wekte spreker gi oote vroolijkheid met zijn ironische stelling, dat de grondwet het vrouwenkiesrecht niet alleen gedoogt, maar zelfs gebiedend voorschlijft en met zijn meening dat ebt kiesiecht der vrou wen een tegengif oplevert voor dat der mannen. Maar al ducht hjj overheersching van de onderste lagen der maatschappij, toch zou hij nog voor de vooigestelde uitbieiding zijn, ware 't niet dat de uitoefening er van in dit ont wei p wordt belemmerd door de vernedei ende voorwaarde dat men moet kunnen lezen en schrijven en zijn kiesrecht aanvragen. Dat ia een belemmering der vrije uitoefening van het stemrecht. Hun die in 1S94 de beweging voor algemeen stemiecht hebben op toiSI gezet, verweet spr., dat zij een stemrecht verlangden alleen bruikbaar voor liet stemvee. Wat het ontwerp zelf betreft, achtte hij het zoeken naar een goed kenteeken mislukt en bestreed bij vooi al het aannemen van af zonderlijke kenmerken voor welstand en ge schiktheid, waas door het voorstel eenerzyds te veel uitsluit, anderzijds aan te groote massa kiesrecht toekent. De sehrijfptoef vooral keurt hij af en de inschrijving ra het bevolkings register weert nog geen landloopers. Z. i. is aanneming dezer wet alleen mogelijk wegens hare uitwendige verdiensten, maar de quaestie zal er met mee van de baan zijn, zooals blijkt uit de openbaringen der socialisten, die de agitatie zuilen voortzettende verheffing en opvoeding des volks zal zij niet ten gevolge hebben, en bovendien beschikken wij niet over middelen tegen de gevolgen van het algemeen stems echt als Frankrijk en Duitsch- land bezitten. Van verwerping vreesde hij geen oproei ige tooneelen als in België. De kalmte zou weldra terugkeeren, nadat mis schien enkele tegenstanders niet als Kamer leden herkozen waren. Zij, die het algemeen stemrecht in de lucht zien, moesten 't dan maar per luchtbalion volgen. (Gelach.) Ten slotte was hij beieid tot overleg om het ont werp te verbeteren, hoewel hij zich ook dan nog zijn stem voorbehoudt. De heer Schaepman kwam daarna aan het woord. Al dadelijk ontzegde hij kiacht aan liet betoog van den heer Rutgers, wiens ter gende en sarrende houding de door hem voor spelde gevolgen zou verergeren, Spr. beoor deelde de wet van het standpunt, dat de uit breiding gelijkstaat met algemeen stemrecht. En dan betoogde hij, dat, indien thans de uitbreiding niet geleidelijk is, daaraan de schuld draagt dat wij in zake kiesrechtuit breiding te langzaam waren. Al is ons kies recht nog beperkt, kan het zonder gevaar uitgebreid worden. De niet-geleidelijkheid maakt de uitbreiding niet gevaarlijk. Doch dit daargelaten, ducht hij van dat stemrecht geen gevaar voor den persoonlijken eigendom. Zij die dit vreezen zijn de onverschilligen, tevens de grootste tegenstanders van kies rechthervorming. Evenmin behoeft men te vreezen voor belastingdruk, de orde en de vrijheid, de souvereiniteit en het Huis van Oranje. Daarentegen vreesde hij wel dat oor deelvellingen ais de heer Rutgers uitsprak, het volk tot verzet zullen aansporen. De beer Rutgers van Rozenburg qualifi- ceerde dit als een bedreiging, den spreker in de rede vallende. De heer Schaepman bestreed voorts den heer Travaglïno en betoogde dat bij ons de monarchie en de democratie eikaar niet uit sluiten en dat alle macht van God komt, maar op de drager» overgebracht wordt door middel van het volk. Ruime uitbreiding van het kiesrecht acht spreker noodwendig. De indiening van het ontwerp is een kloeke daad, maar hij heeft toch bezwaren, n.l. den eisch om te voldoen aan twee kenteekenen het toe laten van wanbetalers. Ten slotte dringt hij aan op gemeen over leg ook bij de regeering. Minister Tak zal door gemeen overleg geen afbreuk doen aan zijn karakter. De heer Heldt achtte gemeen overleg wel gewenscht, mits het ontwerp niet werd be snoeid. Hij verdedigde uitvoerig de gekozen kenteekenen als volkomen uitvoerbaar en af- dvende. Belastingbetaling en een spaarbank boekje zijn onmogelijke eischen voor den werk man. Alle andere aangegeven kenteekenen brengen het kiesrecht niet diep genoeg in werkmanskringen en daardoor zou het vraag stuk niet opgelost worden. Ten slotte komt hij op tegen de uitsluiting van militairen. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 2 Augustus 1893. Ter gelegenheid van den 35n verjaardag van H. M de Koningin-Regentes wappert heden de nationale vlag van de openbare ge bouwen en kerktoren, de molens, de in de haven liggende schepen en uit verscheidene particuliere woningen ook werd het carillon bespeeld. De inspectie over de schutterij kon wegens den regen niet plaats hebben. L. Meijer, werkzaam in de stoombranderij van de firma H. Jansen Co. aan de Noord- vest alhier, had hedennacht te 1 uur, toen hij een riem over een schijf van de in werking zijnde machine wilde leggen, het ongeluk dat hij door de schijf gegrepen en eenige malen rondgeslingerd weid, zoodat hij ernstig aan armen en beenen gekwetst werd. Nadat hem door dr. Elzevier Dom de eerste hulp was verleend, werd Meijer naar zijn woning in de Dirkjemeesterstraat vervoerd. J. Begas, loodgietersknecht bij de firma H. Lindeman alhier, is hedenmiddag, toen hij bezig was eenige werkzaamheden op het dak eener woning aan de Spoorstraat te ver richten, uitgegleden en naar beneden gestort; hij viel op een bouten hekje en kwetste zich erg in de lende. Bij de bewoners in bewus- teloozen toestand binnengebracht, werd hem door den heer "Van der Srnan geneeskundige hulp vetleend, waarna hij per brancard naar zijn woning aan den Singel werd vervoerd. Het driejarig zoontje van D. Durrer, wo nende in 't Proveniershuis alhier, is Maandag middag in een emmer heet water, die een buurvrouw even naast zich had neergezet, gevallen, en heeft zich daarbij aan het boven lijf en de armen deerlijk gebrand. Dr. De Bruijn verleende den kleine geneeskundige hulp. Op 'toogenblik is de toestand rede lijk wel. Men verneemt nader dat het verblijf van den koning en de koningin van Saksen, na bun vertrek van Scheveningen, op het Loo eenige dagen zal duren. Wij vernemen dat de heer Tijdens de eerst volgende vergaderingen van de Tweede Kamer nog niet zal bijwonen, maar dat hij tegen den dag, dat de behandeling der onderdeden en stemmingen zijn te verwachten, in de zitting hoopt te komen. De post van secretaris der legatie van Spanje te 's-Hage is opgeheven. Voortaan zal alleen een attaché bij het gezantschap wor den werkzaam gesteld. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeeling van Hr. Ms. gezantschap te St.-Petersburg, in Rusland, onder bepaalde voorwaarden, uitstel van betaling kan worden verleend van de invoerrechten op vreemde goe deren. Het Journal ie St. Pétershourg bevat daaromtrent eene mededeeling, ontleend aan den Messager Official, en door de Staats courant van heden overgenomen. Het bericht, dat onlangs in sommige bladen stond, als zoude de opbrengst der vermogens belasting de raming verre overschrijden, mist eiken grond van zekerheid. Daartoe zou vanwege liet departement aan de inspecteurs der registratie eene opgave moeten gevraagd zijn, terwijl wij met zeker heid kunnen meedeelen, dat die opgaaf tot heden noch gevraagd noch gedaan is. (JST. 22. Ct.) Op de gisteren te Rotterdam gehouden koffieveiling liepen de prijzen naar taxatie. Het hoofdbestuur van den lAlgemeenen Nederlandschen Timmerlieden-Bond" heeft een adres gericht aan de hoofden van minis- terieele departementen, Gedeputeerde Staten, besturen van gemeenten, polders en water schappen, waarin de overtuiging wordt uitge sproken, dat een der beste middelen om de werkloosheid te bestrijden moet worden ge zien in de uitvoering van een verkorten arbeidsdag met een daaraan geëvenredigd loon. Daarom wordt aangedrongen om in de bestekken bepalingen op te nemen waardoor den werklieden een minimum loon en een maximum werktijd verzekerd worden. Op uitnoodiging van den minister van justi tie is door de verschillende spoorwegdirec- tiên hier te lande besloten, voortaan de inspec teurs der rijksveldwacht, op vertoon van hunne reisorder, kosteloos in de 2e-kl.-rijtuigen te vervoeren. Naar wij vernemen, hebben o. a. de regee ringen van Frankrijk, Italië, België en Portu gal hare adhaesie betuigd aan het 4e inter nationale congres tot bestrijding van het mis bruik van sterken drank en zullen op het congres officieel worden vertegenwoordigd. "Van 23 tot en met 29 Juli zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnen gekomen 101 stoom- en 9 zeilschepen ver trokken 90 stoom- en 13 zeilschepen. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Juli j.l. 678,872 reizigers met een opbrengst van f 53,274,07, tegen 616,127 reizigers met een opbrengst van f47,135,91 in Juli 1892. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1893 heeft bedragen 3,728,305 reizigers met' een ontvangst van f294,119,84, tegen 3,347,559 reizigers met een ontvangst van f 264,788,32 t/s over datzelfde tijdvak in 1892gevende dit jaar een vooruitgang van 380,746 reizigers en een vooruitgang van f29,331,51j^ in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden van 1893 beliepen f 118,553,10, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1892 f 109,257,59 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1893 befiep f 412,672,94, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1892 f 374,045,91 K beliep. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Juni 1893 verongelukt 38 zeilschepen: van Duitschland 2, Amerika 5, Engeland '10, Oostenrijk 1, Spanje 1, Frank rijk 1, Griekenland 1, Nederland 1, Italië 1, Noorwegen 13, Zweden 2. Onder dit getal zijn 2 vermiste. In dezelfde maand verongelukten 11 stoom schepen van Amerika 1, Engeland 6, Argen tinië 1, Japan 1, Noorwegen 1, Rusland 1. Van de zeilschepen verongelukten door stranding 14, door aanvaring 5, door brand 3, gezonken zijn er 5, verlaten 3, afgekeurd 6, vermist 2. Van de stoomschepen verongelukten 6 door stranding, 3 door aanvaring, 1 is verbrand en 1 werd afgekeurd. Naar het Utr. DU. meldt, heeft de post directeur te Montfoort zich in contact ge steld met Engelschen, om een door hem toevallig gedane vinding te exploiteeren, die betrekking heeft op alle verwarmingstoestel len, het geheele stoomwezen, het gas en de electriciteit. Deze ontdekking moet zeer ingrijpend zgn, daar steenkolen, roosters, schoorsteenen pijpen enz. kunnen vervallen door de wijze, waarop de warmte wordt aangewend. De heer H, eischte alleen een voorloopige uit- keering van f 200,000 in eens, benevens 5 pCt. der zuivere winst gedurende 5 jaar. Als een gewichtige ontdekking kondigt de Telegraaf een middel aan, waarmede op de s Leer hoeve" te Oudshoorn, op initiatief van jhr. Henry Tindal, proeven zijn genomen tot steriliseering van water. Verrassend moe ten, volgens het blad, de uitkomsten zqn van een stroom ozon door het onzuiverste water gebracht, waardoor dit geheel gezui verd wordt. In een ingezonden stuk beves- tigt jhr. Tindal nader deze mededeeling, 3>het is volkomen juist, dat het meest ver ontreinigde water gemakkelijk en op weinig kostbare wijze in goed drinkwater is te ver anderen", maar, eere gevende aan wie het toekomt, noemt hij den uitvinder van het procédé waarvan de samenstelling intus- schen nog geheimgehouden wordtof het ozon is, is dus twijfelachtig het is de lieer Wisse, en ontwerper der sterilisatoren is de heer J. H. G. van der Weide. De geruchten, welke onlangs de ronde deden, als zou het voor de maatschappij »Nederland" aan te bouwen stoomschip hier te lande worden veriaardigd, worden ge logenstraft door het feit, dat Zaterdagavond twee machinisten van genoemde maatschappij naar Engeland zfin vertrokken. De eeS-ste hunner zal ald-ar toezicht houden bij den bouw. Bij gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de maatschappij van weldadigheid, op 25 Augustus e.k.zal te Frederiksoord, geheel buiten kosten van de maatschappij, een Floralia-feest worden gevierd. Te gelijker tijd zal aldaar Rustoord worden ingewijd. Goede muziek en een fraai vuurwerk zullen het feest opluisteren. Volgens den regenmeter der rijkslandbouw school te Wageningeri, bedraagt de gevallen regen over de maand Juli 426.8 mM tegen 72 mM over dezelfde maand van 4892. Eene dienstbode te Rotterdam, die met eene speld in den mond doende was, slikte deze in. De speld, die in het strottenhoofd is gaan vastzittenhebben verschillende geneesheeren tevergeefs getracht te verwij deren, zoodat eene operatie noodig is. Te Haarlem had Maandagavond een moord aanslag plaats. De sigarenmaker Moonig, een Duitscher van geboorte en sinds 20 jaar in ons land, is getrouwd met eene weduwe, die twee zoons had. Moonig, een lastig man, mishandelde zijne vrouw en stiefzoons; vooral de oudste zoon had het hard bjj hem te verantwoorden. Maandag nu in slechte' luim thuis gekomen^ vielen er weder onaangename woordende vader verbood zijnen oudsten zoon verder met een oud-commensaal Faber om te gaan, waarop deze antwoordde te zullen doen wat hem lustte. De zoon vloog daarop naar boven, waar Moonig hem volgde en het verbod herhaalde. De zoon haalde toen iets uit eene kist en stak het bij zich. Beiden gingen weer naar beneden. Daar stonden Moonig en zijn stiefzoon aan de tafel; Moonig gelastte hem te gaan zitten. Deze antwoordde weder te zullen doen wat hem goeddacht, haalde meteen eene revolver te voorschijn en bracht Moonig een schot in de rechterborst toe. Met een vork gewapend vloog Moonig op den joBgen af, kreeg hem in de keuken te pak ken een tweede schot viel, dat den zoon aan het hoofd verwondde. Toen wist Moonig hem de revolver te ontrukken. De moeder had intusschen aan het raam hulp staan roepen en de politie kwam op dagen. De subst.-officier van justitie mr. J. P. van Outeren was spoedig ter plaatse en deed onderzoek. De gewonde, die te bed lag, ver klaarde zyn zoon, toen hij hem naliep, met een stoel de hersens te hebben willen inslaan. Hij ontkende misbruik van sterken drank te maken, wat de echtgenoot aldus uitlegde, dat hij het den laatsten tijd minder deed dan

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2