-_o T Letteren, Kunst en Wetenschap, Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie, Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V i s s c h e r ij. •vroeger. In de bewuste kist werden nog 9 patronen gevonden. De toestand van Moonig blijkt van dien aard te zijn, dat de dood er mede gemoeid ig. Hij mag niet vervoerd worden. De dader is in hechtenis. De heer J. H. Bakker, te Amsterdam, is bij publieken verkoop eigenaar geworden van de glasfabrieken met bijgebouwen van den lieer J. II. Tb one, te Nieuw-Buinen (Dr.) voor f67,730. Tot groote blijdschap van het daaraan verbonden werkvolk zullen deze fabrie ken eerstdaags weder in werking worden ge bracht. Aan de Gooische Vaart te Hilversum is een vrouw, wier kleederen voor enkele dagen vlam vatten, terwijl zij, in hare ontsteltenis, over een in brand gevlogen petroleumstel, dit daarmede trachtte te blusschen, na een hevig lijden aan de gevolgen overleden. Zij was moeder van een talrijk gezin. Op de Waal ter hoogte van de steenfabriek te Vuren bij Gorinchem ontstond gisteren in den vroegen ochtend brand in een boven- landsch aakschip, geladen met hooi, van schip per A. Tiomp, uit Ooijen. Het vuur verspreid de zich spoedig door de branbare lading, zoodat het vaartuig en de lading, beslaande uit c.a. 00,000 KG hooi, geheel vernield zijn. Over liet te Roermond met ds. Bas voor gevallene meldt De Nieuwe Koerier nog het volgende nDe socialen gingen terug, en wat met hen gebeurd is op den terugweg van het Munster plein naar het station, ging alle perken te buiten. Men sloeg op ben los met vuisten en stokken, men wierp hen met alle mogelijke projectielen en toen zij zich verzetten, werd het nog erger. Er was een oogenblik, dat ds. Bax bijna onder den voet raakte, wat echter door het optreden van een burger verhinderd werd. Heihaaldelijk poogden zij in huis te vluchten, doch overal sloot men de deuren, uit vrees voor de menigte. »Ds. Bax had het meest te lijdenherhaal delijk werd hij op het hoofd geslagen en eene bloedende wonde aan het hoofd moet door een steenworp veroorzaakt zijn. De hoeden waren bijna niet kenbaar meer". De justitie te Maastricht heeft zich naar Gulpen begeven, teneinde daar plaatsopneming te doen inzake J. H. S., gegageerd Oostindisch militair, die beschuldigd wordt van poging tot moord op den kapelaan Ds Wever. Door middel van de bekende poetsmiddelen verminderen zilveren thee- en eetlepels met tertijd sterk in gewicht. Om dit te verhoeden en het zilver toch altijd blank te houden, is er een eenvoudig middel. Na het gebruik wascht men iederen keer de lepels in zeer heet water af en eens in de week in heet zeepsop water; terwijl de lepels nog heet zijn, wrijft men ze door middel van een zacht, schoon, wollen lapje flink af. Lepels, die op die manier gereinigd zijn, zien er spiegelblank uit. Oversehle. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer H. G. ïtuhaak. 's-ftravenhage. De groothertog van Saksen-Weimar is gisteravond per staatsspoor van 9.15 in de residentie aangekomen. In koningssalon vond de groothertog ter zijner begroeting aanwezig vanwege de hofhouding der Koningin den hofmaarschalk baron Taets van Amerongen en den stalmeester baron Bentinck. Voorts waren verschillende autori teiten daar vereenigd. Na eenige oogenblikken aan het station vertoefd te hebben, ging de groothertog in een hofrijtuig naar Scheveningen. Heden waren uit vele buizen, ter eere van den geboortedag van H. M. de Koningin- Regentes, vooral in de hoofdstraten de vlag gen uitgestoken. Eene feest-decoratie is aan den ingang van het Haagsche Bosch, bij de Boschbrug, aangebracht. Aan de vijvers zal hedenavond een feest vei lichting van gemeente wege worden ontstoken. Het weder liet zich in den voormiddag niet gunstig aanzien. Reeds vroeg bewogen zich groote scharen, ook van weemdelingen, door de straten. Ook was heden voor deze gelegenheid eene kermis van den dag in het Voorhout toegestaan. Bij den Zondag te Antwerpen gehouden zwem wedstrijd weiden door onze landgenooten de volgende prijzen behaald. In de afdeeling snvemmen op den rug" won de heer Wienecke uit Oosteibeek den eersten prijs. Ook in de af- deeling ssnelz wemmen" lengte der baan 400 meters droeg de heer lenecke den eersten prijs weg en behaalde de heer llarthoorn uit Amster dam den tweeden prijs. Vooits viel in de afdeeling s lange streken" den heer Harthoorn nog de 3e prijs ten deel en was de heer Wienecke uit Oosteibeek de 2e voor het sinternationaal kampioénschap over 800 ffietei s. Voor den wedstrijd door de uNedeil. Harddr.- en Renvereeniging" op 3 en 5 Augustus a.s. te Clmgendaal, nabij 's-Giavenhage, te houden, (het piogramma voor iedeien dag bevat 3 harddrave rijen en 3 wedrennen) zijn in 't geheel inge schreven 96 paarden, waaronder 49 harddravers en 47 renpaarden. Door professor Von Cederschiold te Baden- Baden woidt met goed gevolg in den laatsten tijd de methode van massage toegepast op de oogen. Het is daarbij te doen om eene goede verdeelmg van het bloed in het netvlies, wan neer de omloop daar gestoord is. Een aanmer kelijke verbetering van het gezichtsvermogen moet daarvan het gevolg zijn. In de zaak der valsche stempels te Parijs stempels die dienden om bedriegerij te plegen in de levering en afkeuring van laken enz. ten dien ste der Franscbe legeradministratie, is uitspraak gedaan. De voornaamste beschuldigde, Hamer- dingen, werd tot 5 jaar gevangenis veroordeeld een vijftal andete personen tot lichtere straffen en geldboeten. Een officier der administratie, Meijer, is met een jaar gevangenis en 100 frs. boete gestraft. Een kleine jongen heeft onlangs een spoortrein- rit medegemaakt van een dorp bij Memel naar Posen, onder een locomotief hangende. Hij was bij zijn aankomst met stof en vuil overdekt, maar volkomen wel. Zondag is te Genève het gedenkteeken van den ingenieur Favre, den maker van de Gotthard- tunnel, feestelijk onthuld. De president der Zwit- sersche republiek woonde de plechtigheid bij. Te Lucern is de Kurzaai op last der overheid gesloten, nadat een tourist aangifte had gedaan, dat hij aan de speeltafel 12.000 francs had ver loren. In Dobrudscha is het aantal roovers in den laatsten tijd weder zeer toegenomen. De roover- hoofdlieden, waarvan Bratu en Balan de voor naamste zijn, leveren met hunne benden formeele gevechten met de soldaten, die hen vervolgen, Er wordt nu een geheel bataljon tegen hen uitge zonden. Ook de Grieksche regeering treedt krachtig op tegen de roovers en de Turksche regeering werkt daarbij mede, want de rooverijen zijn het talrijkst bij de Grieksch-Turksche grenzen. Ver scheidene der (doorgaans niet talrijke) roover- benden in Thessalie en elders zijn deels gevan gen, deels gedood, maar er blijven nog een aantal over, die het den reizigers en plattelands bewoner zeer lastig maken. Het hoofd èener bende, die te Chalce, bij Rhodes, scheepsroof pleegde, is te Athene ge vangengenomen. Men vond in zijn woning een menigte kostbaarheden. 's-GRAVEHIHACIE, 2 Augustus. Tweede Kamer. Het kiesrechtdebat werd voortgezet. De heeren Vermeulen en Ruys van Beerenbroek bestreden beiden liet ont werp als niet noodzakelijk, strijdig met de grondwet en gevaarlijk. Eerstgenoemde zou alleen bij zeer ingrijpende veranderingen (meervoudig kiesrecht en kiesplicht) wellicht voorstemmen. Door den heer Ruys van Bee renbroek wei d aangedrongen op gemeen over leg van conservatieven, liberalen en regeering tot gematigde kiesrechtregeling. De heer Farncombe Sanders bestreed tal van bezwaren tegen de uitbreiding, achtte het ontwerp niet onverbeterlijk, maar zag daarin geen gevaar voor kroon, land of volk. Do heer Van der Kaay acht de uitbreiding gewenseht, maar heeft grondwettelijke bezwaren. De gelegenheid tot vei zending der coirespon- dentie naar Nod. Oost-Indie (met uitzondenng van Atjeh en Padang) bestaat door nnddel van het stoomschip Gcde. Da laatste bushcliting aan het postkantoor te Rolteidam is bepaald op 5 dezer, des namiddags ten 3 ure spooitiid. De wijze van vei zonding behooit duidelijk op bet adios vermeld te worden. Batavia, 30 Jnni. XJit Buitenzorg beeft men 23 Juni aan de Loc. geschreven dat de gouverneur-generaal zes weken te Tjipanas dacht te blijven en in de laatste tijden eig sukkelende was. De Loc. schrijftErfenissen vallen met altijd mee dit heeft de jonge Soesoehoenan van Soera- karta ondervonden. Do overleden keizer zou, vol gens iedeis heiekenmg, nalaten ongeveer 3 millioen en de weikelijkheid is dat f 16 000 aan contanten en ïuim l'/a ton schuld zijn achtergebleven. De oorzaak ligt waarschijnlijk in deschiome- 1 ijk slordige administratie in den kiaton met ap en dependenties, en dan daaiuit voorttloeienden diefstal op groote schaal. Allerlei gefingeerde posten werden in uitgaaf gebracht. Zoo pa reerde alleen voor kippen jaaihjks eene som van ongeveer f30,000 en voor verven f900 's maands, terwijl er niets geveifd weid. Perso nen kwamen op de betalingshjsten voor als pen sioen genietende, tervviji zij leeds jarea geleden waren gestorven. Voor de keuken weiden ongehoorde sommen m rekening gebiacht, even zoo voor de stallen, rrjtuigen, en alles naar evenredigheid. Honderd duizenden zijn alzoo verdwenen in zakken, waar zij niet moesten komen. De jonge Soesoehoenan, die zich een man toont van een energie, welke velen niet in hem hadden gezocht, is nu bezig dezen augiasstal schoon te vegen. Met den resident als laadsman wordt hij daarin geholpen door zijne halve broe ders Praboe Widjojo en Ario Mataiam. De laat ste, een zeer vellichte en met denkbeelden van voortuitgang ingenomen prins, die vroeger minder invloed had, is in rang verhoogd en gelijkgesteld met den oudsten pangeran Praboe Widjojo. Beiden doen hun best om orde te bi engen m de administratie, schaffen misbruiken af, voeren zoo veel mogelijk contante betaling in, enz. De schul den van zijn vader zal de Soesoehoenan betalen uit hetgeen hij zelf bezit, ongeveer drie ton. Daar hij voorts f 60,000 's maands ki ijgt van bet gouvernement, in ruil voor de vioeger van zijn rijk bij het gouvernement getrokken gedeelten, voorts een erorm inkomen heeft aan pachten, boekti's en tjapgelden, zullen de zaken bij eene ordelijke administratie wel weer spoedig in 't reine komen, maar toch is het gelukkig dat het einde lijk eens gebeurt, want ook het volste vat loopt leeg als het op vele plaatsen lekt. Blijkens bet verslag van den toestand der provincie Fuesland over 1892. bestond de vee stapel in dat gewest op 31 December 1892 uit 23,654 paarden, 218,981 runderen, 114,984 schapen, 3738 geiten en bokken en 22,754 varkens. In het afgeloopen jaar verminderde die veestapel met 21,418 stuks, waaionder 18,078 en 2265 runderen. In het Oldambt heersebt buitengewoon veel levendigheid in den handel in fokvee, waar schijnlijk tengevolge van de geruchten van het openstellen van de Duitsche grens. De prijzen der koeien zijn gemiddeld f 40 per stuk gerezen. Donderdag, zoo meldt de Bamevcldschc Ct. vei der, waven de directeur der rijkslandbouw school te Wiigemngen niet nog 3 leeiaren te Baineveld, die met veel belangstelling en met groote voldoening de nieuwe manier van be bouwing van den grond van den beer B. II. Bertols van den Biezen aldaar, in oogenschouvv namen. In de vorige week zijn te Nijemirdum met minder dan 18 runderen aan het miltvuur ge storven en nog steeds breidt de ziekte zich uit. Ook in de provincie Groningen heeft zich op onderscheidene plaatsen de besmettelijke vlek ziekte bij varkens ve.toond. Op Zuid-Beveland is do verkooping van appels en peren begonnen. In vergelijking met andere jaren vvoiden geen hooge prijzen besteed. Men lekont, dat de HL aan liet hout op f 1.30 u 2 komt, terwijl bij andeie fiuitoogsten f3 a 4 weid ge maakt. Bij de groote hoeveelheid zal de opbiengst der boomgaarden die van andeie jaren verre overtreffen. Tot onderwijzer aan een bijzondere school te Pernis is benoemd de heer C. Zuideiva.'it te Kialingen. Het bestuur van de afd. Rotterdam van den bond van Nedeil. ondenvijzeis heelt een lond- scluijven gericht aan de afdeehngen van den bond in Zuid-IIolland, waaun bet deze afdeehn gen uitnoodigt tot oei e veipadering, den 14n October alhier te houden. Het bestuur acht zulk een piovmciale veigadeiing nuttig voor den bond en voor de vei houding der atdeehngen ondeihng. Men schrijft ons Eerstdaags kan een koninklijk besluit worden tegemoet gezien, waai bij o. rn. bepaald woidt, dat het grootambtenaais-evamen voor den Indi- schen dienst vooitaan zal gesplitst zijn tn tvvea gedeelten, en dat de Javaansche taal én de Ma- ieische taal, alsook de kennis dar Nedeilandsch- indische wetboeken onder de veiphchte vakken worden opgenomen. Te 's-Hei togen bosch heeft de lieer Van Guhclt in zijne quahteit als uitvoerder van den uitersten wil zijnei familieleden, die het teriein beschikbaar stelden, en met medeweten en toestemming van den bisschop van 's Her- togenbosch bekendgemaakt, dut het tot stand komen der katb. kweekschool voor ondeuvijzers aldaar verzeketd is. Men schrijft aan de N. R. Cl. Dat in de provincie Friesland het armwezen nog al iets te beteekenen heeft, moge blijken uit de na te noemen cijfers, die zijn getrokken uit de tabellarische opgaven, in het vorige jaar over 1891 verstiekt. Het getai der instellingen van weldadigheid bedroeg 786 en dat der be deelden en ondersteunden 28,824. De ontvangsten beliepen f 1,267,493.98s en de uitgaven f 1,482,549.07s. Meer uitgegeven dan ontvangen mitsdien f215,055.09. De instellingen ter voorkoming van armoede in die provincie bestaan uit 7 banken van lee ning, 35 spaarbanken, 7 spaarkassen, 7 hulp banken en 36 zieken- en begrafenisbussen. SCHIEDAM. Ter haringvisscberij L ver trokken de logger Excelsior, schipper J Kalis vaart. VLAARDINGEN, Gisteren zijn alhier 5 loggers binnengekomen met 22 tot 24 last haring en 12 bommen met 230 tot 390 kantjes haring. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 5 schepen, gezamenlijk aanbrengende 99 last pekelharing. SCHEVENINGEN. Gisteren werden alhier 80 manden versche visch aangevoerd, waarvoor besteed werd; tong kl. 10 a 25 c., gr. 65 a 75 ct., tarbot f4 a 9, griet f 1 a 1.50, laurens f 1 a 1.25, rog 20 a 35 c. per stuk, schol f 3 a 4.50, schar f5 a 7, hanen f2 50 a 3, bot f 2 a 2.75, pieterman £1.50 a 2.25 per mand. NIEUWEDIEP. Gisteren werden alhier door 90 korders aangevoerd 5 tot 40 tongen, 1 tot 6 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schartong gold 55 a 45 cent, rog 95 cent per stuk, kJ. schol f2 a 1.50 per mandje en schar f3 per mMid. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer- derï ter markt alhier aangevoerd 4S5 zalmen, die de groote voor f 0.85 tot 0.95 en de kleine voor f0.70 tot 0.85 per Vs kilo werden verkocht. Nog werden aangevoeld 320 St.-Jacobszalmpjes, die £0.85 per ya kilo golden.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3