N°. 8330, A". 1893. Zaterdag 5 Augustus Feuilleton. WAARHEID SPREKEN. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Bnitonlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. BOKEAC: BOVGftSTRAAT, B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inhegnp van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAMB. Uit Kiel wordt gemeld: Bij het schijfschieten aan boord van het pant serschip Baden is Woensdagnamiddag, in de nabijheid van Friedrichsort, door het uitschie ten van een wig, een 96ponds granaat ont ploft. 9 personen, waaronder 2 officieren, werden daardoor gedood, 14 zwaar en 2 licht gewond. Twee lijken zijn aan stukken over boord geslingerd en niet te vinden. De gewon den zijn 's avonds in het marine-hospitaal te Kiel opgenomen, waarheen ook de 7 lijken zijn overgebracht. Het schip zelf heeft weinig schade geleden. Prins Heinrich was op dat oogenblik met admiraal Schióder en den commandant aan boord en heeft mede ijverig hulp verleend aan de gekwetsten. In de Beichs-Anzeiger wordt medegedeeld dat de Bondsraad, na nauwkeurige overwe ging, een ontkennend antwoord heeft gegeven op de vraag of huiten en behalve de in de verordening van den 29n Julij.l. opgenomen vrijstellingen van de verhooging van het invoerrecht op uit Rusland afkomstige arti kelen, nog andere vrijstellingen moeten wor den toegestaan. Het tijdstip waarop een koop contract gesloten is, kan niet worden aan genomen als van beslissende beteekenis te zijn. Wat de bevoegdheid van den Bondsraad betreft om in op zich. zelf staande gevallen, oin redenen van billijkheid, vrijstelling van invoerrecht te verleenen, daarin is door de verordening van den 29n Juli j.l. in het geheel geen verandering gekomen. Het Deutseh.es Kolonialblatt bevat in een particulieren brief van majoor Wissmann het bericht, hem door reizigers uit Njidgi ge bracht, dat Emin Paeha met zijn volgelingen door het Arabisch opperhoofd Said Bin Abed zou zijn vermoord, om zich te wreken over den dood van 3 Arabieren, die op Emïns bevel waren geëxecuteerd. Men is tot de ontdekking gekomen, dat er in Noord-Sleesvs k in stilte eene groote be weging is voorbereid, ten doel hebbende uit treding uit de Pruisische Landskerk. Talrijke ingezetenen willen daartoe overgaan, omdat zij aan de kinderen niet langer het godsdienst onderwijs in het Duitsch, maar in het Deensch willen doen geven. Aan het hoofd der bewe ging staat dr. Hansen, letterkundige te Nor der miihle, bij Sonderburg. ENfiELAO. In het Lagerhuis heeft de heer Buxton gisteren verklaard, nog steeds in de gelegen heid te zijn, eene mededeeling te doen ter zake de conventie met Transvaal over Zwazi- land. Wij verwachten, zeide hij, iederen dag de laatste en beslissnde mededeeling dienaan gaande van de Transvaalsche regeering. Middelerwijl is de conventie van 1890, in af wachting eener oplossing, voor 3 maanden verlegd. Gisteren is op Mansion House een talryke bijeenkomst gehouden onder voorzitterschap van den lord mayor, welke door den oud- minister Balfour, tal van Engelsche notabe len op staatkundig en handelsgebied, voor standers van den dubbelen muntsfsndaard, de gezanten der Vereenigde Staten en van Nederland en vele anderen werd bijgewoond. De heer Balfour hield eene uitvoerige rede, welke zeer werd toegejuicht en waarin hy de voordeelen van den dubbelen standaard deed uitkomen, er op wees dat de munttoestand in Indië op dit oogenblik onhoudbaar is, en dat iedereen met angst wacht op wat de Vereenig de Staten zullen doen. De dubbele standaard verdient verre de voorkeur boven den enkelvoudigen uit oogpun ten van duurzaamheid, aannemelijkheid en internütionaliteïtterwijl bovendien eene militaire mogendheid den een of anderen dag het gansche Engelsche muntstelsel zou kun nen onderstboven werpen. De correspondent der Daily News te Bangkok handhaaft de juistheid van zijn be richt, dat de Fransche admiraal bevelen zou hebben gegeven aan de Britsche kanonneer- bootener is echter blijkbaar eene neiging om de beteekenis van dit feit te verkleinen. De Britsche kanonneerbooten zijn voor het grootste deel vertrokkenalleen de kanon neerboot Linnel blijft te Bangkok. Men be weert dat de Fransche gezant op het eiland Koh-si-Chang zal verblijven en eerst als de blokkade is opgeheven naar zijnen post zal terugkeeren om aan de ondei handelingen deel te nemen. F B A N K R IJ K. Carnot is gisteren naar Fontainebleau ver trokken, waar hy tot half September zal blij ven. De president moet, op raad der doctoren, zooveel mogelyk rust houden, al is hy hersteld. ZVIISEBLlltD. Zondag wordt het internationaal socialis tisch congres te Zurich geopend. Men ver wacht een botsing tusschen de opportunis tische en revolutionnaire socialisten. De justitie heeft bevel gegeven tot in hechtenisneming van verscheidene heftige anarchisten. Een viertal anarchistische leiders zyn reeds gevat en naar Zürich gebracht. ITALIË. In het proces betreffende de bekende prak tijken by eenige circulatiebanken is tegen twee personen reeds eene veroordeeling ge volgd, De eerste, De Angelis genaamd, reken- plichtig ambtenaar bij de sBanca Romana", is door het hof van assises veroordeeld tot eene opsluiting gedurende zes jaar, acht maanden en veeitien dagen, met levenslang verbod tevens om deel uit te maken van eene openbare administratiede tweede, Gauttieri, kassier bij die bank, tot drie jaar en eene maand opsluiting wegens verduistering van gelden ten bedrage van 280,000 lire, ten nadeele van de provinciale kas, met wier ontvangsten de sBanca Romana" heiast was. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld De gouverneur van Santa Fé heeft ontslag genomen, terwijl de onder-gouverneurdetegen- weer tegen de radicalen voortzet. De president weigert een decreet te teekenen tot ontwape ning der troepen van het provinciale gouver nement van Santa Fé. Het federale Kabinet dreigt met ontslag. Pellegrini, de gewezen president, is door het gouvernement ont boden. Er kwam bericht dat er revolutie is uitgebroken in de provinciën Salsa en Tucuman. De vice-gouvemeur van de provincie Santa Fé is gisteren door de opstandelingen gedood. De hoogste rechtbank te Chicago heeft de vijf commissarissen der wereldtentoonstelling elk tot eene boete van duizend dollars ver oordeeld, met subsidiaire gevangenisstraf, dewijl zy er toe zyn overgegaan de tentoon stelling op Zondag te sluiten, zonder de rechtbank te hebben geraadpleegd. A Z I E. Uit Bangkok wordt van gisteren gemeld: De kennisgeving van den sehout-bij-nacht Humann dat de blckkade opgeheven is, wordt heden verwacht, zoodra Frankrijks vertegen woordiger alhier teruggekeerd zal zijn. Aan de Daily News wordt uit Bangkok bericht, dat de Engelsche kruiser Ballas positie Eene vertelling van W. Zeitler. Dora, een weiiiij verlegen met hare houding, toen haar bezoeker bleef zwijgen, begon hem 4e vragen naar den welstand van zijne familie -en na eenig aarzelen ook naar zijne bruid. Max begon weer eerlijk op te biechten al wat hij dien morgen ondervonden bad enkel doordat hij de waarheid gesproken had, en besloot met het verbaal van de houding van Anna toen zij gewaargeworden was, dat hij door .zijn oom onterfd en door zijn patroon ontslagen was. «Zeg mij nu eens, Dora," zoo besloot hij zijn verhaal, «heb ik gelijk of hebben de ande ren dat «Gij hebt gelijk," was het antwoord, val de anderen hebben ongelijk. Waarheid bovenal Maak u nu maar niet al te bezorgd. Uwe pleegouders en ook uw chef zullen bij eenig nadenken erkennen dat gij in uw recht waart, hun drift trachten meester te worden en u de hand der verzoening toesteken. Dan zal ook uwe bruid komen en u voor hare overijling vergiffenis vragen." »Ha, ik wist immers wel, dat gij het met mij zoudt houden," riep Max. «Doch in éen ding moet ik u tegenspreken. Eene verzoening met mijne verwanten zal mij zeer aangenaam en een vergelijk met mijn patroon welkom zijn, maar van Anna geloof ik niet dat zij ooit aanleiding geven zal tot een nieuwe verbintenis. En ook van mijn kant kan daarvan niets komen. Bij ons beiden ontbreekt de hoofdzaak, de eerste voorwaarde voor een gelukkig huwelijk de liefde. «Zoek u een andere vrouw, die u beter pastheeft ze mij toegeroepen, en dat zal ik doen ook, zoodra ik maar weer een be staan beb." Weer zwegen beiden. De laatste woorden hadden op Dora een diepen indruk gemaakt. Na een lange pauze keek zij van haar naaiwerk op en vroeg met zachte stem «En welke vrouw zou u dan beter passen', meent gij Ge hebt mij een beetje nieuwsgierig gemaaktniet altijd hoort men van jongelieden van uw slag de waarheid." Max, getrouw aan zijn stelsel, aarzelde niet met beslistheid te antwoorden «Dat zijt gij, Doortje. Reeds als knaap hield ik veel van u en dat doe ik nog. Nu ik ontslagen ben van eene in overijling gedane gelofte, nu komt ik gevoel het duidelijk de oude liefde weer boven «Max 1" Dit eene woord gaf hem zekerheid, dat zijne liefde beantwoord werd. «Dora, lieve Dora!" riep hij en sloot het gelukkige meisje in zijn armen. Nadat Max het huis van zijne pleegouders verlaten had, was de tante aan het schreien en de oom aan het schimpen gegaan op de licht zinnigheid der jeugd. In uiterst slechte stemming waren beiden aan hun dagtaak begonnen. Teen zij het middagmaal zouden gebruiken, was er, als gewoonlijk, voor drie personen gedekt. Zwijgend ging bet paar aan tafel met een schuinschen blik naar het derde bordmaar van eten kwam niet veel. «De soep is alweer koud," bromde de oom. «Dat komt omdat de keuken zoo afhandig gelegen is," zeide de tante. Oompje knorde voort. «En de waterleiding is ook weer verstopt," vervolgde zij. «Die is nog nooit in orde geweest en de baas zegt, dat het oude huis er niet voor ingericht is. Wel bezien heeft Max toch niet zoo groot ongelijk gehad," waagde bet oude mensch bedeesd op te merken, «toen hij sprak van een nieuw huis. Ik vind het idee toch zoo dwaas niet meer. En toen het gesprek op ons afsterven kwamwie is er toen van begonnen Wij zelf immers T En dan had hij hoofdpijn. Dan ismen wel eens wat kort van stof. »Ja," vervolgde tante, toen zij bespeurde.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1