I Biniienlaiidsche Berichten. 1 f: Kosi-Chnng, waar de schout-bij-naeht Humana zich bevindt. Aan de Ifew-York Herald wordt van 5 dezer uit Bangkok bericht, dat er ia de pro vinciën eene groot e agitatie heerscht. De bladen te Saigon zeggen dat er ernstige ge vechten aan de Mekong hebben plaats gehad. De Siameezen verloren hierbij 300 man aan dooden. Het verlies der Franschen was gering. Aan de Times wordt uit Bangkok gemeld De Siameezen hebben aan de autoriteiten aan den linkeroever van den Mekong bevel gegeven spoedig alle posten te ontruimen en hebben maatregelen genomen om de Fi ansche bezetting van Chantaboon gemakkelijk te maken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Pensiocnwellen. De memorie van antwoord is verschenen omtrent de ontwerpen tot wijziging der pensioen wetten der burgerlijke ambtenarenhunne weduwen en weezen. De minister ontkent eene te groote uitbreiding aan de ingediende vooi steden te hebben gegoven. Ter bespoediging eener afdoening heeft hij echter uit het gewijzigd( ontwerp weggelaten de wijzi gingen van aitt. 3, 4, 25 en 26 der pensioenwet voor do ambtenaren a!s niet absoluut urgent, n.l. het vei vallen van den eisch dat gewezen ambtenaren minstens tien jaar als burgerlijk ambtenaar moeten hebben gediend. Door deze terugneming zal de aanneming der voorstellen geen noemenswaardige verhooging van uitgaven wegens pensioenen ten gevolge hebben. Voor zooveel volgens het oorspronkelijk voorstel aan spraken op pensioen in het leven worden ge roepen ten gunste van weduwen en weezon, te wier aanzien die aanspraken tot dusver niet bestaankunnen de daaiuït voortvloeiende meerdere kosten gesteld worden op ongeveer f 16,000 per jaar. Wegens den hoogen leeftijd der belanghebbenden, ban dit bedrag snel vei- minderen en zal het weldra geheol verdwijnen. Verder betoogt de minister dat de pensioen regeling voor de stenografen met onbillijk is. Wel zullen er misschien termen kunnen bestaan ten aanzien van de bureelambtenaren van den waterstaat om de indiening van een voorstel tot afwijking van den ïegel in overweging te nemen. Ilieiomtrent wordt een onderzoek in gesteld. Bij deze gelegenheid de kortingen op pensioen te verminderen zou liggen buiten het kadei dezer wijzigingswetten. Ofschoon ei kennende dat de wijze waarop in art. 28 het liooger heioep van belanghebbenden wordt geregeld, niet vrij van bedenking is, meent de mm. dat thans niet kan woiden ge tornd aan eene bepaling voor pas 3 jaar na veel moeite en sti ijd opgenomen, daar sedert eeni- gen tijd de hand is geslagen aan do voorberei ding der legeliiig van de admmistratievp recht spraak, en deze ook deze aangelegenheid zal moeien aanvatten, ware het ongewenscht een wijziging voor te stellen die wellicht binnenkort voor geheel andere bepalingen zou moeten plaats maken. Overigens zijn in de ontwerpen nog eenige wijzigingen aangebracht. De teimijn vrn inwerkingtreding is nader bepaald op 1 Januau 1894. SCHIEDAM, 8 Augustus 1893. Vergadering van den gemeenteraad op 8 Augustus 1893, des namiddags ten kwartier voor twee ure. Tegenwoordig waren 12 leden afwezig de heerenElzevier Dom, Poortman, Tak, Ris, Maas, Bergsma,Van Erpecum, Visser en Hoogendam, de vijf eerstgenoemden met kennisgeving. Bij afwezigheid van den secretaris werden diens functien waargenomen door den heer Van Luik, hoofdcommies ter gemeente-secretarie. Na goedkeuring der notulen van 25 Juli j.i., met enkele daarin op voorstel van den heer Be Groot gebrachte veranderingen, kwamen de volgende stukken in, die, over eenkomstig 't bepaalde bij art. 10, le lid van het reglement van orde, ter visie hebben gelegen: Van burgemeester en wethouders, voordracht opgemaakt in overleg met den arrondissements-schoolopziener, na ingewon nen bericht van het hoofd der school, ter benoeming van een onderwijzer of onder wijzeres 3e klasse aan de tweede kostelooze schoo (hoofd de heer A. W» Vaandrager), op welke voordracht zijn geplaatst1. mej. W. C. Lamers, 2. J. Henzei en 3. A. Smit, allen onderwijzers alhierblijkens schriftelijke mededeeling aan de leden van 31 Juli heeft deze voordracht sedert dien dag voor hen ter inzage gelegen, het doen eener benoeming zal straks aan de orde worden gesteldvan de financieele commissie haar rapport omtrent de rekening over 1892 van het algemeen handels-entrepot, de behandeling van dit rapport zal straks ge lijktijdig met de rekening waarop het betrek king heeft aan de orde worden gesteldvan de commissie belast met het onderzoeken der bezwaarschriften vaD aangeslagenen over hun nen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1892/3, hare rap porten nos. 42 en 13; zullen straks met de reclames waarop ze betrekking hebben, aan de orde worden gesteldbezwaarschriften van A. A. van Dijk, F. van Gerven, A. P. Hollerman, M. Kooi], J. Rosman, B. van Wamelen en wed. J. van Zomeren tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/4, in handen gesteld van de commissie dier bezwaar schriften om onderzoek en rapportmissiven van de heeren J. Loopuyt, JE. Elzevier Dom, mr. II. J. Schuurman, J. W. J. van Harwegen den Breems, A. van Buysen, J. H. van Westen dorp J.Dzn. en C, Klein, ten geleide van hunne geloofsbrieven, als leden van den raad met de daarbij behoorende bescheiden; het onderzoek der geloofsbrieven zal straks aan de orde worden gesteld; adres van J. W. Kleiss alhier om behoud zijner wekelijksche toelage van f5 vergezeld van eene genees kundige verklaring van den heerN. F. Elzevier Dom, arts alhier, ter visie gelegd ter behan deling in eene volgende vergadering. De later ingekomen stukken, bedoeld bij art. 10, 2e lid van het reglement van orde, zijntwee missiven van de Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van door hen goedgekeuide raadsbesluiten, aangenomen voor kennisgeving \an burgemeester en wet houders een ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijving op de gemeente-begroo ting, dienst 1893, ter visie gelegd ter behan deling in eene volgende vergadering; idem, proces-vei baal van de door hen gedane opne ming der boeken en kas bij den gemeente ontvanger op den 13n Juli. Voorts deelden burgemeester en wethouders mede dat op dien dag, bij den gemeente-ontvanger, van het beheer der stedelijke gasfabriek geen geld was gedeponeerd, aangenomen voor kennis geving idem, afschrift van hun besluit dd. 3 dezer, tot toekenning van pensioen aan den gewezen veldwachter A. de Lange en den gewezen agent van politie 3e klasse L. Rijn- talder, na voorlezing werd dit aangenomen voor kennisgeving; adressen van N. van der Sluijs, sluis- en brugwachter, J. F. Scheffer en J. Krabbendam, ambtenaren bij de plaat selijke belastingenhoudende reclames tegen den voor hun pensioen vastgestelden grondslag, ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. Adressen van J. C. van Deventer. M. Rjjnbende, A. Weber en A. R. M. Willeman, houdende bezwaar tegen hunnen aanslag in de plaatselijke di recte belasting naar het inkomen, dienst 1893/4, ook deze bezwaarschriften werden in handen gesteld der raadscommissie met het onderzoek belast. Alsnu tot behandeling der voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd tot onderwijzeres 3e klasse aan de tweede kostelooze school benoemd mej. W. C. Lamers alhier; het ontwerp-besluit tot verhooging van of toevoeging aan de begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente, dienst 1893, werd goedgekeurd; het strekt om de gelden in 1892 toegestaan voor de uitbreiding of vernieuwing der ovens van de gasfabriek, welke toen met is geschied, op de begrooting voor 1893 over te brengen, daar deze werken nu onder handen zijn. Aan F. Putters Tz. en 29 anderen werd op hun bezwaar tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inko men, dienst 1892/3, gunstig beschikt, over eenkomstig het advies der commissie voor de bezwaarschriften en hun voor verschil lende bedragen ontheffing verleend en op het verzoek van G. J. Buekers, M. Brussaard, J. W. Jansen, A. A. Marrevee, H. H. Ruseier, R. de Groot, J. van den Berg, P. van der Stap, J. van der Schot, P. J. Verstege, G. Vermaes, wed. D. van der Lely en N. Bleecke, mede op het advies der genoemde commissie, en op de gronden door haar aangevoerd, afwijzend beschiktterwijl aan den adres sant J. A. Groenendijk zal worden be richt, dat hij voor den dienst 1892/3 in de plaatselijke directe belasting naar het inko men niet is aangeslagen. De behandeling van het kohier no. 2 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1893/4, bevattende de wijken D, E, F en G, werd op voorstel vaE den heer Schuur man uitgesteld tot in eene besloten ver gadering. Op voorstel van den voorzitter werd even eens de behandeling van de rekening der stedelijke gasfabriek uitgesteld, met het oog op de omstandigheid, dat bij hierdoor ver plichte afwezigheid der heeren Loopuyt, Van der Schalk en Knappert het aantal dan tegen woordige raadsleden niet voldoende zou zijn om besluiten te nemen. De rekening van het algemeen handels entrepot over 1892 werdovereenkom stig het rapport der financieele commissie, goedgekeurd. Deze rekening bedraagt in ont vangst en uitgaaf een gelijk bedrag van f 3795.29i/2, blijvende over dat jaar schuldig wegens pakhuishuur een bedrag van f 859 78. De heer Loopuyt was als directeur van het handels-entrepot tijdens de behandeling niet in de vergaderzaal aanwezig. Thans was aan de orde het onderzoek d^r geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden van den gemeenteraad, de heeren J. Loopuyt, JE. Elzevier Dom, mr. H. J. Schuurman, J. W. J. van Harwegen den Breems, A. van Buysen, J. H. van Westendorp J.Dz. en C. Klein. Overeenkomstig art. 39 van het reglement van orde werden door den voorzitter tot leden der commissie van onderzoek benoemd de heerenRoelants, Brillenburg en Hoek gedurende dat onderzoek schorste de voor zitter de vergadering. Bjj heropening gaf hij het woord aan den heer Roelants, die namens de commissie verslag uitbracht en concludeerde tot toelating van al de ge kozenen. Achtereenvolgens werden nu tot leden van den gemeenteraad toegelaten de heeren: 3. Loopuyt, JE. Elzevier Dom, mr. H. J. Schuurman, J. W. J. van Harwegen den Breems, A- van Bu'ysen, J.H. van Wes tendorp J.Dz. en C. [Klein. Op grond van het bepaalde bij art. 32 der gemeentewet hadden de aanwezigen der nieuwbenoemde raadsleden, tijdens de behandeling hunner toelating, de vergaderzaal verlaten. Door den secretaris werden nu voorgelezen de bepalingen omtrent de kostelooze toelating van leerlingen tot het gymnasium en de hoo- gere burgerschool zooals ze in de vorige ver gadering werden vastgesteld, na deze voor lezing werden ze definitief vastgesteld, met weglating van de bepaling dat de eandidaat den leeftqd van 12 j'aar moet hebben. Die weglating geschiedde op voorstel van den heer Brillenburg, die wees op het voorbeeld van Amsterdam, waar door een 40-jarigen knaap een buitengewoon schitterend toelatings examen voor ,het gymnasium was afgelegd. Minder gelukkig was de heer De Groot met een voorstel om,-by de noodige plaats ruimte, reeds in het eerste jaar op het gym nasium en de hoogere burgerschool, respec tievelijk zes en tien leerlingen kosteloos toe te laten, wanneer zich althans reeds dadelijk zulk een groot getal alleszins aan deeischen1" voldoende candidaten mocht aanmelden. Daar dit voorstel door geen der leden ondersteund werd, kon het geen onderwerp van beraad slaging uitmaken. De vraag van den heer Hoek of nu ook aan de kosteloos geplaatste leerlingen gratis boe ken en leermiddelen zullen worden verstrekt, werd door den voorzitter in ontkennenden zin beantwoord. De vastgestelde lijst van grondslagen voor het pensioen van gemeente-ambtenaren werd alsnog aangevuld met den grondslag voor den met ingang van 15 Mei j.l. ontslagen agent van politie 3e klasse T. Hitman. Aan den ambtenaar bij de plaatselijke belastingen J. FScheffer, werd op grond van art. 29 der pensioenverordening vergund tot 7 Juni 1894 en J. Krabbendam, mede ambtenaar bij die belastingen, tot 18 Juli 1894 in actieven dienst te blijven, zonder daardoor hun aan spraak op pensioen te verliezen. Aan den heer G. H. Hoek werd op 2ijn verzoek restitutie verleend op door hem be taalde plaatselijke directe belasting ovor 1893 tot een bedrag van f 16.-terwijl de ver zoeken van mej. A. M. Nolet en den heer J. Tak qq., werden afgewezen op grond dat ze niet binnen den, bij art. 34 der verordening op de heffing dier belasting, bepaalden tijd zijn ingediend. De voorzitter veranderde hierop de ver gadering in eene met gesloten deuren, ter bespreking van het kohier, waarvan de be handeling zoo straks op voorstel van den heer Schuuiman was uitgesteld. Na heropening der vergadering werd be doeld kohier bij acclamatie vastgesteld tot een bedrag van f 11,278.20. De vergadering werd hierop gesloten. Bij kon. besluit is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot off. van gez. 2de kl. de student in de geneeskunde (arts) H. G. Knappert. Bij kon. besluit van 5 Augustus is benoemd tot dijkgraaf van Delfland, prov. Zuid-Holland, mr. W. K. S. van der Mandele. Bij kon. besluit van 5 Augustus is de aan stelling van dr. W. H. J. Brandt, benoemd hoogleeraar bij het evangeiisch-Lutherseh seminarium te Amsterdam, tot gewoon hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit aldaar, bekrachtigd. De heer B. Alan Wallace, ingevolge kon. machtiging benoemd tot vice-consul te New castle (Nieuw Zuid-Wales),is in die hoedanig heid door de Britsche regeering erkend. De heer F. H. S. Hugo, ingevolge kon. machtiging benoemd tot vice-consul te Simon- stad, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 5 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,648,539.2314 en bij de betaalmeesters- 1,320,925.86 Te zamen f 3,969,465.0914 Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft aan de onder hare hooge bescherming staande sZuidhóllandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen", als blijk van Harer Majesteits belangstelling in het menschlievend streven dier maatschappij', eene som van honderd vijftig gulden doen toekomen. 1 '4 ?J f, F De heer Yrolik, hersteld van zijne onge steldheid, woonde heden weder de Kamer zitting bij. Heden hielden vóór het begin der zitting 23 liberale leden van de Tweede Kamer eene samenkomst, om over de kieswet van gedach ten te wisselen. 1! A VS V 5»

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2