vele liberalen, die dit ontwerp bestrijden, on trouw zijn geworden aan hun vaandel, een houding, die moet leiden tot ontbinding van het ministerie, tot verbiokkeling der liberale partij en tot vertraging der hervormingen. Vooral verbaasde hem de oorlogsverklaring van den heer Van Houten aan dit ministerie en laakte hij de minachtende, beleedigende wijze, waarop men zich in dit debat over de politiek uitgeslotenen heeft uitgelaten, zooals o. a. de heer Rutgers, die deze klasse stem vee noemde. Spreker trachtte vooral aan le toonen. dat de heer Van Houten heden be strijdt, wat hij vroeger met warmte bepleitte, om te komen tot eene kiesrechthervorming, waarin hij van census en bekwaam heidsstel- sel niets wilde weten. En thans staat Van Houten aan het hoofd der vroeger door hem gesmade conservatieve partij. Woidt diens 'stelsel van kiesrechtuitbreiding gevolgd, dan krijgt geen enkel arbeider in Friesland het stemrecht. Nu meende spreker, dat, wil men kettoenemd socialisme bieidelen, het volk niet langer onmondig mag worden gehouden. Na een aanprijzen van het algemeen stemrecht, "waarschuwde hij ten slotte tegen de misken ning van de volksmeening door verwerping dezer, wet. Het is tijd, de democratie aandeel te geven m het gezag, haar, die niet in liefde onderdoet voor onze Koningin. De heer Borret verdedigde de juistheid van het welstandsteeken, dat zelfs de schrijfproef overbodig maakt, ziet geen gevaren in kïes- reehtuitbreiding en is zelfs voor deelneming van het volk aan de publieke zaak. Hij is van oordeel dat uitbreiding van het kiesiecht tot de uiterste grens der giond wet een onafwijs bare eisch is, maar meent desniettemin dat het kenteeken niet beantwoordt aan de grond wet, dat echter wel een goed kenmeik kan ■worden als het slechts waarneembaar is. Hij deed een ernstig beroep op de voorstanders van finale uitbreiding van kiesrecht, waartoe ook hij zicli rekent, om mede te werken tot weg neming van de grondwettige bezwaren. De heer Lambrechis was niet bereid mede te gaan met een zoo ver strekkend voorstel, dat alle perken van gematigdheid en be zadigdheid te buiten gaat. De lieer Land is voor het ontwerp, maar wenscht deformeele bezwaren op telossendoor collectief te spreken, evenals in de grondwet van kenteekenen van maatschappelijken wel stand en geschiktheid en opneming van nega tieve kenteekenen, om daardoor de positieve kenteekenen der regeeriug in kracht te doen winnen. De heer Lieftinck betreurt hei gemis aan enthusiasme in de discussie en verheugt zich dat de regeering homogeen is. Spieker ver dedigt de sLiberale Unie" en meent dat, waar de lagere standen plichten heeft, men ze rechten niet kan onthoudende bestaande kiezers zuilen door de uitbreiding opgefrischt, veijongd worden, wat hard noodig is. Het peil der Kamer zal rijzen er zal wat minder geleerdheid, maar meer practische zin zijn de omkooperij zal niet vermeerderen en de vrees voor de sociaal-democraten is dwaas. De heer De Ras is voor groote uitbreiding, maar onder behoorlijke waarborgen. Hij dringt bij den minister aan om toe te geven. De heer Gerritsen betoogt dat alle nu ge dorde waarschuwingen ook in 1848 zrjn uit gesproken. De kiesrechtuitbreiding is noodig om te breken met de bevoorrechting van be paalde klassen en de verwaarloozing hunner belangen, wat de heer Van Houten vroeger zelf erkende dat geschiedde. Men eischt con cessies, maar reeds in 1887 werden die onzer zijds toegestaan en dit ontwerp gaat nog niet eens zoover als de grondwet toelaat, daar het drie kenteekenen stelt in plaats van éen. Ver der bestrijdt hij de heeren Van Houten, Rutgers en De Beaufort en verdedigt het standpunt der radicale partij, Morgen voortzetting. Kieswet-amendementen. Het amendement van den heer Van Kerkwijk, thans ingekomen, om den leeftijd tot uitoefening van kiesbevoegdheid te stellen op 28 jaar, is ge grond op de overweging, dat men op den leef tijd van 23 jaar in den regel niet genoeg met den toestand der maatschappij bekend is, om te kunnen beooideelen, wat in het belang der samen leving behoort gedaan of gelaten te worden. Op jeugdigen leeftijd stapt men te licht over be zwaren heen, volgt men te licht volksleiders. Aan deze bezwaren wordt eenigszins tegemoet gekomen door den leeftijd hooger te stellen dan 23 jaar. De heer Levy heeft voorgesteld io. den leeftijd van liet kiezerschap te bepalen op 25 jaar: 2o. het bezit van dit kenteeken aanwezig te achten bij hem, die voorkomt op de krachtens wettelijk voorschrift aangelegde en bijgehouden bevolkingsregisters en gedurende de laatst verloo- pen drie burgerlijke jaren van eene instelling hetzij van weldadigheid, hetzij tot voorkoming van armoede of wel van een gemeentebestuur onderstand heeft genoten 3o. behoudens tegenbewijs, gedurende drie achtereenvolgende jaren, het bezit van dit ken teeken niet aanwezig te achten bij hen die schul dig zijn verkiaaid aan een der overtredingen, bedoefd bij de artt. 432 en 433 wetboek van strafrecht 4o. straffen te steilen tegen het zich weder rechtelijk doen plaatsen op de kiezerslijst of wel tegen het onbevoegd uitoefenen van stemrecht. SCHIEDAM, 9 Augustus 1893. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag 12 dezer niet plaats hebben. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Nederlandseh Indie, jhr. Van der Wijck, heeft zich gisterochtend naar Parijs begeven. De pauselijke internuntius Lorenzelh heeft voor eenigen tijd de residentie verlaten. Hij begaf zich gisterochtend naar Rolduc en zal zich daarna eenigen tijd te Aken ophouden. Prins Max van Baden, die gedurende eenige weken te Scheveningen vertoefde, heeft ia dien tijd een massage- en heilgymnastische kuur gemaakt bij den heer J. G. Milo Jr. te 's-Gravenliage, en wel met zeer gunstig ge volg. De weduwe Schippers in Den Haag heeft bij de viering van haar lOOsten verjaardag vele stoffelijke bewijzen van belangstelling ontvangen. H. M. de Koningin-Regentes zond haar mede een aanzienlijke gift. De commissie in zake Neerboscb, door drongen van de wenschelijkheid om ieder, die haar aangaande deze stichting eemge mede- deelingen wil doen, van feiten of omstandig heden, daartoe ook in de gelegenheid te stel len, noodigt bij dezen alle belangstellenden uit, zich schriftelijk tot haar te wenden. Zij heeft hare werkzaamheden geregeld en verdeeld onder drie sub-commissies, die als volgt zijn samengesteld 1. Commissie tot onderzoek vandenfinan- cieelen toestand, bestaande uit de heeren mr. De Kanter, voorzitter; mr. Cazius, rar. Engelberts, mr. Mollerus, prof. De Louter, Hovy, Yan der Lee. 2. De paedagogische commissie uit de heeren dr. Laurdlard, voorzitter; dr. Van Hoogstraten, baron Van Pallandt, mr. Koek, dr. Van der Ven, Van der Linden, Verbrugb, Hintzen, secretaris. 3. De hygiënische commissie uit de heeren: prof. Van Overbeek de Meijer, voorzitter; prof. De Savornin Lohman, dr. Bruinsma, dr. Berends, De Zwaan, graaf Van Limburg Stirum, dr. Hermanides, secretaris. Teneinde een geregeld en vruchtbaar onder zoek te kunnen doen, noodigt zij belangstel lenden uit zich voor elk der onderdeelen te wenden tot de voornoemde sub-commissie of wel tot de ondergeteekenden. W. H. de Beaufort, voorzitter. J. den Boer, secietaris. Tot 15 Sept. e.k. worden de mededeelingen ingewacht. Maandag is Hoek-van-Holland aan een ont zettend gevaar ontsnapt. De gasfabriek al daar stond binnen weinige minuten in lichte laaie. De hitte was sterk, waardoor de ketel met gas onder eenen druk van 10 atmosferen dreigde te springen. Op eenige meters afstand van den brand lag een schip met dynamiet, waarvan de schipper, naar men zegt, uit angst de duinen was ingesneld, IJlings werd het schip in veiligheid gebracht, doch met moeite waren mannen te vinden die met het gevaar volle blusschingswerk durfden beginnen. Eindelijk waagden zich enkelen, die ijverig werkten en met brandspuit en brandblusch- granaten het vuur rondom den ketel meester werden. Defabriekisgeheel afgebrand. (A~, 12. Cf.) Te Hellevoetsluis is gevankelijk binnen gebracht, op Hr. Ms. wachtschip Prins van Oranje, de gewezen korporaal der mariniers De Vries, die gedurende zijn verblijf in Ned. Indië het gouvernement aldaar voor f30,000 heeft opgelicht. - Hij leidde sedert een zwervend leven, tot 'elfs in Japaneen bedrag van f 25,000 werd hem ontstolen. Eenige dagen geleden kwam hij te Londen en vervoegde zich bij den consul aldaar, wien hij, onder den naam Van Asperen, om geldelijken onderstand vroeg. Het signalement van den oplichter had in- tusschen alle voorname steden van de wereld, dus ook Londen, bereikt. De consul kreeg achterdocht. Hij hielp Van Asperen op min zame wijze, maar telegrapheerde meteen aan den minister van justitie te 's-Giavenhage, dat hij iemand met het stoomschip Maas stroom naar Nedeiland zou zenden. Bij de aankomst dier boot te Rotterdam wees een korporaal der mariniers, die Van Asperen heel goed kende, een inspecteur van politie aan wien deze moest hebben. Hij werd toen terstond in verzekerde bewaring gebracht. Van den pleziertrein, die gisteren van de H. IJ.-S.-M. van Helder naar Ben Haag en Rotterdam liep, werd door ongeveer -1200 personen gebruik gemaakt. Ruim de helft van dit aantal stapte in Den Haag uit. Door een 14-jarigen jongen is onder Nieu- werkerk een zalm gegrepen van ongeveer 6 kilo. Het dier sprong uit de IJsel op het droge. Volgens de Standaard heeft de heer B. Poesiat om gezondheidsredenen bedankt voor zijne benoeming als lid van de commissie tot het nemen van maatregelen ter vermin dering van werkloosheid. Men meldt uit Haarlem aan de N. B. Ot. Naar men verneemt, zullen een of meer politie-beambten eerstdaags worden voorzien van een rijwiel. In de gemeente Beerta zijn van de 19 dienstplichtige lotelingen niet minder dan 9 naar Noord-Amerika uitgeweken, zoodat het hoogste nummer thans ter inlijving is opge roepen. Ook waren van de 46, bij de inspectie over de verlofgangers der militie te land, in de provincie Groningen gehouden, niet min der dan 44 afwezig, als zijnde naar Amerika uitgeweken, zonder vergunning daartoe te hebben erlangd van den minister van oorlog. {Bil.) Eene behoeftige weduwe te Almenum (Fr.) met een vrij talrijk gezin, had zich onlangs tot H. M. de Koningin-Regentes gewend, om eenige geldelijke ondersteuning. In antwoord hierop ontving zij een bank biljet van f40. De heeren jhr. mr. J. H. F. K. van Swin- deren, te Rijs, en mr. baron Van derFeltz, te Twello, hebben besloten een gedeelte van de Morra (Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde) droog te leggen, en wel de zooge naamde sYogelshoek". Aan vele werklieden kan nu werk worden verschaft. Te Enschede heeft, door het springen van een bierpomp, de koperslager K. een stuk koper tegen en in het hoofd gekregen. Niet- tegenstaande onmiddellijk geneeskundige hulp tegenwoordig was en het stuk koper werd verwijderd, is de ongelukkige een uur na het ongeval gestorven. Naar de Middelh. Ct. verneemt, heeft de heer Th. van Uije Pieterse in de door de kiesvereeniging te Middelburg en Ylissingen genomen besluiten geen reden gevonden om zijn mandaat als lid der Provinciale Staten ter beschikking der kiezers te stellen. Een inwoner van Kruiningen kreeg van H. M. de Koningin-Regentes f 48 om daarvoor eene abonnementskaart op het traject Vlake —Goes te koopen voor zrjn zoon, die te Goes eene school bezoekt. Te Breda, verloor dr. S. een bankbiljet van flOO en een van f25. De omroeper riep den Deerlijken vinder" op ter terugbezorging, aan welke oproeping werd voldaan door een werkman. Deze was 's avonds te voren met zijn meisje naar Ginneken gewandeld en had op den terugweg de twee papiertjes" gevon den en bracht nu de f 125 aan den verliezer. Dr. S. gaf den eerlijken werkman f25 belooning. Bij gelegenheid van de Vuchtsche kermis is aldaar gisternacht erg gevochten. De mar» chaussee was genoodzaakt te schieten onder het volk, dat een dier ambtenaren had buiten het gevecht gesteld door hem een ge vaarlijke messteek toe te brengen. Te Eersel (Noord-Brabant) zijn, tengevolge van een overmatig gebruik van pruimen, twee kinderen den daaropvolgenden nacht overleden. Een derde verkeert in bedenke- lijken toestand. Maria Janssen, te Oefelt, is in bloeiende gezondheid haar 100ste levensjaar ingetreden. Een bouquet op de tafel der huiskamer geeft iets aangenaams, iets gezelligs aan het vertrek. Om zulk een bouquet langen tijd goed te houden, wox'dt aanbevolen grof poe der van houtskool in het watei te doen, waar door men voorkomt dat het water een onaan- genamen geur gaat verspreiden en dat de bouquet spoedig verwelkt. Door dit eenvoudige middel, dat bijna niets kost, kan men zeker 8 dagen langer genot van een fraaien bouquet hebben dan wanneer dit middel niet wordt aangewend. Inhoud van ®o. 12 vau het Maand blad tegen éte Ver-txilschtngen onder redactie van dr. P. F. van Hamel ISoos, te Amsterdam. Internationale maatregelen tegen de verval- scbing van levensmiddelen. Onderzoekingen van levensmiddelen cn handelsartikelen aan bet Bureau voor '•hemisch en microscopisch onder zoek, Spuistraat 146 Amsteidam; Directeuren: Dr. P. F. van Hamel Roos en A. Ilarmens Wzn. (Melksoorten. ContrMe onderzoekingen. Malaga-wijn. Limonade. Mineraalwater. Meel. Vogelvoeder. Gist. Zeep. - Geemailleerde pannen.) Maatregelen tegen boforvervalsching. Vervalschte cognac. Vervalschte boter. Over zoogenaamde sbrood- olie" en de in den handal voorkomende verval- schingen van reuzel en olie. Kunstwijn. Loodhoudende thee. Kunst-limonade. Hygiëne en Industrie. (Ventilatie. Voorzorgs maatregelen bij groote hitte. Hygiëne en berglucht. Vergiftige voorwerpen van gutta percha. Onzuiver duinwater. Het bewaren van eieren, - Petroleum in vasten toestand. Feuilleton. (De bacillen der bankbiljetten. Levensduur van den Amerikaan. Het waar nemen van kleuren door muziek. De tuberculose in Japan. Natuurlijke zeep. De in de maag verdwaalde kikvorsch.) Vraagbord (Alumi nium kookpannen. Cacao. Onschadelijke haarkleurmiddelen. Poreuze koelkannen.) 's-Gravenliage. H-M, de Koningin-Regen tes heeft als bewijs van hare belangstelling in den aanstaanden nationa'.en schietwed strijd, van' 14 tot 19 Augustus alhier te houden, twee groote zilveren medailles, de eene met de beeltenis van H. M. de Koningin, de andere met die van H. M. de Koningin- Regentes, als prijzen voor den wedstrijd be schikbaar gesteld. Het bestuur der vereeniging van Nederl. scherpschutters, die onderscheiding ten hoogste waardeerende, heeft mitsdien besloten, ten einde alle korpsen, schutterijen en ver- eenigingen, die zich zullen doen vertegen woordigen, in de gelegenheid te stellen naar die medailles mede te dingen, evenals in 1892, uit te loven de zilveren medaille van H. M. de Koningin in den korpswedstrijd c, individueel vuur op 250 meter, en die van H. M. de Koningin-Regentes in den korps wedstrijd d, salvovuur op 250 meter. .A/üt j. f1

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2