voorstad van Sofia, heeft aan de jonge vorstin een landgoed, ter oppervlakte van ruim 52 Va hectaren, met warme bronnen enz., ten ge schenke aangebeden. T U R K IJ E. De gezanten van Oostenrijk, Duitschland en Italië hebben aan de Porte eene collectieve nota overhandigd om te protesteeren tegen de kadegelden voor de schepen te Beyrouth bepaald. De gezanten van Rusland en Frank rijk hebben geweigerd aan dien stap deel te nemen. AMERIKA. De democraten in den Senaat hebben eene voltallige veigaderieg gehouden om zich met elkander te verstaan omtrent de zilverquaestie. De Senaat heeft, na eene zitting die tien minuten geduurd heeft, de zitting geschorst, op een vooistel der democraten en aanhan gers van de vrije aanmunting van zilvergeld, daar zij het houden eener voltallige vergade ring door de republikeinen niet wilden be lemmeren. De ïepublikeinen waren echter tegen de verdaging, doch zij leden de neder laag. Men acht die beslissing veelbeteekenend. Toen de zitting hervat werd, heeft de Senaat, zonder een definitief besluit te nemen, eene commissie benoemd van vijf Senatoren om een rapport op te maken over de te nemen maatregelen en om het rapport te onderwerpen aan een comité, dat later bijeen geroepen zal worden, indien de leden der commissie het eens worden over de te volgen gedragslijn. Uit de debatten bleek dat de voorstanders van het zilver zeer talrijk waren en alle pogingen zullen in het werk stellen om de onvoorwaardelijke afschaffing van de Sherman- wet te verhinderen. Men acht hen talrijk ge noeg om dit doel te bereiken, tenzij het hun gelukt eene andere wet tot stand te brengen. Ook de voorstanders van het zilver in liet Huis van afgevaardigden hebben eene vol tallige .vergadering gehouden. Dezen hebben besloten eene commissie te benoemen om een wetsontwerp samen te stellen betreffende de vrije aanmunting van liet zilver. 80 democratische leden van het Huis van afgevaardigden, die voorstanders zijn van het zilver, hebben besloten tegen de afschaffing der Shermi%-wet te stemmen, tenzij eene wet tot vrije aanmunting van het zilver die wet vervange. De nieuwe Argentijnsche gouverneur heeft den minister van oorlog ontslagen. Delvalle is met het leger La Plata binnengekomen en heeft de regeering voorloopig in handen genomen. De opstandelingen gaan buiten de poorten met schermutselen voort. De troepen onder Mitresta zijn gisteren bij het aanbreken van den dag La Plata binnen getrokken. De radicalen blijven buiten de stad. De minister van oorlog heeft de opstande lingen en de provinciale troepen ontwapend. BinHenlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 9 Augustus, In deze zitting is de behandeling van het kiesrecht-ontwerp voortgezet» De rede van den ministei van binnenlandsche zaken werd met groote belangstelling door een overtalr'yk publiek op de tribunes verbeid. De quaestien van de taak der Provinciale Staten en van het verkiezingsstelsel voor de gemeenteraden stelde de minister al dadelijk buiten debat. Allereerst rechtvaardigde hq de indiening der kiesrechtontwerpen, door de herinneriog, dat de liberalen inl89i kiesrechthervorming hebben aanvaarddat de i egeling van het kies recht steeds op den voorgrond heeft gestaan en dat het tegenwoordige ministerie dit als zijn hoofdtaak beschouwde. Allerminst heeft dus het Kabinet de Kamer verrast. Trouwens al len aanvaarden uitbreiding van kiesrecht. Eenmaal aan de orde, is de oplossing van het vraagstuk een onafwijsbare eisch van het oogenblik en de minister hoopte hiervoor op de medewerking der Kamer, zich tevens ver heugende over den steun, dien het voorstel in den lande vindt. Ten tweede de grondwettige quaestie breed voerig behandelende, ontkent hij ten stelligste, dat deze regeling algemeen stemrecht beoogt constateert lrij, dat hetgeschiktheidskenteeken met veler wensch overeenstemt en de over gangsbepaling de schrijfproef niet te drukkend maakt voor de tegenwoordige kiezers. De be zwaren tegen de aanvraag zijn niet overwe gend. Van de zijde der werklieden zijn ze niet vernomen. Ten aanzien \an het welstands- teeken zal de minister daarover afzonderlijk laten beslissen, afgescheiden van de bewijs middelen, maar reeds nu verklaarde hij het voorgestelde welstandsteekenvoorzien in eigen onderhoud en dat van het gezin, niet te kunnen loslaten. De maatschappelijke wel stand wordt voldoende bewezen door de vaste woning, blijkende uit de bevolkingsregisters en door de financieele onafhankelijkheid. Aan eenige bezwaren is wel te gemoette komen. Meer waai borgen wil hij wel geven, maar men bedenke wel dat de bezwaren om trent de bedeeling voortvloeien uit de grond wet. De uitsluiting der bedeelden moet dus gehandhaafd worden. Wat de aangekondigde wijzigingen betreft, heeft de regeeiing geen veidere voornemens om de wet te wijzigen. Zij zal elk voorstel tot verbetering erkentelijk en nauwgezet overwegen. Dan zal de aan nemelijkheid blijken. Amendementen, die den kern of het beginsel aantasten, wijst de regee ring zeer stellig af. Kortom, de regeering zal een afwachtende houding aannemen tegenover alle vriendschappelijke amendementen. De minister verdedigde vervolgens de begin selen van zijn ontwerp, met het oog op de maatschappelijke behoeften en de verzorging der sociale belangen. Zonder het staatsbelang en de rechtvaardigheid te miskennen, kan ruime uitbreiding van stemrecht niet langer uitstel lijden. De opgesomde gevaren ducht hij niet. Bij vorige kiesrechtuitbreidingen bleek niet van overstemming van de eene door de andere klasse. Onze staats- en maatschappelijke instellingen staan vast genoeg om niet te worden omvergeworpen door een uitgebreid kiezei stal, trouwens het beste middel om socialistische piopaganda tegen te gaan. Hoe meer volksinvloed, hoe sterker de monarchie, waaraan ons volk ge hecht is. Wil men later geen storing, men weike mede tot instandhouding en verster king van het geheel. Daarom rekent de regeering op de mede werkingvan de Vertegenwoordiging. {Bravo's Na eenig debat is aangenomen, met 48 tegen 46 stemmen, het voorstel, om na het algemeen debat over de kieswet te behandelen het wets ontwerp op de handels- en fabrieksmerken, de wijziging van hoofdstuk 5 en de wijziging der Indtsche begrooting; daarna zal het debat over het kiesrecht voortgezet worden. De heer Van Houten bestrijdt bij repliek deze kiesi echtregehng, die eene door hem on- gewenschte vermeeidering van macht en in vloed aan het parlement zal geven, dat zeker aan achting en vertiouwen het bestaande niet zal te boven gaan, en ontvouwt nader het verschil tusschen de ïegeering en spr. ten aanzien van de kenmerken. Hij zal trach ten een kenteeken voor te stellen dat wei- tand en geschiktheid beide omvat, ter voor koming der uitsluiting van hen, die welstand hebben, maar niet kunnen schrijven. Hij ontkent de leider te zijn der beweging tegen deze wet, maar zal dit zijn zoo de regeering de fictie van art. 4, 2e lid, behoudt, want voor de liberalen ligt de kern in het eerste lid. De heer Rutgers van Rozenburg stelt voor, de beraadslaging, die andeis dreigt te wor den gesloten, te verdagen tot morgen, welk vooi'stel aangenomen werd met 43 tegen 36 stemmen. Morgen voortzetting. Door de heeren Vermeulen, Harte, Haff- mans, Mutsaers en Tiavaglino is een voorstel gedaan tot iuvoering van meervoudig kies recht, het toekennen van een extia stem aan zekere categorieën van personen. Door de heeren Vermeulen, Travaglino, Mutsaeis, Dobbelmanen Van Vlijmen is voor gesteld de uitoefening van het kiesrecht ver plicht te stellen. Indien van geen wettig be letsel blijkt, worde veizuim geti aft met eene geldboete van ten hoogste f 2bij tweede ver oordeeling binnen den tijd van een jaar van ten hoogste f40, en bij derde veroordeeling binnen denzelfden tijd met hechtenis van ten hoogste drie dagen. SCHIEDAM, 10 Augustus 1893. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal den dln dezer niet plaats hebben. Dinsdagnamiddag van 4 tot 7 uur had ten hove in de comediezaal op het Loo een uitvoering plaats *door acrobaten en door den goochelaar Chambly, waarbij tegenwoordig waren Hare Majesteiten met gevolg en vele genoodigde jonge dames en heeren. De uit voering liep tot volkomen genoegen van Hare Majesteiten af. Uit Den Haag wordt aan de Nieuwe Groninger Courant geschreven dat veel feest betoon aldaar verwacht kan worden met den verjaardag van H. M. de Koningin. Men spreekt van een groot feest te Scheve- ningen en van een kinderbal-champêtre in den dierentuin, schoolfeesten en allerlei andere aardigheden. Jammer dat de jonge Koningin een en ander niet zal bijwonen. Want al keeren HH.MM. vermoedelijk een dezer dagen, na op het Loo enkele vorstelijke bezoeken te hebben ontvangen, naar hier terug vooreen gala-diner, zy blijven tot September op 't slot bij Apeldoorn. Koningin Wilhelmina geniet daar in de laatste dagen volop van de ook voor een koningskind steeds verrukkelijke vacantie. Haar leermeester, dr. Salverda de Grave, is op reis en de jeugdige vorstin heeft, behalve wat vacantiewerk, vrqheid om te spelen naar hartelust. Toch is het opmerkelyk en pleit het voor den werklust en de behoefte aan geestelijke ontwikkeling bij H. M,, dat zij hare piano-lessen geregeld voortzet, hoe wel zij ook daarvan ontheffing had kunnen verkrijgen, en zich zoowel met handwerken als met teekenen en in den laatsten tijd bovenal met kleuren van platen, bezig houdt. In het algemeen moet de jonge Ko ningin zich zeer goed ontwikkelen en voor haren leeftijd uitstekende vorderingen maken in alle vakken van onderwijs, die nogal talrijk zqn. Uit vertrouwbare bron wordt medegedeeld, dat de inspectie, door den minister van justitie dezer dagen gehouden in de gevangenissen te 's-Hertogenbosch, in verband staat met een eventueele vergrooting der gewone strafgevangenis aldaar, die al geruimen tijd veel te klein bleek te zijn. Naar wij vernemen, is mr. I. Paulus, com mies bij het dep. van buitenl. zaken, tot particulier secretaris van den gouverneur- generaal van Ned.-Indie benoemd en zal hij reeds den 2n Sept. per stoomschip JPrins Hendrik vertrekken. Vad Kiesrecht met eigen aangifte. Het Handelsblad stelde een oplossing voor in zake de door de regeering ontworpen fictie, dat wie niet officieel bedeeld is, het gevorderd kenmerk van welstand bezit. Het blad wil van het bezit van dit kenmerk doen blijken door eene verklaring van den aspirant-kiezer zelf. Het stelt tevens voor eene contróle op deze aangifte, uit te oefenen door colleges, gevormd uit burgers van de naaste omgeving, met beroep op den rechter. De N. Eott. Ct. kan zich in deze oplossing niet vinden. Zij wraakt het beroep op ver mogens- en bedrijfsbelasting. Daar staat, wat onderzocht moet worden, met volkomen on dubbelzinnigheid vast, n.l. of een persoon eene bepaalde som aan vermogen bezit of een be paald bedrag aan inkomsten uit beroep enz. trekt. Het onderwerp van het onderzoek bij het kiesrecht is niet bepaald te omschrijven. Hoeveel ondersteuning mag iemand genieten? Grenzen zijn niet te. trekken, Voor de grootste willekeur staat de deur open. Hoe zullen die colleges ook de feiten goed kennen Bewezen liefdadigheid pleegt men niet aan de groote klok te hangen. Onderzoek dienaangaande grijt te zeer in het private leven in. Ieder burger zal recht van reclame hebben tegen het plaatsen van iemands naam op de kiezers lijsten. Wie zal zich daartoe leenen en van waar zal hij het bewijs halen, aangezien ondersteuning zelden in 't openbaar wordt gegeven. Het Handelsblad, hierop antwoordend, vindt deze bestryding niet afdoende. Bedenkingen en bezwaren zijn overal. Maar het regeerings- stelsel zoowel als het categorieën-stelsel heeft ook bezwaren. In ons stelsel, zegt het Hblad, zullen stellig alle lekende ledelaars buiten het kiesrecht worden gesloten. Er blijven twijfelachtige gevallen, zeker. Maar is, die moeilijkheid grooter dan die aan het stelsel der categorieën verbonden, dat bedelaars met een goede woning of een spaarbankboekje en die zyn er 'oelaat? Als men de zaak wil, dan is er ook wel regeling te vinden, die verkeerde gevolgen, als waarvoor de N. E. Cl. vreest, zooveel mogelijk voorkomtb.v. door het opnemen eener omschrijving als deze «Voor deze wet wordt beschouwd niet te voorzien in eigen onderhoud en dat van zijn gezinde landlooper, degeen die bedelt, of wiens vrouw of kind of kinderen bedelen hij die, zonder dat zijn bedrijf of beroep het medebrengt, geen vaste woonplaats heeft; hij die gewoonlijk in een slaaphuis, een toevluchtsoord voor onbehuisden of dergelijke plaatsen of in de open lucht overnacht; hij die bekendstaat, of wiens vrouw of kinderen bekendstaan geheel of goeddeels van giften te leven". Is vraagt het llbld. in deze omschrij ving het «proletariaat", de vijfde stand" der geheel onzelfstandigen niet grootendeels ver vat Is de willekeur, die de N. E. Ct. vreest, uitgesloten waar de armbesturen of de be lasting-ambtenaren bedeelers van het kies recht worden Wat wij meenen te mogen volhouden, zegt het blad, is ditonze oplossing zal den be kenden bedelaars het kiesrecht ontzeggen en tevens het overgroot deel der overige onzelf- standigen buitensluiten. Kan menaantoonen dat die beide voordeelen in meerdere of maar in gelijke mate aan andere oplossingen zijn verbonden, dan zullen wij de vlag strijken. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Haarlem heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met verzoek, om in de kieswet het huismans-kiesrecht in te voeren, of in elk geval een kiesrecht, on afhankelijk van eiken census. Be Ingenieur bevat ia het nummer van 5 Augustus een uitvoerige beschrijving van de voltooiing van den spoorweg Schiedam Hoek-van-Holland, door den aanleg en het in exploitatie brengen van het baanvak Maassluis Hoek-van-Holland. Aan dat artikel ontleenen wij het volgende In de maand Juni 1893 heeft het aantal reizigers, dat per stoomboot via Hoelc-van-Holland is vervoeid, met 500/° het aantal reizigers over troffen, dat 1892 werd getransporteerd. Over de opbrengst van dat lijntje kan, ofschoon zij de verwachting heeft overtroffen, nog geen juist oordeel geveld worden, want daar station Maas en station D.P. nog niet met een spoorlijn aan elkander zijn verbondenzoo gaat het internationaal verkeer voor Noord- en Midden- Duitschland over Amsterdam en voor Zuid- Duitschland over de lijn DordrechtEist. De regeering had niets liever gewenscht dan het baanvak MaassluisHoek-van-Holland zoo spoedig mogelijk in exploitatie te biengen, doch de staat en de Hollandsche ijzeren-spoorweg maatschappij waren het niet eens, hoe het station aan den Hoek moest ingericht wordenten gevolge waarvan die zaak door scheidsrechters moest uitgemaakt worden, hetgeen natuurlijk oponthoud gaf. Aanvankelijk was de afstand vgn de beide landhoofden aan de spoorwegbrug te Maassluis geweest 42,44 M; op 12 Juni 1890 bleek die afstand bij meting te zijn 42,39 M. De spil van de brug moest toen gesteld worden- en het centrum van deze werd juist m het midden van de beide landhoofden geplaatst. Op 23 Juli 1891 bleek de afstand van de land hoofden weder minder te zijn, en nu 42,28!/j M te zijn geworden. Het oostelijk landhoofd was 3,5 cM en het westelijk 7 cM vooruitgekomen. 13 Juni 1892 was dio vooruitgaande beweging van de hoofden zoo sterk geworden, dat de brug niet meer kon worden dichtgedraaid, daar zij aanliep tegen de hardsteenen dekzeik op het westelijk landhoofd.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2