I H E E 0 M ÏÏTI Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELE Git A AF. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Alsnu werd, om het verder werken der Iand- hoofden te voorkomen, het aanbrengen van onderheide fundeeringsvloeren, achter ieder van de beide landhoofden, noodig geoordeeld. Men giste dat de beweging der landhoofden veroor zaakt werd door den druk van den achter liggenden grond, waardoor de palen, die de landhoofden droegen, voorovergebogen en verzet werden. Nadat deze voorziening gemaakt en alles weer in den vorigen toestand gebracht was, werd er toch nog werking in de landhoofden bespeurd, en wel in het westelijke landhoofd een beweging van gemiddeld 42 mil en in het oostelijke land hoofd een beweging van gemiddeld 3,5 mif. Sedert 1 Maart 1893 heeft de beweging opge houden. Er is natuurlijk onderzocht of er na het in gebruik nemen der brug voor den dagelijkschen treinendienst, ook eenige verandering in den stand der landhoofden kon geconstateerd worden, tot op dit oogenblik is er nog geen werking daarin bevonden. Aan den Hoek heeft men boringen in den grond gedaan tot een diepte van zelfs 49 M beneden het spoorwegterrein, of 14,3 M AP., doch niets dan brak water gevonden, dat niet tot voeding der locomotieven kan gebruikt worden. Het water voor de locomotieven moet alzoo uit Schiedam, met bijzondere" daartoe ingerichte wagens aangevoerd worden. Men zal nu beproeven een soort waterleidinkje te maken, om hot hemelwater, dat op ongeveer 200 M benoorden den spoorweg langs de grenzen van domeingrond op de duinen valt, in een gemetselden waterdichten kelder te brengen vanwaar het in een reservoir van 60 M* zal gepompt worden. In de Deutsche Wochenzeitung maakt de redactie melding van de rede door kapitein Gr. van der Yeur te Hellevoetsluis gehouden, waarin hij o. a. afkeurde dat bij de voorge stelde kieswet de onderofficieren en manschap pen van het kiesrecht waren uitgesloten. Eene motie werd aangenomen, waarbij die uit sluiting onrechtvaardig werd geacht. De kapitein schijnt geheel vergeten te heb ben, zegt de D. W., wat het woord ïdisci- pline" bij onderofficieren en manschappen te beteekenen heeft. De zeer uitnemende krijgs tucht die bij het Nedeilandsche leger heerscht, kan onmogelijk in overeenstemming worden gebracht met politieke zelfstandigheid. Het toekennen van het kiesrecht aan soldaten zou mettertijd tot bedenkelijke moeilijkheden lei den, daar de soldaat met zich zeiven in tweestrijd zou zijn of hij aan de wenschen van zijne meerderen et aan de influisterin gen van de geestelijkheid en andere politieke raadgevers gehoor zal geven. Benijdenswaar dige kiezer, die wep' iat zijn onderofficier sociaal-democraat, zijn sergeant-majoor radi caal, zijn luitenant liberaal, zijn kapitein anti- revolutionnair en zijn kolonel conservatief is. De »Nederlandsche Brood-, Koek-enBan- ketbakkersbond" heeft Dinsdag te Zaandam de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den, onder voorzitterschap van den heer S. W. Siemens. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de bond op 31 Dec. 1892, 526 leden telde; de ontvangsten bedroegen f537.70, de uitgaven f475.79, alzoo een batig saldo van f61.91. Op 31 Dec. '91 was in kas f 728.93, zoodat de be zittingen van den bond op 31 Dec. 1892 be droegen f790.84. Het voorstel-Amsterdam, tot benoeming van een tiende lid in het hoofdbestuur, wonende te Amsterdam, die als vice-voorzitter zal optreden, werd aangenomen, waarna met algemeene stemmen als zoodanig werd be noemd de heer II. C. Funke, te Amsterdam. In de plaats van de heeren N. Verburg te Delft en A. F. van Rennes te Utrecht (beiden niet herkiesbaar) werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren M. Berck te Schiedam, en B. Nijeohuis te Utrecht. Utrecht werd aangewezen als de plaats voor de volgende algemeene vergadering. In de Bollandsche Lelie geeft Johanna van der Woude eene roerende schets van den toestand der zieke kinderen in de inrichting te Neerbosch. Het is een hartverscheurend tafereel, dat zij ophangt van hetgeen zij bij haar bezoek zagvan wreedheid of zorgeloos heid is echter geen sprake, maar wel van onverschilligheid. Na het verlaten van de zieken, wendde zij zich tot de vrouw van den directeur, en wees op den toestand van een negentien jarigen teringlijder. Zij verwees de bezoekster naar eene ziekenverpleegster die deze niet ge zien had. En dan laat de schrijfster volgen: sAltijd denkend aan die arme zieken, vroeg ik, of zij het erg druk had, en zij antwoordde, dat zij 's morgens spek en boter uitgaf en nog veel meer. En ik zocht weer, terwijl ik haar luisterend gadesloeg maar Liefde was niet in hare woorden. »Wij gingen heen, stiller nog dan toen wij kwamen". In verschillende landbouwers-vergaderin gen in het Noorden van Noord-Holland gaan stemmen op, om in den a.s. winter niet met de machine maar met de hand te laten dor- schen, met het oog op het groote gebrek aan werk, of tot verschaffing van ander werk aan boeren-arbeiders. Te Nieuwesluis, bij Heenvliet, was een knaap van elf jaar in de Maas aan het zwem men. Waarschijnlijk door onbekendheid met de diepte is hij van den oever verwijderd ge raakt en op droevige wijze om het leven ge komen. In de ïKon. Ned. Grofsmederij" te Leiden had Zaterdag een ongelukkig voorval plaats. In de kettingmakerij aldaar gooide een der jeugdige werklieden met een stuk cokes naar een zijner kameraden, 't welk diens drift der mate opwekte dat hij een hamer opnam en dien wierp naar den dader. Ongeluk kig raakte het werptuig een anderen werk man, die achter het oor getroffen, in een zeeg. Onmiddellijk opgenomen en in een der kantoren gebracht bleek de jonge man over leden te zijn. De verslagenheid in de ver schillende werkplaatsen was algemeen. Het lijk is door de politie in beslaggeno men teneinde gerechtelijk te kunnen worden geschouwd, terwijl de dader in arrest werd genomen, doch na opgemaakt proces-verbaal voorloopig in vrijheid werd gesteld. Te Katwijk is Dinsdag een Leidsch student bij het baden verdronken. Gisterochtend waren een paar dames te Zandvoort aan het baden, toen de vloed op kwam zetten en de stroom de dames onweer staanbaar noodwaarts medesleepte. Weldra verkeerden zij in levensgevaar, zij riepen om hulp en een bediende van Driehuizen, Wil lem geheeten, ijlde haar te hulp. Hij slaagde er in de dames te bereiken en haar boven water te houden, totdat eene reddingsboot, die intusschen in zee was gestoken, hen op nam. Ware deze niet spoedig komen op dagen, Willem zou met de beide dames den dood in zee gevonden hebben, daar ook hem reeds de krachten begonnen te begeven. Aan het strand werd door eenige dames eene inzameling gehouden om den flinken kerel eene belooning ter hand te stellen. (H.) Te Reden was de landbouwer H. J. P. bezig met het rijden van kleiaarde en was daarbij vergezeld van zijn vijfjarig zoontje. Toen hij de kar aan den voorkant optilde en deze zoo achteiover wipte, bemerkte hij niet dat het kind achter de kar stond en onder den neerstortenden grond werd bedol ven. Eerst eenige oogenblikken later begreep hij wat er geschied was, en haastte zich toen door het omwoelen van den grond het kind weer te voorschijn te brengen. Het was echter ongelukkig reeds te laat, en de ge meente-geneesheer kon niet anders dan vei- klaren dat het knaapje reeds was gestorven. De marechaussee, die Maandagnacht op de Vuchtsche kermis verwond geraakte, is zekere Dekker, die voor het eerst dienst deed. Zijn gedrag en houding tegenover de overmacht worden zeer geroemdhoe hevig ook bloe dende, rustte hij niet voordat hij, zelf ruim baan gemaakt hebbende, ook den brigadier Van Heek had ontzet, wiens karabijn men trachtte te bemachtigen. Zijn eigen wapen werd op de bende oproerige kermisgasten stukgeslagen. D. is nu in het hospitaal. Inhoud van no. 33 van het Geïllu streerd Zondagsblad. Rijpe kersen, door Eduard Brom (met illustra tie). De dochter van Lovetski, geil lusti eerde novelle naar het Engelsch, I. (met due illustra ties). Norton en zijn \alsche documenten (met portret). Zondag op zee (met illustratie). Het Duitsche Studentenduel (met illustratie). Een gewichtig ambt. De wandelende aardbol (met 4 illustraties). Onder den invloed van de kunst (met illustratie). Het nut der avonturen (met illustratie). Mannen en vrou wen. Anekdoten. De Iettei P. De prijs- winner van raadsel LIII. Duie plantje-". Een nieuw idee (met illustratie.) De naald- en draadboom. Nieuw pi ijsraadse! LVIII. Een vorstelijk amusement, Puzzle. Curiosa. Oplossing \an prijsraadsel LV. WatFran- sche auteurs verdienen. Waarom er zooveel gedronken wordt. De bekroonde Anekdote- proeve no. 45. Het Eiehveiss in gevaar. Eenvoudig genoeg, maar toch moeilijk (met illu stratie), De dood van een held. Een slach terij in het groot. Schaakrubiiek. Mede- deelingen. 's-Grarcnliage. De groothertog van Saksen-Weimar heeft Dinsdag een langdurig bezoek gebracht aan de tentoonstelling van moderne schilderijen in het paviljoen van de Rotteidamsche kunstclub te Scheveningen. De jaarlijksche algemeene vergadering van den »Antidienstvervangingbcnd" zal worden gehouden op Woensdag 46 Augustus, des namiddags ten ll/s uie, in het hotel Keizers hof" alhier. Daarin zal verslag over het afge- loopen dienstjaar worden uitgebracht. De Koningin-Regentos heeft voor het aan staande speelseizoen, ten behoeve der Nedeiland- sche opera te Amsterdam, aan den heer J, G. da Groot, haie subsidie van f2500 nog vermeerderd met f4000. Samuel BIcichroder heeft aan de stad Berlijn een milhoen nagelaten voor een gesticht voor hulpbehoevende zieken en herstellenden. In het Canada-dok te Liverpool heeft een brand voor een half millioen gulden schade aan gericht. Daar de autoriteiten te Buda-Pest verschei dene gevallen van cholera geconstateeid hebben onder de bij den aanleg van spoorwegen aan de Galhcisehe grenzen gebezigde arbeiders, zoo zijn 5000 Itahaansche weikheden afgedankt. Te Puntrut, in Zwitserland, zijn twee kinde ren en een man door een dolie kat gebeten. Op last der regeering moeten daar nu alle katten worden afgemaakt. De gebotenen zijn naar Pasteur, te Parijs. In Venetie is het zeer koud uit Udine wordt bericht dat de bergen met sneeuw zijn badekt. Uit China wordt weder een groote ramp be richt. Te Sam Ynen Lee, bij Canton, is een rijks kruitfabuek in de lucht gesprongen. Duizend huizen werden daardoor vermeld en ongeveer 5000 menschen kwamen om hot leven. Vier naburige dorpen werden geheel verwoest en er moesten soldaten heen gezonden worden om de gewonden te vervoeren en de dooden te begraven. De ramp werd veroorzaakt door onvoorzich tigheid van een paar soldaten, die brand deden ontstaan in een schuur vanwaar de vlammen oversloegen naar de kruitfabriek, die in de lucht sprong met een ontzettenden slag en een schok welke mijnen ver in den omtrek werd gevoeld. 's-GR VEMI AGU, 10 Augustus. Tweede Kamer. Kiesiechtdebat. De heeren Levy, Van Karnebeek, Bool en Tydeman repliceerden. De heer Poelman verklaarde zich onvoorwaardelijk voor, doch ter wille der liberale eenheid bereid tot o vet leg, mits de beginselen niet werden aangetast. YLAARDINGEN. Een 4 6-tal loggers en een 3-tal bommen kwamen gisteren van de haringvis- scherij binnen, alle met volle lading, terwij] er nog verscheiden voor den Waterweg zijn. De marktprijs was heden flauwer volle haring f 7Vs, maatjes- f 6. MAASSLUIS. Gisteren kwamen alhier 8 schepen binnen, gezamenlijk aanbrengende 168 last pekel- en 4 last en 9000 stuks steurharing. Ten afslag werd gisteren betaald per ton voor volle haring f7.50 a 7.75, maatjeshanng f 6 a 6.25. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 320 zalmen, die de groote voor f0 90 tot 4.en de kleine voor f 0.80 tot 0.95 per y<> kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 195 St.-Jacobszalmpjes, die f 1.per Vs kilo golden. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Rottevalle ds. K. Janzen, te Veessente Kornjum ds. D. II. Ris Lambers J A.Pz., te Oost-Voornete Tien hoven ds. C. Baineveld, te Zandvoort te Stellendam (toez ds. J. Boss, te Maria Hom n- beke (Belgie), vroeger pied. bij de dir. ger. gem, te Stellendam. Aangenomen: naar Stavenisse door ds, II. Snel Cz., te Middelburg. Bedankt: voor Opperdoes door ds. G. J. van Limburgh, te Uithoorn voor Tolen door ds. J. v. d. Beigen, te Varseveld. De 18e zitting van de algemeene synode der Nederl.-hervormde kerk heeft zich vereenigd met een voorstel van prof. OITaiiiaus, strekker.de 1o. om aan het Congres international coniie labus des bmssons alcooltques een adres van warme sympathie te richten om zijn doel en stieven, met den wensch dat zijn arbeid ook voor de Nederl-heiv, kerk ten zegen wot den, en 2o. naar aanleiding van dat congres een schrijven te nchten aan predikanten en kei kei aden der Nederl.-heiv. kerk en hen uit te noodigen om a. in liunne gemeenten nauwkeurig het oog te vestigen op den omvang van het mishimk van sterken diank en de treurige gevolgen daaivan m hun gemeenten, en b. dat misbiuik en die gevolgen zooveel mogelijk tegen te gaan. De heer P. S. Bartstra, pred. te Krimpen aan de Lek, herdenkt den 30n Augustus a s den dag waaiop hij vóór 25 jaar te Gaast de evangelie bediening aanvaardde. Mijnheer de Redacteur. Hiermede verzoek ik U beleefd plaatsing van het onderstaande. U bij voorbaat dankzeggende, Hoogachtend, Uw dw. dienaar Z. Schiedam, 10 Aug. 1893. Hoe dikwijls hoorde men in den laatsten tijd industrieeien klagen over de belemmeringen, die handel en nijverheid luer ter stede ondoi vinden door den treurigen toestand onzer grachten, door te boogegas- en waterprijzen, dooi-te hooge havengelden voor de binnenscheepvaart, enz. enz. en daarop den geheelcn ondergang onzer goede stad voorspellen't Is bij a! die i ede- neermgen wondel-baarlijk zooals over het hoofd gezien wordt, dat die slechte gang dei zaken alhier toch zeker voornamelijk aan de industrieeien zeiven moet worden geweten. Een frappant voorbeeld hoe zij tegen zich zeiven kunnen zijn wensch ik hier den belang hebbenden onder de oogen te brengen. De hooge prijzen der gist die hier op de markt wordt verkocht, zijn sedert maanden buiten alle vei houding tot de prijzen, waarvoor de vaste klanten worden bediend. Daarom ver langden allen natuurlijk naar een opslag der gistprijzen, doch men was het vrij algemeen eens, dat daarvan niets kon komen indien de Fran- schen in Belgie en de Schotten en Ieren in Engeland niet gelijkmatig medegaan. Nu verneem ik, dat aan de Yereeniging van Gisthandelaren" van de zijde der Franschen da propositie gedaan wordt den prijs met minstens 5 cents te veiboogen, teiwijl er van den kant der Schotten en Ieren, die hunnen prijs reeds ver hoogd hebben, gioote waaischijnlijkl.eid bestaat dat zij wedeiom voor eene gelijke vei hooging zouden zijn te vinden. Om echter tot zulk een opslag te gei aken, moeten met die buitenlandsche firma smeenni zeer moeilijke ondeihandelingen worden gevoud Dat ging vroeger heel gemakkelijk en goed, toen on-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3