N°. 8335. A°. 1893, Zaterdag 12 Augustus. Z erenenveertig'ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Arbeiderswoningen. Bnitenlandsche Berichten. UITGEVER: J." ODÉ. ii. Wie ia Schiedam den woningtoestand ver beteren wij, staat voor een bijzondere om standigheid, die vooral niet uit het oog mag worden verloren. De bevolking der meeste ge meenten neemt voortdurend toe; daar zijn dus steeds nieuwe woningen noodig en een vereeniging tot verbetering van den toestand kan en moet de verbetering aanbrengen door het bouwen van nieuwe, aan redelijke eischen voldoende woningendaarnevens zou zy maat regelen kunnen nemen om bestaande onvol doende woningen te verbeteren. Dit laatste levert echter zooveel bezwaar op, dat bijna -alle vereenigingen zich bepaald hebben tot aanbouw van nieuwe. Zoo ook de a Vereeniging tot het verschaffen" enz.ook zij begon haar taak, toen Schiedam bloeide en zich uitbreidde. Dit laatste nu is sedert eenige jaren helaas veranderd; Schiedam kwijnt, de bevolking neemt eer af dan toe, werkloosheid en loons verlaging heeft de koopkracht der werklieden verminderd. Gevolg is geweest een sterke ■daling van de maiktwaarde der woningen en eene van de huurprijzen. Bedriegen wij ons niet, dan is de eerste daling nog wel zoo sterk geweest als de laatste en dus de bate, voort spruitende uit het verhuren grooter geworden. Wie in Schiedam een woning bouwt voor f4200.heeft iets gemaakt, dat een markt waarde van nauwelijks f900.bezit en lijdt dus dadelijk een aanzienlijk verlies. Heiligt .alzoo voor de hand, wat de vereeniging voor- ioopig le doen heeftgoede arbeiderswonin- .gen, die voor redelijken piys aan de markt komen, koopen. Wil de vereeniging groeien en bloeien en dus krachtiger worden, dan zou ze ook slechte woningen kunnen gaan aan- koopen en die verbeterenen bij gunstige om standigheden wellicht ook tot bouwen kunnen overgaan. Hoe te doen met hetgeen van de huurop brengst ovei blijft na betaling van alle kosten In de eerste plaats dient streng de hand ge houden te worden aan een behoorlijke afschrij ving wie zijn bezittingen te hoog taxeert, niet rekent op waardevermindering door daling der markt of door slijtage, hij maakt geflatteerde balansen en is bezig zijn eigen graf te delven. Vervolgens komt het kapitaal zijn belooning eischenhet maximum is op •4 bepaald, een rente, die bij solide beleg ging in den tegenwoordigen tijd zeker voldoende is. Van hetgeen dan nog overblijft, wordt 10o/0 gestort in een aFonds vooralgemeene belangen", dat als een reservefonds kan wor den beschouwd, waaruit bij een gunstigen .stand van zaken echter ook ten algemeenen nutte mag worden geput. De andere 90% komt geheel aan de huurders ten goede. Maar op welken voet? De oprichters stonden hier voor verschillende wegen. Uitbetaling m klinkende munt? Dit zou aan de huishoudingen der huurders, waar schraalhans bijna allyd keu kenmeester is, zeer welkom zijnhet zou bovendien de sterkste prikkel wezen tot net jes en zorgzaam bewonen, want daarvan in hoofdzaak hangen de onkosten en dus de winst af. Uitbetaling in aandeelen van de maatschappij Dan vei kreeg men het groote voordeel, dat de huurders zouden sparen en dat zij langzamerhand zelf de aandeelhouders zouden wordenzoo zou hun belang hij den gang van zaken steeds grooter worden en dus ook de kans op hun toewijding, waarvan zooveel afhangt. De keuze was moeilijk en het einde van een langdurige overweging was, dat een mid delweg werd ingeslagende helft van ieders winstaandeel wordt in contanten uitbetaald en de andere helft in aandeelen. Omdat die winstaandeelen steeds kleine bedragen zullen zijn, werden aandeelen van f 10 gemaakt ook omdat hierdoor de mogelijkheid geboren werd, dat kleine lieden in het aandeelen kapitaal deelnemen. De aandeelen van f100 en f1000 zijn bestemd voor meervermogen- den, die de zaak willen steunen. Natuurlijk geven zij alle een gelijke rente (maximum 4 Op deze wijze zal dus nooit een bepaalde woning het eigendom van een bepaalden huur der worden, maar zullen langzamerhand aan deelen in de geheele maatschappij in handen komen van de huurdeis of hun rechtver krijgenden. Met andere woordende maat schappij heeft gehuldigd het stelsel van ge meenschappelijke, niet van individueele eigen- domsverkrijging. Over die beide stelsels is de laatste jaren veel geschreven en de meeste deskundigen geven aan het eerste de voor keur boven het laatste. Zeker is niet te ontkennen het groote moreele en sociale voordeel, dat individueel bezit kan meebrengen «Eigen haard is goed waard". Maar vooreerst duurt het steeds lange, lange jaren vóór zulke kleine jaarlyksche bedragen opgeloopen zijn tot het betrekkelijk aanzienlijk bedrag van de waarde eener woning; veelal zal de be trokkene de eigendomsierkrjjging niet beleven. Dan is het bezit eener woning voor overigens aime menschen vaak een blok aan het been bij verandering van woonplaats, achteruitgang in vei diensten en bij versterf zal meestal niets andeis overblijven dan veikoopen. Ver volgens kan de vereeniging niet meer belet ten, dat de woningen, in bijzonder eigendom overgegaan, worden vei bouwd, verwaarloosd, voor allerlei minder gewenschte doeleinden worden ingericht enz., kortom worden ge bezigd geheel in strijd met het goede doel der vereeniging. Gemeenschappelijk eigen dom, in den vorm van eigendom der aan deelen van de vennootschap, neemt al die bezwaren weg en geeft bovendien uitzicht op versterking van het gemeenschapsgevoel, dat vooral in ons land nog zoo weinig bij de arbeiders ontwikkeld is. (Slot volgt.) ENGELAND. In de zitting van het Lagerhuis van Dins dagavond werd door de regeering nog een amendement overgenomen, bepalende dat wanneer het rijk, tengevolge eener handeling van de Iersche regeering, aan eene vreemde mogendheid eene schadeloosstelling mocht hebben te betalen, de Iersche schatkist die geheel zal teruggeven. Verscheidene andere amendementen wer den verworpen of ingetrokken. In het Lagerhuis heeft de heer Buxton gisteren medegedeeld dat het historisch over zicht, in haar nummer van den 8n dezer door de Times gegeven van het Swaziland- vraagstuk, over het geheel zeer juist is. De inhoud van de ontworpen conventie met de Transvaalsche republiek echter, welke nog niet onderteekend is, is niet opgenomen in dat overzicht, en is nog niet openbaargemaakt. De conventie is nog niet geteekend door sir Henry Loch, en moet bovendien nog worden bekrachtigd door den Volksraad. Zoodra de «conventie onderteekend is, vervolgde de heer Buxton, zal ik dienaangaande aan het Lager huis eene mededeeling doen en de daarbij behoorende documenten overleggen. Ik hoop dat dit nog zal kunnen geschieden alvorens de definitieve en formeele ratificatie uit Engeland wordt verzonden. Het protectoraat van Engeland over Swaziland is niet prijs gegeven, om de eenvoudige reden dat Enge land dit nooit gehad heeft, noch ooit beweerd heeft, een protectoraat te bezitten. De mijnwerkers te Glasgow hebben giste ren besloten het werk te staken, wanneer hun loon niet met een shilling daags ver hoogd werd. De mijnbesturen zijn slechts bereid de helft toe te staan. Te Sheffield zijn de kolenprijzen met 7 shilling per ton gestegen. Het Hoogerhuis is tot 22 Aug. verdaagd. In eene Woensdag te Dublin gehouden vergadering van Paineilisten heeft de heer John Redmond voorgesteld het homerule- ontwerp, zooals dat thans gewijzigd is, niet langer te steunen. Dit voorstel werd echter verworpen. F R A K K E IJ K. Zoo debiochure-Dupasai geen verkiezings manoeuvre is, ooispronkelijk. dan wordt ze nu toch als zoodanig geexploiteerd. Het blad Paris meldt ten minste, dat kolonel Perceval, wiens betrekkingen met de familie Oi leans bekend zijn, zich twee dagen vóór de uitgave der brochure naar Sceaux hegeven heeft, waar deze werd gedmkt, waarop hij 3500 exemplaren heeft besteld en betaald, met verzoek om de drukvormen te bewaren. Volgens sommigen zou de persoon, met de letter W. aangeduid in de brochure-Dupas, een zekere heer Royère zijn, een zaakwaar nemer die Arton's vertrouwen genoot. Dupas heeft Frankrijk verlaten en is nu beambte bij een Engelsche maatschappij. In het proces der werklieden-syndicaten zijn alle beschuldigden veroordeeld tot 50 frs. boete en gezamenlijk tot de kosten. Het ge rechtshof te Parjj's gelastte ontbinding van alle syndicaten, met inbegrip van den alge meenen raad en de uitvoerende commissie voor den arbeid. DUITSCHLAND. De keizer zal van 10 tot 14 Sept. in Straatsburg komen en daar over het 14e en 15e legei korps de keizerparade houden. Beide korpsen manoeuvreeren daarna tegen elkaar, waarhij bij Kehl een biug over den Rijn zal geslagen worden. De beiaadsiagingen van de te Frankfort a/M. samengekomen ministers zijn gisterna middag gesloten. Naar blijkt uit alle uitlatin gen van degenen die er aan hebben deel genomen, zijn de uitkomsten zeer bevredi gend. Wat die uitkomsten betreft wordt medegedeeld, dat het overguan tot verdere vooi bereidende werkzaamheden voor bij den Bondsraad in te dienen wetsontwerpen van alle kanten met instemming is begroet, in het bijzonder ook eene eventueele belasting \an den wijn. Bindende besluiten zijn er niet genomen. Tot de onderwerpen welke aangeroerd zijn, behoort ook het heffen eener belasting van advertentien. Aan eene eerlang te Berlijn samenkomende commissie, samen gesteld uit vertegenwoordigers der staten die in de eerste plaats bij deze zaak betrok ken zijn, en uit commissarissen van de rijks- regeerïng, zal worden opgedragen eene reeks van onderwerpen in de bijzonderheden uit te werken en af te doen. RUSLAND. De buiteniandsche handel bedroeg het eerste halfjaar van 1893 aan uitvoer 237.341.000 pud, tegen 166.369 000 pud m het vorig jaar, aan invoer 191.173.000 pud, tegen 174.333.000 in het voorgaand jaar. OOSTENRIJK. De minister van binnenlandsche zaken heeft de ten vorigen jare ten aanzien van de cholera uitgevaardigde instructien vernieuwd. De Rumeensche aartsbisschop van Gross- wardein had aan zijne geestelijkheid vei boden bij de godsdienstoefeningen zich te bedienen van de Hongaarsche taal. De Hongaren zet- teu dientengevolge eene betooging tegen den aartsbisschop op touw. Vier duizend lieden be gaven zich naar het bisschoppelijk paleis, schreeuwende: Weg met den Rumeenschen verrader! De menigte deed daaiop een aan- Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85, Franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers - 0.40. B 11 RB AU: BOTERSTRAAf, B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip %an eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. (l Zie jhr. mr. D. O. Engelen. Over individueelen en gemeenschappelyken eigendom aan arbeiders woningen. 4888. Prijs f 0 60.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1