m I li GEZONDEN. «I tl 3. i Groot yerclriet is dikwijls 't lot yan reien geweest in 't rerlcden. Gemengde Berichten. PEll TEE KGB AAP. Koloniën. Land- en Tuinbouw. V i ss cher ij. Kerknieuws. lt„v r- >4 Het bevat thans voldoende ruimte tot plaat sing van -40 jongens, doch de voortdurende aanvragen tot opneming hebben het bestuur tot uitbreiding doen besluiten, zoodat dan ruimte beschikbaar zal zijn voor 75 jongens. Van Be Handelsreiziger, orgaan van de Nederlandscbe -handelsreizigers vereeniging te Botterdam, is 5 Augustus een extra- nupnmer verschenen ter gelegenheid van het feest ter eere van den heer J. H. Hillebrand, eerste secretaris van het hoofdbestuur der vereeniging en hoofdredacteur van haar or gaan. Het nummer wordt grootendeels in genomen door een verslag van het feest. Het hoofdbestuur van den iBond van Orde door Hervorming" heeft per circulaire een beroep gedaan op de -welwillendheid en mensehenüefde van landbouwers in 'tOld- ambt. Het zegt dat het le voorzien is, dat binnen weinige maanden werkloosheid op nieuw vele ijverige en ilinke arbeiders zal bedreigen en acht zich daarom verplicht te verzoeken een gedeelte van den oogst in de -wintermaanden te doen dorschen. sBrengt een gedeelte" zoo besluit de circulaire svan uwe rust, van uwe inkom sten óok misschien, ten offer, eu bezorgt aan hen, die in den oogsttijd dag en nacht voor u zwoegden en wier hulp gij gedurende een groot deel van het jaar niet kunt ontberen, gedurende enkele maanden in den winter werk, dat hen voor gebrek kan vrijwaren en de ontevredenheid van verreweg de meesten zal doen ophouden." Denkende bier te drinken, zette de gepens. boschwachter Ph. M. te 's-Gravenhage een flesch carbol aan den mond. Hij nam een flinke teug van het vergiftige vocht, met het ongelukkig gevolg, dat hij kort daarna in het ziekenhuis overleed. Biljart-matadors. Dezer dagen is te Amsterdam een partij van 2000 punten ge speeld door den professional Henri Wilden tegen den amateur Smith; de laatste kreeg slechts 1121 punten. Het was een z.g. kader partij; Wildens grootste serie was 141. Woensdagavond had te Amsterdam eene vrouw het ongeluk in de Spiegelgracht te vallen. Dadelijk sprongen haar een matroos en een venter achterna. Zij zouden alle drie verdronken zijn, als zich daarop niet twee andere personen te water hadden begeven van wie de eene een houten been had die de drenkelingen op het droge brachten. De burgemeester der gemeente Eenrum heeft uit naam van den keizer vanDuitsch- land aan de gebr. Visser te Westernieland f 100 geschonken ter belooning voor het met moeite en gevaar redden van de twee zee lieden aan boord van het kofschip Aaltje, gestrand in de maand October 1892 op de Boschplaat, westwaarts van heteiland Rottum. Den 2Qn dezer zal in het bekende nOranje- woud", nabij Heerenvéen, een ^nationale meeting ten gunste van de opheffing van het privaat bezit" gehouden worden. Alleen uit Amsterdam verwacht het comité 2000 socia listen. Alle uitgenoodigde sprekers, de voor naamste woord\oerders der socialistische partij hebben de uitnoodiging aangenomen. Onlangs was te Malden de knecht van de wed, G. Rumas aan 't ploegen, toen eens klaps een zwerm bijen uit een der korven, staande in den tuin. van A. A., te voorschijn kwam en zich op de twee paarden van ge noemde weduwe neerzette. Brullende en razend van pijn sloegen zij den ploeg kort en klein, spartelden in het mulle land om en waren ontembaar. Dank zij den wakkeren bouwmeester, werden na veel moeite de dieren van de plek des onheils verwijderd; de kloeke jongeling echter kreeg hevige steken, zoodat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hoewel er geen vrees voor zijn leven bestaat, is deze toestand alles behalve rooskleurig. Het oudste paard L- nog denzelfden dag onder de hevigste pijnen be zweken. De schade is voor de eigenares nog al aanzienlek. Te Tilburg had Woensdag in de brouwerij der paters Trappisten de 18-jarige G. het ongeluk door een drijfriem gegrepen te wor den. Hg werd om de as geslingerd, brak op twee plaatsen den arm, een been, en kreeg verschillende verwondingen, tengevolge waar van hij in het ziekenhuis is overleden. Te Maastricht gaat een adres ter teekening aan de Tweede Kamer rond, waarin verzocht wordt de wijze van verkiezing, zooals die bij de nieuwe kieswet voor leden van de Tweede Kamer en Provinciale Staten wordt voorge steld, ook op de verkiezing van leden voor den gemeenteraad toepasselijk te verklaren. De adressanten doen dit op grond van de ondervinding bij de jongste gemeenteraads verkiezing opgedaan, waarbij de vrijheid der kiezers niet altijd voldoende werd geeerbiedigd. Door de marechaussees te Venlo zijn Daar de gevangenis te Roermond overgebracht de landbouwer P. P. en de dienstknecht W, K., beiden uit Blerick, verdacht van zware licha melijke mishandeling met voorbedachten rade gepleegd te hebben op den arbeider Avezaad, wiens leven nu in gevaar is. Schiebroek. Tot lid van den gemeente raad is gekozen de heer Jb. van den Berg. Ingezonden medcdecllngen, betreffende zaken van particulier handcls- en nijverheidsbelang, 2© Cent* per regel. Eene slechte gezondheid heeft hen bij hun dagelijkschen arbeid geplaagd en jonge en sterke mannen en vrouwen kannen zich op welslagen beroemen. Wanneer zulke lijders zich onmiddellijk een fleschje van dSequaii's Prairie Flower" -willen aanschaffen en vol gens aanwijzing gebruiken, zullen zij eene spoedige en wonderbare beterschap onder vinden en in staat zijn 't leven opnieuw te beginnen, en dat op hechter grondslag. Se- quaii's geneesmiddelen staan verre boven alle andere gepatenteerde middelen, daar zij altijd bevrediging geven en in die gevallen, waar voor zij aanbevolen worden, steeds verlich ting of genezing brengen, namelijk bij rheu- matiek, slechte spijsvertering, leverziekte en nierongesteldheden Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1.2S ©ld. per flacon. De flesschentrekkers te Londen hebben, zegt het Berliner Tagebtatl, weder een nieuw middel bedacht om kooplieden op het vasteland op te lichten. Zy hebben een fiima opgericht onder den naam uThe Manufacturing Aihanz Gene ral Depot", hoofd M. Kaulmann, Londen Wall 43, die namens zeer goed bekende Engelschs firma's bestellingen doet en daarbij verzoekt de goederen en de vrachtbrioven, tot besparing van kosten van vervoer, aan iiaar te zenden. Geld is natuuilijk van de firma niet te krijgen. De golf van Swansea is hst tooneel geweest van een verschtikkelijke ramp. Acht en twintig personen uit Wales, die een uitstapje maakten, hadden een boot gehuurd en maakten daarmee, niettegenstaande de raadgevingen der zeelieden, een tochtje op zee. Een windvlaag heeft het bootje doen kantelen en 22 personen doen omkomen. Zes yechts werden gered. ~^Een bruiloft op rijwielen was dezer dagen te Panjs te zien. Bruid en bruigom en 13 gasten op rijwielen kwamen aan het stadhuis, gingen van daar naar de kerk en maakten ver volgens een tochtje naar Enghien, waar het bruiloftsmaal werd gebruikt. Volgens een bericht uit de Vereenigde Staten, door de Independence medegi deeld, zou de brand op de tentoonstelling te Chicago, waarbij 20 menschen omkwamen, moedwillig gesticht zijn door dieven. Zekere John Dugan, die wegens dief stal vervolgd werd, moet bekend hebben, dat hij met 450 beambten der tentoonstelling dag aan dag goederen uit het entrepot heeft gestolen en dat die bende, toen zij vernam dat de berg plaatsen geïnspecteerd zouden worden, het ge bouw in brand gestoken heeft, om de diefstallen te verbergen. In verschillende steden der Vereenigde Staten heerscht thans groote weikloosheid. Te Chicago loopen 50,000 werklieden leeg, te Pittsburg evenveelte San Francisco, Cincinnati en Buffalo bedraagt bun aantal 5 a 10.000 te Fall River staan 700 000 weefgetouwen stil. Duizenden werklieden uit de stalen Kansas en Colorado trekken naar het oosten m do hoop daar werk te vinden. ♦«•GRAVEN HAGE, 11 Augustus. Tweede Kamer. Kiesrecht-debat. Verschil lende replieken. De heer Bahlmann bestreed het ontwei p. Liever wenschte hij grondwets herziening met algemeen stemrecht en meer waarborgen voor het gezag en de kroon. De heer Van Delden protesteerde tegen het be roep van den miuister op het land. De minister verdedigde nader de voorstellen en beloofde wijziging van de bevolkings-wet- geving. Hij hoopte nogmaals dat door deze voorstellen de band tusschen Oianje en Neder land sterker mogen worden. Het algemeen debat is daarop gesloten. Batavia, 11 Juli. De ambtenaai op non activiteit nir. R J. Dan- nenbargh, laatstelijk benoemd piesident van den raad van justitie te Soerabaja, is gesteld ter beschikking van den directeur van justitie, om onder leiding van dien departementschef to worden belast met de beweiking van het ontwerp- strafwetboek voor Europeanen in Nedeilandsch Indie, alsmede de samenstelling van het nieuwe strafwetboek voor inlanders en liet ontwerpen van de wijzigingen, die tengevolge van een en ander in andere verordeningen en reglementen zullen woiden vereischt. Voor een en ander zal tar. üannenbargh eene toelage krijgen boven zijn wachtgeld, zoodat hij in het geheel f 1000 's ma mds ontvangt. In den nacht van Maandag op Dinsdag 4 dezer overleed te Soerakarta, in den ouderdom van ongeveer 80 jaar, Ratoe Bendoi o, schoonmoeder van wijlen den soesoeboenan Pakoeboewono IX en dus grootmoeder van den tegenwoordigen vorst. Zij was eene dochter van den soesoe- hoenan Pakoeboewono VIII en is getrouwd ge weest met Pangeran Adiwidjoio II, uit welk huwe lijk geboren werd de ovei leden Ratoe Pakoe boewono IX. Men schrijft uit Barneveld aan hst N. v. d. B. Op het bekende landgoed sde Biezen" bij Bar neveld, is men op 8 dezer begonnen met maaien van groenvoederge wassen voor de persde opbrengst is enorm m 't begin Mei j.i. uitgezaaid op ongemesten zand grond. werd thans niettegenstaande ge- heerschte droogte bij weging rium 41000 KG per heet. geconstateerd hierna volgt nu nog eene tweede snede. In geen jaren heeft de veenboekweit in Fries land ïoo gunstig gestaan als thans De tijd voor het branden van het veen is zeer geschikt geweest en van vorst heeft dit veldgewas niet geleden. Er wordt echter weinig miere in de veen- boekweit gevonden, zoodat het stroo voor vee voeder niet zoo goed zal zijn als andeis, maar daai tegenover staat dat ei dit jaar veel ver bouwd is. Ook de zandboekweit laat zich zeer gunstig aanzien. Het Ptuisische -ministerie van landbouw heeft een pnjs van drie duizend matk uitge loofd voor dengeen die de smetstof vindt welke het mond- en klauwzeer doet ontstaan. VLAARDINGEN. Statistiek der haring- visschenj tot en met 9 Augustus Aangebracht door 363 loggers 98 030, door 489 bommen 45.718, te zamen 443 748 ton. In 4S92 door 348 loggers 95 086, door 275 bommen 63 708, de jagerij 1027, te zamen 159 801 ton. In 1891 door 185 loggers 39 611, door 89 bommen 17.737, de jagerij 2026, te zamen 59 374 ton. In 1890 door 262 loggers 70 128, door 191 bommen 38.011, de jagerij 1368, te zamen 109.507 ton. De prijzen zijn; f7.50 voor volle en f6 voor maatjesharing, m 1892 waren die f8.73 en 6.50; in 1891 f16 en 12; in 1890 f 11 en 8. Gisteren zijn alhier binnengekomen 11 loggers, gezamenlijk aanbrengende 227 Jast pekelharing, 46 ton zoutevisch en 6 ton leng, en 4 bommen, gezamenlijk aanbrengende 1432 kantjes haimg. MAASSLUIS. Gisteien zijn alhier binnen gekomen 1 logger, aanbtengende 20 last pekel haring, en 1 bom met 334 kantjes pekel- en 40 kantjes steurhanng. SCHEYEN1NGEN. Gisteien weiden alhier aangevoerd 120 manden versche viscli, die ver kocht weiden voor: tongen Uk 10 a 20, gi. 40 a 75 ets, taibot fl a 3, gr. f7 a 9, guet 75 a 80 cis laurens 60 a 70 cis., rog 30 a 40 ets. per stuk, schol f4 a 5, schairen f5 a 7 50, hanen f2 a 2 50, bot fl.75 a 2, pieter man f 1.80 a 2.25 per mand. In cpenbaicn afslag kwamen 3 paitijt|e» steuiharing, die f 14 tot 12 per ten besomden. N1EUWEDIEP. Gisteren vveiikn alhier door 45 kordeis aangevoeld 10 tot 00 groote, 5 tot 20 U, tongen, 12 talbotten, 2 tot 10 roggen, 2 tot 10 mandjes kt. schol en l tot 3 manden schargr. tong gold 55 a 45 cent, kleine ideru 25 cent, tarbot f9 a 6, rog SO a 75 cent por stuk, k). schol f 1.50 a 75 cent per mandje en schar f2.50 a 2 per mand KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 335 zalmen, die de groote voor f0 85 tot 1.10 en de kleine voor f0.80 tot 4.per Va kilo weiden vei kocht. Nog werden aangevoeld 226 St.-Jacobszalmi'je,, die fl.10 pei i/3 kilo golden, en 1 steui Ned.-IIerv. Kerk. Beroepen: te Oud-Delftshaven ds Wie- linga, te Kiuimngen. Aangenomen: naar Diimmelen door ds. J. B C. Schuuung, te Wapserveen. Bedankt: voor Gasselternyeveen dooi d». C. van Dis, te Silvolde. Gereformeerde Kerken. Aangen omen: naar Alfen a/1 Rijn dooi M. Schuurman, te Enschede. ds Roomsck-katkolieke Kerk. Pastoor W. A. Boerkamp, te Vlaardingen, vierde gisteren zijn 50-jarig priestetschap Te Grave op 10 Augustus 1843 tot pnester gewijd, was hij acbtei eenvolgens kapelaan te Prinsenhage, Hontenisse, Oosterhout en Alkmaar, van welke laatste plaats de geachte jubilaris in 1868 als pastoor te Vlaai dingen werd aangesteld. Zijn 50-jaug priesterschap en zijn 25-j.mg pastoorschap aldaai valt ongeveer samen. Wat de heer Boeikamp voor zijne gomeento in Vlaardingen geweest is, blijkt het best uit de hoogachting en innige genegenheid, die de leden hem elk in het bijzonder toediagen. Mur ook buiten de R-k. keik staat pastoor Boei kamp hoog aangeschreven en geniet hij de achting van niet-katholieken. Dat het den eervvaardigen priester dan ook op zijn feestdag niet ontbroken heeft aan bewijzen van waardeering en belang stelling, zullen vvij wel niet behoeven te ver zekeren. Onbaatzuchtig van aard, heeft hij voor zich zeiven niets verlangd bij deze gelegenheid, ,aaar alleen gewenscht dat er eene blijvende herinne ring aan dit feest zou bestaan, en dm wenschis vervuld, namelijk door de stichting van eene oude mannen- en vrouwenhu's. De kerk was smaakvol versierd, en uit vele woningen en van vele schepen wapperde de drie kleur i eere van den jubilans. SCHIEDAM. lieden vertrok ter travvler- visscherij de st. Vigilant, kapt. A Hemen. Aan de Redactie der Schied. Courant. M! Met ingenomenheid las ik het ingezonden stuk in Uwe couiant van heden, doch vei meen L. er op te moeten wijzen, dat zijne conclusie in. i. niet de juiste is. Waar Z. schi ijft »Om echter tot zulk een opslag te ge raken moeten met die buitenlandsche f f X l

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3