A0. 1893. Zondag 13 en Maandag 14 Augustus. N°. 8336 Eerste Blad. POLITIE. Zevenenveertigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binneniandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: B «"FiËiTsT R A A E 2 7. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeven: 1 groote sleutel, 1 gouden oorknopje, 1 fantaisie broche, 1 gouden oorbel. Schiedam 12 Augustus 1893. De man, die in het Engelsche parlement den ouden heer Gladstone met den sinds eeuwen gerainacliten naam van Judas bestem pelde, heeft daarmede een soort van zaad uit- gestiooid, dat welig schijnt op te schieten. Bij gelegenheid van de uitreiking der prijzen op eeu tentoonstelling, dat door den heer Gladstone in persoon geschiedde, klonk het van een der gaanderijen m het gebouw op nieuw sJudas". Waar dat Judasachtige in 's mans karakter toch schuilen mag De heer Gladstone heeft zich nu eenmaal op een leeftijd, als verreweg de meesten, die met hem in jaren gelijkstaan, bun gemak nemen, ten doel gesteld, aan het arme Ier land recht te verschaffen! Zijn daartoe strekkend wetsontwerp is reeds tweemaal in het Engelsche parlement aan genomen; behandeling big de derde lezing, de laatste, is aanstaande. Het volgende geeft een overzicht van hetgeen ten opzichte van Ierland is bepaald. Men kan daarna oordeelen over de gepastheid van den naam ven ader, den grijzen staatsman nu reeds meermalen naai het hoofd geslingerd. Ierland krijgt een afzonderlijk parlement tot regeling van alles, wat betrekking heeft op vrede, orde en inwendig bestuur; maar met de noodige beperkingen. Aanstonds zal de bevoegdheid van het Iersch parlement ondergeschikt zijn aan een onderkoning, met zesjaiig mandaat door de koningin te be noemen, met ontbindings- en veto-recht in naam der koningin. Deze onderkoning of lord-lieutenant mag door H. M. gekozen worden uit al hare onderdanen zonder onder scheid van nationaliteit of godsdienst: hg mag dus een Ier en katholiek wezen. Hij wordt ter zijde gestaan door een uitvoei enden raad, welks leden insgelijks door de koniDgin alleen gekozen worden. Het Iersch wetgevend lichaam zal geenerlei bevoegdheid hebben in de algemeene of rijks-aangelegenheden, die met name ^gereserveerd" zijn, als: de troonsop volging, het instellen van een regentschap, de beslissing over vrede of oorlog, tractaten met buitenlandsche staten, de buitenland- sche handel, landverraad. Het mag geen eeredienst subsidieeren, en ook niet de kin deren der openbare school tot het bijwonen wan den catechismus verplichten. Deze bepa ling strekt blijkbaar ter geruststelling der protestanten van Ulster. De wetgevende macht zal bestaan uit twee Kamers: een wetgevende raad van 48 leden met8-ja- rig mandaat en bezoldiging van 20 pond ster ling 'sjaars, onder periodieke aftreding van de helft der leden om de vier jaar en een wetgevende vergadering van 103 leden, bij algemeen stemrecht voor den tijd van vijfjaar gekozen. De artikelen, die betrekking hebben op de financiën, gaven vooral tol langdurige debatten aanleiding. Gedurende de eerstvol gende zes jaren na het in werking treden der wet, worden de tegenwoordige belastin gen nog geheven en door het rijksparlement geregeld. Daarna zal Ierland algemeene in komsten vaststellen, om bij te dragen in de uitgaven van het veieenigde koninkrijk, en bijzondere inkomsten voor Ierland alleen. De regeling dier algemeene en bijzondere inkom sten is aan Ierland zelf voorbehouden, maar onverminderd zekere verplichtingen jegens de koninklijke schatkist. De koninklijke regee ring zal in het lersche hooggerechtshof twee der rechters benoemen; gedurende zes jaar zal zij ook voorzien in de posterijen. Alle rechters en burgerlijke ambtenaren worden gedurende dien tijd door het rijksdepartement benoemd eri kunnen er ook door worden af gezet of gepensionneerd, onder dezelfde voor waarde als thans gebruikelijk. Naarmate de nieuwe lersche politie zal worden aangewor ven, zal de tegenwoordige Royal Irish Con stabulary en de stedelijke politie van Dublin verdwijnen. Niets zal kunnen veranderd wor den aan de wetten op het huwelijk en de echtscheiding, en binnen drie jaren mogen ook geen landeiijen verkocht of veranderin gen gebracht woiden in de verhouding tus- schen landheeren en pachters. Nadat acht en dertig leden onzer Tweede Kamer hun oordeel over de kieswet-ontwer pen van den minister Tak hadden doen hoo- ren, was Woensdag het woord aan den mi nister van binnenlandsche zaken, den heer Tak van Poortvliet. Een aandachtige 'Kamer, en aandachtige tribunes, die beide overvol warentrouwens, dat ziju ze spoedig I In een rede, die ongeveer twee uren duurde, besprak de minister kalm maar ernstig het belangrijke onderwerp, dat zooveel denkende hoofden vervult. De minister beschouwt het ontwerp als noodzakelijk, als in het belang van den staat. De amendementen, die er mochten inge diend worden, zal hij met nauwgezetheid overwegen; kunnen ze strekken tot verbete ring van het ontwerp, dan zal hg ze gaarne aannemen. Maar afwgzen zal de minister elk amendement, dat de strekking mocht hebben, de beginselen van het ontwerp aan te tasten. De Kamer weet nu, wat zij van den minister te wachten heeft. De replieken op deze rede zijn reeds ge leverd de minister heeft ze beantwoorden daaimede zijn de algemeene beraadslagingen afgeloopen. Thans de artikelen 1 Uit de gehouden discussiën valt veel te leerenin de eerste plaats, dat voor den Ne- derlandschen staatsburger goed is, het verhan delde in de Sta ten-Gene raai met aandacht te lezen. Terecht deed de heer Mees in een van zijn bondige vertoogen uitkomen, dat in vergade ringen, hetzij van kiesvereenigïngen, hetzij van andere corporation, dikwijls het onder wijzend element ontbreekt. Al zouden we ongaarne dergelijke bijeenkomsten zien ver dwijnen, de waarde er van mag niet over schat wot den. Geeft het Kamerdebat den leek een beter inzicht in de voorgestelde ontwei pen, het leert ook, dat men de pikante uitdrukkingen van sommige sprekers, niet altijd zoo ernstig moet opnemen. De minister Heemskerk heeft eens gezegd: »Als men een boekje geschre ven heeft, heeft men daar later altijd last van". Zoo hoorden we meermalen geachte afgevaardigden herinneren aan hetgeen ze vroeger geschreven of gesproken hadden, terwijl ze thans een geheel anderen toon over hetzelfde onderwerp voeren. Dezen ble ven dan het antwoord niet schuldig, en her innerden hun tegenstanders aan de gelijkenis van splinter en balk. In de rede van dan minister niets van dit alles. Zaakrijk van het begin tot het einde. De pers was dan ook eenstemmig in den lof voor den minister. Het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Qra- venhage gaat voor in het steken van de lof trompet. De minister is een man uit éen stuk, is een karakter. Hij sta pal, hij wgke niet! De lof is zoo uitbundig, dat men ia de ver zoeking komt den schrijver te verdenken van een geheim verlangen, ook de lijkrede op het mmisterieele overlijden van den heer Tak te schrijven, overleden aan overgroote beginsel vastheid' Doch, zoover is het nog niet; worden er volgens personen, die het weten kunnen, slechts dertig leden gevonden, die aan de ontwerpen, zooals ze daar liggeu, hun stem zouden kunnen geven, de teekenen zijn er, dat vele anderen zich met eeu of meer wijzigingen zullen tevredenstellen, en er zich voor zullen verklaren. Regeering en vertegenwoordiging weten heiden, dat in Nederland sedert jaren geen vraagstuk, zoo veelbeteekenend als dat van het kiesrecht aan de orde is geweest. SCHIEDAM, 12 Augustus 1893. Naar wg vernemen, heeft het bestuur van de afd. Schiedam van het »Alg. Nederl. ■Werkliedenverbond" den bakkersgezel F. Mol, te Workum (Friesland), uitgenoodigd hier ter stede een spreekbeurt te vervullen en moet hij zich beieid hebben verklaard hieraan te voldoen, veimoedclyk in het laatst van September of begin October a.s. Zooals bekend is, heeft deze spreker op de laatst gehouden kiesrechtmeetingte 's-Graven- liage algemeen de aandacht getrokken, door zijn rede daar gehouden. Jacobus Groenendaal is reeds hedenmorgen te vijf uur aan de gistei namiddag bekomen brandwonden overleden. Wederom wordt men er aan herinnerd (zie adv.) dat de Nederl. Stenogr.-Vereen. ïStolze- Wery" (corresp. C. J. Blomtnendal) niet stil zit, maar vooitduiend pogingen in het werk stelt om de stenographic meer en meer ingang te doen vinden. Gaarne steunen wij die pogingen. De steno graphic woidt een eisch des tijds. Troffen wij vóór een paar jaar nog maar weinige personen aan, die met de stenographie bekend waren, de energische en tactvolle wijze, waarop de heer Wéiy zich voor deze wetenschap in de bres heeft gesteld, heeft het schitterendst succes behaald, waarop eenige nieuwigheid hier te lande zich kan beioemen. Met goedkeuring van 2. E. den minister van oorlog heeft de heer Wéi y cursussen gehou den voor hh. stafofficieren en officieren aan de hoogere krijgsschool; voorts hield hg cur sussen voor politie-ambtenaren te 's-Graven- hage en te Rotterdam, waarvoor hem door de desbetreffende chefs de vleiendste dankbe tuigingen werden toegezonden. Dat ook de stenographie voor dames een toekomst heeft, blijkt uit liet volgende bericht, voorkomende m no. 14 van de Q-eoleugelde Hen: »Het Phonetic Journal heeft zich volgens de Schto. St. de moeite getroost de salarissen te sommeeien, welke in de Vereen. Staten van Noord-Amerika betaald worden aan vrouwen, welke alleen met de stenographie in haar onder houd voorzien, en men is tot de conclusie ge komen, dat aan deze dames-stenografen jaar lijks meer dan 60,000,000 dollars wordt uitbetaald, dat is 151.200,000 gulden. Als blijk van belangstelling in het Inter nationaal congres ter bestrijding yan het misbruik van alcoholhoudende dranken, heeft de Koningin-Regentes aan dr. Van Tienhoven, lijfarts der Koningin, opgedragen bij de ope ning van het congres, te 's-Gravenhage, tegenwoordig te zijn. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 15 dezer niet plaats hebben. Blijkens mededeeling in de Staatscourant no. 188 is erkend volgens de wet van 22 April 1855 Staatsblad no. 32) de vereeni- ging «Christelijke Jongelingsvereeniging", te Ketel en Spaland. Abonnementspkijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1