A°. 1893. Donderdag 17 Augustus. N°. 8338. Z 0V©nenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGÈVERnr ODÉ. jBuiteiilandscIie Berichten. Binnenlantlsclie Berichten. OD1ISCHIAO, De keizer hield gistermorgen te Berlyn de herfst-revue over het gardekorps, begeleid door de keizerin. De parade was schitterend. Te Berlijn loopt een gerucht, dat de Engel- sche minister van buitenlandsche zaken, lord Rosebery, in den aanvang der volgende maand een onderhoud met keizer "Wilhelm zal heb ben; in staatkundige kringen wordt zeer veel gewicht aan deze conferentie toegekend. Naar het schijnt, zullen aan den Rijksdag, tot goedmaking der kosten van de nieuwe legerwet, drie belasting-ontwerpen worden voorgelegd, zijnde een op den wijn. een op -de tabak en een op de handelsomzettingen ter beurze. De impopulariteit der tabaks-be lasting wil men verminderen door haar te heffen door middel van een zegel op elk pakje tabak, dat de fabriek verlaat, zoodat men er in eens af is en de koopers in het klein er zoo weinig mogelijk van merken. Ook de belasting op de beursomzettingen zou worden geheven door middel van een zegel. De wijnbelasting zal uitsluitend de duur dere en fijnere soorten treffen. Alleen uit de mousseerende wijnen hoopt de regeering een paar millioen te slaan. De berichten uit Russische bron, dat op handels-politiek gebied eene overeenstemming ■met Duitschland spoedig of ten minste in den herfst bepaald te verwachten is, worden te Berlijn met wantrouwen opgenomen; men -ziet daarin eene poging van den Russischen minister Witte, om de publieke opinie ten gunste van Rusland te stemmen. De Vossische kleiig, schrijft, dat Duitschland de verhooging van het invoertarief slechts dan zal opheffen, wanneer Rusland concessién doet, die er ten volle tegen opwegen. Aan Bismarck is te Kissingen hulde gebracht ■door de Beiersche onderwijzersvergadering. Hij hield eene rede waarin hij over da -toekomst der school sprak en over 't een en •ander dat daarmede samenhangt. Zijn rede werd begrijpelijkerwijs bijzonder levendig toe gejuicht. Zinspelingen op de politiek van den jdag" schijnen er niet in te zijn voorgekomen. fSiSEBIlK. La France, welk blad Maandag meedeelde dat de gezondheidstoestand van Carnot zeer voldoende was, deelde gisteren mede dat die toestand nog ernstige bezorgdheid inboezemt, vooral met het oog op de operatie, die hij moet ondergaan, tengevolge van zijn lever ziekte. Op het Elysée bewaart men omtrent deze zaak een hardnekkig stilzwijgen. De toestand van Lockroy is bevredigend, .doch de dokters hebben hem ten sterkste aan geraden, rust te houden. Bij de geringste beweging gevoelt hij hevige pijn. De koetsier Moore, die den moordaanslag deed, beweert by voortduring, dat by wanhopig was, daar hij geen bescherming had. Maandagmiddag is hij door den rechter van instructie ge hoord. Zijn antwoorden schijnen te bewyzen, dat hij aan verstandsverbijstering lijdt. Het Journal des Dêbats deelt mede, dat de liquidateur der Panama-maalschappy een actie heeft ingesteld tot terugbetaling van 100 millioen francs, welke de hij het syndicaat voor de uitgifte van Panama-aandeelen aan gesloten instituten als provisie hebben ver kregen. Verder stelde de liquidateur eene actie in tot terugbetaling van 50 millioen francs door de eerste ondernemers. Het scheidsgerecht te Parijs in zake de Behring-zee-quaestie heeft gisteren uitspraak gedaan, hierop neerkomende, dat Groot-Brit- tannië geenerlei recht van Rusland heeft erkend op eene exclusieve jurisdictie over de visscherijen in de Behring-zee. Alle rechten van Rusland in dat deel der Behring-zee, dat gelegen is oostelijk van de by het tractaat van 1889 bepaalde zeegrens, zyu aan de Ver- eenigde Staten overgegaan. Het heeft geen recht van eigendom op de zeehonden, die de aan de Vereenigde Staten toebehoorende eilanden in de Behring-zee bezoeken. ESeELiSD. In het Lagerhuis verklaarde de heer Glad stone gisteren dat het niet in het algemeen belang zou zijn, een uitvoerrecht van steen kolen te heffen. Daarenboven wordt de hef fing van zulk een recht aan Engeland belet door het verdrag met Duitschland. Ter vervanging van den afgetreden Glad- stoniaan Grenfell werd te Hereford gekozen de conservatief Cooke, met 1504 stemmen, tegen 1460 op den Gladstoniaan sir Joseph Pulley. Er is meer hoop op een schikking tusschen mijneigenaren en mijnwerkers ia Lancashire en Yorkeshire; in Wales verergert de toestand. Uit Bombay wordt van gisteren gemeld: Hedenochtend was alles rustig, doch de arrestatie der belhamels by de ongeregeld heden duurt voort. Het aantal gevangenen bedraagt tbfons 1500. De Jhoofden van Mohammedanen en Hindoes zullen heden eene bijeenkomst houden, van welke men eenen goeden uitslag verwacht. Tegen het Hindoefeest op morgen worden voorzorgsmaatregelen genomen, met het oog op mogelijke rustverstoring. Uit Zanzibar wordt gemeld dat, met het oog op de vyandige houding vanOmari, den voormaligen sultan vau Witu, de Britsche oorlogsschepen BlancheSwallow en Sparrow hunne troepen hebben aan land gezet,|welke een aanval hebben gedaan op de stad Witu. Na ge durende twee uur harduekkig weerstand te hebben geboden, is die stad ingenomen en veibrand. Aan Bntsche zijde weiden een sol daat gedood en twee officieren gewond. RUSLAND. In de Verzameling van wetten wordt een ukase openbaargemaakt, waarbij het in ontvangst nemen van zilver in staven of van oude munten door de munt, ter ruiling of omstempelmg in nieuwe munten, wordt ge schorst terwijl de invoer van buitenlandsche zilveren munten, met uitzondering van Chi- neesche jamben, in Rusland verboden wordt. Door den minister van financien is een termijn voor het in wei king treden dezer bepalingen vastgesteld. Ter tegemoetkoming aan den houthandel, welke door den tarievenoorlog met Duitsch land gevoelig getroffen wordtheeft de regeering de spoorwegtarieven voor het ver voer van hout naar Libau en Riga belangrijk verlaagd. De minister van onderwijs heeft bepaald, dat aan de universiteit van Kiew voortaan niet meer dan 6 pCfc. der studenten Israëlieten mogen zijn. ZWITSERLAND. Het internationaal congres van spoorweg werklieden is Maandag te Zurich geopend en besloot tot het instellen eener internationale hulpkas. Verder werden besluiten genomen strekkende tot imoeren van den 8-uurs-werk- dag. Op voorstel van den Nederlandschen afgevaardigde werd besloten, dat de ver- eenigingen elkander wederkeerig zullen moeten steunen in geval van werkstaking, welke ook de gevolgen mochten zyn. ITALIË. Prins Heïnrich van Pruisen wordt heden avond te Genua verwacht, vanwaar hij met koning Humbert naar de groote manoeuvres der vloot vertrekt. De koning en de minister van marine zullen den prins ontvangen aan boord van het koninklijke jacht Savoia en zich vervolgens voegen by het eskader, dat aan de groote manoeuvres deelneemt. De maatregelen, genomen ter tegemoet koming in de behoefte aan pasmunt, moeten aan het optreden van den koning zelf te dan ken zijn. De regeering zou zonder die per soonlijke tusschenkomst de zaken, niettegen staande den onhoudbaren toestand, nog wat aan haar beloop hebben overgelaten. Tusschen de regeering en het Vaticaanis een geschil gerezen naar aanleiding der be noeming, door den paus van kardinaal Sarto tot aartsbisschop van Venetië. Da regeering beweert dat, daar deze zetel onder het Oos- tenrijksche bewind door den keizer vergeven werd, dit recht vanzelf overging op den ko ning van Italië, en dus de benoeming door dezen had behooren te geschieden. Op het Vaticaan ziet men. echter in deze redeneering een uitbreiding van het ver- overingsrecht, welke nog niet door het vol kenrecht bekrachtigd is. AMERIKA. President Cleveland is op het einde der vorige week naar Buzzard-baai, zijn zomer verblijf, vertrokken. Aan de Daily Hews wordt uit Washing ton gemeldEr is in den Senaat een kleine meerderheid voor de afschaffing van de Sher- man-wet. Een der redenen waarom Cleve land uit "Washington vertrok is, dat hij geen senatoren wilde ontvangen, die wel voor de wet zouden stemmen indien hun publieke ambten werden verleend. Uit BueDOS-Ayres wordt gemeld De politieke toestand veroorzaakte Maan dagavond groote bezorgdheid. De politie en de troepen bezetten verschillende gedeelten der stad. Te gelyk verzamelen zich groote volks- hoopen op verschillende punten. Hun houding is zeer dreigend. Gisteren had er bij het spoorwegstation van La Plata een hardnekkig gevecht plaats tusschen de nationale troepen en de radicalen. Er vielen 3 dooden en een veertigtal gekwet sten. De troepen hebben al da openbare gebouwen te La Plata bezet, en de leden van het door de radicalen aangestelde voorloopige bewind hebben hunne posten verlaten. In de stad Buenos-Ayres zat men den ganschen nacht in ongerustheid. Het fedeiale congres heeft besloten den staat van beleg af te kondigen voor de geheele Argentynsche republiek. Het besliste ook ten gunste van federale tusschenkomst in de pro vinciën Santa Fé en San Luis. De orde is te La Plata volkomen hersteld en het voorloopig bewind afgetreden. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van 44 dezer gemeld: De Chartered Company ontving heden het antwoord van koning Lobengula op de depêches vém Loch en Jameson, welke laatste een ultimatum was. De koning verklaart dat hij vreemd is aan den moord derMashonas en diensvolgens schadevergoeding weigert. De Europeanen zyn gerustgesteld, daar zij goed beschermd worden. Overigens is de koning ook niet oorlogzuchtig. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 15 Augustus, De Kamer begon heden met andere werk zaamheden dan de regeling van het kiesrecht. Allereerst werd behandeld het wetsontwerp houdende bepalingen op de fabrieks- en handels merken, waarvan de voornaamste betreffen de instelling van een afzonderlijk bureau voor den industrieelen eigendom; de aanneming van het beginsel dat het eerste gebruik van het merk, het recht daarop zal vestigen de over brenging van de werkzaamheden aan de in schrijving verhouden van de griffiers der rechtbanken naar een centraal bureau en de verplichting om by inzending van fabrieks- en handelsmerken de cliché's over te leggen. GDUHil Abonnementsprijs, per kwartaal i.8ö. Franco per post, door het geheelp Bijk2.50. Afzonderlijke nommers0.10. BOTERiTRAAT, E 27. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1