A0. 1893, Vrijdag 18 Augustus. N°. 8339, KENNISGEVING. jAom\ Zevenenveertigste «Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uugezonderd Dinsdag, finitenlamdscUe Bericht en. Biunenlaiidsclie Berichten. UITGEVER: j7 ODÉ. CI Jili II. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU» BOTBRSIllAAT, E 27. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Bxsnsjcsmssxs» Inrichtingen welke gevaar, scbode of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek van de firma SCHIP PERS ZOON, om vergunning tot oprich ting van een ollefabrlck in het pakhuis iJava" aan de Hoofdstraat, wijk G no. 167, kadaster sectie L no. 1333. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den Sisten Augustus a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, voor het tijd stip hiet boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 17den Augustus 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DiJK VAN MATEN ESSE. Be secretaris, v. LUIK, L.-S. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier provincie van den 8bten Augustus 1893, no. 109 Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit 1°. de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den !3den Juni 1857 Staatsblad no. 87). voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zaterdag den tweeden Sep tember aanstaande met zonsopgangmet uitzondering van de jacht op fazanten, waar van de opening is vastgesteld op Maandag den tweeden October aanstaande •2°. van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, left, e, der aangehaalde wet 3°. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks,en wel des Woens dags. Vrijdags en Zaterdags, mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal blad en in de Nederlandsche Staastcourant worden geplaatst. s-Gravenhageden lOden Augustus 1893. Da Commissaris der Koningin voornoemd, F O C IC. ENGELAND. In het Lagerhuis is gisteren een amen dement, door John Morley op art. 3 van het Home-Rule-ontwerp voorgesteld, aangenomen, hetwelk het dragen en gebruik maken van wapenen voor militaire doeleinden en het vormen van vereenigingen tot oefening in den wapenhandel verbiedt. De mijnwerkers van Northumberland heb ben bij meerderheid van steramen besloten zich niet bij de werkstaking aan te sluiten. Een telegram uit Abercorn meldt, dat 200 soldaten gistermorgen zijn aangekomen in het Ebbro-dal. Bij de wanordelijkheden in den vorigen nacht onder de werkstakende mijn werkers werden 25 dezer gearresteerd. Men vreest voor nieuwe wanordelijkheden. De Daily Chronicle zegt, dat Gladstone Dinsdagavond, uit het Parlementsgebouw komende, bijna overreden is. Twee politie agenten sprongen toe en grepen de paarden ter juister tijd, anders zou Gladstone er onder geraakt zijn. Er loopen nu reeds 350,000 kolendelvers zonder werk rond. Het zoogenaamde »Lon- densclie Waakzaamheids-comité", bestaande uit de van alle werkstakingen personen Ben Tillett, Keir Hardie, Field, Tom Mann en anderen, heeft een oproeping gedaan om hun die, zooals zij zeggen sdoor de mijneigenaren werden buitengesloten", financieele hulp te verleenen. De werkstaking der kolendelvers doet zich reeds gevoelen in de zeer verminderde vracht opbrengst van sommige spoorweg-maatschap pijen, terwijl in verscheidene fabrieken de werkdagen al met een of twee zijn verminderd en n vele een gelijke aanzegging aan het werkvolk is gedaan, omdat de eigenaren geen lust hebben eerlang buitengewoon hooge prij zen voor benoodigde brandstof te betalen. DUITSCKLAND. Het Armee-Ver or dnungsblatt bevat eene keizerlijke kabinetsorder betreffende de uit voering der wet tot legerversterking, met ingang van 2 October a.s. Prins Friedrich Leopold van Pruisen gaat den 30n dezer naar Bohemen, om zich aan keizer Frans Jozef voor te stellen als chef van het hem verleende Oostenrijksche huzaren- regiment, aan het hoofd waarvan hg zal deel nemen aan de manoeuvres in Bohemen. Uit Neuwied wordt gemeld dat de vorstin Von Wied bij een bezoek aan de kerk, be geleid door de koningin van Rumenië, over een looper struikelde, viel en den arm brak. Met het oog op het mogelijk gevaar van cholera zal de jaarlijksche Duitsche katholie kendag, die ditmaal te Wurzburg zou plaats vinden, vermoedelijk worden uitgesteld. Misschien echter is het choleragevaar maar een voorwendsel en stelt men den katholie kendag uit, omdat de bij de laatste Rijksdag- verkiezingen aan den dag gekomen oneenig- heid in den boezem der centrumspartg uit stel raadzaam doet schijnen. F K A N K R IJ K. Sinds eenigen tijd liep het gerucht dat de gezondheid van president Carnot, die zich tegenwoordig te Fontainebleau bevindt, veel te wenschen zou overlaten. IJavas ontvangt nu van daar een mededeeling, waarin dit gerucht wordt tegengesproken. PORTUGAL. De Biario officiel bevat liet besluit tot reorganisatie van het nationaal comité der openbare schuld. S E R V I E. De Skuptschina heeft het ontwerp tot invoe ring van een staatsmonopolie voor petroleum, lucifers en spiritus bij tweede lezing aange nomen. In de Skuptschina heeft gisteren Kundovies eene collectieve verklaring voorgelezen van de leden van het vroegere Kabinet-Avakumo- vics, waarin de oud-ministers zeggen, niet aan de debatten over hunne terechtstelling te zullen deelnemen, maar voor het hoog gerechtshof hunne verdediging te zullen voor dragen. AMERIKA. Blijkens officieeie statistieken zal de schade vergoeding, door de Yereenigde Staten te be talen ingevolge de beslissing van bet scheids gerecht in zake het Behringzee-geschil, ander half millioen dollars bedragen. Uit "Victoria (Britsch Columbia) wordt ge meld De visschers in de Behringstraat laken het besluit der scheidsrechters, daar de reglemen ten de nijverheid zullen ten onder brengen. De Ottawa-Citizen, het orgaan der regee ring, zegt: Volgens de reglementen zullen, terwql onze schepen verhinderd zijn hun be drijf op zee uit te oefenen, de Amerikanen de robben op de kusten dooden, door middel van knotsen. Op die wijze zullen zij het monopolie der nijverheid hebben. Heden begint in de geheele Argentïjascho republiek de staat van beleg. Het krachtig optreden der regeering heeft zeer veel bijge dragen tot herstel van het algemeen ver trouwen. Volgens de New-York Herald zullen de grenzen tusschen Chili, Bolivia en Peru ge wijzigd worden, Bolivia zou de Peruaansche provinciën Taena en Arica krijgen, waardoor de Oceaan de westelijke grens van dien staat wordt, terwijl Bolivia aan Chili de rijke zilverstreek van Lupez zal afstaan en Peru met het gebied van Madredeltes schadeloos gesteld zal worden. President Cleveland moet ernstig ziek zqn; hg lijdt aan eene aandoening der nieren. Men zegt zelfs, dat de president van plan is zich uit het politieke leven terug te trekken. AFRIKA. Uit Kaapstad komt bericht, dat het Mata- bele-hoofd Lobengula andermaal een schrijven, en ditmaal een dreigend gezonden heeft aan de Engelsche «Chartered Company" in Ma- shona-land, waarin hij zegt, dat men hem eerder explicaties is verschuldigd over den overlast, zijnen manschappen aangedaan. Hij is dan ook voornemens weer eene afdeeiing man schappen naar Mashona-land te zenden, om het vee op te halen, dat hij daar weiden heeft, terwijl hij er ten slotte bijvoegt, dat hq zich 't hoofd niet breken zal met eene quaestie van grenzen, wijl deze niet door hem erkend worden. CHINA. Nadere berichten uit Hankow bevestigen het belicht van het vermoorden van twee Zweedsche zendelingen. De zendelingen wer den door bet volk gesteenigd, toen eenige tot het Christendom bekeerde Chineezen wei gerden aan een godsdienstig feest van hun landgenooten deel te nemen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 Augustus. In behandeling was nog de ki edietaanvrage voor de invoering der scheepvaartregeling te Atjeh. Ook de lieer Bahlmann critiseerde ons on treden in Atjeh; hij drong aan op meerdere publiciteit der Atjeh-gebeurtenissen en open baarmaking der namen van alle gesneuvelden, en besprak den toestand van het kolenstatiou op Poeloe Waij. De minister van koloniën verdedigde, in aanmerking genomen de terreinmoeilijkheden, het optreden van onze troepen in Taminng, doch schort zijn eindoouleel op tot na ontvangst van nadere ophelderingen, bepaaldelijk over het oprichten van vijandelijke bentingen. Onze Atjeh-politiek beoogt bescherming van handel en scheepvaart en nakoming der plich ten, die onze souvereiniteit over Atjeh voor schrijft. De minister wenscht de thans ge volgde geconcentreerde stelling te handhaven, als het beste middel om de goedgezinden nog meer aan ons te verbinden. Onder de noodige voorzichtigheid zal hq de publiciteit gaarne uitbreiden. De regeering zal krachtig optreden tegen over vijandelijke benden op Sumatra's Oost kust en de Atjehsche grens. De minister be richtte de or der werping van eenige staatjes in Tamiang. De heer Cremer wees nog op het belang van aanleg van wegen in streken aan ons ge zag onderworpen, hetgeen de minister zou overwegen. Het ontwerp is aangenomen met de stem men van den heer Keuchenius en Yan der Borch van Verwolde tegen. Daarna nam de Kamer de kieswet weer ter hand. Namens de meerderheid der commissie van rapporteurs, stelde de heer JE. Mackay voor, de amendementen, al of niet na toelich ting, te verzenden nnar de sectiën. De heer Van Alphen stelt voor het debat te schorsen tot na opening der nieuwe zitting. De heeren Ilartogh en Goeman Borgesius

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1