bestrijden uitstel, omdat dit niets nieuws kan leeren. De heer Ferf stelt met 4 leden voor de com missie van rapporteurs te hooren over de amendementen en inmiddels het debat eeni- gen tijd te schorsen. De heer Schaepman steunt sectieverzen ding in het belang der zaak. De heer .Lieftinck acht dit noodeloos werk. Nadat de heer Tan der Feltz de sectiever zending had ondersteund, ook tot wegneming van de agitatie in den lande, betoogde de heer Kerdijk, dat de Kamer tot 25 Juli ruim schoots tijd had alles te overwegen. De heer rE. Mackay wees er op iioe in Belgie door gemeen overleg eerst niets tot stand kwam. De heer Hartogh wilde schorsing tot 29 Augustus, bij verwerping van het sectie-on derzoek. Het amendement van de meerderheid der commissie van rapporteurs tot verzending naai de sectiën werd hierop aangenomen met 62 tegen 33 stemmen, vvaaina de centrale sectie bijeenkwam en de zitting geschorst werd. De heer Levy heeft verlof verkregen om de regeering later te intei pelleeren omtrent het vernietigingsrecht der kroon van plaatse lijke verordeningen, wegens inbreuk op de vrijheid van handel, bedrijf of nering. Daarna deelde de voorzitter mede, dat de centrale sectie besloten heeft het sectie-on derzoek der amendementen op het kiesrecht- ontvveip dit zittingjaar niet meer te houden, doch liet haar vvenschelijk voorkomt daarmede te beginnen op 20 September a s. De hoeren Goeman Borgesius en Seret be streden het verder op de lange baan schuiven van de kieswet. Eeistgenoemde stelt voor, Let sectie-onderzoek der amendementen a.s. Dinsdag aan le vangen. De lieer Beelaerts van Blokland vraagt een langeien termijn, in het belang eener goede oplossing, want zooals zij nu is voorspelt hij aan de wet geen 30 stemmen. Minister Tak van Poortvliet ontkent dat dit de bedoeling van het besluit der Kamer was om de amendementen naar de sectien te vei zenden. Hij handhaaft het wel in den geest als hij uiteenzette er komt op tegen de veronderstelling, dat de Kamer door haar besluit de zaak op de lange baan wil schui ven. Men geve aan het besluit geen politieke beteekenk, Dat strijdt met goede trouw. {Bravo's). De heeren Van Delden, Schaepman en Van Houten achten geruimen tijd voor behoorlijk onderzoek noodig, wil de wet geen. gevaar loopen. Het voorstel-Goeman Borgesius, om het onderzoek Dinsdag te houden, werd verwor pen met 53 tegen 42 stemmen. Alle amendementen en regeeringswijzigïn- gen zullen in de afdeelingen komen. •Morgen woidt op voorstel van den heer Goeman Borgesius behandeld de pensioen regeling voor oude weduwen, en op verzoek der regeering, het onteigenïngs-ontwerp voor een straat te Utrecht. De kiesrecht-amende menten komen 20 September in Onderzoek. SCHIEDAM, 17 Augustus 1893. Bij de hedennamiddag ten twee ure door burgemeester en wethouders gehouden aan besteding voor het vergrooten der derde openbare kostelooze school aan de Dwarsstraat waren de volgende insclirijvings-biljetlen ont vangen Jac. Hoek Jbz. alhier voor f 8588 J. Bovenberg en N. van der Velden alhier voor f8540; J. J. Gabel alhier voor f8321 A. P. K. Hardeman en Jb. van Boven te Kralingen voor f 8175A. de Haan te's-Gra- venhage voor f7946: M. van der Spek te Rotterdam voor f7875; J. Bijl en M. Kranen alhier voor f7700; A. Kornaat teVlaardin- gen voor f7620; A. Maarleveld te Vlaai-din gen voor f 7520E. Dorsman te Viaardingen voor f7500; B. van der Hoeven te Viaar dingen voor f7489 en H. Wienhoven alhier voor f 7400. Het werk is dadelijk door burgemeester en wethouders toegewezen aan den laagsten inschrijver, den heer H. Wienhoven alhier. Naar wij vernemen is de slagdorpel van de buitenste sluis aan de Buitenhaven alhier door den duiker geheel op zijn plaats ge bracht en bevestigd, zoodat deze sluis nu weder geheel in orde is. Dinsdagavond is het 11-jarïg zoontje van J. Mak Jr., wonende in de Hagastraat alhier, in de Westerhaven gevallen. Een paar per sonen die bet hadden opgemerkt, snelden den knaap ter hulp en hadden het geluk hem te redden. Gisternamlddag ongeveer 6 uur is een gedeelte van het dak der branderij van den heer S. A. Maas, aan de Lange Haven, hoek Havensteeg, ingestort. Gelukkig was het niet het gedeelte aan de steegzijde, anders zouden bij bet drukke verkeer op dat punt door de neerstoitende pannen zeker ongelukken zgn voorgevallen. De timmermansknecht G. J. van der Meer in dc Grotbaan alhier, werkzaam in de branderij van de firma H. Jansen Co. aan de Noordvest, had gisteravond bij het verrichten van werkzaamheden aan den bovenbak, het ongeluk van een plank, waarop hij stond, te glijden, zoodat hg met beide beenen in de heete spoeling terechtkwam en hevige brandwonden bekwam. De meesterknecht snelde hem dadelijk ter hulp en verloste hem uitzijn pijnlijke positie. De toestand van Van der Meer is niet zorg wekkend. Het 7-jarig zoontje van L. G. Haring, wonende in de Konijnenbuurt alhier, had hedenmorgen omstreeks 11 uur het ongeluk in de Noordvestgracht te vallen. Op het hulp geroep van zijn moeder kwam F. Vreeburg, arbeider te Overschie, aansnellen, die met behulp van een stok, welke door het knaapje werd gegrepen, bet geluk had het te redden. H. M. de Koningin schonk f40 aan een hulpbehoevend gezin te Gouda, terwijl een stoker in dezelfde gemeente, die langen tijd zonder verdienste was, van H. M. f25 ontving. De gewone audiëntie van den minister van buitenl. zaken zal op Vrijdag 18 dezer niet plaats hebben. Op 1 Augustus j.l. was aan de Nederland- sche bank wegens door haar ter leen te verstrekken gelden in onderpand gegeven een bedrag van f2.400,000 in schatkistbiljetten. Hei Tad. neemt het op voor het zeggen vn minister Tak van Poortvliet, dat in de Volksvertegenwoordiging het hart van het land niet meer klopte. De aanmerking van den heer Van Delden had de minister be antwoord met er op te wijzen, dat de be tuiging van ingenomenheid met de Kamer en haar werk meer beteekenis zou hebben, wan neer zij buiten, dan, zooals nu, in de Kamer werd uitgesproken. Was, zegt het Vad. nu, fijner repliek denk baar dan het woord des ministers, dat het beter ware, als zulke dingen buiten de Kamer werden gezegd Laat men toch de waarheid onder de oogen zien. Als de leden werkelijk meenen, dat deze Kamer een zuivere verte genwoordiging is des lands, dan behooren zg elke kiesrecht-uitbreiding te verwerpen, maar als de minister, die niet van dat ge voelen is, een kiesuitbreiding voorstelt, omdat hij overtuigd is, dat het volk niet voldoende is vertegenwoordigd, laat het hem dan toch vergund zijn klaren wijn te schenken en dit te zeggen. Wanneer maar gezinspeeld wordt op het gemis aan vertrouwen in de Staten- Generaal, vreezen vele Kamerleden dadelijk, dat men hen beticht van opzettelijke ver- waarloozing van de belangen der niet-ver- tegenwoordigden. Dit is natuurlij" het geval niet. Men kan, gelijk ook de minister deed, hulde brengen aan de werkzaamheid der Kamer, haar belangloosheid en goeden wil prijzen, en toch erkennen, dat zij, door de eenzijdigheid harer samenstelling, geheel on bewust vaak, geleid wordt tot een eenzijdig heid van opvatting, die haar langzamerhand het vertrouwen van een groot deel des volks heeft doen verbeuren. De heer J. A. S. Waldorp, de bekende inge nieur van den waterstaat, is op 69-jarigen leef tijd te Parijs overleden. De oud-weezen van Neerbosch L. Joh. Filet en J. H. Israël te Amsterdam, hebben aan alle oud-weezen in Nederland een circu laire verzonden, met verzoek tot bijdragen om den heer Van 'tLindenhout en eehtge- noote een geschenk aan te bieden, als hulde betoon voor de ondervonden goede verpleging. Maandagavond had de vijftienjarige G. A. Bakker, als jongste bediende werkzaam bij de heeren Van Bree Pigeaud te Rotterdam, het geluk op den Terwenakker eene porte feuille met geldswaarde te vinden. Hij stak het stuk bij zicii en liep voort, toen een heer hem achterop kwam en naar een portefeuille vroeg. De snuiter informeerde naar eenige kenteekenen en vernam daarbij dat er onge veer f 10,000 aan bankpapier in stak. Het jongmensch maakte nu geen bezwaar het ge vondene aan den eigenaar te overhandigen, die in de confusie geheel vergat dezen vinder eene belooning uit te reiken. (B. Nil.) De korporaal der mariniers G. d. V., on langs te Rotterdam gearresteerd, die zich door bedriegelijke handelingen in Nederlandsch Indie aanzienlijke geldsommen ten nadeele van het rijk zou hebben toegeëigend, zal met Hr. Ms. flotillevaartuig Borneo, dat eerstdaags van Amsterdam vertrekt, naar Indië worden teruggevoerd, teneinde aldaar terecht te staan. Te Delft is het6-jarig zoontje can den heer v. Z. aan de St.-Olofslaan nabij de ouderlijke woning in een sloot geraakt en daaruit leven loos opgehaald, Men herinnert zich de veel besproken ge schiedenis van het Israelietische knaapje Mor- tara, die door eene ïtoomsch-katholieke dienst maagd gedoopt werd en in de katholieke kerk werd opgevoed. Hij is thans priester en bezoekt, naar de Amsterd. mededeelt, ons land. Hg is nu te 's-Hertogenbosch en zal ook Amsterdam en Utrecht bezoeken. Een 27-jarige machinist aan eene bier brouwerij te Amsterdam is door eigen onvoor zichtigheid bij het opleggen van een drijfriem door de in volle werking zijnde machine ge grepen en eenige malen rondgeslingerd. Hg is naar het binnen-gastbuis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij reeds was over leden. Te Groningen weigerde de meubelmaker H. T. zijn aanslag in de personeele belasting, ten bedrage van ruim een gulden, welke naar zijne meening te hoog was, te betalen, waar voor Dinsdag een gerechtelijke verkoop van den inboedel plaats had. Lang vóór den tijd waren kamer en gang met socialistische partijgenooten gevuld. De meubelen gingen voor 1, hoogstens 2 ets. per stuk, in andere handen over. De geheele verkoop duurde een half uur en bracht 59 ets. op. Een der soci alisten maakte dit bekend en hield daarna eene collecte, waarbij f 2.51 Vi inkwam. Hier van ontving T. 59 ets. en de propagandakas de rest. Het bericht als zou ook de harddraver sOrloff' van den heer A. Wassenaar te Haren gestorven zijn, mist allen grond van waar heid. Dat peard is zoo gezond mogelijk en wordt dagelijks bereden. Bij lijkopening van den hengst zUssan" bleek, dat het edele dier een gat in de maag had. Een drietal knapen liepen de Zuidlaarder tram na en sprongen op de trede. De con ducteur verbood het hun en zg sprongen er af. Twee jongens kwamen heelhuids op den grond; de derde, de twaalfjarige zoon van een hoofdonderwijzer te Groningen, werd op den weg geslingerd en door den volgenden wagen overreden. Hg was onmiddellgk dood. Te Kampen is Dinsdagavond de veertien jarige zoon van W. van Dijk bg het baden in den IJsel verdronken. Zijn lijk werd spoedig daarna omrol aald. Te Renen wilde Dinsdagmiddag een 23-jarige sigarenmaker, Van den Berg, in het rust- half-uurtje even in den Rijn een bad nemen. Dicht bij den steenoven van den heer W. A. Sandbrink verdween hij in de diepte en ver dronk. Wel werd hij spoedig door de knechts van den steeroven opgehaald, doch de dokter bevond dat v. d. B. reeds was overleden. Inhoud van no. 34 van het Geïllu streerd Zondagsblad. Keizer Wilhelm (met portret). De dochter van Lovetski (geiHustreeide novelle naar het Engeisrh (met vier illustiaties).Een hachelijk incident (illustratie). De ooispronkebjke be woners van het vijfde werelddeel (met twee illustratie*), Portret schilderen a la minute (met vier illustraties). Een doeltreffend mid del. Puzzle. Voor slapelooze nachten. Anekdoteproeve No. 20. Voor de huishouding. -Oplossing Prijsraadsel LVI. Uit het jaar 1848. Doof of blind? Middel tegen schip breuken. De uitvinding van de spi eekbuis met 2 illustraties). Nieuw Prijsiaadsel L1X. Alles in rook vervlogen. Het Kon toch nog erger (met illustratie). Als die eens het werk staakten. De baarroarkt te Meedans. Een beleefde uitnoodiging (met illustratie). Goed gemeend. De eeiste geiüusLieetde En- gelsche roman. Schaakrubriek, Mededee- lingen. 's-Qrarenkage. Gistermiddag hield de Anti-Dienst vervangingbond" in het »Hotel Keizershof' hare jaarlijksche algemeene ver gadering, die gepresideerd werd door den ge- pens. luit.-generaal Norman Mac Leod. De verschillende afdeelingen waren ver tegenwoordigd door de heerengraaf Van Bylandt (alhier); Meijboom (Leeuwarden); Vaillant (Schiedam); Ducroix (Vlissingen) De Graaf (Dordrecht)Haentjes Dekker (Oudewater). De voorzitter bracht het verslag uit over het afgeloopen dienstjaar. Medegedeeld werd daarna dat de bond een adres aan de Staten-Generaal heeft ingezon den om de aanneming van de legerwet te bevorderen, (Van dit adres zijn 10,000 exem plaren gedrukt en verzonden). De voorzitter sprak den wensch uit, dat ieder Nederlander, zoowel in als buiten de Ki»~ner, zou medewerken om den persoon lijken dienstplicht in onze wetgeving opge nomen te zien. Een woord werd gewijd aan de nage dachtenis van wijlen den oprichter van den bond, M. D. graaf van Limburg Stirum, die met onvermoeiden ijver steeds gestreefd heeft het doel van den bond te bereiken. Een schrijven was ingekomen van de douairière gravin Van Limburg Stirum, waarin zij mededeelde als begunstigster te zgn toegetreden. Met leedwezen werd vernomen dat de af- deeling Nijmegen, welker voorzitter luit.-kol. Latour 42 Dec. 4892 overleed, is opgeheven- Zij scheen haren verdienstelijken voorzitter niet te willen overleven. Er worden evenwel pogingen aangewend om de sfdeeling weder in het leven terug te roepen. Aan de afdeeling Leeuwarden, die den a.s. winter eene openbare bgeenkomst zal houden, werd eene subsidie van het hoofdbestuur verleend ter bestrgding der kosten. De bond telt thans 10,328 leden. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren W. J. Knoop, H. J. de Graaf (Dordrecht), jhr. mr. R. A. Klerck, H. Raat, G, E. V. L. van Zuylen, werden bij accla matie herkozen. De beste wensclien werden geuit voor de gezondheid van generaal Knoop, door ziekte afwezig, een der leden aan wien de bond veel te danken heeft. De rekening en verantwoording, sluitende met een batig saldo van f 446.79!/s, werd goedgekeurd. O

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2