Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie, K oo n i n. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w i] s. Visscherij. Vierde Internationaal congres tegen het misbruik van alcoholische dranken» Het vierde wereldcongres tegen het misbruik van alcoholische dranken is heden in 's-Graven- hage geopend. Meer en meer is in de geheele wereld het bewustzijn wakker geworden dat er tegen den alcohol gestreden moet wordenin dezen wereldstrijd tegen hem zijn allen, dis het hei! van hun volk, van hun naaste benogen, betrok ken, en zij die daarin deelnemen, weten dat het aankomt op kennis van den vijand, wil men goede resultaten op den strijd zien. Uit Amerika cn alle landen van Europa zijn er daarom 346 strijders samengekomen, dio met elkandei over den gemeenschappehjken vijand spreken en de middelen beramen om hem te oveiwinnen. Het stedelijk bestuur van Den Haag ontving Dinsdagavond op zeer vriendelijke en gastvrije wijze de leden van het congies do burgemeester riep hun een hartelijk welkom toe en wenschte dat hun samenzijn tot heil mocht zijn der menscliheid, Hedenmorgen opende ZExc. mr. Tak van Poortvliet, eere-voorzitter van het congres, de eerste vergadering. Daarna nam de minister van staat mr. J. Heemskerk Azn. het woord en schetste in eene sehoone, zeer belangt ijke rede de ontwikkeling van den strijd tegen het alco holisme in ons land. De drie verschillende be ginselen waarvan men in dozen strijd uitgaat werden uitvoerig geschetst. Eerst het oudste, het beginsel der iVereeniging tot Afschaffing van Steiken Drank" de 80 millioen, die aan ons volk jaarlijks aan steiken drank aan gedestil leerd wordt uitgegeven, wettigt den strijd hiertegen. sGocn drank drinken, geen drank schenken" dit was het beginsel der mannon, die in 1842 voor het eeist den strijd aanbonden, van mannen als dr. Egehng, mr. Heemskerk, dr. Lent7, on zijn invloed is niet gering geweest. Toen het beginsel van den volksbond, die nu ongeveer 2500 laden telt. Strijd tegen hot mis bruik is het doel van hen, die zich bij dezen bond aansluiten zij vinden natuurlijk den meeslen aanhang, al openbaart zich dit niet altoos in het toetreden tot de vereeniging, daar ieder weldenkende misbruik afkeuren moet. Eindelijk het begins-el der iNationaie Christen- Geheelonthouders-"Vereeniging", de jongste der vereenigingen, maar in ledental de sterkste. Ont houding van. eiken bedwelmenden drank, hij zij gegist dan wel overgehaald, is liet hare. Deze drie beginselen worden op het congres door mannen van naam, van wetenschap ver tegenwoordigd. Verschil is er, maar éen zijn allen die hier zijn in hun bpgeerte tegen den alcohol to strijden, en wat ons ook scheide liefde tot, zorg voor de menscliheid vereenigt ons. Na deze belangrijke redevoering werden eenige officieele verslagen uitgebracht over het ontstaan van dit congres en toen werd overgegaan tot de behandeling van het gewichtige onderwerp van dezen dag: De alcohol en zijne verhouding lol physiologic cn hygiëne. Wanneer ik in 't kort zou moeten samenvat ten wat het resultaat der verschillende bespre kingen is geweest, dan zou ik dit zeggenDa alcohol (en hiermede bedoel ik don alcohol zoowel in verdunden als in onverdunden vorm, als wijn, bier en als jenever etc. gebruikt) dc alcohol is voor niemand nood z ahclijk; de alcohol is voor iedereen gevaarlijk; de alcohol is voor velen ver der f el ij k. Noodzakelijk is de alcohol niethoe verschil lend het oordeel der heeren dr. Duckworth, dr. Schmitz en prof. dr. Forel ook was, hierin waren zij het volmaakt eens. Elk ding, ook het slechtste, heeft een goede zijde, meende da een de ander toonde aan dat in werkelijkheid het goede bij den alcohol alleen te vinden is wanneer het evenals elk ander vergif in de hand van den geneesheer zich bevindt, want voor den gewonen menseh is de alcohol gevaarlijk doodsgevaarlijk. Merkwaardig was voor den leek het dispuut tusschen deze geleerden, een dispuut dat prof. dr. Stokvis bracht tot de vraag: waar is de weten schap en tot de belijdenissonze wetenschap staat nog bij het allereerste begin". Over het gevaarlijke van den alcohol voor een ieder sprak dr. Baar, die aan de strafgevangenis van Plötzensee bij Berlijn verbonden is. Volkomen stemde hij bij zijne beschouwingen over het ver band van alcohol en misdaad, alcohol en krank zinnigheid, alcohol en zelfmoord, alcohol en sterfelijkheid in met wat de eerste gevangenis prediker uit Scheveningen, de in onze stad bij velen ook welbekende dr. E. W. J. Koch zeide, dat niet de dronkaards, maar de drinkers, niet het misbruik, maar het gebruik de grootste ellende aanricht. Gevangenissen met witte vlag zijn er alleen te krijgen als de alcohol gebannen is, die gevaarlijk is voor iedereen. Velen bezwijken echter, en hoe dan te helpen Zij, die den verderfelijken invloed van den alcohol hebben ondergaan, zijn bijkans niet te redden. Suggestie, hypnose werd aanbevolen door dr. A. de Jong uit Den Haag't oprichten van Jronk- aardsasylen door prof. Van der Litb, maar ieder die sprak erkende het onvoldoende van deze maatregelen. Elk dronkaard moet zich beslist van allen drank onthouden, doch de maat schappij, die zoo onbarmhartig is in haar zelf zucht, gedoogt het zoogoed als niet, maar tracht een ieder te verleiden hare drinkgewoonten te houden. Het was stil in de zaal, toen hel woord werd uilgesproken ede maatschappij is schul dig"; als dronkaards niet geholpen worden, is het haar schuld. Morgen komen de practische vragen ter sprake. Dr. Joh. W, Pont. 's-Gra ven ha ge, 16 Augustus 1»93. Het terstond na het overlijden van prof. Buys uitgesproken denkbeeld om zijn verspreide poli tieke» opstellen te verzamelen en uit te geven, zal, naar Hel Vad. verneemt, worden versvezen- lijkt. Een tsveetai zijner vrienden en geestver wanten hebben besloten dit work op zich te nemen. Bij de aanvrage van den heer Van Liefland aan den gemeenteraad van 's-Gravenhage om een terrein te Scheveningen voor een op te rich ten paviljoen van nieuwe en oude kunst en uitvindingen, en daaraan te vei binden zalen tot het houden van feesten, svedsti ijden, tentoonstel lingen, toonoel- en andere vertooningen, kinder spelen enz., en een tuin omgeven door eene colonnade met restaurants en winkels, deelen adressanten mede, dat zij reeds de toezegging hebben van voorname Fransche, Duitsche en Nederlandsche artisten evenals van de sUnion des arts décoratifs" te Parijs, tot het houden vail eenen jaailijkschen salon van schilderijen en beeldhouwwerk en tentoonstellingen van voor werpen der kunstnijverheid. Het verzoek strekt om tege*1 een zoo laag mogelijken prijs op grondrente te erlangen een terrein groot bijna 13,000 M2, zijnde een ge ieelte van de zoogenaamde renbaan te Scheveningen, en om voor rekening der gemeente aan te leggen eeno nieuwe straat met bijbehoorende werken ten Z.-O. van genoemd terrein. Dr. G. J. Do/y, leeraar bij het M. O. te 's-Gravenhage. zal Hel Leven onzer Voorouders van mr. De Roever vooitzelten. Te Amsterdam is eene vereeniging opgericht, onder den naam ïJong Artistenbond", onder presidium van den heer A. A. Heuweketneijer. Nog werden te Chicago medailles toegekend voor schilderijen aan H. Melis, te Vootburg, en T. Offermans, te Charlois. Voor aquarellen aan P. de Josselin de Jong, W. van der Maai el on Albeit Neuhuijs, te 's-Gravenhage, J. Weissenbruch, te Laren, en J. S. H. Kever, te Amsterdam. Het eerste internationaal congres over zieken verpleging zal 7 September te Weenen plaats hebben. De Reichsanzciger meldt, dat bij 3 Poolsebe arbeiders te Berlijn, die ziek werden, een bacte riologisch onderzoek cholera heeft aangetoond. Waarschijnlijk i- de ziekte uit Russisch Polen binnengebracht. De overheid heeft de meest uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen, zoodat men reden heeft te verwachten, dat het gevaar van verdere uitbreiding voorkomen is. Door de aanhoudende hitte neemt de cholera in Rusland sterk toe, zoodat het aantal slacht offers nog grooter dreigt te worden dan bij de vorige epidemie1.1. Zondag werden 47 gevallen aangegeven. Te Nishni-Novgorod is de ziekte bij de opening van de jaarmarkt uitgebrokenin de week ein digende 6 Augustus hadden zich reeds 260 ge vallen voorgedaan, waaronder 105 met doodelij- ken afloop. Ook te Rostow aan den Don woedt de ziekte in hevige matede ongezonde streek langs den Don is zeer bevorderlijk voor de uit breiding der epidemie. Het maken van photographiscke afbeeldingen van den bodem der zee is dezer dagen den heer Louis Bouton, privaat-docent aan de universiteit te Parijs, gelukt. Hij ging bij Banyule sur Mer in een duikerpak naar de diepte en maakte daar met een bijzonder toestel, bij magnesiumlicht, instantané-opnamen, omgeven door een menigte nieuwsgierige visschen, die van aile kanten op het licht afkwamen. Men heeft nu grootsche plannen van andere proefnemingen, met automatische toestellen,welke men in zee kan laten zinken, om zoo afbeeldin gen te verkrijgen van de diepste diepte, die nooit een menschenoog aanschouwde. Het totaal aantal cholera-gevalilen teSulina (Turkije) bedroeg 134, waaronder 18 met doode- 1 ijken afloop. Te Buffalo is Dinsdag een graan-elevator van de firma Coach Wortb, berekend voor 1.200.000 bushels, afgebrand. De schade beloopt 800.000 dollars. Te Chicago is het Senate hotel afgebrand ten gevolge van het omvallen van een petroleum lamp. Vier logeergasten stikten in den rook, vier werden gedood door een sprong uit een venster en veertien bekwamen ernstige brandwonden. 'g-eRAVENHACE, 17 Augustus. De Tweede Kamer is uiteengegaan na aan neming van het eenigszins gewijzigd ontwerp op de regeling der pensioenen van weduwen van ambtenaren vóór 1S36 in dienst. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de 2e helft der maand Juli, welke op schriftelijk verzoek aan het postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. Jansen, Amsterdam. M. Schipper0, Kralingen. A. Goedvolk, Leideidurp. Hrlclkaartcn. A, van den B'J°, Delft. Batavia, 11 Juli. De gouvernen e ïts-koffieoogst tor Sumatra's Westkust is op ultimo Mei geraamd op 51,520 pikols, dus op 10,650 pilcols meer dau een maand te voren. Volgens de Sum. CL. heeft do kapitein der infanterie Engolbert van Bevervoorde, van het 17e bataljon, alhier in garnizoen, toen hij dezer dagen van zijn Korps-commandant aanzegging kreeg, dat hij op last van hot legei bestuur zijn pensioen moest vragen, hierop geantwoonl sik vraag niets waai naar ik niet vei lang. Ik heb trouwens nooit iets gevraagd. Maar men geve mij wat mij rechtens toekomt. Daarmee uit." Volgens de Tel. wordt door het landbouw- comité een onderzoek ingesteld naar de werking der botertvet en zijn te dien einde inlichtingen gevraagd bij de velschillende proefstations over het aldaar gehouden onderzoek van boter gedu rende de jaren 1890, 1891 en 1892. Men schrijft uit 't Overmaas aan het 11. dibl. De fruitboomen staan zoo volgeladen, dat men allerwegen zich genoodzaakt ziet, stutten onder de takken te zetten, wil inen niet dat de takken bezwijken onder 't ooft. Bij menschengeheuge- nis weet men niet dat de hoornen zoo vol hebben gestaan, zij het don ook dat 't ongedierte menig appeltje of peertje aantast. De veehandel is in de Betuwe de laatste dagen zeer levendig, vooral in vette ossen voor de buiteniandsche markten, hoofdzakelijk in Belgie. Elke week worden eenige flinke transporten uit Eist derwaarts verzonden de prijzen zijn tame lijk hoog, en wei f 0.62 a 0.68 per kilo. In de laaggelegen streken van de Zevenwolden, op de zoogenaamde maden, valt de hooioogst, vooral tengevolge van de gunstige weersgesteld heid der laatste dagen, vrij wat mee, In de gemeente Utingeradeel worden belangrijke hoe veelheden hooi opgekocht en ingescheept, met bestemming naar Belgie en Frankrijk. In de omstreken van 's-Hertogenbosch nemen de schaapspokken onder de schapen aanmerkelijk toe Geheele kudden zijn door die ziekte aan getast en vele sterven. Ter bestrijding van het doorzieken worden de schapen zooveel mogelijk ingeënt. Overigens zijn alle bij de wet voorge schreven maatregelen genomen. Het stolsel-Bertels. De heer B. H. Bei tels heeft een uitvoerig ant woord opgesteld als anti-critiek op de beoordee ling van zijne brochure door het »Nederlandsch Landbouw-corailé". Dit antwoord is aan het landbouw-comité gericht. De schrijver constateert ten eerste dat vele landbouwafdeelingen met vetbazing en afkeuring het verslag van het comité vernamen en dan ook openlijk een afkeurend oordeel daarover hebben uitgesproken. Hij is van meening dat het duivel tje der jaloezie de heeren parten heeft gespeeld en hier weder bewezen is dat het oordeel van het comité werd gegeven door der zake minderkun- digen. Dat daarentegen de heer Broekema, direc teur van 's rijkslandbouwschool, het voor zijn stelsel opnam kon z. i. wel niet anders. Op het verwijt dat hij een reclamemaker zou zijn, ant woordt hij aldus zHet schijnt den heeren nog niet recht duide lijk te zijn dat voor Berteis-landbouwsteisel niet genoeg reclame gemaakt kan worden, opdat het spoedig ingang vinde en daardoor deonJeigang van den landbouw voornamelijk der hooge zandgronden worde voorkomen". Het comité vond het licht, door hem ontstoken, blijkbaar onaangenaam, het werd uit een zoeten droom opgeschrikt en tracht dit licht te ver duisteren. »Is dit nu alles wat een landbouw- comité vermag?" vraagt hij. De voorzi'ter, mr. Sickesz, heeft \an onwaarheden gespio'.en, zonder die nader aan te duiden. De schuiver heeft niet gezegd dat uit het nieuwe voeder een goudmijn voor den landbouw kon voortvloeien, al doet de beer SicKesz vooikomen alsof hij die wooiden gebezigd had. Hij wil zich ook niet po°perei: als iemand, die een nieuw voeder heeft uitgevonden, maar wel is liet zoogenaamde Bei teb-kracht- voeder het eeist door hem op eene gebet! toi- spionkelijke wijze verbouwd en r.og doii- sc-n ander voor w intei voedsel geconsei veord eene nieuwe plint uit de hand gemaakt heelt t.ij nog niet I »De boekengeleerdheid die de heer Remde* s verkondigde is piachtig, uien gelooft zeker dit hij nimmer ilrelti heeft zien groeien nu de boeken moet hij dan toch gezien heuben dat deze plant een kiachtigon, ouden, kaikhuuu-n; J-*n bodem verlangt, en vvanneei nu de Benei-, teut zelfs op den afgegmven schialen heidegrond nog welig tieit zolfs zonder isf-1 dan is dit toch wei niet lietzeiide! Zouiff g*j dit ook niet denken, mijnheer Bultman, gij me zoo voor batig waait Let zaad, waarvan gij het bestaan zells niet vermoedt voor 24 ets. pei KG int te veilen! ai-- men wikken van zarfdgioud aan bood voor l GO do 100 liG voor d. zen pi ijs zijn ze thans zelfs nog niet te koop iup z„uJt gij bepaald weer zeggen: de wikke* konen slecins f 15 de 100 KG natuoulijk is bij zoo een specialiteit alle zaad niet dezelfden dagelijk=chen naam hetze!I leHoe lichtvaardig ooideeli gij toch, mijnheer Bultman, wat eene onhebbelijkheid Hot kan hem (den schrijver) echter slech's aange naam zijn wanneer de heer Bultman gehjk ha f." Na de kosten van de brochure thans gelekt zï.'n, zal ue schrijver haar goedkooper geven. Voortaan is zij vooi laudbouw-maatschtjipyen, bij minstens 25 stuks, vooi 25 ct. het exemplaar verkiijgbaar. De heer B 'rtels weerlegt nog eenige beschou wingen van dun lieer Reinders, in het Landbouw weekbladen heeft geen woorden genoeg om aan te duiden dat het landbouw-comité Ire: can prachtige gelegenheid liet vooi hijgaan om b! jken te geven dat het voor de practijk nuttig weik- zaam kan zijn. Het had b.v. gratis zaden ver krijgbaar kunnen stellen, opdat de landbouwers aanschouwelijk op de hoogte konden komen van grondbewerking, van het persen ofconseiveeren van groenvoeder, enz. sThans zoo gaat hij voort is door de firma Bertels Co. reeds meer dau 20.000 KG zaaizaad verzonden, dat grootendeels op bovengenoemde stoppelvelden, die anders dit jaar niets meer hadden opgeleverd, is uitgezaaid en waarvan men eenen oogst mag veivvaajiten en pi.m. 30.000 KG groenvoeder van elke 4u KG zaaizaad: is dus van 20.000 KG zaaizaad 15.000 ton groenvoeder, is gelijk in voedingswaarde aan 5000 ton best hooi. En wanneer wij nu de ton of 1000 KG hooi op slechts f40 rekenen, dan bedraagt hel geen hierdoor verkregen is pl.m. f20.000." Aan de landbouwafdeelingen stelt de heer Bertels ten slotte de volgende motie voor (»De afdeeiing zoo en zoo) geeft als haar gevoelen te kennen, dat het afkeuring verdient dat het landbouw comité oordeelde over de waarde eenei brochure, bevorens zich van de daarin omschreven feiten persoonlijk te overtui gen, of door practische mannen eerst een grondig onderzoek te doen instellen hetgeen bij de tegenwoordige landbouwcrisis zeer zeker ge- wenscht ware geweest; dat het voorts afkeuring verdient dat de voorzitter, mr. Sickesz, de brochure als onwaar voorstelt door iets daarin te lezen wat er volstrekt niet in voorkomt." Zij, die dit oordeel omschrijven, zullen door den heer Bertels, op ïde Biezen" bij Barneveld, des Donderdagmiddags te twee uur ontvangen worden om zich op de hoogte stellen van een en ander. Bij de heden te 's-Gravenhage gehouden exa mens in de Fransche taal (lager onderwijs) is geslaagd mej. W. J. Visser van Schiedam. Op eene jaarwedde van f 600 heeft zich niet éen sollicitant opgedaan voor ondeiwijzei met hoofdakte aan de openbare school te Duiten. "VLAARDIKGEN, Gisteren kwamen alhier

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3