A". 1893. Woensdag 23 Augustus. N°. 8342. Eerste Blad. KENNISGEVING. Zevenenveertigste Jaargang'. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal J. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. 0.10. UITGEVER: J. ODÉ. BÜUGAV: BOTER STRAAT, Ei 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeestér en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier no, 2 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, voor den dienst 1893/4, be vattende de wijken D, E, F en G, den Ssten Augus tus jongstleden door den Gemeenteraad vastge steld en den 14den Augustus daaraanvolgende door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift ge durende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretane der gemeente voor oen ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende vooits een ieder aangemaand, zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 22n Augustus lb93. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Fowler gisteren gezegd, dat quarantaine tegen de cholera niet wenschelijk is. Op eene andere vraag, dat by eene botsing met een hoofd der inboor lingen in Victoria zeer onbeduidende verlie zen zijn geleden, en dat de Engelsche kanon neerboot Linnet nog steeds voor Bangkok ligt. Harcourt zeide dat er in Engeland noch in ïndië iets is voorgevallen om de regeering te nopen van haar, door het parlement goed gekeurd, besluit af te wijken om'geen wijzi ging te brengen in den voor Engeland aange nomen enkelen muntstandaard. Asquith deelde mede dat de naar Wales gezonden troepen gingen op verzoek der plaat selijke overheden, teneinde personen en eigendommen te beschermen en gevechten te beletten. Zy zullen tot geen ander doel wor den gebruikt en teruggetrokken worden zoo dra de noodzakelijkheid voor hunne aan wezigheid niet meer bestaat. Gladstone stelde vervolgens de aangekon digde motie voor tot sluiting der discussie over het rapport omtrent het Home-Rule- ontwerp op Vrijdag. H'y' zeide dat zijn voorstel onvermijdelijk is om de deugdelijkheid der parlementaire gebruiken te verzekerenreeds is de dubbele tyd, ooit aan eene wet be steed van gelijk belang als zijn Home-Rule- ontwerp, door de behandeling van dit ont werp ingenomen. De natie zal ongetwijfeld den door de regeering gedanen stap goed keuren. Chamberlain kondigde het reeds bekende amendement aan tot bestrijding van Glad stone's motie, dat verworpen werd met 200 tegert 162 stemmen, waarna G ladstone's motie zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. In het kolendistrict Pontypridd in Wales beerschte Zaterdag groote opgewondenheid, daar men voor gevechten tusschen |de werk- stakende mijnarbeiders en de nog voortwer- kende mijnarbeiders vreesde. Er zijn troepen te Pontypridd aangekomen. De infanterie vertrok, nadat er uit Merthyr bericht van uitgebroken onlusten gekomen was, daarheen, nadat de oproerwet door voorlezing in wer king gesteld was. Des avonds moest de politie van leer trek ken tegen eene oproerige bende werkstakers. Tal van personen werden gewondook ver scheidene agenten bekwamen ernstige kwet suren. Zeven belhamels werden gevat. Te Ferndale plunderde Zaterdagavond de menigte de bakkerijen en verbrijzelde de vensters der winkels. De politie sloeg er op in. Te Dowlais, nabij Merthyr, hebben Zondag, na een verwoed gevecht, een aantal mijn werkers, die aan den arbeid bleven, een duizend werkstakers, die hun dit beletten wilden, op de vlucht gejaagd. Volgens bericht uit Cardiff zijn Zaterdagavond de wanorde lijkheden te Dowlais opnieuw uitgebroken. Er moet thans een woedend gevecht aan den gang zijn, waaraan 10,000 man deelnemen. De 9000 mijnwerkers van Fife en Kinross weigerden eenparig de hun aangeboden loons- verhooging van 12i/j pCt. Zy eischen 25 pCt. en zullen Maandag het werk staken. Zeven en twintig stoomschepen, met 27,000 tons kolen aan boord, zijn in de laatste helft der vorige week aangekomen. De pry's der machinekolen bedraagt thans 26 a 28 shillings per ton, geleverd te Londen. De kooplieden meenen dat de werkstaking eerst in het laatst van September zal eindigen. Daily News meent, dat de mijneigenaars weldra het voorstel tot vermindering der loonen, dat de oorzaak is van de weikstaking, zullen laten varen. De mynwerkers beschul digen de eigenaars, de beweging te hebben in het leven geroepen, teneinde de kolen met groote winst te kunnen verkoopen. Het Parlementslid Woods zeide in eene redevoering te Wigan, dat de mijnwerkers op hunne conferentie in de volgende week zullen trachten, de toeneming van den voor raad kolen aan de mijnen te beletten door het aannemen van dagcontracten in plaats van maandcontraeten voor de werklieden, die aldus tegenover de opeenhooping van kolen, het werk zullen kunnen verlaten door het nemen van verlof per dag. De fabrieken van tin, koper, staal en ijzer, in de districten van Swansea en Ncuth, zullen Maandag sluiten tengevolge der kolen-crisis. Zij hebben 12,000 man in dienst. Volgens een telegram aan de Times is rajah Brooke van Sera wak naar Europa ver trokken. Er schijnt sprake te zijn van een overdracht van Britsch Noord-Borneo aan Serawak ei> de rajal is bereid daarover te ondei handelen als hij eene uitnoodiging daar toe ontvangt. J? R A N K B IJ E. Zondag was het de groote dag der alge- meene verkiezingen voor de nieuwe Kamer van afgevaardigden, waaraan hier en daar een hevige strijd, ja zelfs handtastelijkheden zijn voorafgegaan. Op den dag der stemming zelf evenwel schijnen zich geen «incidenten" te hebben voorgedaan. Te Parijs was het bijzonder kalm en werd weinig aan de stemming deelgenomen, be halve alleen in de «excentrieke" wijken. Biijkens officieele opgave is de uitslag bekend van 566 verkiezingen. Gekozen zijn 312 republikeinen, 30 socialistische radicalen en socialisten, 13 tot de republiek overge- loopen monarchisten en 56 conservatieven, terwijl 155 herstemmingen moeten plaats hebben. De republikeinen hebben 63 zetels ge wonnen het meerendeel der herstemmingen staat gunstig voor de republikeinen. Onder de resultaten verdient opmerking, dat o.a. zyn gekozen de oud-ministers Burdeau, Siegfried en Rouvier, de Kamer-president Casimir Périer, en verdrrte Parijs de h.h. Barodet, Mesureur, Milleraud, Lockroy, te Marseille Peytrai en Roux, te Saint Dié Charles Ferry, te RijsselGuesde, te Havre Felix Faure, te AvignonPourquéry de Bois- serin. Verder verwierven opnieuw zetels de h.h. Berger, Brisson, Poincarré, Humbeit, Christophle, Henri Maret, Jamais, Wilson, De Broglie, Develle, Ribot, Méline, Reinach, Bourgeois, Cavaignac, Flourens, mgr. d'Hulst, Montebello, Pelletan, Mackau en anderen. Niet herkozen zijn, maar in herstemming komenin de eerste plaats de radicale leider Clémenceau (te Draquignan), De Cassagnac (te Loudun), Ciovis Hugues en Vaillant (in het 19de en 20 arrondissement van Parys) en Lissaraguay en Allais Targé. Definitief leden de nederlaag de Lekende Delahaye, De Lareintie en Dugué de la Fauconnerie. De president van den ministerraad heeft gisteren den ambassadeur van Italië ontvan gen, die mededeeling deed van de beweging, in Italië gewekt ingevolge de proclamatie van den maire van Aigues-Mortes en die zyn leedwezen betuigde over de betoo gingen tegen Frankrijk in zijn vaderland, er bijvoegende dat een onderzoek ingesteld was en te Rome de prefect, de directeur en de inspecteur van politie geschorst zijn. Een herstel der beleediging van het consulaat te Messina zou niet achterwege blijven. De heer Dupuy gaf de verzekering van zyn leedwezen over het gebeurde te Aigues- Mortes en verklaarde, dat de orde hersteld en de veiligheid der Italianen verzekerd was. De gewonde Italianen ontvingen den vereisch- ten bijstand. Een administratief zoowel als een gerechtelijk onderzoek is geopendde eerste slagen evenwel zouden door Italianen zijn toegediend. De maire van Aigues-Mortes, die aan de eischen der onpartijdigheid zich zwaar bezondigde door zijne proclamatie, was geschorst. De minister van binnenlandsche zaken heeft den prefect van het Gard-departement en den maire van Aigues-Mortes naar Parijs ontboden. Zondagavond is een Israëliet, Jacob Cohen, Fransch onderdaan, te Zuani nabij Tanger vermoord gevonden. De daders zyn onbekend, maar men vermoedt dat het Mooren zijn. De Fransche overheid heeft in de woning van het slachtoffer een onderzoek ingesteld. D D I T S C II L A N D. De Pruisische regeering heeft den invoer van hooi en stroo uit Rusland verboden. Door de slapte in zaken, die het gevolg is van den tarievenoorlog, hebben de spiegel- fabrieken in Beieren de productie met meer dan een derde moeten verminderen. Het gevolg is, dat vele werklieden gedaan ki ijgen, OOSTENRIJK. Op een meeting te Weenen hebben Zon dag 40,000 arbeiders een motie ten gunste van het algemeen kiesrecht aangenomen. R D S L A N D. Een merkwaardig gevolg van de depre ciatie van het zilver ziet men volgens Dalziel in Rusland de papieren roebel is meer waard dan de zilveren. ITALIË. Bij de Kamer zijn naar aanleiding van het voorgevallene bij Aigues Mortes twee inter pellaties ingediend. Bij een concert Zaterdag te Rome op de Colona-plaats werd de Konings-hymne door het volk luide toegejuicht. Uit voorzorg wer den de gebouwen van het Fransche consulaat en gezantschap door de politie bewaakt. De betoogers gingen na afloop van het concert op liet Colonna-plein naar het college van Santa Chiaza, een Fransch seminarie; het pauselijk wapen en dat van den kardinaal werden afgerukt. De dader zal worden ver volgd. De Italiaansche en Duitsche volksliederen werden toegejuicht. De betoogers werden door de gendarmes uiteengejaagd. De menigte drong door het kordon der troepen op het Farnese plein. Steenen wer den naar de vensters der Fransche ambas sade geworpen. De wettelijke sommaties werden gedaan; het plein werd ontruimd en door militairen bezet. Te Rome had gisternamiddag opnieuw eene anti-Fransche betooging plaats, welke echter door de politie uiteengejaagd werd. Te Genua noodzaakte gisteren eene anti- Fransche manifestatie de hotels om de rouw vlag te hijschen en in het Fransch geschreven

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1