Binnenlandsclie Berichten. ■uithangborden te bedekken. De manifestee- ren'den vernielden twaalf rijtuigen van de Fransche tramwegmaatschappij, benevens 3 fiacres. Twee agenten werden gewond. Te Messina hief Zondag een troep rnani- festeerenden jegens Frankrijk vijandige kreten aan, haalde van het gebouw van het Fransche consulaat het wapen neer en verbrandde dit. Het gebouw wordt thans door de gewapende macht bewaakt De prefect heeft den Franschen consul zijn leedwezen betuigd over het beleedigen van het Fransche wapen. Uit vele huizen te Napels is, ten teeken van rouw, de vlag halfstok geheschen. Den ganschen namiddag hebben gisteren duizen den de straten der stad doorioopen. In eene circulaire door den minister van binnenlandsche zaken tot de prefecten gericht, wordt gezegd dat, al konden de eerste be toogingen verklaard worden als uiting der smait en verontwaardiging over de gebeur tenissen van Aigues-Mortes, het voortduren der betoogingen de regeering in hare hande lingen zou belemmeren, zoodat zij de prefec ten aanspoort een beroep te doen op de vader landsliefde der bevolking om rustig te blijven. Ingevolge de gebeurtenissen op bet plein Farnèse, voor het hotel der Fransche ambas sade, heeft de minister van binnenlandsche zaken in hunne functiën geschorst den prefect van Rome Callanda, den polïtie-directeur van Rome Sandri en den politie-inspecteur, in wiens kwartier de Fransche ambassade is gelegen. Bij een tweede ministetieel besluit is eene commissie van enquête benoemd, om de ver antwoordelijkheid vast te stellen van elk der burgerlijke en militaire overheden, die zich niet aan de instructies tot handhaving der orde binnen Rome gehouden hebben, iSERlKh TJit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld: De opstandelingen zijn zonder slag of stoot Cofrientes binnengetrokken. De overheden vluchtten over de rivier. AZIË. Uit Bangkok wordt van 20 dezer gemeld De koning is alhier teruggekomen. Z. M. zag er goed uit. Zaterdag heeft hij den heer Le My re de Villers ontvangen. Het was eene indrukwekkende plechtigheid, waarbij veel praal werd ten toon gespreid. De gevolmach tigde minister hield eene toespraak, waarin hij gewaagde van de oude vriendschappelijke betrekkingen tuschen Siam en Frankrijk, en de hoop uitsprak dat alle moeilijkheden nu weldra uit den weg zouden zijn geruimd. De koning las in hetSiameesch eene toespraak voor, waarin zoo wat hetzelfde werd gezegd. Prins Swasti is met twee zonen deskoniogs naar Londen vertrokken. De Nederlandsche kanonneerboot is vertrokken. SCHIEDAM, 22 Augustus 1883. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 22 Augustus, des namiddags ten kwartier vóór 2 uur. Tegenwoordig zijn 14 leden, afwezig de heeren dr. De Bruijn, Maas, Prins, Ris, Bergsma, Van Erpecum en Poortman, de eerste vier met kennisgeving. Na goedkeuring der notulen van 8 dezer, kwamen de volgende stukken in, die, over eenkomstig het bepaalde bij art. 10, le lid van het reglement van orde, reeds ter visie hebben gelegenvan de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 25 Juli j.l., tot aankoop van een strookje grond van J. Roetman, aangenomen voor kennis geving van burgemeester en wethouders, het door hen opgemaakte kohier no. 3 der plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1893/4, bevattende de wijken A en B Math, en B Ketel, ten bedrage van f7031.20; idem, ontwerp-besluit tot het vol doen van uitgaven uit den post voor onvoor ziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1893idem, ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente-be grooting van uitgaven der gemeente voor 1893idem, voorstel tot het toekennen eener beloonïng aan den adjunct-commies H. Bras en den klerk E. G. Maltha, ten bedrage van f 50 voor ieder, voor het opmaken en schrijven van de 10-jarige tafels op de registers van den burgerlijken standdeze stukken zullen straks aan de orde worden gesteld; idem afschrift van hun besluit van 10 Augus tus j.l., waarbij zij een pensioen hebben verleend, ten laste der gemeente, groot f46.'sjaars, aan den op 15 Mei j.l. eervol ontslagen agent van politie der 3e klasse T. Ritman, aangenomen voor kennisgeving; adres van den stads-heelmeester den heer J. A. Rutschy met verzoek om alsnog in de pensioenregeling van gemeente-ambtenaren te worden opgenomen, zal straks aan de orde worden gesteld missive van den directeur der burger-avondschool, houdende bericht dat het toelatings-examen voor die school zal gehouden worden op Maandag den 4n Sep tember a.s. des avonds ten zeven ure, in het gebouw der hoogere burgerschool en, zoo noodig, ook op den daaraanvolgenden dag op gelijke plaats en uur, aangenomen voor ken nisgeving; bezwaarschriften van K. J. van Erpecum en A. W. Schade van Westrum tegen hunnen aanslag ia de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/4, werden in handen gesteld, overeenkomstig het bepaalde bij art. 20 der verordening op de heffing dier belasting, van de in dat arti kel genoemde raadscommissieadres van mr. A. K. J. van der Drift om restitutie van be taalde plaatselijke directe belasting over 1893, voor de branderijen gelegen aan de Westvest, wijk A, no. 253 en 254, welke op 1 Augustus respectievelijk in eigendom zijn overgegaan aan P. J. Lagerweij en L. Kleipool, ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. De later ingekomen stukken, bedoeld bij art. 10, 2e lid van het reglement van orde, zqnvan de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde kohier no. 2, der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/4; idem, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 8 dezer tot toevoeging aan de gemeente-be grooting voor 1893, beide aangenomen voor kennisgevingmissive van den schuttersraad der dd. schutterij alhier, ten geleide der rekening met bijlagen ovei 1892 en der begrooting voor 1894 van gezegde schutterig, in handen gesteld van de financieele com missie ten fine van onderzoek en rapport adres van D. Stillebroer, om eervol ont slag met ingang van .1 October a.s. als onderwijzeres aan de le openbare koste- looze school alhier (hoofd de heer P. van Vlaardingen), ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergaderingdankbetuiging van W. C, Lamers voor hare benoeming tot onderwijzeres 3e klasse aan de tweede openbare kostelooze school, aangenomen voor kennisgevingadres van Jacob van Katwijk c.s., daarbij hun dank betuigende voor de ver betering welke het Broersveld, nd de dem ping der Broersveldgracht, heeft ondergaan tevens het verzoek bevattende om aan beide zijden dier straat boomen te doen planten, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; bezwaarschriften van Th. B, Putters, wed. J. van der Most, D, Visser en A. Zeeuw tegen hunnen aanslag in de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1893/4, ook deze bezwaarschriften werden in handen gesteld van de bovenge noemde raadscommissie; adres van D. A. van de Poel om ontheffing vanaf 1 Mei j.l. van zijner, aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1893, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Alsnn tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd het kohier no. 3 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1893/4, bevat tende de buitenwijken A en B. Math, en B Ketel, ten bedrage van f7031.20 met algemeene stemmen vastgesteld en zulks zon der resumtie, teneinde het ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten dezer provincie te kunnen inzenden. Het ontwerp-besluit tot het voldoen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uit gaven, en de twee ontwerp-besluiten tot at en overschrijvingen op de gemeente-begroo ting voor 1893 werden goedgekeurd. Op voorstel van burgemeester en wethou ders werd aan den adjunct-commies H. Bras en den klerk E. G. Maltha, beiden werkzaam aan de afdeeling burgerlijke stand en bevol king der gemeente-secretarie, een belooning toegekend van f50.voor ieder, voor het opmaken en schrijven van de i O-jarige tafels op de registers van den burgerlijken stand, tevens werd besloten een som van f 100. af te schrijven van den post sonvoorziene uitgaven" en over te schrijven op den post iKosten van het aauleggen en bijhouden der registers van den burgerlijken stand" der begrooting voor 1893. De rekening der stedelijke gasfabriek over 1892, sluitende met een saldo in kas van f19,328.22% werd, overeenkomstig hetadvie* der financieele commissie, met algemeene stemmen goedgekeurd. De voorzitter en de tegenwoordig zijnde leden der gascommissie (de heeren Loopuyt, Van der Schalk en Knappert) hadden, gedurende de behandeling dezer reke ning, tijdelijk de vergaderzaal verlaten en werd het presidium waargenomen door den wethouder Elzevier Dom. Op het adres van den stadsheelmeester, den heerj J. A. Rutschy, om alsnog in de pensioenregeling van gemeente-ambtenaren te worden opgenomen, werd afwijzend be schikt, en wel op de volgende gronden: het St.-Jacobs-gasthuis is geen instelling der ge meente in den zin der pensioen-verordening de betrekking van heelmeester aan die in richting welke door den adressant wordt bekleed geeft daarom geen recht op pen sioen dat de betrekking van stads-heelmees ter is een tijdelijke aanstelling. De voorzitter verklaarde echter namens burgemeester en wethouders de noodzakelijkheid van dit advies te betreuren en deed het hun dan ook ge noegen, dat, door eene volgende aanstelling definitief te doen geschieden, aan het ver langen van adressant zal kunnen worden voldaan. Het verzoek van N. van der Slugs, brug- en sluiswachter aan de groote schutsluis alhier, om voor zijn pensioen-grondslag ook te doen gelden de f150 gratificatie, welke hij sedert 38 jaar heeft genoten voor het innen van brug- en sluisgelden; alsmede om de huurwaarde van zijn huis minstens f 25 hoo- ger te schattenen alzoo den grondslag voor zijn pensioen met f175 te verhoogen en te bepalen op f 990, kon ook niet geldenterwfjl ten zijnenbehoeve niet kon worden afge weken van het beginsel, om voor de bereke ning van het pensioen de vrije vorming van brug- en sluiswachters en dergelijke- be ambten voor allen, zonder onderscheid, op f75 te bepalen. Ook J. F. Scheflers en J. Krabbendam, ambtenaren bq de plaatselijke belastingen alhier, waren niet gelukkig met hun verzoek om bij de berekening van hun pensioengrond slag èok te doen gelden het loon voor hunne opdracht als scheepsmeters, bedragende over de laatste jaren gemiddeld f 40.per jaar. De scheepsmeters zijn bij afzonderlijke aan stelling benoemdde belooning die zij in die hoedanigheid genieten, vormt geen deel van hun inkomen als ambtenaar bjj de plaatse lijke directe belasting, maar is eene afzonder lijke bezoldiging; en daar deze afzonderlijke belooning niet boven f50.stijgt, kon zij, met het oog op art. 12 laatste alinea der pensioenverordening, niet in aanmerking ko men bij de berekening van hun pensioen grondslag; ook hun verzoek moest alzoo worden afgewezen. Aan J. W. Kleiss werd, op zijn verzoek, wederom voor den tijd van éen jaar, ingaande den 17n September a.s., op de gewone voor waarden eene wekelijksche toelage van f 5. verleend op grond der bepaling in de veror dening op de brandweer. De mededeeling van den voorzitter, dat de vergrooting der kostelooze school van den heer Brouwer was gegund aan den aannemer H. Wienhoven, alhier, voor de som van f7400, gaf den heer Hoogendam aanleiding op te merken, dat de kosten hier bedroegen f90 per kind, terwijl nog onlangs eene nieuwe bijzondere school was gebouwd, tegen den prijs van f30 per kind. Hij meende dan ook dat de kosten van deze verbouwing exorbitant hoog waren en zou dan ook wel wenschen, dat de leden van den raad in de gelegenheid wer den gesteld het bestek in te zien. De voorzitter betreurde het dat de heer Hoogendam Diet had kunnen goedvinden, voor den aanvang der zitting burgemeester en wethouders deelgenoo- ten van zqn bezwaren te maken, daar zij nu de noodige gegevens misten om daarop reeds aan stonds te antwoorden. Overigens wees bij er op dat het bestek in quaestie was opgemaakt door den gemeente-architect, die op dat gebied wel geacht kon worden zijn sporen te hebben verdiend. Op verzoek van den heer De Groot verklaarden burgemeester en wethouders zich verder bereid in de volgende vergadering van repliek te dienen, terwijl de heer Elzevier Dom den heer Hoogendam verzocht dan ook alle technische bijzonderheden omtrent den door hem gereieveerden goedkoopen school- bouw mede te deelen, teneinde zoodoende over de noodige punten van vergelijking te kunnen beschikken. De raad besloot vervolgens, op voorstel van burgemeester en wethouders, in over eenstemming met het advies van curatoren, op grond eener ingekomen aanvraag, tot toe lating van meisjes op het gymnasium alhier, met machtiging op burgemeester en wet houders om de verordening op hel hooger onderwijs, tot nog toe alhier uitsluitend voor knapen bestemd, in verband daarmede jte wijzigen. De voorzitter gaf ten slotte, op diens ver zoek, het woord aan den heer Tak, die, alvorens van de vergadering afscheid te nemen, nog wenschte er op te wijzen l.dat de gemeente door de ontpoldering vanQud- Mathenesse te ondernemen, de hand in een wespennest zou steken en 2. dat de inning der hondenbelasting en van de sluis- en brug gelden ontzaglijk veel te wenschen overliet. De vergadering werd hierop gesloten. De le prig's waarmede de beide vette koeien der Scbiedamsche spoelingvereeniging op de landbouwtentoonstelling le Nijmegen zijn be kroond, bestaat in een verguld zilveren medaille. Met ingang van 1 September is bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen bevorderd tot adjunct-ingenieur M. H. C. Kramers. O» De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 24 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 49 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,384,117.81 en bij de betaalmeesters- 1,737,522.46^ Te zamen j f 4,121,640.27 «3»

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2