NAPOLEOFs DWALING. SPORT." Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Stedelijk Nieuws. De civiel-ingenieur P. Hekmeijer heeft ontslag gevraagd en verkregen als tijdelijk adjunct-ingenieur bij de werken tot verbete ring van den Rotterdamscben Waterweg. Door de regeering zijn pogingen aange wend om te Eede (Zeeuwsch Vlaanderen) grond te bekomen tot stichting van een barak, ingeval de cholera onze grenzen langs België mocht naderen. Miss Gray uit Londen, de wakkere strijd ster in den krijg tegen de alcoholische dran ken, die op het te 's-Gravenlmge gehouden congres de internationale loge der sGood Templar Order" vertegenwoordigde, zal nog eenigen tijd in ons land blijven, teneinde propaganda te maken voor de stichting eener Hollandsche loge dier internationale orde van geheel-onthouders. De 'Vrijdag gehouden vergadering, voor dat doel belegd, had nog geen ander resul taat dan dat de aanwezigen met de beginselen der orde zijn bekendgemaakt. Een der voornaamste verzekering-maat schappijen tegen brandschade hier te lande heeft aan haar vertegenwoordigers een schre ven gezonden van den volgenden inhoud: vNaar wij vernemen, worden door ge meentebesturen, op verzoek van het landbouw- comité, verschillende vragen, op brandver zekering betrekking hebbende, aan de agenten van brandverzekering-maatschappijen gericht. Daar wij bij ondervinding weten, dat personen, die het assurantievak niet kennen, uit zulke gegevens als nu gevraagd worden, geheel vei keerde gevolgtrekkingen maken, zoo ver- zoeken wij u de bedoelde vragen, indien ze u ook worden voorgelegd, niette beantwoorden". Uit Rotterdam schrijft men aan het 2f. v, d. D.De biljetten der nieuwe plaatselijke directe belasting zijn thans voor het grootste gedeelte bij de ingezetenen bezorgd. Vooral de burgerstand is zeer tevreden, omdat voor hem de te betalen som belangrijk lager is dan vroeger. Zelfs zijn er, die 50 pCt. minder betalen. Dat de wethouder Van Raalte, die als de vader dezer belasting wordt genoemd, bij die klasse de gevierde man is, behoeft nauwelijks vermeld te worden. Of de m rijkdom" er ook zoo over denkt, valt echter te betwijfelen. Gisterochtend is aan den mond van de Leu- vehaven te Rotterdam opgehaald bet lijk van den verdronken agent-majcor A. H. Iiool. (V. j®. Ot.) Zondagochtend zjjn de stoomtram die te 5 uren uit Schiedam en die welke op het zelfde uur van Rotterdam vertrekt bij het passeeren van den wissel aan den Nieuwen Binnenweg met elkaar in aanraking geko men, waardoor de achterste wagen van de tram uit Schiedam ontspoorde. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. (JV B. Ot.) Te Rotterdam heeft zich een geval van cholera asiatica met doodeiijken afloop voor gedaan. Het kwam voor op een vaartuig in" den Haringvliet. Door de bevoegde auto riteiten zijn, evenals het vorige jaar, alle maatregelen genomen, noodig tot bestrijding van de gevreesde ziekte. Te Bergschenhoek is Zondag een jongetje van 2Vs jaar in een onbewaakt oogenblik in het water gevallen en eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Een ingezetene van Maassluis, werkzaam op een werkplaats gelegen langs de rivier het Scheur, is aldaar door cholera aangetast. Spoedig naar zijne woning overgebracht, is hjj kort daarop overleden. Door de autoriteiten zijn krachtige maat regelen ter bestrijding der ziekte genomen. Zondagavond stond een der vele voortrei nen uit Delft tusschen Delft en Schiedam plotseling stil, tengevolge van een defect aan de machine. De daarachter volgende trein no. 57 van Amsterdam kon daardoor van Delft niet vertrekken, en is, na een halfuur aan het station Delft gestaan te hebben en nadat 2 achtereenvolgende treinen uit Rot terdam Delft gepasseerd waren, over ver keerd spoor naar Schiedam vertrokken. Van Rotterdam werd eene machine ontboden ter ophaling van den voortrein, waarna trein no. 47 weder op gewoon spoor is kunnen vertrek ken. Ook die trein ondervond eenige vertra ging. Ongelukken kwamen niet voor. Ter tegemoetkoming aan talrijke klachten, zullen op het tweede perron van het station der H. IJ. S. M te Delft, nog een tweetal abri's worden geplaatst. Iedereen die wel eens de reis van Delft naar Rotterdam heeft gemaakt weet, hoe heerlijk het op het tweede perron kan waaien, regenen, hagelen en sneeuwen, en hoe de reizigers daartegen absoluut onbeschut waren. Alleen was er eene kleine schuilplaats, en in dien vorm verrijzen er nu twee, wat al dadelijk als eene belangrijke verbetering wordt begroet. De stoomtram van de Hollandsche spoor wegmaatschappij Den Haag Scheveningen vervoerde Zondag omstreeks 11.000 personen. De Haagsche politie heeft bewijsstukken in handen gekregen, die zouden aantoonen, dat de persoon, die j.l, Zaterdag is in hech tenis genomen wegens het uitgeven van een valschen rijksdaalder, tevens de vervaar diger was dier onechte munstukken. Een man in het Kortenbosch te 's-Hage, die Vrijdag ondertrouwd was, mishandelde zijn bruid, na terugkeer van het raadhuis zoodanig, dat het aanstaande vrouwtje moord" riep, waarop de politie de deur der woning in bovengenoemde straat forceerde en den •woesteling onder hevig verzet naar het com missariaat van politie overbracht. Sedert de badplaats Scheveningen bestaat werden er nimmer zooveel zeebaden geno men ais Vrijdag j 1., n.l. 1549. Den vorigen dag werden 1499 baden genomen. Gisteravond stonden bij den Wijkerbrug te Voorburg twee dames te wachten op de IJselstoomtram naar Den Haag. Een van haar, mej. P., wonende te Amster dam, was reeds op het tramrijtuig gestapt, terwijl de andere nog op den weg bleef staan, omdat zij te voet huiswaarts wilde keeren. De juffrouw, die zich reeds op de tram be vond, sprong er toen af, terwijl het rijtuig reeds in beweging was, met bet ongelukkige gevolg, dat zij struikelde en de wielen haar over een arm en beide beenen gingen, welke lichaamsdeelen verbrijzeld werden. De verwonde werd per rijtuig getranspor teerd naar Voorburg, alwaar een geneesheer het eerste verband legde, waarna zij verder vervoerd is naar het ziekenhuis in Den Haag, waar de juffrouw nog denzelfden avond over- leed. Gisteren vierde Anna de Hon, weduwe van C. Vuijk, wonende te Kapelle a/d IJsel, haar 102n verjaardag. Zij is blind, maar geniet overigens eene volmaakt goede gezondheid. De afdeeling Deventer van den sociaal-demo- cratischen bond zal op 24 Augustus op eene weide onder Diepenveen eene groote protest meeting houden tegen de houding van som mige Kamerleden bij de beraadslagingen over de kieswet. Er is gelegenheid tot debat. Te Deventer is Vrijdagavond de arbeider Peters met baden in een kolk verdronken. Hy laat eene weduwe met twee jonge kin deren na. Zondagmiddag is te Deutichem, in den Ouden IJsel, de 22-jarige IC. bij het baden verdronken, terwijl hij trachtte een ander te redden. Te Utrecht is opgericht een iVereeniging van Handels- en Kantoorbedienden"ge schoeid op de leest als de vereeniging Voor uit" te Amsterdam en sMercurius" te Rot terdam. In het Oude-Mannenhuis te Breda kreeg dezer dagen een der verpleegden, zekere de H., kamerarrest, omdat hij in min of meer beschonken toestand was thuisgekomen. Deze straf scheen den ouden man zoodanig tegen te staan, dat hij liet gesticht verliet, naar Antwerpen trok en op eene boot naar Amerika is gegaan. Te Zundert is een kind bij het eten eener pruim door een wesp in de keel gestoken. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, zoodat het kb d tengevolge van het opzetten der keel onder vreeselijk lijden is bezweken, Door het spelen \an kinderen met lucifers ontstond te Esbeek, by Hilvarenbeek (N.-Br.), Vrijdag j.l. een hevige brand, die in korte oogenblikken de boerenwoning, stalling en schuur van W. de Bont met alles wat er zich in bevond, o. a. den gedeeltelijk inge- zamelden oogst in asch legde. Huis noch in boedel waren tegen brandschade veizekerd. Maassluis. Alhier is opgericht eene vennootschap onder den naam van scheeps agentuur aHoek-van-Holland" meteen kapi taal van f30.000, verdeeld in 30 aandeeien ieder van f1000. Rotterdam. In vergelijking met vorige jaren en vooral met verleden jaar was de zoo bekende Zaterdagavond van de kennis bepaald stil te noemen. Wandelaars zag men vele, doch de talrijke clubs, op vorige kermissen zoo algemeen, mistte men bijna geheel. Als eene bijzonderheid dient vermeld te worden dat een vieitnl raadsleden zich dezen avond in commissie met de taak belast had den de kermisdrukte en hare gevolgen per soonlijk in oogenschouw te nemen. Een viertal agenten in burgeikleeding waren ter dispositie van de heeren gesteld. (if- B. Ct.) 's-Gravenlinge, De heer Pierson, minister van financiën, heeft zich Zaterdag per staats spoor voor eenigen tijd naar Dieren begeven. De minister Tak van Poortvliet is gisteren door H. M. de Regentes op het Loo in audiëntie ontvangen. Prinses Heinrich van Pruisen is Zondag met haar zoontjepriDS Waidemar, van Scheveningen naar Duitschland teruggekeerd. Ingezonden luedcdeeJUngen, betredende zaken Tan particulier liandels- en nijverheidsbelang. 20 Cents per regel. Men zegt dat als Napoleon niet aan slechte spijsvertering geleden had, hij nooit den slag bij Waterloo zoude verloren hebben. Even belangrijke gevolgen zijn bij andere gelegen heden door kleinigheden veroorzaakt gewor den. Menschen die gehaast ontbijten en zich dan zoo gauw mogelijk naar hunne zaken spoeden, lijden gewoonlijk meer of min aan slechte spijsvertering en zenuwachtigheid. Dit wordt nog verergerd door de slechte gewoonte niets om 12 uur te gebruiken of anders éen haastig maal in een restaurant naar binnen te slaan. Het gevolg is dat een mensch een last wordt voor zich zelf en voor anderen. Een veilige toevlucht is Sequah's Prairie Flower. Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1.36 CS ld. per flacon. Niettegenstaande de Schied. C. en F. C. sHer- tnes" zich in de 2e klasse competitie-wedstrijden niet eene eerste plaats heeft kunnen veroveren, is toch de vooruitgang van sommigen barer leden zoo toegenomen, dat o. a. de heer A. Dirkzwager onlangs eene plaats verkreeg als odd in het XXII-tal, tegen de aYoikshiro Wanderers", eene der beste Engelsche cricketclub". Naar wij vernemen, zullen de werken van wijlen den hoogleeraar J. T. Boys, waarvan de ver schijning is aangekondigd, door den heer Gouda Quint worden uitgegeven. Met de samenstelling hebben zich belast mr. W. H. de Beaufort, ltd der Tweede Kamer, en mr. A. R. Arntzemus, griffier der Tweede Kamer. (Arnh. Cf.) Afl. 5 van Mannen van betcekems is gewijd aan J. Th. Buys. De levensschets is van de hand van mr, Macalester Loup. Naar de Telegr. verneemt, is het Katneihd mr. Van Houten getreden uit de redactie van da Vragen des Tijds. Hij is voornemens, evenals vroeger, zijne meening over de politiek van den dag in Staat kundige Brieven uiteen te zetten. Men heeft te Kiel in eene schilderijenverza- meling, welke langen tijd ongeordend in bet uni versiteitsgebouw werd bewaard, een aantal kost bare stukken, waaronder vele van ou 1-Neder- landsche mees.ers, ontdekt. De schilder Hans Kampke is met bet restaurecren van die stukken belast. Van den Wcqivtjzer door 's Rijks Museum is een nieuwe uitgaaf bij den heer If. A. M. Roelants te Schiedam verschenen de derde. Zij is aangevuld roet de voornaamste aanwinsten der laatste jaien. De samensteller, de heer Fr. D. O. Obreen, hoofddirecteur van het museum, schreef dezen vGids" aanvankelijk vooi De Uuis- vriend, het bekende tijdschrift door den hees* Roelants uitgegeven. Volgens de Rheimsch-VSestphahsclie Zeitung heeft er Zateidagmoigen te elf uui m de mijn sKaiserstuhl Flitz Null" van de mijnbouwmaat- schappij IWestphalia" eene ontploffing plaats gehad. Te 3 uur waren 18 dooden en 17 zwaar gewonden boven gebracht. Sedert verleden week Zaterdag, 12 dezei, toen het Meteorologische Bureau in Westminster een anticycloon over de Biitsche eilanden aankon digde, is de warmte langzaam maar vooitdurend hooger gewoiden, totdat Woensdag de thermo meter 93 graden Fahrenheit in de schaduw op het observatorium te Greenwich teekende In den zonneschijn aldaar rees het kwik tot 137 gra den. Slechts twee- of driemaal in deze eeavv was het zoo warm als in de laatste dagen. De bladen maken melding van een aantal ge vallen van zonnesteek. Door den buitengewoon warmen zomer zijn overal de viuchten vroeger en overvloediger dan vorige jaren. In EIzas-Lotharingen zijn de drui ven haar tijd bijzonder ver voorin enkele plaatsen aldaar wordt reeds nieuwe wijn getapt. Een ontzettende cycloon heeft Zaterdag Porto- Rico verwoest. De schade is aanzienlijk. Bij zondorheden ontbieken nog. BURGERLIJKE STAND. GeborenI Aug. Joannes Cornelius, zoon van G. J. van der Meer en J. E. Zag- wijn, Qrofbaan. 19. Henricus, zoon van W. A. H, A. Nolet en A. M. R. E. van Gent, Lange Haven. - Nicoiaas, zoon van C. van Gerven en J. C. Robberecht, Broereveld Maartje, dochter van J. van der Sloot en S. Huiswaard, Oasstraat. August Diedrich, zoon van H. F. Reckweg en C. van der Torre, Spoorsingel. 20. Martinus, zoon van N. Rijnbende en J. P. de Bruin, Proveniers huis. Maria Johanna Elisabeth, dochter van W. S. Wenink en E. D, van Kempen, Land van Belofte. Cornells, zoon van A. Lensveld en M. J. Maltha, Hoofdstraat. Overleden22 Aug. Johann Heinrich Theodor Bartels, oud 2 jaar en 6 maanden, aan boord.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3