A0. 1893 Woensdag 23 Augustus. N°. 8342. Tweede Blad ZeTenenveert: gste Jaargang. Blnneiilandschc Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Gemengde Berichten. Post en Telegraphie, Land- en Tuinbouw. UITGEVER: J. ODE. 0 n d e r w ij s. Abonnementsprijs, per kwartaal j. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers SCHIEDAM, 22 Augustus 1893. Invoerrechten Rusland. In verband met veelvuldige aanvragen, be treffende de verklaringen, vereischt bij invoer in Rusland, bericht het bureau der Kamer van kooph. en fabr. te Amsterdam aan belang hebbenden, dat zij voorgemelde verklatingen voor andere goederen dan die van Holland- schen oorsprong de noodige inlichtingen kun nen erlangen bij den heer controleur der invoerrechten en accijnzen, 0,-1. Huis, kamer no. 71. Aan belanghebbenden wordt voorts bericht, dat algemeene regelen voor het erlan gen van douane-certificaten niet kunnen wor den gegeven, doch door den heer controleur der invoerr. en acc. elk geval op zich zelf zal worden beoordeeld, zoodat belanghebben den wordt aangeraden, zich bij aanmelding, kamer no. 71, O.-I. Huis, zooveel mogelijk te voorzien van stukken, waaruit de herkomst der goederen, tot invoer in Rusland bestemd, kan blijken. Voor certificaten van Holland- schen oorsprong kunnen belanghebbenden inlichtingen erlangen ten stadhuize, kamer no. 12. f 1.85. - 2.50. - 0.10. .8 Ui Ï5E A 11 BOTBRSTIïAAT, E 2 9» Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De gezamenlijke suikerfabrikanten in Nederland zijn begonnen met het toepassen van een maatregel, welke, indien daarmede krachtig wordt volgehouden, op den duur gunstig zal moeten werken op de beetwortel cultuur hier te lande. Verschillende con tractanten zqn namelijk aangezocht om boete te betalen, omdat zij aan meer dan "éene fabriek hun land voor de beetworlelcultuur hadden aangegeven, niettegenstaaude dit hun volgens contracht verboden was. Het is niet onbekend dat deze handelwijze vaak tot zeer groote misbruiken heeft geleid, daar een con tractant soms hetzelfde stuk aan verschillende fabrieken aangeeft, om het voorschot mach tig te worden. Door den nieuwen maatregel bestaat nu de kans dat aan dat misbruik een einde zal worden gemaakt. Naar de Haarl. Courant verneemt, heeft het bestuur van de »Vereeniging tot bevor deringvan Emigranten", gevestigd te Arnhem, den heer L. R. J. A. Rosmalen Nepveu, mede bestuurslid, gemachtigd om in het algemeen de vereeniging te vertegenwoordigen bij de regeering van de Vereenigde Staten van Amerika en in het bijzonder om in haar naam handelend op te treden bij de regeering van Canada, waardoor emigranten zich van de hulp der regeering van Canada kunnen ver zekerd houden om tot het bezit te geraken van de gronden voor de vestiging van een »Horaestead". Een Amsterdammer is het slachtoffer ge worden eener sluwe oplichterij hij sclmjft aan het HU. het volgende »Mtj van een rijwiel wenschende te ont doen, plaatste ik eene advertentie in het Handelsllad. Dinsdagmorgen kwam daaiop een net gekleed jongmensch als reflectant vragen het aangeboden wiel te zien. »In 't minst geen argwaan koesterende, vooral ook daardoor, dat het bedoelde jong mensch gedeeltelijk gekleed was in wiel rijders-kostuum, met insigne van den wiel- rijdersbond voor zijn pet, liet ik hern op zijn verzoek de maehine probeeren en een eind- weegs wegrijden. »Om den hoek eener straat verdween hij echter uit het gezicht, ik wachtte een uur op zijne terugkomst, waarna ik de politie van het gebeurde in kennis stelde. Tot heden is het haar echter nog niet mogen gelukken den sluwen oplichter op het spoor te komen evenmin ben ik tot nu toe weder in 't bezit van het mij op zoo listige en verregaand brutale wijze afhandig gemaakt wiel ge komen". Te Dorenwerd is het ljjk, t tt aldaar uit den Rijn is opgehaald, herkend als dat van den heer L., te Borne, die sedert 11 dezer werdVermist. Op het lijk werden nog gevonden 1 gouden ring, 1 muntbiljet van f 10, onge veer f8 aan kleingeld, manchetknoopen, 1 zilveren hemdsknoop, een bos sleutels en een aantal aauteekeningen. Zondag is door de politie te Epe aange houden zekere A. H., wiens aanhouding en uitlevering door de Belgische regeering was verzocht, dewijl hij zich aldaar voor den rechter had te verantwoorden voor eene op 17 Juli 1.1. te Calmhout gepleegden mooid. Voor den burgemeester te Epe heeft hij eene vrij uitgebreide bekentenis gedaan aan gaande het gepleegde misdrijf. Gisteren is hij naar Zutfen overgebracht. Te Gemert (N.-Br.) is het 9-jarig zoontje van A. van Lieshout op noodlottige wijze om gekomen. Vergezeld van zijn 4-jarig broertje, ging hij met een kruiwagen naar den zand kuil om zand te halen. Bij het graven stortte de kuil in en werd de ongelukkige knaap daaronder bedolven. Het kleine broertje kwam met die treurige tijding te huis, waarop de vader zich begaf naar de noodlottige plek, waar hij slechts het lijk van zijn zoontje kon te voorschiju brengen. In Ctoatie is een bende gearresteerd, die kin deren stal en verminkte om er bedelaars van te maken, van wier aalmoezen zij dan leefde. In de Humanitarian verdedigt mevrouw Grand de stelling, dat alle ontwikkelde vrouwen ver plicht zijn er zoogoed uit te zien, als z.ij'kunnen. Zij is van meenmg, dat de vrouwen al lang sicüjrecht zouden hebben, als niet zekere voor vechtsters voor dat recht zoo weinig innemend van vooikomen waren geweest. Die twee of diie werden altijd als afschrikwekkende voorbeelden genoemd van wat do vrouwen zouden worden, als men haar het stemrecht gaf. Mevrouw Grand geeft nu aan liaie zusters, die voor de rechten van de viouw strijden, den raad zich naar de viouw van de wereld te richten. Deze heeft wel vele gebrekenin den regel is zelfzucht hare e»nige drijfveer, zij is eene slechte echtgenoote, eene slechte moeder en eene valsche vriendin. Voor veistand heeft zij slimheid en geslepenheid voor deugd de hoop, dat sliet niet uitkomt" voor alle goede vrouwelijke eigenschappen tact den tact om te schijnen wat men van haar ver langt. En zij heeft nog veel meer leelijks. Maar wat mevrouw Grand zou willen, dat hare vrien dinnen van de vvereldsche vrouw overnamen, zijn de bekooihjke manieren, is de wijze van de dingen te doen, zoodat men riemand kwetst of boos maakt. De schrijfster wijt de reden, waarom ontwik kelde vrouwen zoo weinig zorg aan haar voor komen besteden, aan do oude kerkvaders, die schoonheid en de vrouw als gevaarlijke hulp middelen van den Booze plachten te beschouwen. Strijdende voor hare rechten, doet de vrouw goed te trachten naar behoorlijke manieren en een behagend uiterlijk. Op het poitret afgaande, mag men zeggen dat de rechten der vrouw in meviouw Grand eene geduchte kampioen hebben nous sommes charmésnous voila désarmés. De joodsdie kolonie, door baron Edmond von Rothschild in Palestina gesticht, gaat goed vooruit, zoo goed zelfs, dat de oprichter een tweede stuk giond gekocht heeft om de welvarende kolonie uit te breiden of een tweede te stichten. De kolonisten spreken in plaats van het joodsehe Duitsch uitsluitend Hebreeuwse!). Zij houden zich bezig met het verbouwen van wijn; nooit ver zuimt een reiziger, die hetzij voor zaken, hetzij voor genoegen de kolonie bezoekt, den uitsteken den wijn, dien zij maken, te drinken. Baron von Rothschild heeft nu aan de Turksche regeering verlof gevraagd te Haifa een glasblazerij te mogen opnchtenhij heeft tevens 20,000 frs. geschonken voor het bouwen van een toevluchtsoord voor verlatonen on hulpbehoevenden van alle gods dienstige gezindten. De Amerikaansche senator Stanford, die zijn eenigen 16-jarigen zoon veiloor, heeft 20 mil- hoen dollars beschikbaar gesteld voor de oprich ting van een universiteit te Palo Alto (Califor- nié), die naar zijn zoon zal heeten. Ook heeft bij een reeks hospitalen en asylen laten bouwen. Elk jaar zal in zijn naam een feestmaal wor den aangeboden aan het dienstpersoneel van den senaat en op Kerstdag zullen alle telegraafbe- ambten van Washington een gratificatie van 5 ds. en een lunch krijgen. De stoomketels van de Amerikaansche stoom boot Annie Fulton zijn nabij Washington ge sprongen. Van de reizigers worden 7 gedood, de overige opvai enden zijn ernstig gewond. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York •.bestaat door middel van het stoomschip Veentlam. De laatste buslichting aan liet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 23 dezer, des morgens ten 8.10 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Da gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York bestaat door middel van het stoomschip Edam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald 26 dezer, des morgens ten 10.40 uie spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De algemeene vergadering van de sNederland- sclie Maatschappij van tuinbouw en plantkunde" zal dit jaar gehouden worden te Amsterdam op 20 September a.s. Onder de gemeente Kampen is de vorige week op zeven stallen besmettelijke vaikensziekte ge constateerd en op een stal miltvuur. Op het eiland Tolen heeft zich de aardappel ziekte over alle velden vespreid, en wel in zoo hevige mate, dat de struiken geen groene bulderen meer vertoonen. Wegens de nieuwingetreden droogte, zijn de weiden op Texel zoo sehaarsch van gras voor zien dat de veefokkers van hun vee maar opruimen zooveel zij kunnen. In deze week alleen zijn meer dan 2000 stuks wolvee naar elders uitgevoerd. Ook van het rundvee wordt van de hand gedaan, wat maar even gemist kan worden. Bij dezen voortgang is het te voorzien, dat in den aanstaanden winter de veestapel op het eiland niet meer dan de helft zal bedragen van gewone jaren. Men schrijftNiettegenstaande de prijs van het turfstrooisel verdubbeld is, blijft de vraag naar dit artikel steeds toenemen. Voor Fransche, Belgische en Engelsclie rekening worden dage lijks hondeiden wagenladingen verzonden, Aan de grenzen, vooral in Rozendaal, ziet men zelfs het turfstrooisel met extra treinen vervoeren. De uitvoer van. hooi en stroo is niet minder groot. De aardappelverbouw belooft in Drente weder, evenals verleden jaar, uitmuntend te worden. De vroege sooiten beginnen te rijpen en de latere zijn nog hard in den gioei, gelukkig zonder van de ziekte, die zich wel op het loof vertoont, maar de vrucht tot nog toe weinig of in het geheel niet aantast, te jijden. De quahteit is dit jaar boven allen lof verheven en de prijs zal wel niet hoog worden. Thans betaalt men maar f 1.50 per HL meer, en 't is te verwachten dat men straks voor f 1 beste aardappelen voor winter provisie opdoet. Wegens de hitte hebben Friesche boterkoo- pers Vrijdag een gedeelte der op de markt te Leeuwarden gekochte boter niet naar Engeland vei zonden, doch m kelders te Leeuwarden gebor gen, om koeler weer af te wachten. De boter »dreef' m de vaten. Volgens de Tijd is de post op de staatsbe-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5