A". 1893. Vr dag 25 Augustus N°. 8344. KENNISGEVING. Zevenenveertigste Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. GRIEKENLAND. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheel» Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BGitEAC: BOÏeÏSTKAAT, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewene regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan A. T. MEIJER en zijne rechtver krijgenden vergunning verleend is tot uit breiding zijner branderij aan de West- Frankelandsche laan, wijk A no. 92/93, kadaster sectie M no. 129, met een stoom werktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 2.20 M\ Schiedam, den 24sten Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MA.TENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. DUITSCHLAND. De keizer woonde gisteren te Reichards- brunn op bijzonder verlangen van hertog Alfred van Saksen-Coburg-Gotha, de eedsaf legging des hertogs op de staatsregeling bij, welke plechtigheid plaats had in tegenwoor digheid van het geheele staatsministerie. De minister Stange dankte aan het slot der plech tigheid den keizer voor zijne deelneming daaraan. Hertog Ernst II van Saksen-Coburg-Gotha is Dinsdag omstreeks middernacht overleden, in den ouderdom van 75 jaar. De hertog, een broeder van koningin Vic toria's gemaal prins Albert, maakte zich ge durende zijn bijna 50-jarige regeering geacht en bemind door zijn vrijzinnige staatkunde. Hij ijverde steeds voor den echt Duitschen constitutioneelen geest. In den oorlog van 1866 schaarde hij zich aan de zijde van Prui sen en in 1870 streed hij met roem mede tegen Frankrijk. Hij leefde zeer eenvoudig en wijdde zijn vrijen tijd aan de beoefening van letterkunde, natuurwetenschap en muziek. Hertog Ernst componeerde eenige opera's jüCasilda", «Santa Chiara" en «Diana van Solanges". Een door hem gemaakte Hymne" werd populair. Nog onlangs bewees hij door den bekenden «opera-wedstrijd" te Gotha zijn belangstelling voor de toonkunst. Tot de door hem geschreven werken behooren o. a. de beschrijving van zijn reis naar Egypte, Habab, Mensa en Bogos, en voorts zijne belangwekkende «Gedenkschrif ten". De oud-kanselier Von Bismarck heelt te Kissingen, bij de ontvangst eener depu tatie van zangers, een fraaie toepraak gehouden over den invloed van hetDuitsche lied. Een gezelschap uit Thuringen ontvan gend, hield Von Bismarck eene tweede toe spraak, waarin hij de gedragslijn van de tegenwoordige raadslieden des keizers op meer dan éen punt gispte, met name wat betreft het niet genoeg door de centrale regeerïng «kennen" der verschillende Bonds staten. Een en ander, zeide de vorst, zou hij misschien nog wel eens, in eene reeks van in verschillende steden van Duitsch- land te houden volksvoordrachten, nader kunnen ontwikkelen. F E i NEB IJ I. In de Autorite' van gisterochtend geeft De Cassagnac weer zijn dagelijksch artikel. Hij wijst er in dat artikel op hoe, dank vooral den rallies, de conservatieven dit maal verloren en de radicalen in Frankrijk gewonnen hebben. Zoo, zegt hij, eene pro- fesie gevende voor den uitslag der herstem ming in zijn arrondissement, is het ook in mijn geval de schuld van een rallié" dat ik in herstemming kom, en als ik voorgoed mocht verslagen worden, hetgeen ik moeilijk kan gelooven, zou ik vervangen worden door een radicaal, die zich als opportunist vermomt om de kiezers beter te bedotten. Men verzekert dat graaf De Mun bij de herstemmingen candidaat gesteld zal worden te Hazebrouck, waar de candidaten Lemire en De Freseheville (aftr.) zich ten gunste van De Mun's candidatuur zouden terugtrekken. De toestand van den heer Lockroy is weder verergerd, zoodat men een tweede consult noodzakelijk heeft geacht. Uit Rosny-sous-Bois wordt gemeld, dat ook daar vechtpartijen hebben plaats gehad lus- schen Fransche en Italiaansche aardwerkers. De gendarmes kwamen tusschen beide en namén vier Italianen gevangen. De maire te Aigues-Mortes, die door de *egeering geschorst is wegens zijne procla matie aan de bevolking, waarin hij haar tot kalmte aanmaande, daar zij voldoe ning had gekregen, heeft in de schor sing niet berust. Hij heeft ontslag geno men. Nu rijst de vraag: Wat zal de gemeenteraad doen Hem misschien herkiezen als maire Men leest in het Journal des Debate: De heeren Chaloger, Picardet en Pillot, revolu- tïonnaire gemeentel aadsleden van St. Denis, die tot gevangenisstraf veroordeeld werden wegens ordeverstoring gedurende de predikatie van pater Lenfant, hebben een verzoek om gratie gericht tot den president der republiek; «Het kan niet overbodig zijn, hierbij te doen opmerken", voegt het blad er bij, «dat deze revolutionnair-soeialistische gemeenteraads leden als eersten eisch op hun program ge steld hebbende afschaffing van het presi dentschap der republiek." BELGIË. De koning en do koningin hebben Dins dag in den kring hunner familie hun 40- jarige echtverbintenis gevierd. De ministerraad is Dinsdagochtend meer dan twee uur vergaderd geweest. Naar men zegt, heeft de beraadslaging slechts geloo- pen over dit éene onderwerphet collectief ontslag van het ministerie. Het Kabinet- Beernaert zou door de verwerping van art. 56, regelende de verkiesbaarheid voor den Senaat, tot dien stap worden geleid. De Independence beige, onomwonden ver klarend, dat zij het heengaan van dit Kabinet niet als een ramp voor den lande zou beschou wen, gelooft eer aan een politieleen zet «ten einde de troepen te verontrusten en te disci plineeren, op gevaar af, hen ongeduldig te maken". Mocht het ministerie inderdaad ontslag nemen, dan acht genoemd blad den voorzitter der Kamer, den heer De Lantsheere, den aangewezen man om de plaats van den heer Beernaeit in te nemen. Te Flénu, bij Bergen in Henegouwen, is een gedeeltelijke weikstaking uitgebroken onder de mijnwerkers. Het geheele aantal grevisten bedraagt 1500. De oorzaak der sta king is gelegen in een eisch tot loonsverhooging. ENGELAND. In Wales zal een hoogeschool worden ge sticht. Het thans daartoe by het Lagerhuis ingediend ontwerp bepaalt dat meisjes zullen worden toegelaten en dat ook vrouwen be trekkingen aan de universiteit zullen mogen vervullen. In de gisteren te Londen gehouden con ferentie van den mijnweikersbond is besloten, dat zoo de mijneigenaren mochten afzien van hun plan om het loon met 25 pCt. te ver minderen, de werklieden onmiddellijk den arbeid zouden hervatten.. Zij zouden niet eenige loonsverhooging vragen vóórdat de steenkolen weer den prijs van 1890 bereikt hadden. Doch in de conferentie is ook be sloten, dat men geen enkele loonsverminde ring zou aannemen en dat in geen enkele schacht in het gebied van den bond de arbeid zal hervat worden, dan op voorwaarde dat eene algemeene overeenstemming tot stand zal gekomen zijn. Nog 10000 mijnwet kers hebben gisteren onder bescherming van troepen den arbeid hervat ia Ebbw Val en in Merthyr Aberdare. De eigenaren van de steenkolenmijnen in Ayrshire en Lanarkshire hebben gisterna middag besloten het loon met een shilling te verhoogen. 5000 mijnwerkers van Monmouthshire verklaarden gisteren de werkstaking voort te zetten. De Schotsche mijnwerkers zouden gisteren den arbeid staken, zoo liun geen 25 pCt. loonsverhooging wordt gegeven. De werkstaking in Wales loopt ten einde. Veertig kolenmijnen hebben eene vermeer dering van loon ten bedrage van 20 pCt. toegestaan. Uit Cardiff wordt gemeld dat eeu 2000 op Swansea aanrukkende mijnweikeis, die den arbeid gestaakt hebben, gisteren bij Morriston in botsing kwamen met bereden politie, die deo hoop uiteenjoeg. ITALIË. In verscheidene steden werden de Fransche consulaatgebouwen Dinsdagavond zorgvuldig bewaakt. Hoewel eenige troepen zingend door de straten trokken, zijn echter nergens feiten van eenige beteekenis voorgevallen. De circulaire van den minister van bin- nenlandsche zaken, waarin tot kalmte en bezadigdheid wordt aangespoord, is in de voornaamste plaatsen des lands aangeplakt. De officieuse nota waarin het incident te Aigues-Mortes gesloten wordt verklaard, luidt: «De heer Brin, minister van buitenland sclie zaken, heeft den heer Ressmann ge machtigd, aan de Fransche regeering te ver klaren dat, nu de maire van Aigues-Mortes uit eigen beweging door de Fransche regee ring geschorst is. terwijl de Italiaansche regeering de vriendschappelijke houding der Fransche waardeert en volkomen vertrouwen stelt in de doeltreffende en onpartijdige ge dragslijn door de Fransche magistratuurtegen- over de schuldigen aan te nemen, de regee ring van Italië zich gelukkig acht, het tegen woordige incident als gesloten te kunnen beschouwen". SPANJE. In de provincie Alava blijft de staat van beleg gehandhaafd, officieuse berichten doen vermoeden dat deze maatregel zal worden uitgestrekt tot Navarra en Biscaye, indien de opgewondenheid der bevolking aldaar toeneemt. De gemachtigden der vier Baskisch-Navar- reesche provinciën komen heden te Bilbao bijeen, teneinde eene gemeenschappelijke gedragslijn vast te stelten. De koning en de koningin zijn gisteren naar Kopenhagen vertrokken. De kroonprins blijft, als regent, te Athene. EGYPTE. Uit Kaïro wordt nu aan de Koln. Ztg. geschreven, dat waarschijnlyk Rusland en Frankrijk de hand hebben in de laatste veranderingen in het ministerie. Volgens dezen berichtgever worden de nieuwe ministers door de Engelsche ambtenaren niet erkend en zou de khedive aangezocht ziju de be noemingen, welke zonder Engelands voorken nis plaats hebben gehad, in te trekken. AMERIKA. De afgevaardigde Johnson uit Ohio heeft in het Huis van afgevaardigden een ontwerp ingediend, waarbij bepaald wordt, dat de houders van bonds der Vei'. Staten, die deze bonds bij de schatkist zullen deponeeren, daarvoor een waarde in biljetten zullen ont vangen, gelijk aan de nominale waarde dier

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1