s Men deelt aan het U. D. mede, dat nog voor het einde van dit jaar een gouden jubileum op spoorweggebied kan worden gevierd. Den 28n Dec. 1843 namelijk werd de spoorweg Utrecht—Amsterdam N. R. S. geopend. De vereeniging van kommiezen bij 's rijks belastingen in Nederland zal Zondag 27 dezer een algemeene vergadering houden te Arnhem. Het geneeskundig onderzoek van alle sche pen uit België kwam gisteren te Hansweerd in werking. De beiden schepen zijn ontsmet en liggen onder bewaking, waartoe de politie is ver sterkt. Gisterochtend is de knecht van schipper Touw begraven, dit was het 5de sterfgeval. In de laatste dagen kwamen te Hansweerd en Rilland-Bat, gevallen van cholera voor. De Midi. Ct. komt na onderzoek tot het besluit, dat de ziekte uit België hier te lande wordt aangebracht. sDe feiten in Rilland-Bat en Hansweerd kunnen getuigenis afleggen, dat van uit Ant werpen de schepen zijn gekomen, waarop de ziektegevallen voorkwamen, zegt het blad, en dat wel niettegenstaande in die Belgische stad, met hare drukke scheepvaart, den volke wordt verkondigd, dat de gezondheidstoestand uitstekend is en er zich alleen seholera- achtige" ziektegevallen voordoen. sUit een bericht op een andere plaats in ons blad blijkt dat ook te Gent een schip uit Antwerpen is aangekomen, waarop een vrouw eveneens aan cholera lijdende was en dientengevolge overleed. Het heet ook daar dat ïbij de vrouw alle teekenen van cholera- vormige ziekte zich voordeden." Een kind werd mede aangetast. »Men ziet daaruit dat uit Antwerpen, waar men zegt dat de ziekte niet is, genoeg aangetaste personen her en der gaan om dit beweren te logenstraffen. ïEn omdat men daar, in verband met de belangen van den handel, de gevaarlijke tactiek volgt om den toestand zoo gunstig mogelijk voor te stellen, loopen wij dubbel gevaar van die zijde besmet te worden. »Het vvoidt daarom, dunkt ons, meer dan tijd dat men onze zijde niet langer door dergelijke voorstellingen zich op een dwaal spoor laat brengendat waar nu gebleken is dat op schepen, uit Antwerpen afkomstig, de gevaailijke ziekte zich vertoonde, men nu als ook handelend optreedt en, opgrond van die niet te loochenen feiten, eenvoudig, evenals in Spanje geschiedt, geen schip van daar hier binnenlaat voor het aan een ernstig onderzoek onderworpen is geweest, en tevens dat streng toezicht worde gehouden op per sonen, die uit België tot ons komen. >Het is, dunkt ons, beter dat er onzerzijds te strenge maatregelen worden genomen dan dat wij gevaar loopen dupe te worden van de zorgeloosheid, de stelselmatige verbloe- mings-methode van onze Belgische naburen. Vooral in deze dagen, nu van uit België zulk een druk bezoek ons ten deel valt, is dubbele waakzaamheid meer dan plicht." Zooals blijkt uit de officieele kennisgeving van den burgemeester van Rotterdam, zijn in de vei loopen 24 uren aangegeven éen per soon als overleden aan Aziatische cholera en 2 personen als daaraan lijdende. Een dezer laatste personen is een giaanwerker, wonende in de Nieuvvsteeg, die hedenmorgen naar de barak werd gebracht. In het geheel hebben zich nu 9 gevallen van cholera voorgedaan, waarvan 4 met doodelijken afloop, terwijl nog 5 lijders in behandeling zijn. Ook het lijk van W. Snelreweerl, een der verongelukten bij het omslaan van een zeil boot op deB Kralingschen plas, is opgevischt. Men schrijft uit Scheveningen: Op onze badplaats gaat thans alles naar wensch, dank zij vooral het buitengewoon schoone weder. Bij particulieren is geen logies te krijgen, en de hotels zija sedert de laatste weken ge heel met vreemdelingen bezet. In een hotel eersten rang werden de vorige week badgas ten zelfs gehuisvest in vertrekken, welke voor geheel andere doeleinden dan tot logeeren bestemd zijn. En de badgasten waren daar zeer dankbaar voor. Aan het strand, op het terras, in de zaal van het Kurhaus, overal veel vertier en een drukte die aangenaam aandoet. Er wordt dezen zomer veel gezeild. Een drietal bootjes zijn op het strand vóór het Kurhaus gestationneerdeen ïpier" zou het maken van zeereisjes nog aangenamer maken. De directie van het Kurhaus te Scheve ningen is voornemens ook ditmaal, naar de goede gewoonte, den verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk te vieren. Zij is er echter tevens op bedacht, om de feestelijk heden in de residentie geen afbreuk te doen en heeft derhalve het volgende programma ontworpen Woensdag den 30n Augustus, den avond vóór den vorstelijken verjaardag, zal, na af loop van het dubbel-concert, een buitenge woon groot vuurwerk met toepasselijk slot stuk voor het terras worden afgestoken. Donderdag den 3 ln Augustus wordt een matinee musicale gegeven; des middags zal een groot kinderfeest plaats hebben, terwijl des avonds, wanneer de stad zelve het groote aantrekkingspunt zal wezen, de gewone muziek-uitvoering doorgaat. Het glanspunt van de luisterrijke feestviering te Schevenin gen zal zijn eene waarlijk vorstelijke ver siering van de kurzaal, die, naar men meldt, op deze heuglijke dagen in eene jOranje galerij" zal worden herschapen. De boekhouder J. A. B., van het hotel Kurhaus te Scheveningen, begaf zich Donder dagavond in de lift, vermoedelijk om daarmede naar boven te gaan. Eerst kort in zijne be trekking geplaatst, scheen hij met de behan deling van het toestel niet bekend te zijn, tengevolge waarvan hij met zgn lichaam tus- schen den muur en de lift beklemd geraakte. Het onheil werd spoedig opgemerkt, doch toen de man er uit werd gehaald, was hij reeds dood. Een geval van cholera, vermoedelijkasiatica, met doodelijken afloop, heeft zich te Strijen vooigec'nan bij eene vrouw van 79 jaar, wonende te Zuid-Beierland, sedert Donder dagavond alhier logeerende bij familie en het laatst komende van Puttershoek, Gisterochtend heeft zich te Leerdam het tweede geval met doodelijken afloop voor gedaan van Aziatische cholera. (Ten onrechte is vroeger gemeld, dat zich aldaar vier ge vallen hebben voorgedaan.) Heden zijn te Leerdam opnieuw 3 gevallen van Aziatische cholera geconstateerd, en wel twee bij desinfecteurs. Een bejaarde dame werd Maandagavond op den Dam te Amsterdam overreden door een tramwagen, die van het centraal-station kwam. De koetsier, die aan 't geheele geval onschuldig was, trachtte wel het ongeluk te vooi komen, maar slaagde hierin niet. Hevig uit een hoofdwond bloedende, werd de dame opgenomen en in het café »Bisschop" binnen gedragen. Zij is voorloopig in het binnen-gast- huis opgenomen, daar de verwonding vrij ernstig bleek. Een zeer verontwaardigd mama kwam met haar oudste telg j verhaal halen" aan een per ceel Weteringschans, waar haar lieveling dienstbaar was geweest en nu weggestuurd was. Ze kon maar niet begrijpen, dat mevrouw het over haar hart had kunnen verkrijgen, om haar sLeen" gedaan te geven, omdat zenu wat later in dienst was gekomen »door den Hartjesdag, ziet u?" Toen mevrouw sprak [van haar bottines (splinternieuw) en een aantal andere klee- dingstukken, door sLeen" meegenomen, ook al om den Hartjesdag, meende i>inarna" dat dit nu geen reden was om herrie te maken, want als het van den lommerd weer loskwam, kreeg mevrouw de spullen toch schoon terug. Te Monnikendam is Donderdagmiddag on geveer halfzes de bliksem geslagen in de spits van den toren der hervormde kerk. Gelukkig dat de rook spoedig werd opgemerkt, en in een oogwenk eenige rappe lieden toesnelden roet emmers waler, die er in slaagden den brand spoedig te blusschen. Te Sloterdijk sloeg de bliksem in den water molen van den Sloterdijkermeerpolder, welke in zeer korten tijd in lichte laaie stond en tot den grond toe afbrandde. Te Stobbegat bij Heerenveen zaten Don derdagavond 4 personen in eene veldtent te schuilen voor het onweer. De bliksem sloeg in de tent en twee personen, Reks, 4 7 jaar, en Klaren, 12 jaar oud, sloegen achterover. Reks was in eens dood, Klaren kwam later weer bij en klaagde over pijn in den linker kant van zijn lichaam. Naar dr. Hinkes te Heerenveen gebracht, bleek dat de bliksem de volgenden weg op zijn lichaam genomen had linkerschouder, linkerzijde, dij en kuit. Op schouder en kuit had hg eenige brand wonden, doch anders is de toestand naar omstandigheden vrij wel. De andere twee personen bleven volkomen ongedeerd. Te Joure (Fr.) is een 15-jarige jongen, die Zaterdag op de tram wilde springen, doch struikelde en het linkerdijbeen kwetste, aan de gevolgen dier verwonding overleden. Naar aanleiding van een geval van Aziatische cholera te Duisburg aan den Rijn voorge komen, zal, evenals ten vorigenjare, toezicht worden gehouden op de schepen die te Lobit- Tolkamer (gem. Herwen en Aerdt) het land binnenvaren. Een officier van gezondheid der zeemacht, alsmede een riviervaartuig met stoombarkas zal daartoe beschikbaar worden gesteld. Het Koninginnefeest zal te Rozendaal luis terrijk gevierd worden. Al de muziek- en zanggezelschappen hebben hunne medewer king toegezegd. Vanwege de gemeente wordt op de Markt een muziekkiosk in orde ge bracht, waarin 's avonds volksconcerten zullen gegeven worden. De 12-jarige Petrus D. te Schijndel, die verdacht wordt van den brand te hebben gesticht waardoor Zaterdag j.l. 2 boerenwo ningen en nog enkele bijgebouwen aldaar vernield werden, zou, naar hij beweert, tot die daad zijn gekomen doordat een jongen, die een der verbrande perceelen bewoonde, hem zijn pruimen had weggenomen. Onder- lusschen zqn ook de ouders van Petrus nu zelf zonder dak, want ook hunne woning werd vernield en Petrus zelf zit al in het huis van bewaring te 's-Bosch. Uit Nederweerd wordt gemeld, dat de marechaussees van Weerd alweer in aanraking zijn geweest met een bende kwaadwilligen, die tot laat in den nacht het gansehe dorp onveilig maakten, de politie met steenen gooide en door het geschreeuw van sbrood 1" de marechaussees sarden. Door dezen werd een schot gelost zonder iemand te treffen. In den wedloop, die vervolgens plaats had tus- schen de handhavers der wet en de bende, is een hoed buitgemaakt, die de politie op het spoor der baldadigen gebracht heeft. De weduwe K., die de vorige week hare vier kinderen te Echt onverzorgd achterliet, is te Roermond aangehouden. Woensdagmiddag had te Sas-van-Gent een allertreurigst onheil plaats. De vrouw van den ambtenaar Rud, op een petroleumtoestel bezig visch te bakken, wilde er mee de trap opgaan. Bij ongeluk trapte ze op haar kleed, viel en stond in een oogwenk in volle vlam. De man snelde toe, greep haar en ijlde met haar naar 't kanaal, op een 6-tal meter af- stands gelegen. Hij wierp zich met haar te water. De vlammen waren gedoofd, doch het slachtoffer was reeds met vreeselijke brand wonden overdekt. Het vel hing met flarden aan armen en lijf. De vrouw lijdt verschrik kelijke pijnen en haar toestand is zeer zorglijk. 'Voor het schoonmaken van lampen of van kannen, waarin petroleum bewaard is en welke men voor een ander doel wil bestem men, raadt Jean de Fans in le Figaro het omspoelen met kalkwater aan een weinig gebluschte kalk, in water opgelost. Botterdam. Ter gelegenheid van den 13n geboortedag van Koningin Wilhelmina, zal er op 31 Augustus a.s. des avonds te 8 uur, op de Nieuwe Veemarkt een feestuïtvoe- ring plaats hebben, opgeluisterd door groot vuurwerk en concert door de Rotterdamscbe harmonievereeniging n Kunstmin", directeur P. J. Ooykaas, (AT. JB. Ct.) Maassluis. Door verschillende daarbij betrokken autoriteiten had gisteren met den burgemeester eene terreinopneming plaats voor het bouwen van eene nieuwe zieken barak, ter vervanging van die, welke zich thans nog aan den Hoek-van-Holland bevindt. Voor eene nieuwe barak en quarantaine plaats komt eene terrein bij het Ammersgat in aanmerking. 's-Gravenhage. De groothertogin van Saksen-Weimar zal Donderdag 31 dezer naar Weimar terugkeeren. Gemengde Berichten. Te Brussel is een huis dat verbouwd werd ingestort. Van drie onder het puin bedolven werk lieden werd een gedood en twee bekwamen ern stige verwondingen. Te Neuss (Pruisen) is Woensdag een cholera geval met doodelijken afloop voorgekomen op het Rotterdamsche schip MariaDonderdag en gisteren zijn drie nieuwe gevallen met doode lijken afloop geconstateerd. De oveiheid heeft maatregelen genomen. Het nieuwste der automatische verkooptoe- stelien ziet men tegenwoordig in de armenwij ken te Londen. Door een penny in de sleuf te werpen en een kraan om te draaien krijgt men een 26 kub. voeten gas, dat zoowel voor ver lichting als voor het koken gebruikt kan worden. Op den Schwarzenstero (Tyroler Alpenis weer een toerist, de heer Chaumont, lid van den staatsraad van Saksen-Altenburg verongelukt. Hij gleed uit en viel in een diepe gletscherkloof,. waaruit hij niet gered kon worden. In Hongarijo neemt de cholera merkbaar toe. Men heeft de ziekte geconstateerd in 87 ge meenten. In het Kurskgouvernement in Rusland zijn 42. personen door een dollen wolf gebeten in vijf dor pen waar het dier zich achtereenvolgens vertoonde. De meesten zijn in het aangezicht hevig ver wond, een kind werd gedood en vijf personen verloren een oog. Van de gebeten personen zijn 31 naar bet instituut-Pasteur te Kharkof opgezonden, waar zij thans tegen de gevolgen van den wolfsbeet worden ingeent. Te Napels kwamen gisteren 9 sterfgevallen aan cholera voor, te Cassino 5 ziekte- en 1 sterf geval, te Palermo 4 ziekte- en 2 sterfgevallen. Het Italiaansche dorp Costacomehco, bij Bel- luno, is door een brand nagenoeg geheel ver woest. Zeven en zestig huizen zijn in de asch ge legd slechts drie zijn blijven staan. Een raensch kwam in de vlammen om het leven. Volgens de laatste benchten uit New-York heeft de storm welke Woensdag de kust teis terde, grooter verwoestingen aangericht dan men aanvankelijk vermoedde. Vele schepen zijn ver gaan en vele menschen omgekomen. Over de kunst om honderd jaar te worden heeft een Franscb geneesheer, dr. Javal, eenige vragen geucbt tot alle bekende honderdjarigen. Hij ontving vijftig antwoorden en de daarin ge geven voorschriften komen ongeveer op het vol- Tr

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2