ffii Dl VIOOLSPELER. A". 1893. Zondag 27 en Maandag 28 Augustus. N°. 8346, Tweede Blad. Feu i 1 e t o n. Zevenenveertigste Jaargang. Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BVREAD: BOTERITRAAT, E 2 7. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het gehee'.e Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip vac eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. E Ji (i E L A K D. In het Hoogerhuis is Donderdag mede gedeeld dat daar de tweede lezing van het homerule-ontwerp tegen 5 September zal worden aan de orde gesteld. Dat dit lichaam het ontwerp zal verwerpen na een kort debat, dat meer voor den vorm zal gevoerd worden, is zoogoed als zeker. De zitting zal daarna ■worden gesloten. In de buitengewone najaars zitting zal het ontwerp dan opnieuw bij het Hoogerhuis worden ter tafel gebracht, om in het begin van 1894 opnieuw verworpen te worden. De regeering zal dan het Parlement ontbinden en een nieuw beroep doen op de kiezers, om deze dau tevens hunne meening te laten uitspreken over het denkbeeld eener opheffing van het Hoogerhuis, dat zich zoo openlijk tegen den wil des volks verzet heeft. In het Lagerhuis heeft Grey gisteren be vestigd het bericht, dat Hamilton gedood is door een gedeelte van het garnizoen van Kismayon, dat naar de Somalis is overge- loopen. Hij geloofde dat het stoomschip Kenia zich zal kunnen verdedigen indien het wordt aangevallen. Het Engelsche oorlogsschip Blan che heeft Zanzibar den 22en verlaten met bestemming naar Kismayon, waar het nu moet zijn aangekomen. De Engelsche vertegen woordiger is van Triton te Zanzibar terug gekeerd, na voor de veiligheid en de rust van dit gebied de noodige maatregelen te hebben genomen. Kay Shuttleworth wenscht de interpellatie over de quaestie of de hertog van Edinburg bevelhebber metterdaad van de Engelsche vloot blijven zal, eenige dagen uit te stellen. Fowler heeft omtrent het verbod van den invoer van vodden verklaard, dat het is inge trokken voor zoover het als koopwaar in balen gepakte vodden betrof. Wat betreft de voorzichtigheidsmaatregelen tegen de cholera, zal de regeering als tot nu toe de wenken van het geneeskundig toezicht volgen. Bergwerkers in Staffordshire, die den arbeid gestaakt hebben, trekken door het land, weten de niet-werkstakers vrees in te boezemen en hebben verwoesting aangericht De gisteren uit zuidelijk Wales ontvangen berichten zijn minder gunstig. In eenige dis tricten is de prijs der kolen 50 pCt. gestegen. Verscheidene staalfabrieken en blikslagerijen staan stil. Maandag om elf uur zal de beraadslaging over het rapport betreffende het Home-rule- ontwerp gesloten worden en Woensdag zal de bill in derde lezing worden genomen. In de couloirs van het Huis is men hand gemeen geworden. De afgevaardigde Swift Macneill beleedigde en sloeg den heer Harry Furniss, den bekenden Fw«c£-teekenaar, we gens een spotprent in dit blad. Furniss sloeg niet terug, maar deed zijn beklag bij het bureau van het Huis en moet voornemens zijn de zaak voor het gerecht te brengen. De Standard meldt, dat in het Lagerhuis eene nieuwe party, de koloniale partij, zal worden gevormd, welker leden zich zonder onderscheid van staatkundige richting, zuilen ten doel stellen handhaving van de onschend baarheid des rijks en verzekering zijner ont wikkeling. Het program dier partij behelst o. m. verbetering van het telegraphisch verkeer tusschen het moederland en zijne koloniën, gelijkstelling van port voor het brievenver voer tusschen alle deelen des rijks, staking van de uitzending van Fransche veroordeel den naar Nieuw-Caledonië en hervorming van de wijze van benoeming van koloniale gouverneurs. De werkhervatting in de kolenmijnen van Wales duurde gisteren voort, zoodat de kolenproductie reeds 25 pCtvan de normale bedraagt. Te Londen worden groote hoeveelheden cokes uit Zweden en Denemarken aangevoerd. F R A M K It IJ K. De minister van buitenlandsche zaken ver klaarde in den ministerraad van Donderdag, die te Fontainebleau werd gehouden onder voorzitterschap van president Carnot, dat de opgewondenheid in Italië, veroorzaakt door de gebeurtenissen te Aigues-Mortes, als ge stild kan beschouwd worden. De Italiaansche regeering heeft zich overigens gehaast, maat regelen te nemen tegen een herhaling der ongeregeldheden. Te Aigues-Mortes zijn Donderdag opnieuw 5 personen in hechtenis genomen. Te Ajaccio begaven zich Donderdagavond een honderdtal boeren, met Fransche vlag gen voorop, naar den cours-Napoléon, waar gemanifesteerd werd tegen de Italianen, Eenige trachtten het wapenschild af te ruk ken van het consulaatsgebouw van Italië, de politie wist dit echter te verhinderen. Een vijftigtal Fransche arbeiders, werkzaam aan den spoorweg Toul—Pont-Saint-Vincent, eischten Donderdag het ontslag van een gelijk aantal Italiaansche werklieden. Toen dit ge weigerd werd, hebben de Franschen het weik gestaakt en zijn zij in optocht door Maron getrokken, zonder zich echter aan ordeverstoring schuldig te maken. Twee brigades gendarmerie uit Toul en Nancy heb ben zich echter ter plaatse begeven. De Fransch-Italiaansche bond te Parijs heeft een motie aangenomen, waarbij het geschil tusschen beide landen wordt afgekeurd, en de Italianen en Franschen worden uitge- noodigd, samen te werken tot de toekomstige hechte vereeniging van Frankrijk en Italië. Uit Nancy wordt gemeld: Gisternacht is het te Maron kalm geweest. De troepen zijn aangekomen. Ook bevindt de president zich ter plaatse. De Italianen zijn besloten tot vertrek. Verscheidenen zijn reeds vertrokken. Vijftien Fransche werklieden zijn gevangen genomen. Men gelooft niet dat er nog nieuwe onlusten of opstootjes zullen ontstaan. D D I T S C II E A S D. De Landdag van Saksen-Coburg kwam gis teren te 10 uur bijeen. De minister van staat, Strenge, gaf kennis van het sterven van den hertog, onder overlegging van de akte van overlijden. Daarna las hij voor de oorkonde van de eedsaflegging van hei tog Alfred met de verklaring dat overeenkomstig de grond wettelijke verklaringen hertog Alfred de regeering had aanvaard. Met den wensch, dat de regeering van her tog Alfred tot zegen voor het land zou zijn, nam de Landdag van de mededeeling kennis en scheidde daarop. Het Berliner Tageblatt en de Voss. Ztg, bestrijden met nadruk de rede, door vorst Bismarck tot zijne vereerders uit Thüringen gehouden, waarin hij op de handhaving der afzonderlijke zelfstandige bondsstaten aan drong. Beide bladen wijzen er op dat Von Bismarck zelf aan het rijk eene grondsvet heeft gegeven, welke het rijk als een ondeelbaar geheel beschouwt en dat zijne opvolgers die grondwet moeten ten uitvoer leggen. In plaats dus van het particularisme te begunstigen, zeggen zij, is het meer dan ooit noodig, het denkbeeld van rijkseenheid te versterken en i. Alphonse de Sterny zal in November te Brussel komen om zijn oratorium Satan" zelf te dirigeeren. Dit korte bericht in de Indêpendance Beige verwekte te Brussel algemeen opzien. De musici haalden ongeloovig de schouders op, staken den spot met het talent van Alphonse de Sterny en mompelden zoo iets van een pro feet, die in zijn eigen land nooit wordt geeerd. De groote wereld te Brussel echter (onder ons gezegd de meest onmuzikale wereld van het heelal) [geraakte ditmaal in vuur voor den kunstenaar, iets wat haar anders zelden over kwam, en sprak acht dagen lang over niets anders dan over De Sterny er viel trouwens in den herfst over niet veel anders te praten in het bijzonder over zijn liefdesavonturen en een enkel ook over zijn techniek. Alphonse de Sterny was in zijn tijd niet alleen een bekend kunstenaar geweestmaar tevens f enfant chert des dames. Zelfs de meest gevierden hadden naar zijn gunst gedongen. Het heette dat George Sand een roman had geschreven, waarvan hij de hoofdpersoon was men wist alleen niet meer wat de titel er van was. Verder had een wonderschoone vorstin zich ter wille van hem met vitriool om bet leven gebracht. Vijf jaar geleden had hij zich echter plotse ling uit de wereld teruggetrokken. Sedert dien tijd had hij niet meer op concerten gespeeld en waren er geen composities meer van hem ver schenen, geen phantasie op het een of ander verliefde thema of wat ook. Dit was de eerste maal dat zijn naam weder genoemd werd en nu zelfs in verband met een oratorium. De Sterny en een oratorium De wereld keek daar wel wat vreemd van op en onder de kunstenaars werd er om gelachen. Het is de vijfde November, de dag waarop de eerste repetitie van Satan" onder leiding van den componist zal plaats hebben. Alle leden van het orkest zijn reeds in de concertzaal van de sGrande Harmonie" bijeen. Ondanks een zestal gasvlammen meer, die ont stoken zijn ter eere van den hoogen gast, maakt de groote zaal met hare donkere ruimte voor de toeschouwers en haar schaars verlicht podium, een somberen, spookachtigen indruk. Het ruikt er sterk naar gas, naar stof en naar vochtige kleeren. Op de jassen en mantels van hen die pas zijn binnengekomen ligt een zilverachtige dauw, door een fijnen motregen er op gebracht, die echter spoedig in een natten glans over gaat. Men merkt, men voelt als het ware daar binnen hoe slecht het weer buiten is. De heeren van het koor, vroolijke, levenslustige Vlamen, met hreede gezichten en weelderigen haardos, stampen op den grond om de modder van hun laarzen te verwijderen en trekken de omgeslagen broekspijpen naar beneden. De dames, wier haren door de vochtigheid geheel uit de krul zijn gegaan en er daardoor eenigszins verwilderd uitzienklagen over schorheid en presenteeren elkander jujubes en pastilles. De leden van het orkest hebben de giootst mogelijke moeite om hun ontstemde instrumenten weder in orde te brengen. Boven de vreeselijke dis sonanten van door elkaar krijschende violen uit klinkt af en toe het knappen van een snaar die springt. Dank zij eenige protectie, is het aan twee dilettanten gelukt binnen te sluipen. De eene is een jonge piano-onderwijzeres van Duitsche afkomstde ander is een liefhebber, die onder zijn kennissen den bijnaam heeft van den vriend van Rossini. De instrumenten zijn gestemdhier en daar hoort men een violist een loopje probeeren. De gasvlammen piepen zachtde koristen trappelen met hunne voeten om zich wat te warmen, of wrijven de rood», verkleumde handen tegen elkander. De Sterny laat zich wachten. De Jivriend van Rossini" heeft zich een weg weten te hanen naar de solozangeressen. Hij

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5