Biimenlanflsche Bericht en. STATEN-GENEEAAL. SPOR T. Letteren, Kunst en Wetenschap, aldus te komen tot de vereeniging van alle Duitsche staten tot een vast geheel. De vereeniging van tabaksfabrikanten wil - eene volksstemming uitlokken, teneinde de algemeene opinie van belanghebbenden te kennen aangaande de nieuwe tabaksbelasting en de noodige gegevens te verzamelen om met vrucht dat ontwerp in den Rijksdag te kun nen bestrijden. ITALIË. Prins Heinrich van Pruisen heeft gister voormiddag te Spezzia in een onder water gebracht vaartuig onderzeesche oefeningen gemaaktdaarna is de prins naar Duitsch- land teruggekeerd en zijn de koning en de prins van Napels naar Monza vertrokken. De werkstaking der koetsiers te Napels duurt voort. Gisternacht hebben er tweehon derd arrestatiën plaats gehad. Een troep rumoermakend volk wierp een omnibus omver en stak een anderen omnibus in biand. Ook de gaslantaarns werden in een paar straten en de uitstallingsvensters in de Via Chiaja stukgeslagen. De troep trachtte er een wapenwinkel te plunderen. In een manifest heeft de prefect aange drongen op kalmte. Het garnizoen is op 42,000 man gebracht. SPANJE. De Gaceta bevat een besluit tot instelling eener quarantaine voor invoeren uit Antwer pen, Rotterdam, Taganrog en Pensacola. PORTUGAL. Het officieele dagblad verklaart de haven van Rotterdam door cholera besmet en de andere havens van Nederland verdacht. A M E It I K A. President Cleveland ontving eene mededee- ling van den Chineesehen onderkoning Li Hung Chang, te kennen gevende, dat de Ame rikanen in China zouden worden beschermd tot de aanstaande zitting van het congres, in afwachting der wijziging van de wet-Geary, welke zeer drukkend is voor de Chineezen. Deze mededeeling wordt als eene bedreiging opgevat. Het is Donderdag gebleken, dat het aantal der voorstanders van vernietiging der Sher man-wet gelijk is aan dat der tegenstanders haar lot hangt af van de stem van den pre sident van den Senaat Stephenson, die zich over wat hij doen zal nog niet heeft uitgelaten. CJit Philadelphia verneemt de Times, dat Wilson, de voorzitter van het financieel co mité van het congres, heeft gezegd, dat een voorstel tot wijziging der tariefwet in deze zitting niet zal worden behandeld. De herzie ning is dus uitgesteld tot 1894. A F I I K A. Uit Kaapstad wordt gemeld Lobengula heeft geweigerd de maaridelijk- sche toelage der ^Chartered Company" in ontvangst te nemenhij weigert eveneens spreekt de alt aan een oude bekende van hem, die door zijn tusschenkonast aan hetThé&trede la Monnaie verbonden werd. ®Ik beklaag u, mevrouw, ik beklaag n van ganscher harte De Sterny is een aanhanger der toekomstmuziek. Wat hij geschreven heeft, kan door geen menschelijke keel met instemming en gevoel worden gezongen. Men zou zijn aria's alleen moeten zingen bij wijze van boetedoening voor al het muzikale genot dat men vroeger gesmaakt heeft." bUw oordeel is te hard'antwoordde do alt, waarlijk veel te hard, mijnheer, 't Is waar, een vriend van Rossini kan men het niet kwa lijk nemen als hij aan zijn haat tegen de toe komstmuziek lucht geeft. Bovendien moet ik erkennen dat sommige gedeelten van het oratorium vreeselij'k zijn; maar andere zijn daar entegen weer zoo meesterlijk, dat u er zeker mee ingenomen zult zijn." bNooit van mijn loven zal ik met eenige toekomstmuziek ingenomen zijn*gaf de vriend van Rossini norsch ten antwoord. de schadeloosstelling aan de Europeanen te betalen, totdat de maatschappij hem inboor lingen van Mashonalaud verstrekt, die hij als zijne slaven beschouwt. De Volksraad te Pretoria heeft de uitbrei ding van den spoorweg van Charlestown tot Johannesburg goedgekeurd. AZIË. Aan de Times wordt uit Bangkok gemeld De onderhandelingen tusschen de Fransche gevolmachtigden en het Siameesche gouver nement worden voortgezet. De Franschen hebben den Siameezen verboden raad te vra gen aan hun rechtsgeleerde en diplomatieke adviseurs. De eischen van Le Myre de Villers gaan veel verder dan het ultimatum. Toen de Kamers uiteengingen, zijn o. a. de volgende wetsontwerpen aanhangig ge bleven bij de Eerste Kamer die betrekke lijk het faillietrecht en betreffende de be drijfsbelasting; bij de T w e e d e K a m e r de hierna te noemen ontwerpen, als onteigening voor de duinwaterleiding te Haarleminstelling van Kamers van arbeid en nijverheid (wetsvoor- stellen-Pyttersen en Schimmelpenninck v. d. Oye)wijziging Nederlandsch-Indische comp tabiliteitswetwetboek militair strafrecht; regeling van het kiesrecht; overeenkomst met België voor de grensregeling Baarle— Hertog en BaarleNassaubepalingen om trent vrijstelling van belasting van sommige buitenlandsche goederensamenstelling van de landmachtwijziging Westindische regee- rings-reglementen en comptabiliteitswetuit breiding en onteigeningsrechl voor gemeente besturen (wetsvoorstel-Van Houten)regeling van de mijnontginningen in Nederlandsch Indië onteigening voor den aanleg eener straat te Amsterdam; aanvullingswet tot regeling van het veeartsenijkundig staatstoezicht; afschaffing rechten registratie op aanstellin gen en akten van beèediging van ambte narenwijziging wet legesheffing; regeling van den dienst bij de militie; onteigening voor een verbindingsspoorweg te Rotterdam onteigening voor de normaliseering der Nieuwe Maas boven Rotterdamnadere bepalingen omtrent den suikeraccijns; onteigening voor eene hoofdwatering ten behoeve van het waterschap Westerdiepgoedkeuring van de te Dresden gesloten cholera-overeenkomst onteigening voor een scheepvaartkanaal van Engelen naar Henriëttewaard wijziging van de drankwetwijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering (wetsvoorstel- Hartogh) wet op de grondbelasting; regeling van het bakenwezen op openbare wateren onteigening voor den bouw van eene nieuwe brug bij Westervoortovereenkomst betrek kelijk de verhoudingen tusschen Nederland en Portugal in den Indischen Archipel, enz. wijziging van de pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren. SCHIEDAM, 26 Augustus 1898. De hoogleeraar Van Geer heeft eene statis tiek opgemaakt van het aantal kiezers, die »Tot op zekere hoogte ben ik het volkomen met u eens", hernam de zangeres, die hem te vriend moest houden, zacht en vleiend, smaar gij zult toch moeten toegeven dat Wagner en Berlioz geniale meesters zijn en dat de toe komstmuziek voor de toonkunst een nieuw veld geopend heelt »Wat Wat heeft ze geopend Een nieuw veld, ja een nieuw veld aan pretentieuse knoeiers En wat Wagner en Ber lioz betreft, nu die kunnen er door, dat waren tenminste geniale misdadigersAls ze maar geen eigen school hadden gevormd. Maar daar hebt ge nu bijvooi beeld een nieuwe uit vinding, de zoogenaamde ïbeschrijvende muziek" Nu vraag ik u, wat is dat nu voor nonsens? Een helsch lawaai van violen, die elkander willen overschreeuwen, en dat heet dan Caesar's dood" of »De strijd tusschen de Horatiérs en de Curiatiérs," of of sEen uitbarsting van den Vesuvius" de naam dient alleen om de toehoorders aan iets te laten denken als za dat vreeselijke spektakel hooren, er minder zouden zijn naarmate men den leeftijd om te kiezen hooger stelde. Bij 23- jarigen leeftijd, het aantal op 800,000 stel lende, zou dit op 25-jarigen leeftijd 752,000 en op 30-jarigen leeftijd 632,000 zijn. Deze cijfers zijn van belang met het oog op de voorstellen-Kerdijk en Van Kerkwijk, maar de hoogleeraar oppert in zijn artikel in de Telegraaf ook de meening, dat men de uit sluiting van bovenaf zou kunnen nemen, door te bepalen, dat men op zekeren leeftijd be voegdheid tot het waarnemen van enkele ambten verliest. Dat dit slechts weinig percenten vermin dering zou opleveren, spreekt vanzelf; er zijn zooveel oude menschen niet. Maar op welken grond zulk eene ontneming van het kiesrecht steunen zou, begrijpen we waarlijk niet. Van oude menschen is het toch niet te verwachten, dat zij ondoordachte en voor de maatschappij gevaarlijke keuzen zouden doen. Veeleer mag men aannemen, dat hunne uitsluiting nog veel geringer invloed zou uitoefenen, dan statistieke cijfers op papier aangevenop hun zeventigste jaar toch, zijn verreweg de meesten ruim verzadigd van de stembus en blijven op de verkiezingsdag bij voorkeur thuis. Maar wat beteekent dan het nopperen" van die meening? (Arnh. Cé.) In ïde Purmer" (N.-Holl.) vervoegde zich in de vorige week aan de verschillende boerderijen een man, die voorgaf horloge maker te Edam te zijn. Van den landman Struving kreeg hij een gouden horloge om te repareeren. Toen het niet werd terugbe zorgd, deed Struving onderzoek, en nu bleek het dat de man in Edam niet bekend was. Struving is dus de dupe van eenen oplichter geworden. De moerassen rondom het Groningsche grensplaatsje Boertange hebben thans zulk eene gedaanteverwisseling ondergaan, dat men er tegenwoordig welige korenvelden en goede weiderijen aantreft. De rijkswaterstaat heeft dat werk ten uitvoer gebracht door het daar- stellen van eenen ringdijk met de noodige schutsluizen om als waterkeeringen te dienen. Tengevolge dezer verbetering is het dorp Boertange thans een welvarende grensplaats met veel handel ook over de grenzen. In het heideveld te Borger (Drente) is door een arbeider een fraaie vuursteenbeitel ge vonden, iets grooter dan de meest voorkomende soorten, met breeden en scherpen bek, en waarin aan het boveneinde een rond gat is gemaakt. Deze bijzonder fraaie beitel is aan het mu seum van oudheden te Assen opgezonden. De campagne op de steenfabrieken langs de Waal is reeds gedeeltelijk geëindigd. Dit is zeer vroeg, doch vindt zijne oorzaak in de lage prijzen der steenen en den want voelen kunnen zij er niets bij Ja toch iets: hoofdpijn!" De vriend van Rossini lachte hartelijk om zijn eigen geestigheid en ging na een oogenblik voort ®En in dat meesterstuk van De Sterny zijn zeker de heerlijkste paraphrasen gewijd aan de gedachtenarmoede ïln ïSatan" zult gij juweelen aantreffen die u in verrukking zullen brengen, verzekerde de zangeres, en die de Zwaan van Pesaro maar stil, daar komt De Sterny Let vooral op het duet der Verstootenen, het laatste bedoel ik!" Gevolgd door den orkestdirecteur en eenige zijner vurigste bewonderaars, heeft Alphonse de Sterny zich intusschen een weg gebaand tot voor op het orkest. De jonge pianiste blijft hem roerloos en met verwilderde oogen aanstaren. De Sterny is er zoo aan gewoon dergelijke gemoedsaandoeningen op te wekken, dat hij er slechts een glimlach voor overheeft en de arme dweepster een bemoedigenden blik toewerpt. daardoor ontstanen grooten voorraad. De steenen zijn ongeveer f3 per 4000 lager dan in het vorig jaar. Indien deze prijzen niet omhoog gaan, dan staat te vreezen, dat in het volgende voorjaar op verschillende fabrieken geen steenen zul len worden gemaakt, wat natuurlijk zeer nadeeligzou zijn voor de arbeiders in die streken. Het zuiden van Limburg het Geuldal trekt steeds meer bezoekers. Te Valkenburg, het middelpunt van het bergachtig landschap, zijn alle hotels gevuld, en men is zelfs niet bij machte aan alle aanvragen te voldoen. Om een inzet van 10,000 francs za! de bekende Fransche wielrijder-kampioen Cottereau tegen een renpaard rijden, over een afstand van 30 kilo meter. De heer II. A. M. Roelants, te Schiedam, heeft ter perse gelegd een derden vermeerderden druk van Familie en Kennissendoor Piet Paaltjens (F. Haverscbmidt). De tekst dezer uitgaaf wordt met veertig teekeningen van J. Hoynck van Papendrecht geïllustreerd. Het boek vet schijnt tegen St.-Nicolaas. (Nbl. v. d. Boekh.) Van de schilderijen, door Hollandsche kunste naars op de tentoonstelling te Chicago inge zonden, is voor eene waarde van f 70.000 verkocht. In de Revue Sctentijiquo kwam een bericht voor, dat van groot belang geacht mag worden. Gelijk men weet, is de beriberi ook in Japan inheemsch. Vooral bij de Japansche marine maakte zij een naar verhouding ontzettend groot aantal slachtoffers. In het jaar 1883 waren er van de 4769 matrozen 1929 door dia ziekte aan getast. De directeur-generaal van het marine-hospi taal te Tokio, dr. Kanehiro Tokaki, heeft daarop een groote verandering in de voeding der zee lieden gebracht. Hij heeft n.l. het eiwitgehalte van het voedsel doen verhoogen en dat der kool hydraten doen verminderen. De uitkomsten, welke dat systeem van voeding opleverden, zijn verrassend geweest. Reeds in 1884, toen men de voeding veran derde, daalde het ziektecijfer belangrijk. Van 1878 tot 1884 waren er 9516 ziekte gevallen, van 1884 tot 1889 waren er 765, waarvan 718 behooren tot liet jaar 1884. In 1885 kwamen er 44 ziektegevallen voor, in 1886 nog maar 3 en in 1887 niet éen. In December van het vorige jaar heeft men de benberizalen gesloten. De heer Lamoureux zal dezen winter roet zijn orkest tien concerten in Nederland geven, namelijk te Amsterdam, Rotterdam,'s-Gravenhage, Haar lem, Utrecht, Arnhem eri Groningen. Wat de Vlaming Paul Fredericq gedaan heeft voor het oude volkslied, heeft de Fransche kanunnik Ulysse Chevalier gedaan voor het kerk lied. Hij heeft een merkwaardig boek het licht doen zien, getiteld sPoésie liturgique du moyen- ige". »Rythme et histoire", waarin hij met groote scherpzinnigheid alle vragen oplost om trent de dichters of componisten van de middel- eeuwsche kerkgezangen. Zoo o. a. houdt hij voor vast, dat als auteur van den aDies irae", eene der schoonste christelijke hymnen, de Francis- Met een groet aan de orkestleden, neemt hij plaats voor den directeurs-lessenaar. Hij laat zijn adelaarsblik over de rijen zijner muzikale strij ders gaan. In de bezetting der violen bemerkt hij een onregelmatigheid. ïWie ontbreekt daar vraagt hij. De violisten kijken elkander aan zij mom pelen een naam, welken hij niet verstaat, en voegen er luider bij »Hij is nog ziek en heeft laten zeggen,, dat hij niet kon komen". »Hij is pas kort geleden uit het ziekenhuis gekomen voegt de kapelmeester er tot nadere opheldering hijihij komt niet altijd even trouw op de repetities." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6