Post en Telegraphie, Land- en Tuinbouw. Koloniën. 0 n d e r w ij s. Eechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. caner Thomas de Celano (1250) kan gehouden «ïorden. Te Spelato, in Oostenrijk, zal den 3n Septem ber het eerste Christelijk-Archaeologisch Congres geopend worden. "Verschillende staten van Europa hebben toezegging gegeven zich te zullen doen vertegenwooidigen. Inlichtingen verstrekt dr. W. A. Neumann, professor aan de universiteit te Wt'enen. De bekende Engeiscbe historieschrijver Dan- vers is in Den Haag om in de archieven onder zoek te doen naar stukken betreffende de oude geschiedenis van Engelsch Indfè, Een Deensch philoloog is onlangs op regeerings- kosten op reis geweest naar de Faróer, Ort cr. de Shetlandscbe eilanden, om de oude dialecten dier eilanden te bestudeeren. Alleen de overblijfselen der Noorsche taal, die hij daar vond, maken reeds een groot woordenboek uit. De cursus voor houtsUijd van den heer A. Mikkelsen, te Klöbenliavn. X. (Slot.) Den laatsten Zaterdag werden wij bekend gemaakt met het schuurpapier. Dat dit geen groote rol speelt in het systeem-Mikkeisen beb ik vroeger ai eens aangetoond. Men gebruikt het hier om het ruwe, dat de vijl achterlaat, weg te nemen. In ieder ander geval is het ge bruik van schuurpapier omgekeerd evenredig aan de netheid van het werk, nadeelig voor de ge zondheid, doch een troost voor slechte werkers. Om het weinige hout, dat het schuur papier wegneemt, dient het alleen voorafpoets- middel. We werkten dien morgen tot elf uur en kwamen toen na het spiezen allen in de lees- zaal bijeen, om de sluitingsrede van den heer Mikkelsen te hooren. Hoewel de Hollanders er niets van konden verstaan, wilden zij toch op de laatste samenkomst niet ontbreken. Door de welwillendheid van de dochter des leiders ben ik in staat gesteld, den hoofdinhoud van het afscheidswoord hier in 't Holiandsch te laten volgen. Sluitingsrede van den heer A. Mikkelsen. «Slaan we even een terugblik op hetgeen in de afgeloopen vijf weken is geschied. Dacht de een, bij aijn aankomst, dat er hier verbazend veel van zijne krachten gevergd zou worden, meende een ander zich wellicht opge nomen in een streng ordeleven, geen vau bei de is waar geworden. Niet lang na de aankomst gevoelde ieder zich recht thuis. Ik, als directeur, heb alle reden om over uw aller ijver en toewij ding hoogst tevreden te zijn en de eensgezind heid, die steeds bewaard bleef onder zooveel verschillende menschen, liet niets te wenschen over. Kortom, alles wat op dezen cursus betrek king beeft, is in de beste orde. Is klassen-onder wijs dikwijls moeilijk door te voeren in de school, toch is het noodzakelijk. Dat sommigen het bij individueel onderwijs iets verder gebracht zouden bobben, is mogelijk, doch de Vorderingen van het geheel zijn ongetwijfeld veel beter bij classicaal onderricht. Het doelsSlójd op de lagere school inge voerd te zien" is zeker oorzaak, dat zoovele on derwijzers aan dezen cursus deelnamen. Om evenwel slöjd op de scholen in te voeren, moet alles goed overdacht worden, want het eischt zeer aanzienlijke offers. Bij ons in Denemarken zal het privaat initiatief der onderwijzers den stoot moeten geven. Een goed doordacht plan, dat te voren wordt opgemaakt, dient als leiddraad, waar van men niet dan in bijzondere gevallen afwijkt. Begint men zonder dat, dan moet de goede zaak er onder lijden. Begin met ernst en vlijt en indien ge onder wijzersgeschiktheid bezit, kan het niet anders of de slöjd zal in u een warm verdediger vinden. Wat uw arbeid betreft, vergeet niet, dat men slöjd in de eerste plaats moet onderwijzen om lichaam en geest harmonisch te ontwikkelen. Leer den kinderen weinig werktuigen grondig banteeren, zóo, dat zij meester zijn over hun ge reedschap. Gewen ze, bij wat ze doen, volgens een vooraf gemaakt plan te werken en eisen van ben nauwkeurigheid en orde. Let vooral op houding en stand van het lichaam. Leer ze vroeg zelf hun werk beoordeelen, wat bij slöjd zeer goed kan, want fouten en onjuistheden spreken hier zeer duidelijk. Wanneer ge dat alles in acht neemt, kunt ge een modellen-serie wijzigen of ontwerpen voor uw school geschikt, als zij maar berust op de oefeningen, die ge tot grondslag neemt. Geefiederen leerling een aanteekenboekje, bespreek en verklaar het werk met hen, en ze leeren hunne gedachten in woord en teekening uit drukken, ja zelfs in vormen aangeven. Met de beste wenschen voor uw onderneming en met een woord van lof en dank voor uwe ge negenheid en goede eensgezindheid, sluit ik dezen cursus. Nu volgde de uitdeeling van het werk. Ieder cursist was nieuwsgierig de cijfers te zien, welke op zijn werk aangaven of het al of niet in orde was. IDat die uitdeeling nogal eenigen tijd in beslag nam, is gemakkelijk te begrijpen als men weet, dat bet kleinste aantal voorwerpen, dat een cursist kon ingezonden hebben, 40 bedroeg en er onge veer 90 cursisten waren. Toch ging alles in de beste orde. Men vond op ieder werkstuk drie cijfers het eerste was voor de maat, het tweede voor de constructie en het derde voor de oefening. Het hoogste cijfer was 6. De Hollanders kon den tevreden zijn. Toen de directeur ons bet boek liet zien en wij een kort overzicht van den geheelen cursus konden nemen, bleek het ons, dat wij een goede figuur hadden ge maakt. Ons werk lieten wij op de schaafban ken liggen, dat zou in kisten gepakt en ons nagezonden worden. Onze kofiers pakken en af en toe afscheid nemen van vertrekkende Denen was ons laatste werk in de slójdschool. 's Avonds te aebt uur werden wij door vele vrienden naar den trein gebracht. Vele handdrukken en be loften werden gewisseld. Een hartelijk «Vaar wel, tot weerzien" weerklonk bij het afrijden van den trein en de leerzame en genoeglijke vijf weken waren voorbij. A. v. WAART. Schiedam, 26 Augustus 1893. Bedompte kamers. Algemeen verspreid is, volgens het JV. v. d. B., de gewoonte om des zomers jaloezieën neer te laten of luiken te sluiten, met het doei om het zonlicht den toegang te ontzeggen tot de kamers. Onze dames, die hiertoe overgaan, hebben de bedoeling hiermede de gordijnen, tapijten en raeubelbeklaeding voor het gevreesde verschieten te beschutten. Weinig bedenken zij hierbij, dat gelijktijdig groot hygiënisch nadeel ontstaat. En toch hebben ook zij, zooals iedereen, gelegenheid gehad om op te merken, dat den binnentredende een kille, bedompte lucht te gemoet komt. Deze heeft haar ontstaan daaraan te danken, dat de weinige, van buiten intredende warme en derhalve veel waterdamp bevattende lucht, bij het aan nemen van de lagere temperatuur der kamer, haar watergehalte grootendeels verliest, waardoor de meubels, tapijten enz. beslaan. Deze worden hierdoor een uitstekende voedingsbodem voor de ontwikkeling van iagere, plantaardige organis men, zooals bacteriën, zwammen enz., welke juist in een donkere ruimte veel weliger tieren dan daar, waar het zonlicht ongehinderd kan toetreden. Zij zijn het, die da duffe lucht voort brengen en, zooals genoegzaam bekend is, onze gezondheid ernstig bedreigen. Ook de gevreesde motten zoeken bij voorkeur zulke donker ge houden plaatsen op, om hun eieren te leggen in de zittingen der stoelen. Zou al die schade, hierdoor teweeggebracht, niet opwegen tegen het voordeel, dat de bekleeding der meubels wat langer haar kleur behoudt? Daarbij komt nog, dat men gerustelijk gedurende den tijd van het felste zonlicht dit een paar uren daags mag afsluiten en zoo het ai te snelle verschieten voldoende kan beletten. Mogen onze dames dit te harte nemen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de le helft der maand Augustus, welke op schriftelijk verzoek aan het postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. Hoogerwou, Boxtel. Buitenland. (Amerika.) J. Koenderman, Biooklyn. Briefkaarten. J. Tanis, Rotterdam. In een te Breda gehouden druk bezochte ver gadering van landbouwers en hoveniers uit Breda en omstreken werd besloten tot het oprichten eener vereeniging tot afschaffing der tienden, waarbij zich p. m. 40 landbouwers als leden leden aansloten. Het hoofddoel is om elkander in zake de tienden te steunen en een zelfde gedragslijn te volgen, na ingewonnen rechtskundig advies. Uit Den Bosch wordt gemeld Tengevolge van den overgrooten oogst van tuin- en veldvruchten, die den landbouwer ten deel valt, ziet men hier 's nachts te 12 uur reeds vele volgeladen karren ter markt komen, •waarvan de begeleiders hun manden en zakken met groenten en vruchten terstond beginnen uit te zetten over de markt, teneinde zich voor den volgenden morgen een goede stand plaats te verzekeren. Als een bewijs van den enormen voorraad appelen en peren, welke dit jaar gewonnen zijn, deelt de Bred. Ct. mede, dat op de markt te Breda de wijnappelen verkocht worden voor 7 en 8 centen per 5 liter. Dertien manden varkenspruimen, door een particulier te Druten naar Engeland verzonden, brachten 10 cent op. De wespenplaag in het westelijk gedeelte van Noord-Brabant is zóo groot, dat men van vele boomen de vruchten met durft plukken. Vooral pruimen en peren moeten het -ontgelden. Men tracht de insecten te vernietigen door des avonds petroleum of teer in het nest te gieten. De Fransche wijngaarden, van Medoc, Bor deaux, Chateau Margaux enz., beloven, evenals de Duitsche, dit jaar een goeden oogst. Het Bat. Nbl. schrijft over den nieuwen gouv.-geneiaal Over den nieuwen gouverneur-generaal be hoeven wij niets te zeggen hij is zeer bekend in Indie, algemeen, én als landsdienaar èn als mensch van hoogst gunstige zijde. In zoover kunnen wij niet anders dan Imlié met deze nieuwe koninklijke vertegenvvoouiiging geluk- wenschen. Een bekwaam, ijverig, onkreukbaar en achtenswaardig man zullen wij hebben in den gouverneur-genei aal Van der Wijk, gelijk wij hebben gehad in den gouverneur-generaal Pijnacker Hordijk. Op vele reorganisaties en her vormingen, zeer wensclielijk, zoo op ambtelijk als op ander gebied, durven wij echter ook thans niet hopen. Aan het verslag der voornaamste gebeurte nissen in Atjeh, loopende van 23 Juli j l. tot en met 4 dezer, is het volgende ontleend Groot-Atjeh. Den 23, 24 en 25 Juni, ter ge legenheid van den Hari Raja Hadji (ldoe'1 Korban) had de reeds een maand te voi en aangekondigde algemeene aanval des vijands plaats. Onze posten, vooral in de Oosterlinie, en in het bij zonder Siroen en Boekit-Kaiang, werden op afstanden van 900 tot 350 M vrij hevig be schoten, waarbij wij den zwaar gewonde (Euro- peesch fuselier binnen Boekit-Karang) en éen licht gewonde (vrouw, buiten Siroen) bekwamen. Door middel van geschut-, geweer- en mitrail- vuur gelukte het steeds zonder moeite het vijandelijk vuur te dopn ophouden en de verschillende benden, welke niet grooter waren dan 15 a 20 man, te verdrijven. De volgende dagen was bet weder volkomen rustig, doch de laatste dagen vertoonde de vijand wat meer bedrijvigheid. Zoo b.v. trachtte hij den 2n Juli. 'savonds, in het voorteirein de alang-alang in brand te stekentengevolge waarvan de reeds vervallen btug. ten zuiden van Lambaroe gelegen, op den weg naar Ana- galoeng, vuur vatte en geraakten ook den 3n d. a. v. des nachts te 10 uur, de marechaussees en een detachement van Tjot-Iri, in het voor terrein tusschen laatstgenoemde plaats en Lampermé, in gevecht met een bende. De vijand werd op de vlucht gedreven met achterlating van 5 dooden en een belangrijke hoeveelheid wapens en goederen wij kregen 1 licht gewonde (marechaussee). Op het eiland Weh was de peperpluk in vollen gang en werd de ladang-arbeid voortgezet. In de Onderhoorighcdan onderging aan de oostkust de politieke toestand geen wijziging. Aan de noordkust viel in de nabij Telok-Semawé gelegen kuststaatjes niets bijzonders voor, terwijl onze post te Segli nu en dan werd beschoten, Vooral op den Haii Raja Hadji, zonder ons echter esnig nadeel te berokkenen. Aan de westkust werd op het eiland Raja de rust niet verstoord, doch werd te Melaboeh de versterking een weinig verontrustzonder dat verliezen onzerzijds werden geleden. Uit het verslag der kerkelijke hoogleeraren te Utrecht, Leiden, Groningen en Amsterdam over den staat van het hooger onderwijs in de theologie blijkt dat te Utrecht waren ingeschreven 112 studenten, behalve een 18-tal Hongaren, Duitscbers en Kampenaren, te Leiden 57, te Groningen 47 en te Amsterdam 36. Het gerechtshof te 's-Gravenbage bevestigde gisteren het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij de koopman W. K. R. tot drie jaar gevangenis is veroordeeld, wegens het bewegen van eene Italiaanscbe firma tot afgifte van eene partij wijn zonder die te betalen. "VLAARDINGEN. Gisteren is alhier binnen gekomen 1 logger met 20 last pekelharing, en 6 bommen, met 2117 kantjes pekel-en 89 kantjes steurharing. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende 66 last pekelharing, en 1 bom met 14 last pekel en 2Vs last steurharing. SCHEVENINGEN. Gisteren werden alhier aangevoerd 180 manden ve,rsche visch, waarvoor de volgende prijzen werden besteed tongen kL 10 a 20, gr. 40 a 75 ets., tarbot kl. f 2 a 3, gr. f 6.50 a 7, griet 60 a 70 ets., laurens 50 a 65 ets., rog 10 a 25 c. per stukschol f 3 a 3.75; scharren t3 a 5; hanen f2 a 2.25, bot fl a 1.25, pieterman fl.20 a 1.50 per mand. NIEUWE DIEP. Door 60 korders werden gisteren alhier aangevoerd 10 tot 60 groote, 5 tot 15 kl. tongen, 10 tarbotten, 1 tot 0 roggen, 2 tot 10 mandjes kleine schol en 1 tot 5 manden schar; groote tong gold 55 a 60 ets., kleine id- 25 ets., tarbot f8 a 5, rog f 1 per stuk, kl. schol fl.25 a 50 ets. per mandje an schar f2.25 a 2 per mand. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 187 zalmen, die voor f 4.10 tot 1,60 peri/s kilo werden ver kocht. Xod.-Herv. Kerk. Beroepen: te Monster ds. P. Kuylman Jr., tc Bunnik en Vechtente Zuihchem en Nieuw- waal ds. Th. G. C. Rappard, te Op- tin Neder- Andelte Heino ds. G. Buersma, te Heemse. Op vooistel van dr. Bronsveld besloot de synode in het algemeen reglement en in de bijzondere reglementen de «Hervormde Kerk" en de «Her- votmde Gemeenten" voortaan te noemen «Her vormde of Gereformeerde Kerk" en de «Her vormde of Gei efornieerde Gemeenten". Gereformeerde Kerken. Drietal te SchiedamR. K. Brouwer, te Makkurn c. a. W. Ringnalda Gz., te Gioningen F. W. Sinter, te Heeg. Beroepen: te Hoogvliet ds. J. J. Dekkers, te Ouderkerk a/d Amstei. Schiedam, 26 Augustus. Rogge eri Gerst zonder handel. Moutwijn s noteering der makelaars f 8'/s. «Jenevers Amsterd. proef f 12]/2 per heet. Ct, zonder fust en zonder belasting. Spoeling: 10.80 per ketel. Maassluis, 25 Augustus. Kaas. Aanvoer 34 stapels, wegende 9135 kilo; prijs 21 l/s a 28 Va ct. per kilo. Handel willig' Naaldwijk, 24 Augustus. Heden waren de marktprijzenaardappelen 11.15 a 1.75, peren f0.50 a 1.10, appelen f 0.50 a 0.85 per kin; aalbessen 5 a 6 ets, per KG; perziken 2 a 5 ct., meloenen f 0.15 a 0.50 per stuk. Op de veilingen.- stoofperen f 0.40 a 0.52V2, dito appelen f0.35 a 0.65, fijnere soorten f 1.10 a 1.90 en f 0,75 a 1.10, zandaardappelen f a Engelsche f 1.10 a 1.50 per kin; pruimen f0.20 a 0.85 per i/4 partroode bessen 4 a 5 ets., witte 8 a ets., druiven f0.40 a 0.60 per KG; komkommers Vs a 2</s ct, perziken 2 a 6 ets., meloenen f0.25 a 0.60 pruimen 1/2 a 2i/a its., tafelperen a ets., dito appelen a ets.snijboonen 7 a 14 cts.^ suikerboonen 2 a 31/2 ets. per 100 uien f2.50 a 2.70 per baal. Leiden, 25 Augustus. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 63 stieren f44 a 210, 156 vette ossen en koeien f118 a 262, of 54 a 72 c. per kilo, 169 vare dito f84 a 185, 14 gras kalveren f 14 a 37, 44 vette dito f39 a 85, of 60 a 80 c. per kilo, 21 nuchtere dito f4.a 11.1170 vette schapen f16.a 26.of 30 a 35 c. per kilo, 850 weide dito f7,a 22.832 lammeren f4,a 12.172 magere varkens f 15 u 38, 138 biggen f5.50 a 15.205 kalf- en melkkoeien f105 a 253, paarden fa veulens fa Amsterdam, 26 Augustus. Rogge op levering vast; per October f113, 114, 115, 114; per Maart f115, 116. Kampereiland, 24 Augustus. Hooi. De handel in dit artikel was deze week weer wat minderook de verzending ging langzaam. Met het maaien der 2e snede wordt hier en daar reeds begonnen, de opbrengst valt

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 7