Woensdag 30 Augustus. N°. 8347. A0. 1893. Tweede Blad Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsclie Berichten. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie, V i s s c h e r ij. UITGEVER: J. ODÉ. 0 n d e r w ij s. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommeis ouiiMi«iiMyiaMgMraaaawH>n«TTi f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOf ERSTlliAT, E 3 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaats* wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kieswet. Een uitvoerige nota van toelichting is door de heeren Kolkman, Mees en Roëll ingediend op de vroeger medegedeelde, door die heeren ingediende amendementen. De voorstellers achten het geraden om, nu een ruime uitbreiding van het kiesrecht wordt beoogd, als waarborg voor meerdere levenservaring, den ouderdom, voor het kie zerschap gevorderd, op ten minste 25 jaar te bepalen. Voorts hebben de voorstellers gemeend de geschiktheid en den maatschappelijken welstand, in den kiezer vereischt, in éen kenteeken uit te drukken, zij 't ook, dat niet voor alle kiezers hetzelfde kenteeken wordt gekozen. Als peil van geschiktheid en maatschappe lijken welstand nemen de voorstellers aan het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin, behoudens de voorwaarden en beperkingen, in het amendement gesteld. Als eerste kenteeken van het niet genieten van bedeeling wordt aangenomende aan slag in een rijks directe belasting, wat de grondbelasting betreft zot een bedrag van minstens fl. In dat stelsel kan plaatsing op de kiezerslijsten ambtshalve geschieden voo" deze categorie van kiezers. Voorts wordt daarmede het begi.. "1 ge huldigd, dat als voorwaarde voor de uitoefe ning van het kiesrecht behoort te gelden het ietalen van den aanslag. De voorstellers meenen hiermede hetzelfde beginsel te huldigen, als neergelegd is in de araendementen van de heeren Van der Kaay, Mackay, Tydeman, Land en Van der Feltz, en ook het beginsel, dat de regeering zelve is toegedaan, hoewel zij het met haar niet eens zijn, dat de uilsluiting, wegens' niet-betaling van belasting, ophoudt te werken, wanneer van onvermogen om te betalen blijkt. In de eerste plaats omdat de grens tusschen onver mogen en onwil moeilijk is te trekken, en ten tweede, omdat, waar de belasting uit onvermogen niet wordt betaald, de veronder stelling van relatieven welstand moeilijk kan worden gehandhaafd. Naast den eisch van een eigen, afgezon derden haard, wordt gevorderd het in ge bruik als woning hebben van een zelfde ge bouwd eigendom, of wel van een afgezon derd gedeelte van een zelfde gebouwd eigen dom gedurende een jaar, of wel gedurende t het aan hun laatste verhuizing voorafgegaan burgerlijk jaar/dit laatste omdat herhaalde verwisseling van woning in sommige omstan digheden buiten verband met den welstand kan staan. De voorwaarde, dat van het ge bouwd eigendom minstens een gulden in de grondbelasting moet worden betaald, een kadastrale huurwaarde van f 20 vertegen woordigende, heeft betrekking tot de wonin gen ten plattelande en tot de huisvesting in de steden van een aantal gezinnen in een ge bouw. Voor deze categorie van kiezers zal jaarlijks een aanvraag moeten geschieden, om op de kiezerslijst te worden geplaatst. De daartoe vereischte opgaven zullen ook door een ander dan den aanvrager kunnen worden ingevuld. Ter verzekering van de identiteit van den persoon, die ze brengt, en van hem, die ze geldt, is het noodig dat] ze persoonlijk ten gemeentehuize ingediend en geteekend wor den. SCHIEDAM29 Augustus 1893. De aanstaande conservatieven. De Boodschapper verwacht, behalve de rechtstreeksche winst der kiesrechtbeweging, nog het resultaat eener zuiverder partijver houding. De heer De Beaufort heeft, zegt het blad, splitsing van de liberale partij voorspeld, als de finale kiesrecht-uitbreiding tot stand komt, en de voorstanders dier uitbreiding voorspel len hetzelfde, indien de minister niet mocht slagen. Hoe het loope, splitsing van wat niet bij elkander hoort moet volgen. Het ware te wenschen dat ook onder de Roomschen die splitsing mogelijk ware. Even ver als Veegens van De Beaufort staat, schijnt Schaepman van Travaglino verwijderd. Trouwens on verschillig of zij De Beaufort, Van Delden, Vermeulen of Travaglino heeten, of zij liberaal of Roomsch zich noemen op hen allen past éen naam, die van conservatieven. Conserva tieven in den bekrompen zin van het woord, die niets dan vrees gevoelen. Verzwakking van het koninklijk gezag, de overmacht der Kamer, regeering door de helft plus éen, ziedaar de schrikbeelden. De Boodsch. meent, dat de anti-rev. partij met deze geesteszonen onzer oude regenten niet meer kan samenwerken. Wat hen onder scheidt, is beperktheid van blik. »Zij meenen, dat zij alles weten; dat niemand het beter kan doen dan zjjdat wat in de hoog intel- lectueele en aristocratische of plutocratische kringen als wijsheid geldt, ook in andere volkskringen wel zoo zal zqn." Aan den laatsten sbrief van Nelis" in het Hbld. is het volgende ontleend In ons vaderland behoorden in 1890 reeds 3/5 gedeelte van den bodem der provinciën Noord- en Zuid-Holland aan personen, die zelf geen landbouwers waren; en sedert is het er niet op verbeterd. Zeer vele eigenaars werden huurders, en de hypothecaire schul den namen toe. Dat treurige verschijnsel zal wel komen, doordat het groot-kapitaal zich meester maakt van den bodem. Een ge volg daarvan is weder, dat, door zware con currentie, de huursommen tot het uiterste woiden opgedreven en het gebruikrecht van den boer te onzeker is. Men moest de huurprijzen regelen naar de opbrengst der landerijen en dan verder lange paehttermïjnen invoeren ziedaar het advies van een eenvoudig »Purmer-boer". Te recht is er op gewezen, dat onze agra rische toestanden dringend behoefte hebben aan eene andere regeling. Rij p zijn de denk beelden tot verbetering nog niet. Maar al lengs zal zich wel een vaste opinie vor men want het algemeen belang wordt werkelijk ernstig bedreigd door den achter uitgang van den boerenstand. »Nelis" wenscht daarom de regeering wijsheid toe, want de tigden zijn ernstig voor land en volk. Voor een staat als de onze, waar de landbouw een zoo voorname plaats bekleedt onder de bestaansmiddelen, is het van het hoogste belang, dat de klassen der eigen- geërfde boeren niet alleen blijve, maar uit gebreid worde I De directeur-generaal der afdeelingen ^posterijen en telegraphie", de heer Havelaar, gaf dezer dagen een vernieuwd bewjjs van belangstelling in het lot van alle onder hem geplaatste ambtenaren. Hij richtte n.l. tot de directeuren der verschillende rijkstelegraaf- kantoren een rondschrijven, waarin hij hen uitnoodigt om van 2026 dezer maand aan- teekening te houden van den tijd dien ieder hesteller gedurende gemeld tijdvak in loop- dienst doorbrengt. Hij deed zulks op grond, dat liem is gebleken, dat den bestellers op sommige kantoren een dagelrjksche diensttijd wordt opgelegd van lll/s uur, terwijl hij wil fi achten den loopdienst tot een maximum van 8 uur te beperken. {Amst.) Verleden jaar werden in Britsch Indié 317 menschen door wilde beesten verslonden, terwijl 999 personen stierven aan slangenbeetenook werden verleden jaar 1200 stuks vee meer dan het vorig jaar door wilde dieren buitgemaakt. Toch werden in de laatste vier jaar 1000 tijgers, 2000 panters, 500 beren en 300 wolven gedood. In vele streken zijn de premiën voor het dooden van wilde dieren verhoogd. Bij den aanleg van spoorwegen heeft men in China met zeer bijzondere bezwaren rekening te houden. De spoorweg van Kirin (Mandsjoerié) naar de zeehaven Newchang zou door een bocht verbonden worden met Lanpien, een plaats vlak bij Moekden, de hoofdstad der provinciemaar de gouverneur verzette zich daarentegen omdat de rug van den diaak, die om de heilige stad Moekden gekronkeld ligt, door het aanleggen van den spoorweg gewond zou worden". De lijn zou dan moeten loopen door een schaarschbevolkte, moerassige streek, wat veel minder voordeelig was. Toen echter de onderkoning Li-Hung-Chang, wien de zaak gerapporteerd werd, van een onder werpen aan de persoonlijke beslissing des keizers sprak, werd de gouverneur minder vast in zijn ver zet en ten slotte keurde hij de voorgestelde lijn goed met een wijziging van ongeveer 100 meter, waar door men den rug van den draak vermijden zou. Van 1 September af bestaat er gelegenheid, door tusschenkomst der Belgische postadmini stratie, postwissels te verzenden naar den Onaf- hankelijken Kongostaat. De dienst is voorloopig beperkt tot de kantoren Banana, Boma en Matadi. Een bericht van betaling kan niet worden verkregen. Overigens gelden dezelfde bepalingen als in het verkeer met Belgie, ook wat het maximum te verzenden bedrag betreft. Ten behoeve der Belgische postadministratie wordt echter zoowel van de ontvangen als verzonden wissels Vs pCt. commissieloon afgetrokken. Te Middelburg staat eerstdaags opgericht te worden eene vereeniging op gereformeerden grondslag. Aan deze op te richten vereeniging zal overgedragen worden de school de eenige van gereformeerde zijde in Zeelands hoofdstad die thans uitgaat van de gereformeerde kerk A. en bestuurd wordt door haten kerkeraad. Eene commissie van vijf leden heeft zich belast met de voorbereiding. Ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indig kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onderwijzeressen, om te worden geplaatst als onderwijzer 3de klasse en als hulp onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelijkgestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen onderwijzers die in het bezit zijn der hoofdakte, en onderwijzeressen in het bezit der hoofdakte en van eene akte voordo Franscha taai. (St.-Cf.) T SCHIEDAM. Gisteren kwam van de trawler- visscberij binnen de st. Vigilant, kapt. A. Heinen, aanbrengende een partij versche viscb, welk schip heden weder is vertrokken. Ter haringvisscherij is vertrokken de logger Excelsior, schipper J. Kalisvaart. VLAARDINGEN. Zaterdag is aihier bin nengekomen 1 logger met 24 last pekelharing, en 8 bommen gezamenlijk aanbrengende 2359 kantjes pekel- en 139 kantjes^ alsmede 12000 stuks steurharing. Gisteren zijn binnengekomen een 10-talloggers, met 218 last haring, 4 Scbeveningsche bommen met 260 tot 340 kantjes pekel- en 10 tot 50 kantjes steurharing en 1 Noordwijksche hom met 260 kantjes pekelharing.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5