A0. 1893. Donderdag 31 Augustus. IN0. 8348. AFKONDIGING. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT IT GE V EIXJ. ODÉ. Buitenl.imïsche Bericht en. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BIJSSRAÜ: BOTEBSSRAAT, B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedeie gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam vestigt ingevolge verzoek van den Minister van binnenlandsche zaken de aandacht van houder» van schapen en geiten op het voorkomen van de zeer veel nadeel veroor zakende iCHAAPSPOKESN, en op de noodzakelijkheid om onmiddellijk na het her kennen der ziekte de vereischte aangifte te doen en de noodige maatregelen van afzon dering te treffen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be- hooit, den 3l)n Augustus 1893. Be Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. 1) I T S C II li A X 1). Naar de Nordd. Allg. Ztg. bericht, luidde het slot van den toost, door koning Umberto bij het galadiner ter eere van prins Heinrich aan boord der Savoya uitgebracht, als volgt: ïlk drink op het welzijn van mijnen besten vriend, keizer Wilhelm". In tegenstelling met vroegere berichten wordt uit Berlijn gemeld, dat de militaire attaché van Frankrijk wel degelijk is uitge- noodigtl om de oefeningen in het rijksland bij te wonen. Vorst Bismarck ontving Zondagmiddag te Iv' -singen het bezoek van een duizendtal hee- en en dames uit Frankfort en omstreken. Na zijne bezoekers bedankt te hebben voor hunne komst, verklaarde de oud-kanselier steeds gaarne te Fi ankfort vertoefd te hebben en die stad bij het rijk te hebben ingelijfd, omdat zij het bruggehoofd moest vormen voor de verbinding tusschen noord en zuid. Verder wees hij er op, dat men hem ten onrechte beticht het particularisme aan te moedigenhij wenschte slechts dat de ver schillende Landdagenhunnen ministers reken schap zullen vragen van hun optreden in den Bondsraad en dat de rijkskanselier ook reke ning zal houden met zijne ministers en niet alleen met de meening van zich zeiven en zijne adjudanten. De bijzetting van den hertog van Saksen- Coburg-Gotha heeft Maandag te Coburg met groote plechtigheid plaats gehad. Achterliet lijk volgden hertog Alfred, keizer Wilhelm, de koning van Saksen, de prins van Wales, de hertog van Connaught, de groothertog van Baden enz. Alle straten, waarlangs de stoet trok, hadden rouwdecoraties. De lijk dienst in de Moriz-ICirche werd door de hertogin-weduwe en andere prinsessen bij gewoond. F E A SKB IJ K. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat elke vreemdeling, die cor rectioneel veroordeeld wordt, onderworpen zal worden aan eene instructie met het oog op uitzptting over de grens. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië over de pasmunt zijn goed op gang. Frankrijk is bereid tot het beleggen van eene conferentie, om de quaestie voor te leggen aan België, Zwitserland en Griekenland, wier instemming zeker schijnt te zijn. Deze con ferentie zal binnen weinige dagen plaats heb ben. Frankrijk verzamelt reeds het Italiaan- sche geld, dat binnen zijne grenzen in omloop is, en Italië zal in ruil daarvoor goud zenden. Het nu geëindigde conflict te Aigues-Mortes, waarvan de minder ernstige troebelen in den omtrek van Nancy nog een naspel waren, moet in den grond der zaak geweten worden aan de protectionistische strooming die in de laatste jaren over Frankrijk vaardig is ge worden. De stoot tot dit stelsel van bescher ming is gegeven* door de groote industrie, maar op de arbeidsmarkt vindt zulk een be weging gemakkelijk navolging. In de jongste kiezersvergaderingen heeft meer dan een candidaat zijn steun beloofd aan een ontwerp tot belasting der vreemdelingen. En de vinter- nationalistische" socialisten wachten zich wel, in de practijk de liefde tusschen vreemde werklieden aan te kweeken integendeel, zij maken het water troebel teneinde er in te kunnen visschen, en de bourgeois te beschul- digen dat zij de proletariërs tegen elkaar in 't harnas jagen. ENGELAND. De heer John Morley, minister voor Ierland, heeft Zaterdag te Newcastle eene zeer toege juichte redevoering over de Ilome-rule-voor- dracht gehouden. De oppositie beschuldigde hij daarbij van kwade trouw bij do bestrijding. Voorts hield hij vol, dat de verschillende onder- deelen der wet wel degelijk goed en van alle kanten bekeken waren, om te eindigen met de verklaring, dat de regeering niet voor eene herfstzitting zou terugdeinzen om het ontwerp wet te doen worden. De Standard beweert dat de vertraging bij het uitbrengen van het rapport over de diplo matieke vertoogen in zake het conflict tusschen Frankrijk en Siam, een zeer slechten indruk maakt in parlementaire kringen. Volgens dit blad zal Donderdag in het Lagerhuis aan de regeering de viaag gesteld worden, wanneer de openbaarmaking van dat rapport te gemoet gezien kan worden. De Morning Fost zegt dat indien do minis ter van buitenlandsehe zaken er zijn aandacht niet aan wijdt, Engeland zijn invloed in Siam zal verliezen. De mijneigenaars weigeren met hun werk volk eene samenspanning te vormen tot opdrijving der kolenprijzen, teneinde aldus eene daarmede gelijken tred houdende ver hooging der looncn in te voeren. Ook wei geren zij, de loonen thans te handhaven op het peil, waarop zij stonden toen er aan het werkvolk kennis werd gegeven dat zij gewijzigd zouden worden. Zij betreuren het, dat de houding der mijnwerkers elke schik king onmogelijk maakt. In Durham heeft de meerderheid der mijn werkers zich tegen de werkstaking verklaard. In Wales hebben 40.000 man het werk hervat. In de Midlands staken nog 300.000 man den arbeid en ofschoon ook onder hen gebrek heerscht, willen zij van geen toege ven weten. Daar blijft 't rustig, er was geen sprake van gewelddadigheden. Te Euxton, bij Chorley, had daarentegen een dynamiet- ontplofiing plaatseen huis werd zwaar be schadigd, maar niemand is gewond. Vier mijnwerkers, die voor de daders worden houden, zijn gearresteerd. DENEMARKEN. De Russische keizerlijke familie is gister voormiddag te Kopenhagen aangekomen. OOSTEN R IJ K. De officieele Wiener Zeiiung bevat een keizerlijk besluit, waarbij voorloopig eene som van 240,000 florijnen ter beschikking van de regeering wordt gesteld voor de noodlij denden tengevolge, eerst van de droogte en later van overstroomingen, in Gabcië en Tyrol. Later zal beslist worden, of ook in andere provinciën dergelijke hulp moet worden ver leend. ITALIË. Er is zeer ernstig sprake van een reorga nisatie der politie. Men had reeds van eenige wijzigingen gesproken, maar de laatste ge beurtenissen te Rome, Napels, Genua enz. hebben de noodzakelijkheid van een radicale hervorming bewezen. Zaterdag heeft voor de rechtbank te Napels de eerste troep opioermakers, beschuldigd van het verbrijzelen van winkelruiten, terecht gestaan. Allen zijn tot de zwaarste straf, op dit mis drijf gesteld, 15 dagen gevangenis n.l., ver oordeeld. 2000 man zijn bij de oproeren ge arresteerd. Te Napels houdt de werkstaking van de koetsiers aan, maar 't is thans rustig in de stad, de winkels zijn heropend en de trams rijden weer. De stad blijft nog onder militair beheer. De paus zond iemand tot het hoofd der familie Borghese, Oxn te beletten, dat haar beroemd paleis te Rome aan vrijmetselaars loges zou worden verhuurd. De prins gaf tot antwoord, dat het hem zeer speet, maar dat hij er niets aan kon doen, aaugezien hij over het paleis, dat onder rechterlijk toezicht staat, niets te zeggen heeft. SPANJE. Uit San Sebastian wordt van gisteren ge meld De Fueristisehe beweging neemt in de Baskisch-Navarreesche plaatsen toe. De konink lijke residentie wordt dooi troepen bewaakt. Maandagavond hadden te San Sebastian op nieuw manifestaties plaats. De gendarmes joegen het volk uiteen, waarbij twee personen gewond werden. Generaal Consa is er aan gekomen. PORTUGAL. De wisseling der eerste telegrammen langs den nieuwen onderzeeschen kabel tusschen Lissabon en de Azoren-eilanden heeft Zondag middag met groote plechtigheid in tegen woordigheid van den koning en de koningin van Portugal, de ministers en vele genoo- digden plaats gehad. Ook op de Azoren-eilanden zijn bij die gelegenheid groote feesten gegeven. AMERIKA. In den Senaat diende Voorhees gisteren een ontwerp in tot intrekking van de Sherman- wet, dat bijna gelijkluidend is met het ont werp van Wilson. Teller, uit Colorado, formu leerde een bezwaar tegen liet onverwijlde in overweging nemen. De discussie kan eerst heden beginnen. Uit Buenos-Avres komt bericht, dat de heer Tejedos, door de Bondsregeering naar La Plata afgevaardigd om daar orde op de zaken te stellen, begonnen is met de uitvoe rende, wetgevende en rechterlijke machten aldaar, benevens het ministerie van oorlog, te schorsen en onderscheidene officieren van het garnizoen deed gevangennemen. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt gemeld Dawson, een bekend handelaar op Mas- honaland, heeft Zateidag uit Buluwayo via Palapye getelegrapheerd, dat hij geen geloof hecht aan de geruchten van ongeregeldheden, en dat in de kraal van Lobengula alles rustig is. A Z I E. Uit Bangkok wordt gemeld: Teneinde de Siamee.sche regeering te noodzaken de dezer dagen opnieuw gedane vorderingen van Frankrijk in te willigen, wordt er gedreigd met het terugtrekken van de Fransche oorlogsschepen voor Bangkok. Een en ander heeft onder de Europeesche (niet-Fransche) bevolking van Bangkok groote verontwaardiging teweeggebracht, daar bet in volkomen tegenspraak is met de overeen komst en natuurlijk schadelijk voor de hervat ting der handelsbeweging. De onrust vermeer dert door het gerucht van het aanstaand vertrek der Britsche kanonneerboot Wolf, tot nu toe voor Bangkok geankerd, en door de afwezigheid van vaartuigen der amleie natiën. Gelijk men zich herinneren zal, zijn die wegge varen in goed vertrouwen op Frankrijks naleving der overeenkomst. Te Chantaboon werpt een Fransche troepen macht van 450 man verschansingen en aard werken op Prins Dewawongse, de Siameetche hoofd-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1