A°. 1893. Vrijdag 1 September. 834S KENNISGEVING. KENNISGEVING. Zevenenveertgste Jaargang. Abonnementsprijs, per kwartaal I. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ÜITGÏËYËR: jT ODÉ. BUREAU: BOTBBSTHA AT, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam; Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de firma WENNEKER Co. en hare rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding harer branderij aan de Schie, wijk F no. 37, kadaster sectie A no. 485, met een stoomwerktuig van 2 paar denkracht en ketel met een verwarmings oppervlak van 2.50 M*. Schiedam, den 31stenAugustus 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 203 der wet van den 29sten Juni 1851 staatsblad no. 85), regelende de samen stelling, inrichting en bevoegdheid der gemeente besturen Doen te weten Dat de begrooting van de inkomsten en uit gaven dier gemeente, voor het dienstjaar 1894, op heden den raad aangeboden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is neder- geiegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar veiknjgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 31sten Augustus 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. Baitenlandsclie Berichten. DUITSCHLAND. In de berichten over de plechtigheid der bijzetting van og Ernst van Saksen- Coburg-Gotha, nauwelijks melding ge maakt van de wezigheid van vorst Ferdi nand van Bulgarije. Hij was de eenige die niet in uniform maar in rok verscheen, en hij werd alleen als een Coburgsche prins beschouwd. Keizer Wilhelm heeft niet met hem gesproken. Het trok de aandacht, dat Rusland niet vertegenwoordigd was bij de plechtigheid. De twee te Kiel aangehouden Franschen, Raoul Dubois en Maurice Daguet, hebben met hun jacht Insect, behalve Wilhelmshalen, Borkum, Helgoland en Cuxhafen, ook Neder land bezocht. Aan boord is eene grooie hoeveelheid van teekeningen, afbeeldingen en schetsen van vestingwerken gevonden. Zij worden in hech tenis gehouden, omdat men overtuigd is dat zij spionnen zijn. Daguet schijnt de eigen lijke leider der expeditie te zijn. Zijne teeke ningen zijn zeer nauwkeurig en fraai en •des te kunstiger, omdat zij niet ter plaatse gemaakt, maar meestal 's avonds aan boord van het jacht uit zijne herinnering zijn ver vaardigd. Daguet beweert een werk over vestingbouwkunde te willen uitgeven en dat hij daarvoor gegevens verzamelt. Het jacht Insect, dat het teeken der Royal Thames Yachtclub" draagt, is vrijgelaten, omdat de manschap blijkbaar geheel onschuldig is. De conservatieve Beichsiote verlangt, dat in den Rijksdag eene interpellatie zal ge houden worden over de troonsbestijging van den hertog van Edinburg, en dat men zal vragen mededeelingen van de vroegere on derhandelingen met den tegenwoordigen hertog, herziening van de wet op de erfop volging in Coburg en de opneming in de rijks grondwet van een bepaling, waardoor vreemde vorsten uitgesloten worden van de regeering over Duitsche bondsstaten. De 40e algemeene vergadering van katho lieken in Duitschland is te Wurzburg bijeen er zijn 3000 deelnemers, vooral de geeste lijkheid en de adel zijn druk vertegenwoor digd. In een geheime zitting werd, naar ge meld wordt, besloten tot de oprichting van een katholieken boerenbond. Het socialistisch lid van den Rijksdag voor Hamburg Metzger, is wegens beleediging van den Senaat van Hamburg tot 5 maanden gevangenis veroordeeld. Te Berlijn loopt het gerucht dat dr. Stephan, de minister van posterijen en telegraphie, bin nenkort zal aftreden wegens verschil van ge voelen met minister Miquel. Uit Dar-es-Salam is bericht ontvangen, dat het versterkte kamp van sultan Meli aan den Kalimandschuro den 12n dezer, na een hevig gevecht van vier uur, onder commando van den waarnemenden gouverneur, overste Van Scheele, stormenderhand is ingenomen. Een Duitsch luitenant en 4 ascari's zijn ge sneuveld, een Duitsch sergeant-majoor en 23 ascari's gewond. Keizer Wilhelm, die terstond na de aan vaarding zijner regeering, bepaalde dat zijne keuken voortaan uitsluitend door Duitschers zou worden bediend, heeft weder een Fran schen kok aangesteld. F R A N K E IJ K. President Carnot zal den 24n Septem ber, na de revue, te Beauvais een ontbijt aanbieden aan de generaals en de buiten- landsche officieren. Men meent hierin een bewijs te zien, dat de gezondheidstoestand van den president niet minder wordt. Lockroy blijft goed vooruitgaanhij is al uit rijden geweest. De opgewondenheid onder de werklieden tegen vreemde arbeiders schijnt voort te duren. In de Rue Pergolèse te Parijs, waar een circus werd afgebroken, is geklaagd over het groote aantal buitenlandsche werklieden dat daarbij gebezigd werd; een met potlood beschreven papier dat aangeplakt werd, be vatte de woorden: vWij worden verdrongen door de vreemdelingenhet weïnigje werk dat. er is, wordt ons afhandig gemaakt door Duitschers, Italianen en Belgen". Voorts be vatte het biljet een aansporing om het voor beeld der werklieden te Aigues-Mortes te volgen. Er worden voorzorgsmaatregelen genomen. Te Fayollet, bij Nancy, heeft men vijf Italiaansche werklieden belet, den arbeid VG'Oi t te zetten. De gendarmerie heeft drie der aanstokers gearresteerd. ENGELAND. In bet Lagerhuis heeft Gladstone gisteren in eene welsprekende rede, die ruim een uur geduurd heeft, de derde lezing van de Home- rule-bill gevraagd. Wat de argumenten ten gunste van de grondslagen der bill aangaat, zoo beriep hij zich op de ervaring in andere landen. Er is wel-is-waar thans eene scherpe spanning tusschen Zweden en Noorwegen ontstaan, maar ook al aannemende dat hunne veroeniging ontbonden zal worden, dan nog had de vereeniging de verdienste, dat zij 30 jaar lang de harmonie tusschen beide landen in stand gehouden heeft. Glad stone verdedigde verder het sluiten der debatten, als gevolg van de langdurige dis cussie die reeds heeft plaats gehad. Hij deed verder, als antwoord op de argumenten der oppositie uitkomen hoe bescheiden de voor naamste bepalingen der voordracht zijn. In dien de wet verworpen wordtzal eene geduchte vraag naar scheiding ontstaan. Courtney stelde hierna de verwerping der wet voor. De Baily News veroordeelt als een daad van nepotisme de benoeming van den hertog Van Connaught, zoon der koningin, tot com mandant van het vaste kamp van Aldershot. Prinsen van den bloede zegt het blad moesten niet op deze wijze het monopolie hebben van eereposten of voordeelige baantjes. De vrouwen van Ulster hebben door tus- schenkomst van het Lagerhuis een reusach tige petitie tegen home-rule aan de koningin gezonden, voorzien van 142,000 handteeke- ningen. Het verzoekschrift is 2800 M lang en ligt in een notenhouten kist, met fijne gele Iersehe popeline bekleed. Op het deksel is gegraveerdnAan Victoria, koningin van Groot-Brittanje en Ierland, keizerin van Indië, de loyalistische vrouwen uit Ulster", en een roos, een klaver en een distel met dit devies Quis separabit? (Wie zal ze scheiden?) Mevrouw Francis uit Belfast, vergezeld door lady Trevor en lady Arthur Hill, heeft dit ongewone document aan markies Salis bury aangeboden. Deze heeft met een toe spraak geantwoord, waarin hij o. a. verklaarde, dat in het Hoogerhuis eene krachtige weer stand zal geboden worden en dat het ver zoekschrift van een zoo groot aantal Ulster- sche vrouwen de aandacht van de hoofden der oppositie verdient. ITALIË. Men verzekert dat de koning en de kroon prins zich naar Napels zullen begeven, om door hunne tegenwoordigheid de opgewonden gemoederen tot bedaren te brengen. Te Sesto is een opstootje verwekt dooreen man die in gezelschap van eenige vrienden ii Leve Frankrijk!" riep. De menigte nam een zoo dreigende houding aan, dat de Fransch- gezinde personen moesten vluchten, en eerst nadat de karabiniers op het terrein gekomen •waren, de orde hersteld werd. De man, die gewond werd bij het springen van de bom voor het paleis Alfieii te Rome, is waarschijnlijk niet de dader, zooals eerst werd gemeend. Hij is een zetter van het be kende blad Opinione en staat goed aange schreven; de man verklaarde dat hij de bom zag liggen en de lont wilde uitdooven toen de bom sprong. Zijn linkerarm is afgezet. AMERIKA. Waarschijnlijk zal de Senaat van beide wetsontwerpen tot intrekking derSherman- wet, n.l. dat van Wilson, door het Huis van afgevaardigden aangenomen, en dat van den heer Yoorhees, voorzitter van de financieele commissie, dat van laatstgenoemde aannemen. In dat geval moet er een nieuwe stemming in het Huis van afgevaardigden plaats hebben, daar er verschil bestaat tusschen de ont werpen, in zooverre, dat in het ontwerp-Voor- hees eene verklaring ten gunste van het bimetallisme voorkomt. In den Senaat is gisteren de beraadslaging begonnen over de afschaffing van de Sherman- wet. Sherman zelf hield eene rede ten gunste dier afschaffing. Hjj zeide dat de crisis niet aan de wet zelve te wijten was, maar aan de verandering van het tarief. Hij stelde de uitgifte van obligatiën voor om de crisis tp, verlichten en om te voorzien in al het tekort. Men zou, meende hg, thans het surplus van het zilver, dat de schatkist in bezit heeft, tot munt kunnen slaan. De rede van dien erkenden financier, wiens naam verbonden is aan de wet, over wier afschaffing thans beraadslaagd wordt, heeft een grooten indruk gemaakt. Zijne meening is van grooten invloed op de republikeinsche senatoren, die waarschijnlijk elk voorstel, door Sherman gedaan, zullen aannemen. Gistermorgen heeft te Chicago eene groote menigte werkloozen eene bijeenkomst gehou den. De menigte scheen bereid tot oproer. In alle haast werden 500 politiedienaren daarheen gezonden. Een 1500 Italianen gingen de Statestreet op met de bedoeling om on lusten te stichten. Zij hielden stand voor den wapenwinkel van Rizzari en eischten geweren. Rizzari weigerde hun die. De rustverstoorders keerden toen terug naar de plaats hunner bijeenkomst, waar de opgewondenheid toe «css:— i - n—sssssss

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1