nam. De menigte wierp met brokken ijzer van spoorwagens naar de politie. Deze voerde onverhoeds eene charge uit, die de menigte uiteendreef. Uit New-York wordt gemeld dat er een receiver is benoemd voor de compagnie tot aanleg van het Nicaragua-kanaal. Bimienlaiidsclie Berichten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL Bedrij fsbelasting. De memorie van antwoord van den minister van financiën op bet verslag der Eerste Kamer over de bedrijfsbelasting is verschenendaar aan is het volgende ontleend: Het blijft voor den minister onmogelijk om althans bij benadeling de vermoedelijke op brengst der bedrijfsbelasting vast te stellen. Aangaande de opbrengst van de vermogensbe lasting kunnen zelfs geen globale cijfers wor den medegedeeld. Een overschot boven f8,600,000 komt hem niet waarschijnlijk voor. Voor de heffing van gemeentelijke opcenten cp de vermogens- en bedrijfsbelasting hoopt de reg. ter bekwamer tijd een voot dracht te doen. Het is hare overtuiging, dat aan de ver betering van het verband tusschen rijks- en gemeente-financien eerlang hare krachten gewijd behooren te worden. Verder beantwoordt de min. in zijne memo rie de SLuufuoezwaren tegen bet ontwerp, ais: lo. De ingewikkelde aard. Iilj betoogt dat bij groote beknoptheid van de bepalingen óf den fiscus óf den belastingplichtige onrecht kan geschieden 2o. Hot héirleger van ambtenaren en leden van commissie». Dit bezwaar acht de min. sterk oveidreven. Waarschijnlijk zal alleen bet getal controleurs in de groote centra vermeerderd moeten worden 3o. De druk, dien deze wet zal oefenen. De minister acht de gi onden voor dit bezwaar met afdoende, wijzende hij op de matigheid van het vooigestelde tarief en op de verlich ting, die in zeer vele gevallen zal worden aangebiacht, vooial voor den middelstand. 4o. Gebrek aan consequentie, wegens dub bele belasting van naamlooze vennootschappen. Naar de minister mededeelt, zal deze zich bepalen tot de winsten van nieuw op te richten vennootschappen. 5o. Socialistische tint van het ontwerp, in verband met de piogressie. De ministe. ziet in progressie geen toepassing van het socialis tisch beginsel, waar zij strekt om aan het denkbeeld van belasting naar draagkracht een betere uitvoering te verzekeren De i egeering legt de verklaring af, dat de administratie de ingezetenen bij de toepassing de wet, ook de strafbepalingen, zoo min mogelijk zal bemoeilijken en de wet in milden geest zal uitoefenen. De vrijstelling van de landbouwwinsten verdedigt de mm. op de bekende gi onden, en ia de overtuiging, dat 'tin eet! tijd van duurzamen voorspoed voor landbouw en veeteelt geen groote tegenstand zat verwekken om de winsten, uit die bedrij ven veikiegen, in de belasting op te nemen. De minister, die verklaart waarde te hechten aan de geheimhouding, acht haar in zoodanige mate verzekerd, ais mogelijk was. Bij de be antwoording der opmerkingen omtrent de ouderdeelpn, geeft de min. o. a te kennen, dat het drank-vergunningsrecht niet in aftrek kan worden gebiacht. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kiesrecht. De beer Levy heeft eene nota van toelich ting ingezonden op de door hem voorgestelde amendementen. I. De staatkundige en de burgerlijke meer derjarigheid behooren hier niet saam te val len De bui gerlijke wet neemt tusschen hand lichting, meerderjarigverklaring en meerder jarigheid eene trapsgewijze opklimming (on derscheidenlijk den leeftijd van 18, 20 en 23 jaar) aan. II. Tegen het aannemen van de laagste zelfstandigheidsgrens als kenteeken van wel stand bestaat geenerlei bezwaar. Van het amendement, zich aan het stelsel der regeering aansluitende, is mede kiesgerechtigheid niet toe te kennen, zoodra biunen het aangewezen tijdpei k onderstand genoten is van eene geor ganiseerde instelling, al strekt deze. tot voor koming van armoede, en al staat zij als zoo danig niet op de lijst, bedoeld in 3 der armen wet. Ill Aan te nemen, behoudens tegenbewijs, dat een wegens bedelarij of landiooperij ver oordeelde, na vonnis of ontslag, 3 jaren be hoeft om de laatste zelfstandigheidsgrens te bereiken, schijnt niet onbillijk. IV. De aangehaalde artikelen van het Wetb. v. Strafv. straffen dengene, die ter deelneming aan eene krachtens wettelijk voorschrift uit geschreven verkiezing voor een ander zich uitgeeft. Wat doet hij anders, die, kiesbevoegdheid missende, voor kiesgerechtigd zich doet door gaan? Bij de Kamer is gisteren ingekomen een ontwerp van wet tot regeling van den dienst bij de schutterij. Volgens dit wetsvoorstel zal de dienst bij de schutterij even lang duren en op den zelfden leeftijd aanvangen als die bij de militie. De dienstplichtigen b'y schutterij en militie zullen dus van gelijken leeftijd zijn. In duur van oefeningstijd en van werkeiijken dienst in gewone tijden zal er echter verschil wezen. Offlcicele Berichten. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, voor den tijd van acht dagen, ingaande 1 September a.s., den lichten rouw zal aannemen wegens het overlijden van Z. II. Ernst II, hertog van Saksen-Coburg en Gotha. Bij kon. besl. is'lo. aan den officier van gezondheid 2e klasse H. C. Knappert, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; 2o. die officier van gezondheid benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse bij de landmacht. Bij kon. besl. is benoemd tot directeur van het rijkstelegraafkantoor te Vlaardingen J. van Wolfswinkel, thans in gelijke betrek king te Bergen-op-Zoom. SCHIEDAM31 Augustas 1893. De 13e verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina wordt heden alhier gevierd door het uitsteken der nationale driekleur van alle openbare en vele particuliere gebouwen, de torens, molens en in de havens liggende schepen, waardoor onze stad een feestelijk aanzien heeft, terwijl het carillon op de ge wone uren de vaderlandsche liederen ten gehoore bracht. Jamirer dat door den aanhoudenden regen in den voormiddag de inspectie over de schut terij niet kon plaats hebben, en de jeugd met de oranje- en nationale kleuren getooid in hare feestvreugde gestoord werd, daar zij zich niet zooals anders den ganschen dag vroolijk en prettig langs de straten kon be wegen en daardoor niet weinig bijdroeg tot de feestelijke stemming op den Koninginnedag. Te twee uur werd het droog en vertoonde zich ook nog de Oranjezon, om eenige oogen- blikken later plaats te maken voor een be trokken lucht. Het bleef echter droog, zoodat het concert van het korps stafmuzikanten der schutterij van 56 uur in de Plantage kon plaats hebben. Gisteravond ongeveer 7 uur is de ververs knecht J. van Ameyden, werkzaam bij den heer L. Perquin, toen hij bezig was met het verven van liet plafond der R -k. kerk aan de Lange Haven alhier, van de stelling gevallen tusschen de zitbanken. Nadat hij was opge nomen en in de sacristy gebracht, werd hem door den geneesheer Rutschy de eerste hulp verleend en bleek het dat het sleutelbeen van den rechterschouder gebroken was. Van Ameyden werd daarna per vigilant naar zfjn woning achter de Groote Kerk vervoerd. Gistermorgen omstreeks elf uur is een spoe- linghaler tusschen Schiedam en Overschie door liet zeil overboord geslagen. Met veel moeite werd hij gered en in de woning vau den heer Z. gebracht, waar het bleek dat hij bij het ongeval een aim gebroken had. Een volkslied, op de wijze van het Oosten- rijksche, door G. J. v. L. te H. gedicht, is in het N. v. d. D. van heden opgenomen; het luidt als volgt: Volkslied. Wijze: Gott erhalte Krans den Kaïser. God behoede Wilhelmine En bescherme 't Vaderland. Dat Haar 't volk met blijdschap diene, Aan d' Oranjestam verpand. Bind ons sa&m, o Ongeziene Met d' alouden liefdeband. God behoede Wilhelmine En bescherme Vaderland. Grond, waar juk noch slavenketen Trouwe burgers prangt of knelt; Waar geen dwingland, eervergeten, Recht en vrijheid perken stalt Waar de taal van 'tvrij geweten Vrij de fieie borst ontwelt; Land, dat wij ons Neêrland heeten, Word' alom uw lof vermeid. Kostbaar Erf, door onze vaadren Naast Oranj' in strijd bij strijd, Die hen lauwren deed vergaadren, Van der dwingrtn boei bevrijd Waar geen vi eemdling ooit mag naadren, Zonder eeibied, schaamt' of spijt. Elko droppel in onz' aadren Blijv' u smetloos toegewijd D' eeuw van gloiie zij geweken, B'oude grootheid lang vergaan, Laat ons eendracht, godsvrucht kweeken, En een schooner tijd vangt aan. Weldra zal de vreemdhng spreken Zonk d' aloude leeuwenvaan, Neóriands Volk is niet bezweken, Maar herboren, opgestaan. God! behoed Gij Wilhelmine En bescherm het Vaderland. Dat Vorstin en Volk U diene 't Neötiandsch hart blijv' U verpand. Schraag den vreed', 0 Ongeziene 1 Steik den heilgen eendiachtsband, Hoed en zegen Wilhelmine En 't gezegend Vaderiand De heer Pierson, minister van financiën, is van De Steeg weder in Den Haag teruggekeerd. Gisteren heeft de nieuwbenoemde vice- president van den Raad van State, jhr. Van Panhuys, voor de eerste maal de openbare vergadering der afdeeling geschillen van be stuur gepresideerd. De waarnemende voorzitter jhr. Humalda van Eysinga, sprak een welkomstwoord en betuigde zijne ingenomenheid met de optre ding van den heer Van Panhuys, wiens vroegere werkkring zich ook op administratief rechter lijk terrein heeft bewogen. De leden der afdeeling en hare ambtenaren zullen zich ge lukkig achten hun arbeid onder leiding van den nieuwen voorzitter voort te zetten. De heer Van Panhuys antwoordde. Hij beval zich aan in den steun en de hartelijke samenwerking, en hoopte het voortreffelijk voorbeeld van zijn voorganger Van Reenen te volgen. Te Ruhrort worden alle uit Holland of België komende schepen weer aan controle onderworpen. Van alle in genoemde haven lig gende schepen waait weer de bekende gele vlag. De vereeniging ter bevordering van Zon dagsrust zal 10 September te Amsterdam eeue algemeene vergadering houden, waar als sprekers zullen optreden de heerendr. Schaepman, dr. Pierson uit Zetten, Pas- stoors, enz. De aBadische Schififahrts-Assekuranz- Gesellschaft", te Mannheim, welke betrokken is bij de zaak van de uit twee aangeteekende brieven vermiste som van f12,000, afge zonden door den beer v. d. Meer, te Groningen, heeft f 500 als belooning uitgeloofd aan hem, die den dief aanwijst. Te Rotterdam ontstond Dinsdagavond in eene woning aan de Assendelftstraat tusschen een echtpaar twist, die zoo hoog liep, dat men handgemeen geraakte. De vrouw vluchtte uit de echtelijke woning en wierp zich in het water aan de Nieuwe PJantage. De heer Chr. M. van Uden en de werkman M. Kovel, die den plomp in het water hoorden, snelden toemet veel moeite gelukte het hun de drenkelinge, alhoewel bewusteloos, op het droge te brengen. Nadat de vrouw in eene tapperij tot bewustzijn was gebracht, is zij naar de woning van een familielid overgebracht. {N. Kt. Ct.) Op de Delftsche kermis worden de kra men, spellen en vaartuigen dagelijks bezocht door een der gemeente-geneesheeren en een onderzoek ingesteld naar de gezondheid der eigenaars en bewoners. Zij krijgen gratis duinwater en moeten van het tonnenstelsel gebruik maken. Naar aanleiding van het vinden van een kinderlijkje in een sloot onder Rijswijk, is Dinsdag door de Haagsche politie een jager (militair) gehoord. Deze heeft bekend een paar weken geleden het kind, dat zijn meisje daags te voren ter wereld had gebracht, op verzoek van haar in het water te hebben geworpen. Zijn meisje had het kind in een doek gewikkeld. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. De guldenstrein van Amsterdam, Utrecht naar Den Haag, bij gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin, ver voerde 1300 reizigers. Te Leerdam geraakte gistermorgen de 18-jarige zoon van den voerman B. de Jong met paard en kar in de Linge, tengevolge van het achteruitloopen van het paatd. Het paard verdronk, en na een paar uur gedregd te hebben, werd ook de jongeling levenloos opgehaald. De heer G. van "Weyer, te Amsterdam, Nieuwendijk 128, viert heden zijn lOOsten verjaardag. Hoewel het gehoor en het gezicht niet meer zoo scherp zijn als voorheen, kan de oude heer zich nog in het bezit van een goede gezondheid en van een helderen geest verheugen. Sedert eenigen tijd bestaat er te Amsterdam eene vereeniging van Groningers, die ten doel stellen elkaar hulp en steun te verleenen en 0. a. een ondersteuningsfonds trachten te vormen. Zij telt reeds 150 leden. Een zesjarig meisje te Amsterdam is in de Marnixstraat door een opgeschoten jongen van haar gouden oorbelletjes beroofd. Eene belangrijke landaanwinning is zeker die tusschen Uskwerd en Uithuizen (noorde lijk Groningen), waar 400 bunders 2buiten land" (buiten de "Wadden) is ingepolderd een werk dat verleden jaar regelmatig 800 polderwerkers heeft geplaatst. Benoorden Warfum zijn in de laatste jaren honderden bunders land op die wijze aan de zee »ont- woekerd". Uit Opsterland wordt ons geschreven, dat bij de volksvergadering die op 21 dezer te Heerenveen is gehouden, niet weinige per sonen werden opgemerkt, die er met de tram, de stoomboot, of een rijtuig waren heen getogen en den vorigen dag pas onder steuning van het armbestuur hadden genoten. Die onderstand diénde dus om reisgeld, toe gang en vertering betalen! Waar in Friesland zoozeer over de stijgend» kosten van het armwezen wordt geklaagd, is dit feit zeker al heel opmerkelijk. Onze berichtgever staat voor de waarheid van de mededeeling in. (llbld.) Te Musselkanaal werd in een regenwater- put gevonden het lijk der vrouw van den kaas- en boterhandelaar W. aldaar. De vrouw was nog maar eenige maanden gehuwd. Als reden wordt opgegeven, dat haar man voor eenige dagen had feest gehouden met een andere vrouw, ter gelegenheid van een aldaar plaats gehad hebbende ringrijderij. Jammer voorwaar, dat de ongelukkige vrouw op zoo'n manier om het leven kwam ter wille van 45

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2