Letteren, Kunst en Wetenschap. sport! Gemengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Rechtzaken. VïsscSier ij, een man, die zijn geweten met zulk een lage handelwijze bezwaarde. (2?. Qr. Ot.) Te Oostermeer werd een knaapje van twee jaar, dat ongemerkt eene teug kokende koffie nit den op tafel staanden trekpot had ge nomen, daardoor inwenig zoo vreeselijk ver brand, dat het, in weerwil van spoedig aan gebrachte geneeskundige hulp, een paar dagen later onder hevige pijnen is gestorven. Bij Nijverdal geraakte Dinsdag zekere Nijeman onder den trein, tengevolge waar van zijn beenen moesten afgezet worden. Tot de feestelijkheden, die heden tereere van den verjaardag onzer Koningin, te Utrecht plaats hebben, behoort ook de huldiging der bekende vrouw Blommers, door het volk 3> Oranje-Ka" genoemd. Eenige heeren in Indië hebben n.l. aan het centraal comité voor de viering van nationale feestdagen verzocht, uit hun naam haar een sprekend en klinkend geschenk aan te bieden. Dit geschenk zal in het Oranje park worden overhandigd, voor welke plech tigheid ook het gemeentebestuur is uitge- noodigd Oranje-Ka is, zooals onze lezers weten, de vrouw, die er zich op toelegt om te Utrecht vergaderingen van socialisten onmogelijk te maken, Te Herwijnen is een 2y2-jarig kina, dat een oogenbük aan het toezicht was ontsnapt, ia eene sloot geraakt en verdronken. Demoe der vond zelve het kind na eenige minuten drijvende. Ter gelegenheid van den verjaardag onzer Koningin zullen de schoolkinderen van alle gezindten van Eindhoven en Stratum in den tuin van Eindhovens mannenkoor op gebak enz. onthaald wordeneen draaimolen zal de feestelijkheid opluisteren. Aan een meisje, dat juist zoo oud is als II. M. en denzelfden naam draagt, wordt een zilveren horloge uitgereikt. De kinderen der R.-k. bijzondere scholen, die eerst ook mee zouden feestvieren, hebben zich te elfder ure teruggetrokken. (JST. 12. Ct.) Op het kermisplein te Tilburg is zekere A. door een bierwagen overreden. De man was terstond dood, daar de zware wagen hem over de borst reed. De ongelukkige was ge huwd en vader van zeven kinderen. Te Gemert had dezer dagen het tienjarig zoontje van H. de onvoorzichtigheid bij het oplaten van een vlieger het touw eenige malen om den hals te winden. Door een ruk wind werd hem de hals bijna dichtgeknepen, en hij viel bewusteloos neer. Zijne makkers dachten aan eene grap en kwamen hem dus niet te hulp, doch gelukkig kwam iemand anders hem uit zijne positie bevrijden. Te Oostburg zijn drie vrouwen vermoord. De justitie uit Middelburg is derwaarts ver trokken. Bijzonderheden worden ons vooralsnog niet gemeld. (N. B. Ot.) Zooals blijkt uit de officieele mededeeling van den burgemeester van Rotterdam, zijn in de verloopen 24 uren aangegeven: als over leden aan Aziatische cholera geen, en als daaraan lijdende 2 personen. Een dezer per sonen, een schipper van een vaartuig, lig gende in de Iiatendrechtsche haven, is naar de barak in Crooswijk overgebracht. De andere, een bewoner van een pand aan den Schie- mond (Delftshaven), werd naar de barak aan den Oost-Kousdijk vervoerd. In het geheel hebben zich nu van het ontstaan der ziekte op 21 Augustus af, 13 gevallen van cholera voorgedaan, waarvan 8 met doodelijken afloop, terwijl 5 lijders in behandeling blijven. Te Gorinchem' is gisteren een geval van cholera asiatica geconstateerd bij een kolen- drager. De patiënt is na eenige uren overleden. ITe Alfen-aan-den-Rijn is een der beide choleralijders overleden, Te Spijk (bij Gorinchem) is een geval van cholera asiatica voorgekomen met doodelijken afloop. Nog Maandag was de overledene te Gorinchem ter markt geweest. Hoewel overal in de gemeente waarschuwingen en voor schriften verspreid zijn, maakt toch nog zeker het grootste deel der bevolking gebruik van ongekookt Linge-water, dat besmet is door de uitwerpselen van een cholera-lijder. Te Ameide kwamen 2 gevallen van cho lera voor, waarvan 1 met doodelijken afloop. Aan boord van een aan het Looveer bij Huissen liggend schip hebben zich drie ver dachte ziektegevallen voorgedaan. Een kind, dat Zondag ongesteld werd, is Maandag onder cholerische verschijnselen gestorven de beide andere aangetasten zijn aan de beterende hand. Te Nieuwendijk (N.-B.) is een schipper door cholera aangetast. Het bericht, dat zich te Zuidzande een ge val van cholera zou hebben voorgedaan, kan de Midd. Ct. beslist tegenspreken. In de genoemde gemeente is wel een aldaar voor zaken vertoevende heer uit Boskoop in zijn logement ongesteld geworden, doch de arts, die den zieke behandelde, heeft ver klaard, dat men hier te doen had met een gewone ongesteldheid. Inlioud van no. 36 Tan het Geïllu streerd Zondagsblad. De horlogemaker en zijn vrouw, geïllustreer de novelle naar het Engelsch door A. IC. II. (slot). Romeinsche zwaardvechters (met illu stratie). Een gevaarlijk plekje voor reizigers (met illustratie). De terdoodbrenging van graaf Straffoid (met illustratie). Alles voor éen verloren cent (met illustratie). Deopstand der Yendée» de nederlaag bij Cholet (met illu straties). Puzzle. Dat 's slerk (met illu stratie). Oplossing van prijsraadsel LVII. In den goeden ouden tijd. De voornaamste wereldtaal. Een sprookje van vervalscliing. Het biljart. Kostbare schatten. Niet veel krediet (met illustratie). De prijswinr.er van raadsel LIV. Modes. Een zonderlinge solli citatie. Anekdoten. Wie niet steik is moet slim wezen. Onnoodig (met ilb'stratie). Nieuw prijsraadsel LXI. Anekdote-proeve No. 21. Schaakrubriek. Mededeelingen. YInardingeu. De Harmonie-vereeniging iConcordia" vierde Dinsdagavond haar 10- jarig bestaan op feestelijke wijze door het geven van een concert. Aan den president, den heer P. H. van Abshoven, werd een fraaie lauwerkrans over handigd onder de toejuichingen van het publiek. Namens eenige kunstlievende leden werd door mejuffr. Oudegeest een prachtig vaandel aangeboden. Het concert slaagde uitmuntend. De ver- eenigingen van Maassluis en Zwartewaal wa ren mede tegenwoordig; van laatstgenoemde gemeente ook de burgemeester. Door de heeren IJ. Schuitemaker, J. Boer- dam, P. van Leeuwen, G. Bloemendaal, M. Wuister werd achtereenvolgens het woord gevoerd, en ook de heeren A, Knottenbelt, K. S. v. d. Brugge Habraken spraken hartelijke woorden. Gisternamiddag deed sConcordia" eene wandeling, met muziek voorop, benevens het nieuwe vaandel, door de gemeente, vergezeld door de feestcommissie. 's-Gravcnltage. Z. K. H. de groothertog van Saksen-YVeimar heeft hedenvoormiddag Scheveningen, na een verblijf van ruim eene maand in het hotel sKurhaus", verlaten en zich met den staatsspoortrein van 9.48 min, in zijn salonrijtuig naar Amsterdam begeven, teneinde van tiaar beden middag te 3 uur 22 min. naar het Loo te gaan, ter deel neming aan het diner ten hove, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. De Groothertog zal morgenochtend van het Loo via ZutfenWinterswijk naar Wei mar terugkeeren. 's-Gravenhage. Op de aanvraag van den heer Corn. Bok om voorloopige concessie, voor zooveel deze gemeente daarin betrokken is, voor den aanleg en de exploitatie eener spoorlijn van den Hoek-van-Holland af langs de binnenduinzijde voor het vervoer van en naar Scheveningen van visscherschepen en andere vaartuigen, goederen en vee, hebben B. en W. praeadvies uitgebracht. Daargelaten, dat de door adressant bij zijne aanvrage overgelegde teekeningen geheel on voldoende zijn, om daaruit de technische waarde van het werk te kunnen beoordeelen zeggen B. en W. mist het plan van den heer Bok bovendien den steun van de reederij te Scheveningen, in wier belang het ontworpen is. De permanente commissie uit die reederij, wier meening ten aanzien van adressants denkbeeld door B. en W. werd gevraagd, acht reeds aanstonds de be zwaren tegen het vervoer per as der vaartuigen te groot, dan dat zij vrijheid kan vinden om het verleenen der concessie aan te bevelen. Onder deze omstandigheden meenen B. en W. in overeenstemming met het gevoelen der commissie van fabricage den raad in overweging te moeten geven op het adres afwijzend te beschikken. Op uitdrukkelijk verzoek van den Duitschen keizer zal He uKólner Liederkranz" bij de sere nade, welke den keizer te, Koblentz /al worden gebracht, ten gelioore brengen oud-Nederlandsche volksliederen van Kt eraser. Te Oudenbosch (N.-Br.) i» men naar ons wordt medegedeeld dezer dagen tot de ont dekking gekomen, dat er onder eenige familie portretten een bevond, door Rembrandt geschil derd in het jaar 1637. NR Ct.) Ter herdenking van den verjaardag van II. M. de Koningin heeft de afdoeling Rotterdam van den Nederlandsclien bond van oud-onderofficieren een huishoudelijken schietwedstrijd georganiseerd op Zondag 3 September, op de schietbaan aan den Ouden Binnenweg. De burgemeester schonk als bewijs van be langstelling eenen prijs voor dezen wedstrijd, en de beschermheer, de heer A. van Stolk Czn., eene zilveien en eene bronzen medaille, terwijl een donateur, de heer A. T. van Rooij, Passage alhier, eene zeer fiaaie zilveren medaille inzond bovendien zijn reeds tal van fraaie en doel matige prijzen ingekomen. In het Ilongaarsche dorp Hodmeze-Vasarhely werden dezer dagen een boer met zijne vrouw en vijf kinderen vermoordinhunslaap- vertrek gevonden. Eén zoon bleef over en deze heeft zich nu bij de justitie aangemeld met de bekentenis dat hij de dader is. Hij had uit hebzucht gehandeld, maar zijn geweten liethem geen rust. Yolgens officieele opgave zijn bij de laatste aardschuiving in Noorwegen 111 menschen om gekomen. Te Mikes, in Transsylvanië, heeft een menigte boeren zich weder met geweld verzet tegen de overheidsmaatregelen ter bestrijding van de cho lera, Een barak, in allerijl gebouwd, werd ver nield door de boeren, die, met zeisen gewapend, het wederopbouwen beletten. Het volk gelooft daar algemeen, dat de regeering de cholera heeft uitgedacht en de ziekte in de gasthuizen aan kweekt, om het aantal armen in het land te ver minderen. Volgens den berichtgever der Londensche Globe te Constantine (Algerië) is aldaar een week geleden de cholera uitgebroken. In de door inbooilingen bewoonde dorpen in den omtrek waien 200 sterfgevallen voorgekomen. Genees- heeren en middelen ter bestrijding van de ziekte waren er. met. Honderden vluchtten tan Con stantine naar andere steden aan de ku=t. De ziekte was aangebracht door terngkeerende bedevaartgangers uit Mekka. Yan de 8000 dezer lieden, twee maanden geleden vertiokken, zijn 2000 gestorven. Yolgens een berichtgever van de Standard zijn dit jaar in Arable ongeveer 250,000 men schen aan cholera gestorven. Onder de Christenen, door hunne genessheeren verzorgd, maakte de ziekte veel minder slachtoffers dan onder de Muzelmannen. Vooral onder de Turksche solda ten was de sterfte groot. Van een bataljon van 700 man, te Saana in garnizoen, bleven slechts 600 man gespaard. Bij de treinbotsing op den vNew-York en Rockatvai Beach-spoorweg", zijn, naar thans blijkt, 15 menschen gedood en 75 gewond. Het ongeluk moet, naar men zegt, geweten worden aan on achtzaamheid van den machinist van den achter sten trein, die een waarschuwend sein voorbij- spoorde zonder het te zien. Batavia, 28 Juli. De Java-Boda schrijft in haar raaii-overzicht De exploitatie van de Ombilien-kolenvelden is niet gelukkig begonnen. Eene lading van 2000 tons, voor de marine bestemd en naar Soerabaja gevoeid, bleek uit gruis te bestaan en nat te zijn, zoodat de geheele voorraad onder de noodige voorzorgsmaatregelen moest worden gelost en alleen voor gebruik op de marinewerf kan worden bestemd. Met den spoorweg ter Sumatra's Westkust treft men het beter er is in de Aneikloof weer bandjir geweest en ditmaal zijn weg en werken niet vernield, gelijk den vorigen keer. Van Makassar schrijft rr,en aan de .Locomotief, dat de gouvernements-veearts aldaar mot spoed naar Rotti is gedirigeerd, om den toestand na te gaan van, en maatregelen te treffen tegen de besmettelijke ziekte, die aldaar in zulk eone he vige mate onder de paaiden en buffels uitge broken is, dat in éen maand t'jds naar schatting 3000 paarden en 3000 buffels gestort en zijn" Uitvoer van dieren van Rotti is streng vei boden. Men schrijft uit Ro/endaal (N.-Br.) Zelden was het bouiggewin zoo groot als dit jaar. Vele korven zijn zelfs overladen, hetgeen vooral te danken is aan den rijken bloei der boekweit. Wat het nagras betreft, dit levert, wegens het gunstige weder, een goede snede op, zoodat vele boeren nog menige kar hooi gewonnen hebben. De aardappelen laten zich uitstekend aanzien men verwacht een goeden oogst en beste quaii- toit. De internationale korenmarkt" te Weenen, Maandag geopend, is ditmaal buitengewoon druk' bezocht. Er zijn niet minder dan 6000 giaan- bcuwers opgekomen. Men verwacht dat er veel zaker, gedaan zullen woiden in rogge en haver alsmede in erwten en boonen. Veel belangstel ling is er voor gerst, waarvan Hongarije den besten oogst heeft. De Europeesche oogst van tarwe, geisf, haver en rogge is nagenoeg een gemiddeld goede. In Indië, waar een gemiddelde tarwe-oogst 0'/2 mil- üoen ton bedraagt, is dit jaar de oogst 7.149.000 lion, tegen 5.535.000 in 1892. De tarwe-oogst der Ver. Staten is dit jaar slechts 382.000.000 bushels tegen 516 000.000 in 1892. Het provinciaal comité voor Noord-Brabant van de i'ereeniging Trouw aan Koning en Vaderland" heeft onder de in die provincie woonachtige behoeftige oud-strijders van 1S30 '31 weder ruim f800 verdeeld. H. J. Poutsma, uitgever van De Nieuwe Tijd, die wegens opruiing tot anderhalf jaar gevan genis was veroordeeld, is gisteren wegens ge zondheidsredenen uit de gevangenis te Utrecht ontslagen, nadat hij een halfjaar van zijnen straftijd had ondergaan. Zooals men weet, was door de echtgenoote van Poutsma, op grond van zijnen gezondheidstoe stand gratie voor hem gevraagd aan H. M. de Koningin-Regentes. De rechtbank te Leeuwarden heeft C. B.„ oud 28 jaar, laatst onderwijzer te Rouwerd, wegens onzedelijke handelingen, veroordeeld tot 3 jaar gevangenis en ontzet va het recht tot het be- kleaden van het ambt van onderwijzer gedurende 6 jaar, VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 7 bommen, welke gezamenlijk aan brachten 1895 kantjes pekel- en 232 kantjes benevens 10.000 stuks steurharing. MAASSLUIS. Gisteren is ten afslag betaald per ton voor: voile haring f8.75 a 9.ijle haring f 6.a 6.25, maatjesharing f6.— a 6.25. &RALINGSCHE VEER, Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 191 zalnnen, die voor f0.80 tot 1.25 per y2 kilo werden ver-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3