GRIEKENLAND. Binnenlandsche Berichten. ■waarbij het publiek in luide toejuichingen uitbarstte en geroepen werd: leve de orde! Er werd geen enkele betooging gehouden; en het incident wordt thans beschouwd als afgeloopen. Te San Sebastian zijn op dit ooger.blik een menigte arbeiders zonder werk, tengevolge van den achteruitgang in de metaalindustrie; "Woensdag hadden de gemachtigden van 500 werkloozen een onderhoud met het gemeente bestuur. De gemeenteraad heeft 15,000 frs. toegestaan tot het doen uitvoeren van open bare werken. Over liet kanaal van Korinthe wordt door een vakman, die pas uit Griekenland is teruggekeerd, een zeer ongunstig oordeel ge veld. Het kanaal zal eerst over twee of drie maanden voor de scheepvaart opengesteld wordenmaar het is de vraag, of het wel 's winters door groote postscliepen gebruikt zal kunnen worden. De haven aan den in gang is verkeerd aangelegd. Bij noordenwind is het binnenloopen er onmogelijk. De zuide lijke dam aan den westelijken ingang is reeds gedeeltelijk vernield en de dammen en muren zijn er over het algemeen niet sterk. De rotsachtige kanaalbedding is gevaarlijk en de electrische verlichting is onvoldoende. Aldus oordeelt die deskundige en hij voegt er bij, dat ook verscheidene vertegenwoor digers van vreemde mogendheden berichten in denzelfden geest aan hunne regeeringen zonden. AMERIKA. Naar uit Washington gemeld wordt, zou president Cleveland aan zijne erkentelijkheid over de afschaffing der Sherman-wet door het Huis van afgevaardigden n de volgende woorden uiting hebben gegeven in een tele gram aan den heer Wilson: «Wil, met uwe medestanders op Maandag j.L, mijne geluk- ■wenschen en mijne hartelijke dankbetuiging aanvaarden." Reeds langen tijd werden door Noord- amerikaansche bladen allerlei onbestemde geruchten verbreid omtrent den gezondheids toestand van den president der Vereenïgde Staten. Thans meldt de Newyorkscbe cor respondent der JFrlcf. Ztg., dat Cleveland, evenals een zijner voorgangers, generaal Grant, aan kanker in den mond lijdende is. Reeds moet een deel der onderkaak door de genees- heeren verwijderd zijn. AFRIKA. Generaal N. J. Smit is door den Volksraad met algemeene stemmen tot vice-president van de Zuidafrikaansciie republiek en lid van den Uitvoerenden Raad gekozen. CHINA. De Standard verneemt uit Shanghai dat China zeer verontwaardigd is over de steeds nog opgedreven eischen van Frankrijk tegen over Siam. De Siameesche afgezanten houden woning van zijn gastvrouw, waar hem een lijn déjeuner en de zoetste vleierijen wachten. Eens klaps ziet hij op straat iets, wat zijn aandacht trekt, maar dat hem hevig doet ontstellen. Voor een der groote, roode aanplakbiljetten, die aan de wereld de aanstaande uitvoering van «Satan" verkondigen, staat een breedge schouderde man zijn schoenen zijn kapot, zijn kJeederen haveloos en versleten en op het hoofd draagt hij een slappen vilten hoed, die over zijn ooren is getrokken. Door andere wagens en rijtuigen is de weg versperd da coupé moet een oogenblik stil houden. Daardoor kon De Sterny den proletariër nogmaalsen nu zelfs in het gezicht zien. Zonderling! Doodsbleek en met een rilling zinkt hij in de zijden kussens van het rijtuig terug. Kent hij dien man dan, of heeft hij hem mis schien gekend voordat verslaafdheid aan den drank dat gelaat, dien geheelen mensch ver dierlijkte Wie weet? Trouwens het voorkomen vaa dien ongelukkige is zonderling genoeg om herhaalde gedachten wisseling met Lihung- cliang, en er moeten krasse instructies zijn getelegrapheerd aan den Chineeschen gezant te Parijs. SCHIEDAM, 1 September 1893. Uit Apeldoorn wordt van gisteren gemeld De jarige Koningin begaf zich hedenmor gen reeds vroeg naar haar chftlet, dat bij deze gelegenheid rijk versierd was. De wan den zijn fraai met de wapenen der provin cies beschilderd, terwijl onder de veranda palm- en andere sierplanten zijn aangebracht. Van het geheele chülel hangen zilveren glazen ballen, terwijl het aardige huisje gedekt wordt door een kroon, die op groote, met bloemen versierde bogen rust. Ook de tuin is met palen met wimpels afgezet. Reeds vroeg brachten treinen en rijtuigen een aantal vreemdelingen aan. Het dep zag er gezellig uitoveral vlaggen vele winkels die hunne etalage met bloemen en oranje hadden versierd, en ieder, die men tegen kwam, met oranje getooid. Te halfnegen stelden zich meer dan 2000 schoolkinderen op de Loolaan in gelid en marcheerden in optocht met 2 muziekkorpsen begeleid naar het paleis. Tusschen den stoet zaten in rijtuigen de elf jongedames, ieder gekleed in de nationale kleederdracht van een onzer provinciën. In alle opzichten keurige toiletjes: een aardige verrassing voor de jonge Koningin. Te '10 uur overhandigde de jongejuffrouw Annemie van Enst, voorstellende de provincie Gelderland, aan H. M. in tegenwoordigheid van de Koningin-Regentes en het geheele gevolg een prachtige bloemenmand. De Koningin bedankte vriendelijk en drukte, evenals de Regentes, ieder meisje de hand; zij vond de kostumes zeer aardig en sprak ieder in het bijzonder aan. Koningin Wilhel- mina en hare moeder droegen zelf de bloe menmand van het bordes naar haar salon. Ook de weeskinderen brachten de jarige hulde door het persoonlijk aanbieden van een bouquet, terwijl van verschillende zijden, als van de gemeente Apeldoorn, de «Vereeniging tot Veraangenaming van het Verblijf" aldaar enz. tal van bloemen en bouquetten werden gezonden en velen hunne namen in de feli- citatie-registers schreven. De stoet keerde van het paleis langs de Loolaan en het Oranjepark naar het feest terrein, alwaar onmiddellijk begonnen werd met verschillende spelen om prijzen, als knipjesteken, hardloopen, zakloopen, koek- slaan enz. De muziek speelde ook hier lustig er op los. Te ruim 1 uur vertrokken in op tocht naar het feestterrein de deelnemers aan den wedstrijd voor versierde sportkarretjes. De een was al sierlijker dan de ander en de de aandacht van icderen voorbijganger te trekken en bij velen huivering te wekken. De breede rug is gebogen, de geheele houding spreekt van moedeloosheidzijn gang is sleepend een gebroken leven, dat lijdt geen twijfel Het is nog een mooie kop, ondanks de wel wat dikke, roode lippenvooral de neus en het voorhoofd zijn fraai gevormd. De donkere oogen heelt hij half dichtgeknepen als een lichtschuw roofdier of als een mensch dat niet anders zien wil dan het smalle levenspad dat hetu gezet is te begaan of tot het bewandelen waarvan hij zich zeiven gedoemd heeft. Uit lederen trek spreekt eindelooze smart in het verleden nieuwe kommer in het heden. De weg is weder vrij de koetsier zet zijn vurige paarden aan om den verloren tijd weder in te halen, en terwijl de virtuoos naar de grafelijke woning rijdttreedt de proletariër een dier winkeltjes binnen, waar behalve hetgeen er uitgestald woidt, gewoonlijk ook sterke drank wordt verkocht, en vraagt een glas absint. dames-jury had eene moeilijke taak in het toekennen der prijzen. Nadat de Koninginnen eenigen tijd op het terrein hadden vertoefd, maakten HH. MM. een rit door het versierde dorp. Inmiddels was de Deventer Harmonie, onder directie van den lieer Kareis, aange komen, en gaf dit korps een concert met een zeer opgewekt program. Hedennamiddag werd op het Marktplein een muziek-uitvoering gegeven, en heden avondconcert en vuurwerk op het feestterrein. Tot besluit concerten bal in het park «Tivoli". Koningin Wilhelmina ontving vele geluk- wenschen uit het binnen- en buitenland. Heden is er gala-diner ten hove. Ook te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Dordrecht en meerdere gemeenten werd de verjaardag van H. M. de Koningin op buiten gewoon feestelijke wijze gevierd. De uitzending van den nieuwen gouver neur-generaal van Ned. Indië, jhr. Van der "Wijck, kost het land f 80.000, waarvan f 60.000 wegens kosten van uitrusting en f20.000 voor reiskosten naar Indië en traktement gedurende het tijdvak tusschen zijn vertrek uit Nederland en zijn aankomst in Indië. De terugkeer naar Nederland van den tegemvoordigen gouverneur-generaal, den heer Pijnacker Hordijk, benevens diens pen sioen, kost het land f5400 voor 18ü3. Ter betaling van die bedragen is verhooging voorgesteld der Indische begrooting voor 1893. I i Blijkens eene mededeeling van het con sulaat-generaal van Zweden en Noorwegen heeft de Zweedsche regeering de provinciën Zuid-HollaDd en Zeeland besmet verklaard wegens het voorkomen van gevallen van Aziatische cholera. De provinciale vereeniging van burgemees ters en secretarissen in Zuid-Holland zal op morgen 2 September, in de diergaarde te Rotterdam, bijeenkomen. Blijkens de agenda zal door den heer L. Kruijlï Lz., burgemeester der gemeente Ridderkerk, worden ingeleid de bespreking over«Maatregelen of voorzie ning tegen de onbedwongen baldadigheden en straatschenderijen van jeugdige personen". In een hoofdartikel over de cholera maakt de Times de volgende opmerking: 3Op dit oogenblik vertoont zich de cholera in meerdex-e of mindere mate in het groot ste gedeelte van Europa's Vasteland. Uit Duitschland, uit Oostenrijk, uit Hongarije, uit Rumehië, uit Nederland, uit Italië, en uit andere landen nog, ontvangen wij dagelijks bericht van verspreide gevallen. Nog nergens heeft de ziekte de afmetingen aangenomen van eene epidemie, doch bijna overal laten zich verschijnselen waarnemen uit welke blijkt dat er alleen maar verslapping behoeft "VVie was bij Wat was bij Een van die raadselen, welke de hemel van tijd tot tijd op aarde nedeizendt, opdat zij ze optosse. Gewoonlijk echter gaat die oplossing de krachten der aarde te boven en begraaft zij het raadsel onopgelost in haren schoot. Hij was in Brussel geboren. Zijne moeder was konste aan het Théktre de la Monnaie, zijn vader een van die Hongaarsche zigeuner virtuozen, die als een vlucht muzikale dwaal lichten nu eens hier, dan weder daar neerstrijken om in groote on kleine steden van Europa hunne eigenaardige, bekoorlijke muziek ten beste te geven. Zijne moeder, Margaretlia van Zuyden, gaf den kleinen jongen den naam van zijn Hon- gaarschen vader, die reeds verdwenen was nog voordat zijn kind het levenslicht aanschouwde. Hij heette dus Gesa Gesa van Zuyden. Hij had donkere oogen en pikzwart haar, maar daarbij hot bolle, vlsezige in zijn gelaat dat de Vlaamsche afkomst zijner moeder verried. Wat zijn karakter betrof, was hij een zonderling te komen in de waakzaamheid op sanitair gebied, of eenige de ziekte begunstigende bijzondere omstandigheden, om haar tot eene epidemie te maken". Te Rotterdam werd Woensdagavond op den Goudschenweg de hulp der politie inge roepen, omdat een bewoner dier straat zijne vrouw op ergerlijke wijze mishandelde en haar met eene gloeiende koekenpan op het hoofd had geslagen. Aan de vrouw moest heelkundige hulp verleend worden. Te Kralingen wordt sedert Dinsdag j.l. vermist Jan Cornelis Neleman, oud 18 jaar, tamelijk groot van persoon, gekleed met Engelsch-ledex-en broek, blauwen kiel, zwarte jas en geruite pet. Zijne schuit, gevuld met spoeling, is Woens dagavond na lang zoeken gemeerd gevonden in het water bij de Delftsche poort. Men vermoedt, dat den jongeling een on geluk is overkomen. (N. Ti. Ct.) Bij de voorstelling, Dinsdagavond in den circus Carré gegeven, werd op bevel van den hoofdcommissaris van politie te 's-Hage, daar toevallig aanwezig, een einde gemaakt aan de gymnastische toeren van het gezelschap Alex andra, waaraan een kleine jongen medewerkte. Krachtens de arbeidswet toch kan de politie verbieden, dat kinderen beneden 16 jaar voor hen gevaarlijken arbeid verrichten. Hier van werd ditmaal gebruik gemaakt. Dat de hoofdcommissaris in den geest van het publiek handelde, bleek uit bet applaudis- seeren, dat op de inmenging der politie volgde. Te Haarlem is Woensdagmiddag door de politie aangehouden Jacob Polak, oud 21 jaar, woonachtig te Zaandam, die trachtte een rijwiel te verkoopen, dat al spoedig bleek te Amsterdam ontvreemd te zijn. Ook is hij herkend voor denzelfden persoon die op 4 dezer een rij wiel had verkocht, dat ook in die ge meente gestolen was. Hjj heeft reeds vroeger wegens diefstal iVs jaar gevangenisstraf onder gaan. Aan de jongens van het matrozen-insti tuut te Amsterdam werd gistermiddag ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin een extra maaltijd gegeven. Zij zonden toen een telegram van hulde en gelukwensching aan hunne geliefde Koningin. Dinsdagavond omstreeks 11 uur vielen in de Warmoesstraat te Amsterdam twee per sonen plotseling een politie-agent san, en gaven hem zulk een slag in het gezicht, dat hij bewusteloos neerviel. Hiermede was het echter niet gedaan. Op ergerlijke wijze werd hij getrapt en mishandeld, zoodat de agent in denzeifden toestand naar het Binnen-Gast- huis moest vervoerd worden. Het treurig geval bracht heel wat menschen op de been, die geen van allen de partij voor den agent mengsel van drooxnerige kalmte en woesten gloed. Het straatje waarin hij opgroeide, heette rue Ravestein, een krom hobbelig straatje, waar geen sterveling doorging die er niet woonde, en dat achter de rue Montagne de la Cour om naar de St. Gudule voerde. Hoewel het in het beste gedeelte der oude stad lag, stond het niet zeer gunstig bekend rijtuigen konden er niet door de bewoners leefden voor een groot deel van het jaar bij voorkeur op straat. Er waren verscheidene kleine kroegen ra, die de oendracht en vreedzaamheid der buren weinig bevorderden. Tegen den achtermuur aan een grijze oudo kerk was een reusachtig kruis aan gebracht, waaraan de Heiland, van onder zijn door den tijd zwart geworden stralenkrans, troosteloos nederzag op de ellende, waarvan Hij tevergeefs getracht had da wereld te bevrijden. Twee smalle kerkvensters met gekleurde glazen werden weerspiegeld in de goot wanneer bet water daarin ten minste helder genoeg er voor was, Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2