Gemengde Berichten. Be o lit zaken. Kerknieuws. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V i s s c h e r ij. opnamen. De reden der mishandeling is on bekend. {Ebl.) De Maas is tegenwoordig zoo laag, dat op sommige plaatsen o. a. tegenover Megen nog slechts eene vaargeul is van eenige meters breedte. De stoombooten van den heer P. Berger, te Venlo, onderhouden nog met lich ters den dienst tusschen die stad en Rotter dam. De vaart gaat echter met groote moei- liikheden gepaard. Niet zelden zitten de booten dagen lang vast aan den grond. Vanwege den bond van socialistische spoor weg-beambten zal te Roermond op 10 Sept. eene manifestatie plaats hebben. Omtrent den moord te Groede gepleegd wordt ons nader gemeldEen schaapherder, gisternacht gewekt door het geblaf van zijnen hond, vond buiten gekomen de drie hjken van zijne buurvrouwen, twee buiten en éen binnenshuis, alleu met afgesneden hals. De moordenaar is nog onbekend, evenals de aan leiding tot den moord. De menschen moesten met veldarbeid in bun onderhoud voorzien geld was er dus niet. De vermoorden zijn twee zusters en eene moedereene der zus ters leefde gescheiden van haren man, (JV. R. Ct.) Bij het geneeskundig staatstoezicht te Arnhem is ingekomen een kennisgeving van de Pruisische regeering, waaruit blijkt, dat op 28 Augustus ji. de kapitein van de sleep boot lloflnitng III in Emmerik aan Azia tische cholera is overleden. Het schip nu vertrok den 24n Augustus van Ruhrort, al waar steenkolen waren ingenomen. Het schip kwam 25 Augustus te Rotterdam aan en keerde van daar, na gelost te hebben, terug naar Emmerik, alwaar het 27 Augustus aan kwam. Vermoedelijk zijn uitwerpselen gedurende de reis overboord geworpen en dient dus de grootste voorzichtigheid in acht te worden genomen ten opzichte van het gebruik van rivierwater. De geneeskundige adjunct-inspecteur heeft met het oog hierop voorzichtigheidsmaatrege len voorgeschreven, betrekking hebbende op het gratis vextrekken van zuiver drinkwater aan schippers, het toezicht op driokwaterop de steenovens en andere fabrieken en werk plaatsen aan rivieren gelegen en op het baden en zwemmen in de rivier. (Arak. CL) Te Rotterdam zijn in de verloopen 24 uren aangegeven1 persoon als overleden aan Aziatische cholera en 1 persoon als daaraan lijdende. In het geheel hebben zich nu 14 gevallen van cholera aldaar voorgedaan, waar van 9 met doodelijken afloop, terwijl 5 lijders in behandeling blijven. Te Kralingen heeft zich gisteravond een geval van cholera asiatica met doodelijken afloop voorgedaan. Door den bui'gemeester zijn onmiddellijk voorbehoed maatregelen genomen. Voor de woning van den overledene is een politiepost geplaatst. Van Woensdagochtend tot gisteravond zijn te Leerdam 4 personen aangegeven als lijdende aan Aziatische cholera; 4 lijder is gestorven. Een sei'geant met 6 hospitaal soldaten doen thans dienst als desinfecteurs. Uit Vreeswijk wordt aan de TV. R. Ct. gemeld Met het oog op de vele schepen, die hier dagelijks geschut worden, ook uit met cholera besmette plaatsen, zullen hier twee officieren van gezondheid gestationneerd worden, ten einde dergelijke schepen te schouwen en, zoo noodig, te ontsmetten of in quarantaine te houden. Tevens wordt alhier, in verband met die maatregelen, een van Hr. Ms. stoomrivier vaartuigen verwacht. Hr. Ms. kanonneerboot Udur, commandant de luitenant ter zee le klasse J. D. Heijning, is gisteren uit de Zuiderzee te Amsterdam teruggekomen en met spoed naar Vreeswijk vei'trokken, om aldaar te worden gestation neerd ten dienste van het sanitair toezicht op de daar passeerende schepen en vaartuigen. Van het Nederlandsch aakschip Dageraad, schipper Schot, dat te Hansweerd onder qnarantaine gesteld en geheel ontsmet was, moesten Donderdagmorgen weder een kind en een vi'ouw naar de barak worden over gebracht. Ook de gemeente-veldwachter Van den Boogaart schijnt zwaar door cholera aange tast te zijn; zijn toestand is bedenkelijk. Zijne woning wordt door een rijksveld wachter bewaakt. MiddelbCt.) 's-Gravcnliage. Ter eere van H. M.de Koningin waren gisteren uit de stedelijke en landsgebouwen de vlaggen uitgestoken. Ook bij vele particulieren wapperde de driekleur. Vooral de winkelstraten zagen er feestelijk uit. Uit de woningen der vreemde gezanten hingen de vlaggen van de door hen vertegen woordigde landen. Als gewoonlijk was de fontein op liet Bin nenhof in werking. Vele autoriteiten en particulieren schreven hun namen ten paleize in het felicitatieboek. De parade had plaats onder regenbuien. Het Malieveld was dan ook onbruikbaar en dientengevolge werd de wapenschouwing op Plein 1813 gehouden, waar, behalve de staf en de niet-ingedeelde officieren, ook de s Vereeniging van oud-strijders" en die van oud-onderofficieren waren opgesteld. Het regiment grenadiers en jagers defi leerde slechts eenmaal in den gewonen pas, de veld-artill. in draf. Tegen alle verwachting slaagde het avond feest uitmuntend. De verschillende verlich tingen voor de departementen van algemeen bestuur, raadhuis en provinciaal gebouw brandden uitmuutend, en ook verschillende winkels en enkele particuliere woningen prijkten met fraaie illuminatie. Inzonderheid de dierentuin bood eene inderdaad verrassen den aanblik met zijne parterre- en guirlande verlichting, en ook de tent in het Haagsche bosch maakte met zijne schitterende verlich ting een fraai efiect. Het vuurwerk in de Maliebaan, waar dui zenden en duizenden bijeen waren, slaagde uitmuntend, al bleef de rook door de bijna volkomen windstilte soms wat lang hangen. Geen enkel stuk mislukte, en vooral het slot nummer het Nederlandsche wapen geflan keerd door guirlandes met de woorden ïLeve onze Koningin!" het geheel omgeven door moza'iekvuur en kleurenfonteinen, ein digende met donderende salvo's, vormde een slot, dat pakte. In het Kurhaus te Scheveningen werd reeds Woensdagavond feestgevierd, dooreen buitengewoon concert in de fraai gedeco reerde zaal, alsmede een uitvoering der schut- terijmuziek op het terras. Het geheel werd besloten met een schitterend vuurwerk. De ministers van binnenlandsche zaken, van marine, van financiën, van oorlog en van koloniën, jhr. Van Panhuys, vice-president van den Raad van State, generaal Dumon- ceau, generaal Klerck, generaal Verspyck en de secretaris bij het kabinet der Koningin begaven zich gistermiddag naar het Loo, om deel te nemen aan het diner ten paleize. Gisteravond te 7 uur vereenigde de mi nister van buiteniandsehe zaken ter gelegen heid van den verjaardag van II. M. de Koningin de verschillende leden van liet corps diplo matique aan een galadiner ten zijnen huize. Alle diplomaten en gasten, onder wie ook de secretaris-generaal van het departement, waren in groot kostuum. Amsterdam. De militaire bond »Voor Koningin en Vaderland", afdeeling Amster dam, heeft, de volgende proclamatie gericht aan leger en vloot Het bestuur van den militairen bond »Voor Koningin en Vaderland" heeft met veront waardiging vernomen, dat zeer vele militairen van zee- en landmacht de eervolle uniform hebben besmet, door na afloop van het laatste Koninginnefeest zich in de stad hoogst losbandig te gedragen, doer in navolging van het laagste gepeupel op den openbaren weg liederen te galmen, die andersdenkenden grieven en kwetsen, en dus als handhavers der openbare orde de orde in hooge mate te ver storen. De militaire bond is o. a. opgericht met bet doel bij u militaire deugden op le wekken. Onder die militaire deugden beklee- den orde en tucht eene voorname plaats velen uwer hebben die met voeten getreden, en daarom besluit liet bestuur de eerstvol gende maanden geen feestelijkheden te organiseeren. 1let Bondslestuur. Gisteren is alhier op Gl-jarigen leeftijd overleden de heer II. van Eeghen, directeur van de Ned, bank. De overledene, een hoog geacht ingezetene, was ook commissaris van de spaarbank van de stad Amsterdam, com missaris van de kasvereeniging, en bekleedde voorts gedurende zijn werkzaam leven nog een aantal betrekkingen, Breda. De tentoonstelling van koloniale voorwerpen alhier ondervindt voortdurend een druk bezoek, terwijl nog altijd vele nieuwe inzendingen ontvangen worden. Onder de vele bezoekers komen er dagelijks ook van elders, waaronder verscheidenen uit België. De tentoonstelling blijft nog eenige weken geopend en blijft een voortdurend druk bezoek overwaard. Eindhoven. Het bericht omtrent de vie ring van den verjaardag van H. M. de Koningin alhier, voorkomende in het 2e blad van lieden, is niet geheel juist wat betreft het ter elfder ure terugtrekken der katholieke kinderen. Aanvankelijk zouden de kinderen van de 2 katholieke scholen niet aan de feestviering deelnemen, doch door de hoogere R.-k. gees telijkheid is reeds voor S dagen gelast, dat daze kinderen zich aan de feestviering niet mogen onttrekken. (N. It. Ct.) Daar er in do laatste 3 dagen geen nieuwe cholerazieken in het hospitaal van Stuyvrnberg ingebracht zijn, is de uitgifte van dageiijksche bulletins te Antwerpen gestaakt. Zoo deelden Dinsdag de aldaa vei schijnende bladen mede. De Brusselsche Ra/onne van Woensdag echter meldt »Van Maandagochtend 10 uur tot hetzelfde uur van Dinsdagochtend zijn er vier cholera zieken in het hospitaal gebracht. Onder dezen was een scheepskapitein. Deze nieuwe gevallen doen zich, gelijk de vorige, bij personen voor, die aan de haven weiken of vei blijven of in den omtrek wonen. Van de lijders in behandeling is er geen gestorven. Een werd hersteld ontslagen. Het aantal iijders in behandeling in liet hospitaal van Stuyvenbeig is 11". De opperste gezondheidsraad te WPenen heeft bekendgemaakt dat het gevaar voor verdere verspreiding der cholera thans in Gallicie en Hongarije in dreigende mate toegenomen is, op grond waarvan de raad met aandijiig het nemen van de stiengste maatregelen aanbeveelt. Volgens nadere berichten uit Nevv-Yotk zijn de in den cycloon voor verloien gehouden oor logsschepen Kearsage en Nantucket ongedeerd op de reede van Hampton aangekomen. De katoenoogst in de districten, in de nabij heid der kust gelegen in Georgia, Zuid-Carolina en Alabamanis zeer beschadigd. Het verlies aan menschenlevens wordt nu in net geheel op 200 geraamd, Bij de den 30nen31n Augustus te 's-Graven- hage gehouden examens voor de hoofdakte lager onderwijs is o. a. geslaagd de heer P. Landman te Overschie, Bij de eergisteren en gisteren ta Arnhem ge houden examens voor de hoofdakte lager onder wijs is o. a. geslaagd mej. W. Nolet te Rozendaal. Do iNederl. Vereeniging van Weldadigheid" te Brussel mocht zich op den dag van Koningin's verjaring verbeugen in de ontvangst van eene gift van f250 van H. M. de Koningin-Regentes. Door wijlen den heer J. P. Driessen is aan de x>Vereeniging tot verbetering van Ai nieri/otg" te Rotterdam gelegateerd eene som van f 500. Door wijlen W. Thijssen, wed. van H. Kroezen, zijn vermaakt aan het parochiaal kerkbestuur van den H. Martinus te Gendringen twee legaten, respectievelijk groot f 1000 en f 0000 teivvijl door wijlen Th. Brame! aari het R.-k. parochiaal keikbestuur te Mecbeien, gem. Gendiingen. een legaat is vermaakt ad f1500 en aan het R-k. armbestuur aldaar en legaat ad f500. Voor de rechtbank te Haarlem stond gisteren terecht C. J. Pentiemaekers Penstein, oen Bel gisch maikies, aldaar woonachtig, die op een dag in Juli j.i. zijne bonden op de ojienbare straat gruwelijk heeft mishandeld. Hij meende als eigenaar daaitoe gen- luigd te zijn, doch de officier van justitie bracht hem aan het veistand, dat art. 254 wetooek van stiafi echt dit verbiedt en required de tegen beklaagde 5 dagen gevan genis. Het publiek gaf blijken van goedkeunng. De eisch van het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Assen tegen Egb—t Warnnga, landbouwer te Ees, gein, Bmger, oud 29 jaar, beschuldigd van moord, gepleegd den 4n Juli j.l. op de 23-jarige Rika Wenuing, aldaar, met wie hij 2 jaar in Itefdesbettekking had gestaan, is 15 jaar gevangenis. Le ambtshalve toegevoegde verdediger mr. H. J. Garsten Bz. wees op eene lacune in het be wijs en beval overigens den beklaag ie, die voor da eerste maal met de justitie kennis maakte, in de clementie van de rechtbank aan. SCHIEDAM. Van de haringvissehei ij kwam binnen de logger Schiedamschipper P. Streil, aanbrengende 23 last liaung. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende 40 last en 25 ton pekel- en G last stem haring alsmede 14 ton zoutevisch. De narkt vei keert in willige stemming. Voor volle hating werd t0.25 besteed. Statistiek der hanngvisscherij tot en met 30 Augustus Aangebracht door 492 loggers 137.571, door 354 bommen 87.532, te zamen 225.103 ton. In 1892 door de jagerij 1027, door 532 log gers 454.004, door 395 bommen 91.991, te zamen 247.022 ton. In 1891 door de jagerij 2020, door 265 log- gers .06 door 233 bommen 48.731, te zamen 111.824 ton. In 1890 door de jagerij J 368, door 400 leg gers 13,520, dcor 331 bommen 69.318, te zamen 184.206 ton. MAASSLUIS, Gisteren werd aan den afslag betaald per ton voor: volle haring f9 a 9.25, ijle haring f 6.50 a 0,75maatjesharing f6.25 a 6.80. b SCHEVENINGEN. - Gisteren werden alhier aangevoerd 220 manden versche visch, waarvoor werd betaald tongen ki. 20 a 35 c., gr. 75 a 85 c., tarbot kl. f 2 a 4, gr. f 6 a 8, griet 50 a 60 c., iaurens 40 a 45 c. per stuk schol f 2 a 4, schatten i4 a 5, hanen f2 a 2.75, botfla 1.50, en pieterman fl.25 a 1.75 pet mand. WEI IEP. - Gisteren werden alhier door 50 koi ders aangevoerd 10 tot 40 groote, tot 20 kl. tongen, 2 tot 10 roggen, 3 tarbotten, tot 8 mandjes kleine schol en 1 tot 3 manden schargroote tong gold 60 a 55 c., kleine id 25 c., rog fl a 90 c„ tarbot f9 a 6 per stuk, ki. schol fl a 00 c. per mandje en schar f2.25 a 2 per mand. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer- den ter markt alhier aangevoerd 231 zalme die voor fO.BO tot 1.20 per |/a kilo weiden ver kocht. Ned.'Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Lekkerland d«. J. H. Schreuder, te Bleiswijk; te Ouderkerk a/d

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3