A°. 1893. Woensdag 6 September. N°. 8352 Eerste Blad Zevenenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BVllBAV; BOTUaiTRA.iT, B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D U I I 8 C 11 L A l Zaterdagnamiddag zijn de keizer en de kei zerin, vergezeld van den Italiaanschen kroon prins, van Coblenz te Trier aangekomen, waar zij ondanks den hevigen slagregen, eene wapenschouwing over de troepen hielden. Zondagvoormiddag te IOV4 uur kwamen zij, onder het donderen van het geschut, te Metz aan, waar zij door den groothertog van Baden, prins Albrecht van Pruisen, prins Luitpold van Beieren, den rijkskanselier, den gouverneur van Elzas-Lotharingen en tal van autoriteiten verwelkomd werden. De keizer droeg de uniform der roode huzaren van de garde, de Italiaansche kroonprins die van zijn regiment Hessische huzaren. Onmiddellijk re den beiden in een a Ia daumont bespannen rij tuig naar het manoeuvre-veld, waar door drie veldpredikers eene goedsdienstoefening werd gehouden. Na afloop daarvan reed de keizer aan het hoofd zijner troepen, onder het gelui der klokken, naar Metz terug, tot het houden van zijn feestelijken intocht. De stad was met vlaggen versierdvele Franschgezinden hadden evenwel niet gevlagd, terwijl ook slechts bij uitzondering eene Italiaansche vlag werd opgemerkt. Na den stortregen, welke den ganschen nacht had aangehouden, was het weder opgeklaard. 7000 schoolkinderen en 3000 leden van vereenigingen van oud strijders stonden langs den weg geschaard. Bet gemeentebestuur heette den keizer, big monde van den burgemeester, hartelijk wel kom, bedankte hem voor de eer van zq'n bezoek en hoopte hem spoedig weer te zien. De keizer bedankte voor de hartelijke ont vangst en wees er op, dat Metz en zijne legerkorps den voornaamsten steunpilaar van Duitschlands legermacht uitmaken en ten taak hebben te waken voor den vrede des rijks en van gansoh Europe, welken de keizer vu rig wenscht te handhaven. Na den burge meester den kostbaren keten, door hem aan de stad Metz aangeboden, om den hals ge hangen te hebben, liet de keizer de troepen voor zich defileeren, wegens gebrek aan ruimte de cavalerie te voet en de artillerie zonder hare stukken. De keizer zat te paard, vóór het standbeeld zijns grootvaders; de prins van Napels woonde, ia een rijtuig ge zeten, het schouwspel bij. Aan het hoofd der vaandel-compagnie bracht de keizer de vaandels en standaards naar de woning van den opper-bevelhebber, Na het déjeuner ver trok de keizer met den groothertog van Sak sen naar het kasteel van Urvllle. De keizer werd allerwegen luide toegejuicht. De stad wemelde van vreemdelingen. In hotels is geen plaatsje meer te krijgen. Bij de burgerg werden kamers verhuurd tegen 30 a 40 francs voor een enkelen nacht. De Reichs-Anzeiger meldt: Bij den feest maaltijd te Coblenz heeft de keizer een toost ingesteld op den koning en den kroonprins van Italië en op het Italiaansche leger, waar bij hg den koning in warme bewoordingen er dank voor bracht dat deze den kroonprins naar Duitschland heeft gezonden. De kroonprins antwoordde met eene dank betuiging voor de warme ontvangst, en dronk op het welzijn van het keizerlijk huis en van het Duitsche leger. De keizer sprak daarop in eene tweede rede zijnen dank uit aan de generaals, waarbij hij verklaarde volkomen tevreden te zijn over de wijze waarop het achtste legerkorps ge vormd en ontwikkeld is. De generaals heb ben getoond aan de Pruisische traditiën, dio op eeuwenlange ondervinding en ervaring berusten, recht te laten wedervaren. De kei zer wendde zich vervolgens tot de officieren van het keizerin-Augusta-regiment, dat na 33 jaar er te zijn geweest, thans Coblenz gaat verlatenhij bracht in herinnering, welke groote mate van belangstelling keizerin Augusta steeds in de lotgevallen van het regiment had betoond, en riep het ten slotte eenen welkomstgroet toe uit Spandau, waar het voortaan gevestigd zal zgn. Tweehonderd, te Metz vertoevende Italiaan sche arbeiders hebben deze gelegenheid waar genomen, om den prins van Napcis een adres aan te bieden, hetwelk ze hem zijn komen brengen, voorzien van eene Italiaansche vlag en onder het uiten van luide evviva's. Prinses Augusta Stolberg-Stolberg is gis terochtend te Norderney overleden. Volgens den correspondent van de In dé pendance zijn de bewijzen, ten nadeele van de twee van spionnage verdachte Franschen, niet van dien aard, dat een veroordeeling kan volgen. De keizer heeft zich in bijzonderheden de zaak laten mededeelen. De gezondheidstoestand van vorst Bismarck laat te wenschen over, zoodat zijn vertrek uit Kissingen voor onhepaalden tijd uitgesteld is. Hij lijdt weer aan zijn oude kwaal, heupwee. Dr. Sohwenninger verlaat den patiënt niet. FBADEEIJE. Het voorloopig resultaat van de eerste stemmingde zege der middelpartijen en de nederlaag vooral van de onverzoenlijke monarchisten en de radicalen, s door de herstemmingen schitterend bevestigd. De uitslag, voor zoover op het oogenblik bekend, is dat gekozen zijn 148 republikei nen, waarvan 113 progressisten, 12 gerallieer- den en 23 socialisten. De republikeinen hebben 27 zetels gewonnen. De uitslag der herstemmingen in de kolo niën is nog niet bekend, maar aangezien die 'tusschen republikeinen 'plaats heeft en bij de stemming op 20 Augustus gekozen werden 358 republikeinen en 51 conservatieven, zal de nieuwe Kamer bestaan uit 68 conse. va- tieven en 513 republikeinen, waarvan 25 gerallieerden en 60 radicalen of sociaal democraten. Het meest opzienwekkende feit bij deze herstemmingen is de nederlaag van Clémen- ceau, Cassagnac en Floquet. Bascou, gematigd republikein, verkreeg in Gers 10,940 stemmen; Paul de Cassagnac 9301. In Var heeft bijna deel der kies gerechtigden zich onthoudenJordan, ge matigd republikein, verkreeg 9482 stemmen dr. Clémenceau 8609. Gevallen zijn voortsDe Soubeyran, De Lamerzelle, Lafargue, Paul Leroy-Beaulieu, Lissagaray. Herkozen werden 0. a. Thivrier (de afgevaardigde met den blauwen kiel) en Naquet. Voor Pargs is de uitslag der herstemmin gen een zegepraal geweest voor de werk- Iieden-candidaten, die bijna overal de leden der uiterste linkerzgde hebben vervangen. Floquet is gevallendaarentegen zijn Déjeante, Vaillaut (het bekende gemeenteraadslid) en Chauvin, (een kappersbediende) wier politieke overtuiging socialistisch getint was, gekozen. Slechts éen verklaard monarchist werd ge kozen de heer Cochin. Ook Goblet is her kozen Fr. Passy werd geslagen. Chauvière heeft met 800 stemmen meer derheid de zege behaald op zijn tegenstander, den Boulangist Laguerre. De nieuwe voorwaarden door Frankrijk aan Siam geste'd, zijn vervat in een twaalftal artikelen. Daar de Fiansche gevolmachtigde Lemyre de Villers geen onmiddellijke toe stemming kon verwerven van de Siameesche gevolgmachtigden, heeft hij hun medegedeeld, dat de regeering Siam een maand toestond, om de voorstellen in overweging te nemen, BELGIË. De Senaat heeft Zaterdag met groote meer derheid het bekende voorstel-Visart betref fende de samenstelling van den Senaat goed gekeurd, gelijk het haar door de Kamer was toegezonden, en daardoor blijk gegeven van zijn verzoenende gezindheid. Hiermede komt nu een welkom einde aan het langdurig debat over de grondwetsherziening. Bjj de jongste volkstelling in België waren daar onder de 6,069,321 inwoners 471,438 van vreemde nationaliteit, en onder dezen waren de Nederlandeis het sterkst vertegen woordigd, namelijk door niet minder dan 56,306 personen. Duitschers waren er 47,388 en Franschen 45,430. De meeste vreemde lingen waren in de provincie Luik: 47,000 op de 756,667 inwoners. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Gladstone gisteren de aanneming verzocht van eene resolutie, krachtens welke de geheele verdere tijd der tegenwoordige zitting zou worden gewijd aan het behandelen van regeeringsvoorstellen, met schorsing van het reglement betreffende de staking der werkzaamheden te midder nacht, welke staking echter niet zou worden uitgebreid tot de vergaderingen in den herfst. Gladstone deelde tot toelichting van dit ver zoek mede dat hij vóór de verdaging van het Huis de begrootingen van uitgaven en de wet op de middelen afgedaan wenscht te zien, en dat hg daarna de verdaging zal voorstellen tot den 2n November. Na dien datum wenscht hij over te gaan tot de behandeling van een wetsontwerp betreffende de aansprakelijkheid der werkgevers tegenover hunne werklieden, en van een wetsontwerp, strekkende tot het instellen van districts- en kerspel-raden. De resolutie werd aangenomen met 162 tegen 95 stemmen. De heer Buxton deelde mede dat hij nog niet I11 de gelegenheid was den inhoud mede te deelen van de conventie met Transvaal betreffende Swazi-land, dewijl zij nog niet onderteekend is. Van de vertraging der onder- teekening ligt de schuld niet bij Engeland. De regeering hoopt nog steeds dat de con ventie gesloten zal zijn voordat het Lagerhuis uiteengaat; zoodra hij er toe in staat is, zal de heer Cuxton den inhoud onmiddellijk mede deelen. Lord Rosebery verklaarde dat lord Dufferin naar Parijs is teruggekeerd met de meest volledige instructiën voor de bescherming der Britsche belangen in Siam, voor zoover deze getroffen worden door de thans tusschen Frankrijk en Siam bestaande moeilijkheden. Door den heer Forster weid de volgende verklaring afgelegd: Toen de regeering in het begin der afgeloopen week vernam dat te Grimsby het aantal sterfgevallen toenam tengevolge van diarrhee, heeft zij er onmid dellijk eenen inspecteur van den openbaren gezondheidsdienst heen gezonden. Den dag nadat deze daar aangekomen was, deed zich een nieuw sterfgeval voor, waarvan de oor zaak cholera analica bleek te zgn. Te Grimsby hebben den 31 en Augustus twee en den 2en September eveneens twee sterfgevallen ten gevolge van cholera plaats gehadte Clecthoope twee sterfgevallen, waarvan het eene den 31en Augustus en het andere den len j en te Huil op zijn minst 3. De plaatselijke autoriteiten in de beide steden nemen alle maatregelen om de uitbreiding der ziekte te verhinderenmaar het bedenkelijke van den toestand is, dat de gevallen van diarrhee met doodelgken afloop zich reeds sedert eenige weken hebben voorgedaan. Zooals reeds vermeld werd, heeft het Hoo- gerhuis het homerule-ontwerp bij eerste lezing aangenomen, met andere woorden tot de be handeling daarvan besloten. Dat het bij tweede lezing zal worden verworpen is echter zeker.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1