Gedep. Staten was te gemoet gekomen, werd op voorstel van den heer Elzevier Dom aan gehouden. Eveneens werd thans op verzoek van den heer De Groot aangehouden de behandeling der rekening en begrooting der dd. schutterij. Aan mej. D. Stillebroer werd, met ingang van 4 October, eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de le openbare kostelooze school. /.an A. Zeeuw, J. C. van Deventer, D. Visser, IC. J. van Erpecum, A. R. M. Wille- man, A. Holterman en M. Rijnbende werd op hun verzoek, overeenkomstig het advies der commissie van onderzoek, ontheffing ver leend op hun aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/4; terwijl de verzoeken van A. W. Schade van Westrum en J. H. de Leur, mede overeen komstig het advies dier commissie en op de door hen aangevoerde gronden, werden af gewezen. Op het verzoek van mr. A. K. J. van der Drift om restitutie van betaalde plaatselijke directe belasting over 1893 voor zijne bran derijen aan de Westvest, welke op den ln Augustus j.l. in andere handen zijn overge gaan, werd gunstig beschikt en hem op grond van art. 34 der verordening regelende de heffing dier belasting, ontheffing verleend over 5 maanden ten bedrage van f 19.167a. Een gelijk verzoek om ontheffing dier be lasting, van D. A. van de Poel, voor den tyd van 8 maanden, daar zijn aanslag in de rijks personeele belasting, dienst 1893/4, tot zoodanig bedrag is verminderd, dat hij niet meer in de termen der gemeente-belasting valt, werd afgewezen, vermits de vermindering van dan aanslag in de personeele belasting niet heeft plaats gehad tengevolge van wet tige reclame, bedoeld bjj lett. a van art. 34 der verordening regelende de heffing der plaatselijke directe belasting, doch b\j de ge wone beschrijving der personeele belasting voor den dienst 1893/4, zoodat deze vermin derde aanslag eerst in aanmerking kan komen bij het dienstjaar 1894. De vergadering werd hierop gesloten. "Wij vestigen er de aandacht onzer lezers op, dat het concert, hetwelk het stafmuziekkorps der Rotterdamsche schutterij morgenavond in den tuin der ïOfficieren-Vereeniging" geven zal ziet achterstaande advertentie de laatste door genoemde kapel in dit seizoen te geven uitvoering is. De minister van waterstaat heeft de win- terdienstregeling der staatsspoorwegen goed gekeurd. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 2 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 1,802,849.53l/s en bij de betaalmeesters. - 2,752,358.677s Te zamen f 4,555,208.21 Bij den raad van justitie te Batavia is mr. W. Sonneveld, 2e subst.-griffier bij dien raad, benoemd tot ln subst.-griffier. De conferentie tot regeling van eenige onderwerpen van internationaal privaatrecht, die den 12n dezer in Den Haag zal worden geopend, zal waarschijnlijk eene maand duren. Van de buitenlandsche mogendheden zullen o. a. vertegenwoordigd worden Belgie, Duitschland, Denemarken, Frankrijk, Italië en Rusland. Voor eenige dier rijken zullen, met de speciaal gedelegeerden, ook de in de residentie gevestigde gezanten als vertegen woordigers van hunne regeeringen optreden. De centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Gorinehem heeft tot candidaat voor de op 12 September te houden ver kiezing van een lid der Prov. Staten van Zuid-Holland gesteld den heer A. W. de Leeuw Johz., te Schoonrewoerd. De Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. deelt mede, dat de minister van financiën met zijn wijziging van het personeel reeds tegen of in October zjjn voorstel zal kunnen indienen. Is deze correspondent wel ingelicht, dan zouden de wijzigingen hierop neerkomen, dat de grondslagen zouden worden terug gebracht tot vierhuurwaarde, mobilair, dienstboden en paarden, en dan zou daarbij een vrij sterke progressie worden toegepast, die evenwel weder een depressief tegenwicht zou vinden in aftrek van zeker percentage van de hoofdsom van aanslag in verhouding tot het getal kinderen. Het Handelsblad verzet zich in eene be spreking van het te 's-Gravenhage gehouden vierde internationale matigheids-congres, tegen alle overdrijving en allen dwang in zake de beperking van drankmisbruik. Het schaart zich aan de zijde van hen, die met denEn- gelschen geneesheer sir Dyce Duckworth, met dr. Charcot en prof. Stokvis, in matig gebruik geen kwaad zien. Onmogelijk is het met dwang het misbruik tegen te gaan. Dan zou, indien men het aj kon winnen, het volk opium gaan schuiven of hennep n oken of morphine inspuiten. Het blad kan zich ook niet vereenigen met het denkbeeld, dat in een aan de redactie gerichten brief haar stadgenoot dr. H. Fabius uitsprak, om alle branders, stokers, slijters, tappers als stemgerechtigden te weren en dezen evenmin verkiesbaar te stellen voor lands-, gewestelijk of stadsbestuur. lEn dan", vraagt het blad o. a., »zij, die duren wijn aan den man brengen/" "Wat onze wetgeving aangaat, van haar vraagt het Handelsbladbehalve de drankwet, niets meer dan maatregelen om vervalsching tegen te gaan. Voor 't overige moet alle hulp verwacht worden van indirecte bestrijding door betere woningen, kindervoeding, bestrijding van de werkloosheid, kookscholen, volkskoffiehuizen en dergelijke. De sVereeniging tot bevordering van Chris telijke Belangen", te Alkmaar, heeft van de Koningin en de Koningin-Regentes ieder flOO ontvangen. In het weekblad De Nieuwe Tijd komt onder het opschrift»In en om de gevan genis" een artikel voor van den pas uit de gevangenis ontslagen sociaal-democraat Pouts- ma, waarin deze verklaart, dat hij spoedig als propagandist hoopt op te treden en dat zijn plan is, zich bij de sociaal-democratische sprekersgroep aan te sluiten. Volgens den regenmeter der rijkslandbouw school te Wageningen beraagt de gevallen regen over Augustus 26 mM tegen 57 mM over dezelfde maand van 1892. Ramp op do Rotte. Eene ontzettende ramp heeft Zondagavond te Rotterdam op de Rotte plaats gehad. Aan het Geldelooze pad, bij den Zwaanshals, was brand uitgebroken. Terwijl eene menigte menschen, aan dien kant wonende of zich bevindende, derwaarts spoedde, wilden ook van den overkant der Rotte velen daarheen en maakten daartoe gebruik van het ijzeren overhaalpontje, dat geregeld dienst doettus- schen de Linker Rottekade en den Zwaanshals. Dat pontje is berekend op een draagvermogen van 20 personen. Op het oogenblik dat het van de Linker Rottekade zou afvaren, waren er zes personen in, en toen de veerman het van den wal afstootte, sprongen er nog een zestal bij. Dit zou niet hebben gehinderd; maar terwijl het vaartuig zich reeds van den kant verwijderde, sprongen er nog eenigen in, men weet niet precies hoeveel. Men zegt van zes; maar te midden van de drukteen verwarring heeft men dit niet kunnen nagaan. Doch wat was het geval? Door dat torsche inspringen der laatst aangekornenen kreeg het achtergedeelte van het pontje niet slechts herhaaldelijk een schok, maar begon dat gedeelte ook te zinken en water te scheppen. Daarop drongen allen naar den voorkant, maar joist daardoor kreeg nu die zijde het te zwaar, zoodat de pont aldaar onder water raakte. Te gelijkertijd werd er geroepen dat er een man in het water lag. Geen wonder, dat velen in het vaartuig zich inmiddels vasthielden aan den ketting. Doch nu wilde het ongeluk, dat tengevolge van het gedrang de ketting brak. Degenen die zich er aan hadden vastgeklemd, schoten toen naar voren, en daar inmiddels de andere personen in hunne verbijstering insgelijks vooruildrongenwipte daardoor aan dien kant de pont om en zonk. Eenige personen, naar men zegt vijf, het ongeluk ziende aankomen, waren reeds er uit gespron gen, om zich al zwemmende te redden. Daaronder behoorde ook de veerman. Deze bereikte den wal. AI de overigen veidwenen terstond in de diepte. Te midden van de duisternis hoorde men het geroep en gegil om hulp, en alle pogin gen tot redding werden terstond in het werk gesteld. Evenwel eerst een geruimen tijd daarna mocht het gelukken, tien dienkelin gen uit de diepte op te halen, die bijna allen zich aan elkaar hadden vastgeklemd. Yier geneeskundigen, de doctoren "Var. Beek, Beek- huijs, Timmermans en "Van Walsen, deden nog al het mogelijke om de levensgeesten bij hen op te wekken, doch konden eindelijk toch slechts den dood constateeren. De lijken werden per brancards door de politie, waarbij ook met een brancard van het oorlogsschip Dufa hulp werd verleend, naar het drenke lingenhuis op de begiaafplaats onder Croos- wijk overgebracht. Eene talrijke menigte zag men gistervoormiddag daarheen stroomen, doch natuurlijk had de politie maatregelen genomen om aldaar alleen dezulken toe te laten, die er onderzoek kwamen doen naar vermiste personen. De tien lijken lagen daar voor de belanghebbenden ter bezichtiging; doch nu bleek het, dat er nog andere per sonen m het water moeten zijn geiaakt en weggedreven, daar er onder de zichaanmel- denden ook emand was, wiens schoonzoon nog werd vermist, dien hij bij de lijken niet vond, ter wij! hij tevens sprak van nog een ander, die insgelijks nog scheen vermist te worden. Gisternamiddag waren door de fa- milien herkend de lijken van Pieter en Cornelis Flipsen, oud 24 en 20 jaar, zoons van een politie-agent alhiereen van hen was coupeur te Amsterdam en dien dag naar hier overgekomen Pieter de Braai, oud 19 jaar, wonende Crooswijksche kade; Jacob Kooistia, agent van politie bij de 2e afdeeling, en zijn vrouw, nalatende een drietal kleine kinderen Simon Gostenberg, 17 jaar, bakkersknecht; Teuna Snel, 25 jaar, dienstbode bij iemand aan den Crooswijkschen weg Mar. Adr. Bos, 33 jaar, tabakswerker, Zomerhofstraat Bastiaan Veth, koekbakker, Rubioekstraat; Jan Nuyt, 20 jaar, schippersknecht uit Bleiswijk, zoon eener weduwe. Nadat de politie, onder leiding van den hoofdcommissaris den geheelen nacht aldaar bezig was geweest om de noodige maatrege len te nemen en te doen handhaven, is de burgemeester gisterochtend alles in oogen- schouw komen nemen. De pont is eerst 's morgens kunnen worden opgehaald. Wat den genoemden brand betrof, deze was ontstaan in eene houten schuur, meest dienende tot bergplaats, van den tuinier II. GUrnmeiveen. Zeer spoedig na de ontdekking van den brand waren de vlammen reeds zoodanig aan het woeden, dat er op geen redding meer viel te rekenen. De schade is niet belangrijk, (N. B. Ct.) De eenig overgebleven branderij te Gouda zal spoedig tot de geschiedenis behooren. Te Utrecht is Zondagavond een huzaar door den trein aangereden en gedood. In de Zeeuw wordt medegedeeld, dat het vermoeden tegen den, in verband met den moord te Marolleput, in hechtenis genomen Lampier sterk is, daar er bloedvlekken aan kleedingstukken van hem ontdekt zijn. Even wel meent men te kunnen bewijzen dat hij in den nacht van den moord het hof, waar hij diende, niet heeft verlaten. Aanvankelijk dacht men dat diefstal ge pleegd was, wijl kisten en kasten openge broken waren. Er is echter schijnbaar niets gestolen. De kisten bleken met passende sleutels te zijn opengemaakt. De grendels waren niet geforceerd. Er is een tand van eene egge met bloed er aan nabij de plaats van den moord gevonden. De landbouwer A. Boone te Raamsdonk is onder zijn kar geraakt en aan de bekomen verwondingen kort daarop overleden. De overledene laat een vrouw en 41 kin deren achter. Te Rotterdam zijn sedert Zaterdagmiddag aangegeven3 personen als overleden aan Aziatische cholera en 3 personen als daar aan lijdende, terwijl 1 lijder aan die ziekte is hersteld. In bet geheel hebben zich nu 18 travallen van cholera voorgedaan, waarvan 14 met doodelijken afloop, terwijl 1 lijder is hersteld en 3 lijders nog in behandeling blijven. Van 1 tot 4 Sept. zijn te Leerdam 3 personen gestorven aan Aziatische cholera en 3 personen als daaraan lijdende aange geven. In het geheel zijn er nu 26 personen aangegeven en 15 gestorven; 2 lijders zijn geheel hersteld en 9 nog in behandeling. Zondag kwam te Ammerstol een geval voor van cholera asiatica bij eene vrouw. De lijderes is overleden. Terstond na de aangifte zijn door den burgemeester krachtige voorzorgsmaatregelen genomenhet lijk is zoo spoedig mogelijk begraven, en op last van den burgemeester zijn de goederen onteigend en verbrand, terwijl de woning is ontsmet. Te Koog-a/d.-Zaan is een geval van cholera asiatica met doodelijken afloop voorgekomen. In de gemeente Zuilichem heeft zich een geval van choleravoorgedaan met doodelijken afloop. Zaterdag is te Utrecht het eerste geval van cholera asiatica voorgekomen bij den aardappelhandelaar L. aan deZandbru: Za terdagmorgen is hij ongesteld geworden en Zondagmorgen om halfvijf overleden. Onmid dellijk is tot de ontsmetting van huis en in boedel overgegaan. De aangetaste had water gedronken uit de Singelgracht. Te Woubrugge is een geval van Aziatische cholera met doodelijken afloop voorgekomen aan boord van een schip. Zondagmiddag is door den geneeskundi gen inspecteur een ei nstig geval van cholera asiatica gecoustateeid bij een 12-jarigen knaap onder Elden {gem. Eist), op de steenfabriek van den heer Van Holstde oorzaak wordt toegeschreven aan het gebiuik van Rijnwater. De jonge lijder is ïeeds overleden. Naar aanleiding van een cholera-geval te Avereest zijn door den geneeskundigen in specteur der landmacht maatregelen genomen om elk contract tusschende besmette plaats en het kamp nabij Ommerschans te voorkomen. Van opheffing van het kamp is vooialsnog geen sprake.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3